Pierwsze w Polsce Centrum Pomocy kobietom po gwałtach. Założyła je Fundacja Feminoteka bez wsparcia od rządu

Autor:
Źródło:
Fakty TVN
Pierwsze w Polsce Centrum Pomocy kobietom po gwałtach. Założyła je Fundacja Feminoteka bez wsparcia od rządu
Pierwsze w Polsce Centrum Pomocy kobietom po gwałtach. Założyła je Fundacja Feminoteka bez wsparcia od rządu
Pierwsze w Polsce Centrum Pomocy kobietom po gwałtach. Założyła je Fundacja Feminoteka bez wsparcia od rządu

"Polski rząd dba o zdrowie i bezpieczeństwo kobiet" - pięć dni temu taki spot opublikowała kancelaria premiera. Sporo pytań do rządu w tej sprawie mogą mieć twórczynię pierwszego w Polsce Centrum Pomocy kobietom po gwałtach. Natomiast ofiary gwałtów nie mogą zrozumieć, dlaczego w czasie śledztwa ich oprawcy wydają się mieć więcej praw niż one.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Fundacja Feminoteka uruchomiła pierwsze w Polsce Centrum Pomocy kobietom po gwałtach. W jednym miejscu kobiety otrzymają pomoc medyczną, prawną i psychologiczną. - To jest nasze marzenie, żeby to był taki punkt, gdzie te służby i przedstawiciele różnych instytucji przychodzą, a nie żeby kobieta chodziła po różnych miejscach - wyjaśnia Joanna Piotrowska z Fundacja Feminoteka.

Marzenie już rozbija się o polską rzeczywistość. Centrum poprowadzi prywatna fundacja, zrzucają się na nie prywatni darczyńcy. O współpracy z policją organizatorki na razie tylko marzą. - Prowadzimy rozmowy, ale utknęły na razie - mówi Joanna Piotrowska.

W wydanych właśnie po polsku rekomendacjach Światowa Organizacja Zdrowia zaleca Polsce systemowe podejście do problemu przemocy seksualnej. - Przede wszystkim włączyć opiekę nad ofiarami przemocy seksualnej w istniejący system opieki zdrowotnej - przybliża dr Avni Amin ze Światowej Organizacji Zdrowia.

Co z ustawą o zmianie definicji gwałtu?

W Europie miejsca, które udzielają pomocy kobietom, istnieją od dziesięcioleci. W Irlandii jest ich szesnaście. - 85 procent finansowania otrzymujemy od rządu. Przez lata pozyskałyśmy finansowanie od Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwa Zdrowia. Irlandzki rząd rozumie, jak wielką szkodę wyrządza przemoc seksualna - mówi Shirley Scott z Kryzysowego Centrum Pomocy Ofiarom Gwałtów w Dublinie.

Polski rząd natomiast wypuszcza propagandowe materiały, a rozwiązania naprawdę chroniące kobiety, blokuje. - Ja bym chciała bardzo, żeby rząd nie puszczał tylko pięknych obrazków, tylko w końcu wyciągnął z zamrażarki zmianę ustawy o definicji gwałtu - komentuje Joanna Piotrowska z Fundacja Feminoteka.

Rząd dba o polskie kobiety? Propagandowy spot wywołał lawinę komentarzy. "PiS cały czas kłamie"
Rząd dba o polskie kobiety? Propagandowy spot wywołał lawinę komentarzy. "PiS cały czas kłamie"Katarzyna Skalska/ Fakty po Południu TVN24

Ustawa o zmianie definicji gwałtu czeka na rozpatrzenie od dwóch lat. - Zawsze przeciwko procedowaniu tej ustawy była Zjednoczona Prawica i Konfederacja - zwraca uwagę Anita Kucharska-Dziedzic, posłanka Lewicy i współautorka projektu ustawy o zmianie definicji gwałtu.

Dziś nikt nie pyta gwałciciela, czy na seks miał zgodę - mówią autorki projektu. O gwałt obwinia się ofiary. Danuta Wawrowska, prawniczka i współautorka projektu ustawy o zmianie definicji gwałtu, wskazuje na pytanie, które często padają względem kobiet: "dlaczego się pani nie broniła, albo jak się pani broniła. Dlaczego nieskutecznie się pani broniła, albo inaczej, dlaczego pani prowokowała, dlaczego pani nosiła duży dekolt, dlaczego się pani upiła".

By udowodnić gwałt, kobieta musi wykazać, że go nie chciała - broniąc się czynnie, widocznie, głośno i ze śladami. Ale bardzo często reakcja na gwałt jest zupełnie inna. - Kobiety się po prostu boją, jest to zagrożenie życia, jest to zagrożenie zdrowia i mogą reagować bardzo różnie, jedną z reakcji jest po prostu zamrożenie - zwraca uwagę Joanna Piotrowska.

Każda zgwałcona kobieta, która potrzebuje pomocy, może zadzwonić na infolinię Fundacji Feminoteka pod numerem telefonu 888 88 33 88. Do infolinii państwo też nie dopłaca ani złotówki.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Gwałt z aplikacji". Reportaż Niny Nowakowskiej
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Mariusz Błaszczak znów na zakupach, tym razem o wartości ponad 12 miliardów złotych. Polskie wojsko będzie miało kolejne koreańskie armatohaubice. Dlaczego nie zostało złożone nowe zamówienie na polskie Kraby? Agencja Uzbrojenia wyjaśnia, że wciąż są realizowane te już złożone. Polska Grupa Zbrojeniowa podkreśla, że jej moce produkcyjne zwiększają się, ale osiągnięcie poziomu produkcji do 160 Krabów na rok może nastąpić za trzy lata.

Jest kolejne zamówienie na koreańskie armatohaubice. Czemu nie na Kraby?

Jest kolejne zamówienie na koreańskie armatohaubice. Czemu nie na Kraby?

Źródło:
Fakty TVN

4-letni Ariel i jego 9-miesięczny brat razem z mamą i tatą zostali porwani przez Hamas 7 października. Ich rodzina miała nadzieję, że dzieci zostaną uwolnione podczas zawieszenia broni, ale tak się nie stało. Hamas twierdzi, że bracia i ich matka nie żyją, jednak izraelski wywiad tego nie potwierdza.

Hamas nie uwolnił dwóch małych chłopców. Terroryści twierdzą, że zginęli, ale rodzina im nie wierzy

Hamas nie uwolnił dwóch małych chłopców. Terroryści twierdzą, że zginęli, ale rodzina im nie wierzy

Źródło:
Fakty TVN

W Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku nie będzie na razie nowych przyjęć - ani dzieci, ani młodzieży. Obecnie na oddziale hospitalizowanych jest 69 pacjentów na 46 miejsc. Dlatego w trybie pilnym dyrekcja szpitala spotkała się z pomorskimi władzami.

Gdański szpital psychiatryczny wstrzymał przyjęcia na oddział dziecięco-młodzieżowy, bo jest przepełniony

Gdański szpital psychiatryczny wstrzymał przyjęcia na oddział dziecięco-młodzieżowy, bo jest przepełniony

Źródło:
Fakty TVN

Prosimy naszych przyjaciół, aby zostali z nami, utrzymali obecny kurs, abyśmy mogli powstrzymać Putina w jego ludobójczej wojnie - apeluje Oksana Markarowa, ukraińska ambasador w Stanach Zjednoczonych. Te słowa świadczą o tym, jak bardzo Kijów liczy na pomoc zachodniego sojusznika. Kongres nie zdecydował jeszcze o przydzieleniu środków na dalszą pomoc dla Ukrainy. Chodzi o 60 miliardów dolarów. Bez nich trudno będzie o postęp na froncie i wyparcie Rosjan. Okupanci wciąż atakują. Minionej doby intensywnie ostrzeliwali między innymi obwód zaporoski i chersoński.

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

Autor:
Paweł
Laskosz
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej w Łodzi napisali listy do św. Mikołaja. Nie proszą w nich o drogie rzeczy. Marzą o nowej pościeli, kapciach, swetrze, dresie, a nawet po prostu o krzyżówkach. W łódzkich DPS-ach jest około dwóch tysięcy mieszkańców. Listy do Mikołaja napisało nieco ponad tysiąc dwustu, ale obdarowany zostanie każdy. Pierwsze paczki już dotarły do podopiecznych DPS-ów.

Zapakowane prezenty dotarły do pierwszego łódzkiego DPS-u. "Chcemy pokazać, że są ludzie, którzy o nich pamiętają"

Zapakowane prezenty dotarły do pierwszego łódzkiego DPS-u. "Chcemy pokazać, że są ludzie, którzy o nich pamiętają"

Autor:
Katarzyna
Czupryńska-Chabros
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Komendant, który odpala granatnik w swoim gabinecie, wwożąc wcześniej nielegalnie broń z Ukrainy, powinien automatycznie podać się do dymisji, ponieważ na pewno nie jest autorytetem dla polskich policjantów - powiedziała w "Faktach po Faktach" Magdalena Sroka (PSL, Trzecia Droga). W ocenie Moniki Rosy (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska) policja została upolityczniona. - Została taka prywatna armia Jarosława Kaczyńskiego, do pilnowania domów, do pacyfikacji protestów, do pilnowania pomników, do brania udziału w kampanii wyborczej - stwierdziła.

Sroka: komendant Szymczyk zostawia policję w opłakanym stanie

Sroka: komendant Szymczyk zostawia policję w opłakanym stanie

Autor:
momo/kab
Źródło:
TVN24

Nakłanianie sędziów, by nie wykonywali wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, może stanowić podżeganie do czynu z artykułu 231 Kodeksu karnego - zwracał uwagę w "Faktach po Faktach" mecenas Mikołaj Pietrzak. Razem z mecenas Sylwią Gregorczyk-Abram mówił o zawiadomieniu do prokuratury w sprawie podżegania członków neo-KRS do niewykonywania wyroku Trybunału w Strasburgu. Gregorczyk-Abram mówiła o statusie powołanych przez byłą już większość sejmową piętnastu sędziów. - Wybór był nielegalny - powiedziała.

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie neo-KRS. "To się nie mieści w cywilizowanej grze demokratycznej"

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie neo-KRS. "To się nie mieści w cywilizowanej grze demokratycznej"

Autor:
akw/kab
Źródło:
TVN24

To nie tylko były ambasador Stanów Zjednoczonych w Boliwii, ale także były członek amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Manuel Rocha pracował w Departamencie Stanu od 1981 roku. Teraz został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Kuby.

Amerykański dyplomata oskarżony o szpiegostwo na rzecz Kuby. Działał niewykryty przez całe dekady

Amerykański dyplomata oskarżony o szpiegostwo na rzecz Kuby. Działał niewykryty przez całe dekady

Autor:
Joanna
Stempień
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zagrożenie islamistycznym terroryzmem wzrosło ostatnio w Europie. W weekend niemiecki turysta zginął, a dwie osoby zostały ranne w Paryżu. Wcześniej o udaremnionych atakach terrorystycznych ludzi o radykalnych, islamistycznych poglądach informowano w Niemczech. Dlatego nasi zachodni sąsiedzi zdecydowali o zaostrzeniu środków bezpieczeństwa na świątecznych jarmarkach.

Jarmarki świąteczne w Niemczech pod specjalną ochroną. Władze nie chcą dopuścić do kolejnej tragedii

Jarmarki świąteczne w Niemczech pod specjalną ochroną. Władze nie chcą dopuścić do kolejnej tragedii

Autor:
Joanna
Stempień
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS