Pierwsza prezes Sądu Najwyższego z zarzutami dyscyplinarnymi. W tle spór wewnątrz instytucji

Źródło:
Fakty TVN
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego z zarzutami dyscyplinarnymi. W tle spór wewnątrz instytucji
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego z zarzutami dyscyplinarnymi. W tle spór wewnątrz instytucji
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego z zarzutami dyscyplinarnymi. W tle spór wewnątrz instytucjiKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Rzecznik dyscyplinarny Sądu Najwyższego postawił pierwszej prezes SN Małgorzacie Manowskiej zarzuty dyscyplinarne - poświadczenie nieprawdy i działania na szkodę interesu publicznego. W tle sprawy jest spór wewnątrz instytucji. Pojawiają się też pytania, co dalej z ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska usłyszała zarzuty dyscyplinarne. - Jeszcze kilka lat temu w ogóle nie zdarzyło się, do okresu sprzed kilku lat, żeby jakikolwiek sędzia Sądu Najwyższego miał postawione zarzuty dyscyplinarne, tym bardziej pierwszy prezes Sądu Najwyższego - zwraca uwagę Michał Laskowski, sędzia Sądu Najwyższego.

Jeśli Sąd Najwyższy uzna zarzuty za słuszne, Małgorzacie Manowskiej grozi nawet usunięcie z urzędu. Zarzuty wobec niej są poważne - poświadczenie nieprawdy i działania na szkodę interesu publicznego. - Notorycznie zaliczała nasze głosy do puli głosów wstrzymujących się od udziału w kolegium, w sytuacji, w której wszyscy konsekwentnie składaliśmy oświadczenia, że nie bierzemy udziału w kolegium - informuje Michał Laskowski.

Legalnie powołani sędziowie odmawiają udziału w Kolegium Sądu Najwyższego, dopóki nielegalna Izba Dyscyplinarna działa w Sądzie Najwyższym. Małgorzata Manowska udawała, że nie widzi ich sprzeciwu, a brak odpowiedzi na maile uznawała za głosy wstrzymujące się.

ZOBACZ TEŻ: Piszą do prezydenta i premiera. "Mamy do czynienia z kryzysem organu konstytucyjnego"

Jak mówi "Gazecie Wyborczej" rzecznik dyscyplinarny Sądu Najwyższego, Manowska miała się dopuścić "rażącej obrazy przepisów prawa i uchybiła godności urzędu sędziego".

Skargi na prezes Sądu Najwyższego
Skargi na prezes Sądu NajwyższegoTVN24

Co dalej z KRS?

Podobne zarzuty pojawiają się w śledztwie, które wszczęła prokuratura wobec 20 neosędziów z neo-KRS. - To jest ten etap bardzo wczesny. Nie jesteśmy w stanie przekazać żadnych informacji - komentuje Anna Adamiak, rzeczniczka prasowa Prokuratora Generalnego.

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez członków neo-KRS złożyło Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. - Osoby, które w sposób bezprawny, niezgodny z konstytucją, przywłaszczyły sobie funkcje członków Krajowej Rady Sądownictwa - uważa Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

Poprosiliśmy neo-KRS o komentarz do decyzji prokuratury. Dostaliśmy odpowiedź: "nagrania nie będzie". W mediach społecznościowych napisano, że członkowie konstytucyjnego organu nie przestraszą się, bo co to byłoby za państwo.

W takim samym duchu prokuraturę atakuje PiS. - Adam Bodnar chce sędziów w KRS-ie zastraszyć, skazać, pociągnąć przed sąd - mówi Sebastian Kaleta, poseł Suwerennej Polski.

Tusk o nowelizacji ustawy o KRS: na pewno nie zadowolimy wszystkich
Tusk o nowelizacji ustawy o KRS: na pewno nie zadowolimy wszystkichTVN24

Zarzucają władzy zbyt wolne tempo

Sądy europejskie i polskie uznały, że neo-KRS nie jest niezależnym organem, bo wbrew konstytucji została obsadzona przez polityków. - Sądy orzekały: to nie jest organ, o którym mowa w konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej - podkreśla Krystian Markiewicz.

Przejęcie KRS umożliwiło poprzedniemu rządowi przejęcie kontroli nad wymiarem sprawiedliwości. - Ziobro robił wszystko, żeby mieć wszędzie swoich ludzi tylko po to, żeby móc używać ich w czasach, kiedy rządzi, ale również, kiedy będzie w opozycji - wskazuje Robert Kropiwnicki, wiceminister aktywów państwowych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezydent: nie widzę potrzeby zmiany ustawy o KRS

Zawiadomienie Iustitia złożyła w prokuraturze kilka miesięcy temu i sędziowie są zdziwieni, że śledztwo wszczęto dopiero teraz. Irytuje ich także zbyt wolne tempo zmian. - Pół roku to jest naprawdę mnóstwo czasu do zmiany. Ile my mamy jeszcze czekać? - pyta Maciej Ferek, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie.

Neo-KRS nadal powołuje kolejnych neo sędziów, bo ustawa przywracająca niezależność Rady utknęła w Sejmie. Sędziwie ostro oprotestowali poprawkę Senatu do ustawy umożliwiającą kandydowanie do KRS-u neosędziom. - Jeżeli neosędziowie będą mieli prawo zasiadania w Krajowej Radzie Sądownictwa, to pytanie, po co w ogóle zmieniać tą Krajową Radę Sądownictwa, która jest teraz? Nic się nie zmieni - zwraca uwagę Maciej Ferek. Po protestach sędziów Sejm wstrzymał prace nad ustawą.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS