Pan Józef ma 100 lat i rozrusznik serca. Czuje się dobrze i zdradza swoje sposoby na długowieczność

Źródło:
Fakty TVN
Pan Józef ma 100 lat i rozrusznik serca. Czuje się dobrze i zdradza swoje sposoby na długowieczność
Pan Józef ma 100 lat i rozrusznik serca. Czuje się dobrze i zdradza swoje sposoby na długowieczność
Marzanna Zielińska/Fakty TVN
Pan Józef ma 100 lat i rozrusznik serca. Czuje się dobrze i zdradza swoje sposoby na długowieczność Marzanna Zielińska/Fakty TVN

Stuletni pan Józef przeszedł operację wszczepienia rozrusznika. Teraz ma serce jak dzwon i czuje się świetnie. Pacjent ma też swój patent na witalność, który opiera o trzy filary.

Życie zaczyna się po setce? Według pana Józefa Pułeckiego dlaczego nie, ale pod warunkiem, że można oprzeć je o trzy filary. - Pierwszy to szczęśliwa rodzina bez stresów i nałogów, drugie to właściwe odżywianie się, a trzecie: opieka lekarska - zdradza 100-letni pacjent.

Pomocy lekarskiej pan Józef nie unikał, o profilaktykę dba, a diagnoz się nie boi. Pacjent, gdy poczuł, że serce zaczyna odmawiać mu współpracy, nie czekał aż przejdzie samo. - Głównym problemem było to, że serce pracowało zbyt wolno i oprócz tego, że pracowało zbyt wolno, czasami również miało pauzy w tej pracy - wyjaśnia Piotr Kulesza z Oddziału Elektrokardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego.

Teraz już na pauzy serce pana Józefa nie ma szans, bo będzie wspomagał je rozrusznik. W sposób nowatorski, niemal fizjologiczny, dzięki specjalnej elektrodzie. - Poprawia nam to komfort życia, zabezpiecza pacjenta przed nagłą utratą przytomności, urazami wynikającymi z tego, a nawet właśnie ze zgonem - wyjaśnia dr Grzegorz Jarosiński z Oddziału Elektrokardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego.

Życie towarzyskie sposobem na długowieczność 
Życie towarzyskie sposobem na długowieczność TVN24

Je dużo jarzyn, unika tłustego mięsa i cukru

Serce pana Józefa jest dużo młodsze niż on. - Absolutnie bez żadnych wad zastawkowych, z dobrą frakcją wyrzutową, absolutnie tu nie ma do czego się przyczepić, nawet zażartuję, że nie wiem, czy wszyscy z nas by taką mieli pracę serca - mówi Kulesza.

Pan Józef, fachowiec od telekomunikacji, dużą część swojego zawodowego życia spędził na dyrektorskim stanowisku, a to często stresująca funkcja. - W 1945 roku zaangażowany zostałem do Rejonowego Urzędu Telekomunikacyjnego w Koźlu i tam się to się zaczęło - opowiada 100-letni pacjent.

Przykład pana Józefa pokazuje, że warto o siebie dbać bez względu na wiek i nie zwlekać z wizytą u lekarza, bo strach w walce o zdrowie to zły doradca. - Wiek nie jest przeciwwskazaniem do wszczepienia układu stymulującego, każdy z naszych seniorów powinien się badać u kardiologa, powinien sprawdzać funkcje swojego serca - zwraca uwagę dr Piotr Gryglas, kardiolog, internista.

Pan Józef od siebie zaleca też dobre odżywianie. - Unikać mięsa tłustego, unikać cukru, wypieków cukierniczych i jeść dużo jarzyn - wylicza pacjent.

W przepisie na długowieczność pan Józef ma też wino, ale tylko okazjonalnie. Palenie rzucił 63 lata temu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS