Pan Józef ma 100 lat i rozrusznik serca. Czuje się dobrze i zdradza swoje sposoby na długowieczność

Źródło:
Fakty TVN
Pan Józef ma 100 lat i rozrusznik serca. Czuje się dobrze i zdradza swoje sposoby na długowieczność
Pan Józef ma 100 lat i rozrusznik serca. Czuje się dobrze i zdradza swoje sposoby na długowieczność
Marzanna Zielińska/Fakty TVN
Pan Józef ma 100 lat i rozrusznik serca. Czuje się dobrze i zdradza swoje sposoby na długowieczność Marzanna Zielińska/Fakty TVN

Stuletni pan Józef przeszedł operację wszczepienia rozrusznika. Teraz ma serce jak dzwon i czuje się świetnie. Pacjent ma też swój patent na witalność, który opiera o trzy filary.

Życie zaczyna się po setce? Według pana Józefa Pułeckiego dlaczego nie, ale pod warunkiem, że można oprzeć je o trzy filary. - Pierwszy to szczęśliwa rodzina bez stresów i nałogów, drugie to właściwe odżywianie się, a trzecie: opieka lekarska - zdradza 100-letni pacjent.

Pomocy lekarskiej pan Józef nie unikał, o profilaktykę dba, a diagnoz się nie boi. Pacjent, gdy poczuł, że serce zaczyna odmawiać mu współpracy, nie czekał aż przejdzie samo. - Głównym problemem było to, że serce pracowało zbyt wolno i oprócz tego, że pracowało zbyt wolno, czasami również miało pauzy w tej pracy - wyjaśnia Piotr Kulesza z Oddziału Elektrokardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego.

Teraz już na pauzy serce pana Józefa nie ma szans, bo będzie wspomagał je rozrusznik. W sposób nowatorski, niemal fizjologiczny, dzięki specjalnej elektrodzie. - Poprawia nam to komfort życia, zabezpiecza pacjenta przed nagłą utratą przytomności, urazami wynikającymi z tego, a nawet właśnie ze zgonem - wyjaśnia dr Grzegorz Jarosiński z Oddziału Elektrokardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego.

Życie towarzyskie sposobem na długowieczność 
Życie towarzyskie sposobem na długowieczność TVN24

Je dużo jarzyn, unika tłustego mięsa i cukru

Serce pana Józefa jest dużo młodsze niż on. - Absolutnie bez żadnych wad zastawkowych, z dobrą frakcją wyrzutową, absolutnie tu nie ma do czego się przyczepić, nawet zażartuję, że nie wiem, czy wszyscy z nas by taką mieli pracę serca - mówi Kulesza.

Pan Józef, fachowiec od telekomunikacji, dużą część swojego zawodowego życia spędził na dyrektorskim stanowisku, a to często stresująca funkcja. - W 1945 roku zaangażowany zostałem do Rejonowego Urzędu Telekomunikacyjnego w Koźlu i tam się to się zaczęło - opowiada 100-letni pacjent.

Przykład pana Józefa pokazuje, że warto o siebie dbać bez względu na wiek i nie zwlekać z wizytą u lekarza, bo strach w walce o zdrowie to zły doradca. - Wiek nie jest przeciwwskazaniem do wszczepienia układu stymulującego, każdy z naszych seniorów powinien się badać u kardiologa, powinien sprawdzać funkcje swojego serca - zwraca uwagę dr Piotr Gryglas, kardiolog, internista.

Pan Józef od siebie zaleca też dobre odżywianie. - Unikać mięsa tłustego, unikać cukru, wypieków cukierniczych i jeść dużo jarzyn - wylicza pacjent.

W przepisie na długowieczność pan Józef ma też wino, ale tylko okazjonalnie. Palenie rzucił 63 lata temu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sprowadzają ich Rosja i Białoruś, a nawet dają im narzędzia do sforsowania zapory. Migranci wciąż nacierają. Premier Donald Tusk zapowiedział umocnienie infrastruktury granicznej z Rosją i Białorusią za 10 miliardów złotych. Tarcza Wschód to przede wszystkim zaawansowane systemy monitoringu, modernizacja infrastruktury transportowej i budowa magazynów, a także gromadzenie materiałów i sprzętu inżynieryjnego.

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Jak Tarcza Wschód ma pomóc?

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Jak Tarcza Wschód ma pomóc?

Źródło:
Fakty TVN

Zmiana władzy w tym przypadku niczego nie zmieniła. Narodowy Fundusz Zdrowia wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko. Dla chorych dzieci było jedyną szansą, środkiem ratującym życie, co potwierdzają kolejne ekspertyzy. Urzędnicy jednak trwają przy swoim. Żądana kwota to łącznie siedem milionów złotych.

Rząd się zmienił, a NFZ wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko dla chorych dzieci

Rząd się zmienił, a NFZ wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko dla chorych dzieci

Źródło:
Fakty TVN

Tomasz Mraz, były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawidliwości, wystąpił w środę na posiedzeniu Zespołu ds. Rozliczeń PiS, któremu szefuje poseł Roman Giertych. Opisał, jak Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która prowadzi telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111, nie dostała środków, ponieważ takie były naciski polityczne jego przełożonych. Przeprosił, ale dziś Fundacja nie czeka na przeprosiny.

Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Orki atakują statki w Cieśninie Gibraltarskiej. Ostatnio szturm przeprowadziły na 15-metrowy jacht, który w wyniku starcia zatonął, a załogę trzeba było ewakuować. Jedni mówią, że orki chcą się tylko bawić, inni podejrzewają, że zwierzęta traktują statki jak konkurencję. Pojawiają się też teorie, że to może być zemsta za krzywdę, którą wyrządzili im ludzie.

Orki zaatakowały jacht w Cieśninie Gibraltarskiej. To kolejny taki przypadek

Orki zaatakowały jacht w Cieśninie Gibraltarskiej. To kolejny taki przypadek

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przez osiem lat mieliśmy do czynienia z procesem orbanizacji, a teraz jest deorbanizacja - mówił profesor Timothy Garton Ash o zmianie, która nastąpiła po wyborach parlamentarnych w Polsce. Stwierdził, że zmiany rządu to "ewidentnie trudny proces, zwłaszcza jeżeli prezydent na każdym kroku przeciwstawia się" propozycjom rządu.

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Źródło:
TVN24

- Będzie decyzja w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego na dniach - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. - Myślę, że na pewno będzie powstawać lotnisko, które jest potrzebne - dodał. Wicepremier odniósł się także do poprawki do nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Źródło:
TVN24

Są okolice, których Ukraina nie może stracić. Chodzi o obszary, które znajdują się blisko Charkowa. Jeśli armia Putina je przejmie, to w jej zasięgu znajdzie się drugie największe miasto w kraju. Ukraińcy bronią się, jak mogą, ale przyznają, że mają za mało broni, a Rosjanie - zbyt wiele dronów.

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obywatele Unii Europejskiej wybierają posłów do Parlamentu Europejskiego, ale nie skład Komisji Europejskiej. Każdy członek KE, w tym przewodniczący, musi być jednak zatwierdzony przez PE. Obecna szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen chce zostać na stanowisku na drugą kadencję. W czwartek stanęła w szranki w debacie z liderami innych najważniejszych frakcji w europarlamencie obecnej kadencji.

Ursula von der Leyen liczy na drugą kadencję

Ursula von der Leyen liczy na drugą kadencję

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS