Pan Józef ma 100 lat i rozrusznik serca. Czuje się dobrze i zdradza swoje sposoby na długowieczność

Źródło:
Fakty TVN
Pan Józef ma 100 lat i rozrusznik serca. Czuje się dobrze i zdradza swoje sposoby na długowieczność
Pan Józef ma 100 lat i rozrusznik serca. Czuje się dobrze i zdradza swoje sposoby na długowieczność
Marzanna Zielińska/Fakty TVN
Pan Józef ma 100 lat i rozrusznik serca. Czuje się dobrze i zdradza swoje sposoby na długowieczność Marzanna Zielińska/Fakty TVN

Stuletni pan Józef przeszedł operację wszczepienia rozrusznika. Teraz ma serce jak dzwon i czuje się świetnie. Pacjent ma też swój patent na witalność, który opiera o trzy filary.

Życie zaczyna się po setce? Według pana Józefa Pułeckiego dlaczego nie, ale pod warunkiem, że można oprzeć je o trzy filary. - Pierwszy to szczęśliwa rodzina bez stresów i nałogów, drugie to właściwe odżywianie się, a trzecie: opieka lekarska - zdradza 100-letni pacjent.

Pomocy lekarskiej pan Józef nie unikał, o profilaktykę dba, a diagnoz się nie boi. Pacjent, gdy poczuł, że serce zaczyna odmawiać mu współpracy, nie czekał aż przejdzie samo. - Głównym problemem było to, że serce pracowało zbyt wolno i oprócz tego, że pracowało zbyt wolno, czasami również miało pauzy w tej pracy - wyjaśnia Piotr Kulesza z Oddziału Elektrokardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego.

Teraz już na pauzy serce pana Józefa nie ma szans, bo będzie wspomagał je rozrusznik. W sposób nowatorski, niemal fizjologiczny, dzięki specjalnej elektrodzie. - Poprawia nam to komfort życia, zabezpiecza pacjenta przed nagłą utratą przytomności, urazami wynikającymi z tego, a nawet właśnie ze zgonem - wyjaśnia dr Grzegorz Jarosiński z Oddziału Elektrokardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego.

Życie towarzyskie sposobem na długowieczność 
Życie towarzyskie sposobem na długowieczność TVN24

Je dużo jarzyn, unika tłustego mięsa i cukru

Serce pana Józefa jest dużo młodsze niż on. - Absolutnie bez żadnych wad zastawkowych, z dobrą frakcją wyrzutową, absolutnie tu nie ma do czego się przyczepić, nawet zażartuję, że nie wiem, czy wszyscy z nas by taką mieli pracę serca - mówi Kulesza.

Pan Józef, fachowiec od telekomunikacji, dużą część swojego zawodowego życia spędził na dyrektorskim stanowisku, a to często stresująca funkcja. - W 1945 roku zaangażowany zostałem do Rejonowego Urzędu Telekomunikacyjnego w Koźlu i tam się to się zaczęło - opowiada 100-letni pacjent.

Przykład pana Józefa pokazuje, że warto o siebie dbać bez względu na wiek i nie zwlekać z wizytą u lekarza, bo strach w walce o zdrowie to zły doradca. - Wiek nie jest przeciwwskazaniem do wszczepienia układu stymulującego, każdy z naszych seniorów powinien się badać u kardiologa, powinien sprawdzać funkcje swojego serca - zwraca uwagę dr Piotr Gryglas, kardiolog, internista.

Pan Józef od siebie zaleca też dobre odżywianie. - Unikać mięsa tłustego, unikać cukru, wypieków cukierniczych i jeść dużo jarzyn - wylicza pacjent.

W przepisie na długowieczność pan Józef ma też wino, ale tylko okazjonalnie. Palenie rzucił 63 lata temu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS