Pierwsza prezes Sądu Najwyższego z zarzutami dyscyplinarnymi. W tle spór wewnątrz instytucji

Źródło:
Fakty TVN
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego z zarzutami dyscyplinarnymi. W tle spór wewnątrz instytucji
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego z zarzutami dyscyplinarnymi. W tle spór wewnątrz instytucji
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego z zarzutami dyscyplinarnymi. W tle spór wewnątrz instytucjiKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Rzecznik dyscyplinarny Sądu Najwyższego postawił pierwszej prezes SN Małgorzacie Manowskiej zarzuty dyscyplinarne - poświadczenie nieprawdy i działania na szkodę interesu publicznego. W tle sprawy jest spór wewnątrz instytucji. Pojawiają się też pytania, co dalej z ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska usłyszała zarzuty dyscyplinarne. - Jeszcze kilka lat temu w ogóle nie zdarzyło się, do okresu sprzed kilku lat, żeby jakikolwiek sędzia Sądu Najwyższego miał postawione zarzuty dyscyplinarne, tym bardziej pierwszy prezes Sądu Najwyższego - zwraca uwagę Michał Laskowski, sędzia Sądu Najwyższego.

Jeśli Sąd Najwyższy uzna zarzuty za słuszne, Małgorzacie Manowskiej grozi nawet usunięcie z urzędu. Zarzuty wobec niej są poważne - poświadczenie nieprawdy i działania na szkodę interesu publicznego. - Notorycznie zaliczała nasze głosy do puli głosów wstrzymujących się od udziału w kolegium, w sytuacji, w której wszyscy konsekwentnie składaliśmy oświadczenia, że nie bierzemy udziału w kolegium - informuje Michał Laskowski.

Legalnie powołani sędziowie odmawiają udziału w Kolegium Sądu Najwyższego, dopóki nielegalna Izba Dyscyplinarna działa w Sądzie Najwyższym. Małgorzata Manowska udawała, że nie widzi ich sprzeciwu, a brak odpowiedzi na maile uznawała za głosy wstrzymujące się.

ZOBACZ TEŻ: Piszą do prezydenta i premiera. "Mamy do czynienia z kryzysem organu konstytucyjnego"

Jak mówi "Gazecie Wyborczej" rzecznik dyscyplinarny Sądu Najwyższego, Manowska miała się dopuścić "rażącej obrazy przepisów prawa i uchybiła godności urzędu sędziego".

Skargi na prezes Sądu Najwyższego
Skargi na prezes Sądu NajwyższegoTVN24

Co dalej z KRS?

Podobne zarzuty pojawiają się w śledztwie, które wszczęła prokuratura wobec 20 neosędziów z neo-KRS. - To jest ten etap bardzo wczesny. Nie jesteśmy w stanie przekazać żadnych informacji - komentuje Anna Adamiak, rzeczniczka prasowa Prokuratora Generalnego.

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez członków neo-KRS złożyło Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. - Osoby, które w sposób bezprawny, niezgodny z konstytucją, przywłaszczyły sobie funkcje członków Krajowej Rady Sądownictwa - uważa Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

Poprosiliśmy neo-KRS o komentarz do decyzji prokuratury. Dostaliśmy odpowiedź: "nagrania nie będzie". W mediach społecznościowych napisano, że członkowie konstytucyjnego organu nie przestraszą się, bo co to byłoby za państwo.

W takim samym duchu prokuraturę atakuje PiS. - Adam Bodnar chce sędziów w KRS-ie zastraszyć, skazać, pociągnąć przed sąd - mówi Sebastian Kaleta, poseł Suwerennej Polski.

Tusk o nowelizacji ustawy o KRS: na pewno nie zadowolimy wszystkich
Tusk o nowelizacji ustawy o KRS: na pewno nie zadowolimy wszystkichTVN24

Zarzucają władzy zbyt wolne tempo

Sądy europejskie i polskie uznały, że neo-KRS nie jest niezależnym organem, bo wbrew konstytucji została obsadzona przez polityków. - Sądy orzekały: to nie jest organ, o którym mowa w konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej - podkreśla Krystian Markiewicz.

Przejęcie KRS umożliwiło poprzedniemu rządowi przejęcie kontroli nad wymiarem sprawiedliwości. - Ziobro robił wszystko, żeby mieć wszędzie swoich ludzi tylko po to, żeby móc używać ich w czasach, kiedy rządzi, ale również, kiedy będzie w opozycji - wskazuje Robert Kropiwnicki, wiceminister aktywów państwowych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezydent: nie widzę potrzeby zmiany ustawy o KRS

Zawiadomienie Iustitia złożyła w prokuraturze kilka miesięcy temu i sędziowie są zdziwieni, że śledztwo wszczęto dopiero teraz. Irytuje ich także zbyt wolne tempo zmian. - Pół roku to jest naprawdę mnóstwo czasu do zmiany. Ile my mamy jeszcze czekać? - pyta Maciej Ferek, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie.

Neo-KRS nadal powołuje kolejnych neo sędziów, bo ustawa przywracająca niezależność Rady utknęła w Sejmie. Sędziwie ostro oprotestowali poprawkę Senatu do ustawy umożliwiającą kandydowanie do KRS-u neosędziom. - Jeżeli neosędziowie będą mieli prawo zasiadania w Krajowej Radzie Sądownictwa, to pytanie, po co w ogóle zmieniać tą Krajową Radę Sądownictwa, która jest teraz? Nic się nie zmieni - zwraca uwagę Maciej Ferek. Po protestach sędziów Sejm wstrzymał prace nad ustawą.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS