Oszuści telefoniczni często podają się za pracowników banków. "Tendencje są rosnące". Jak się chronić?

Źródło:
Fakty TVN
Oszuści telefoniczni często podają się za pracowników banków. "Tendencje są rosnące". Jak się chronić?
Oszuści telefoniczni często podają się za pracowników banków. "Tendencje są rosnące". Jak się chronić?
Renata Kijowska/Fakty TVN
Oszuści telefoniczni często podają się za pracowników banków. "Tendencje są rosnące". Jak się chronić?Renata Kijowska/Fakty TVN

Polacy często dzielą się informacjami, których nie powinni ujawniać. Na to czekają cyberprzestępcy i oszuści telefoniczni podający się za pracowników banków. Jest prowadzona ważna kampania społeczna na ten temat.

- Cyberprzestępcy ciągle szukają nowych sposobów, by oszukać - ostrzega głos w kampanii Związku Banków Polskich. Nawet w trakcie wypoczynku warto zachować czujność. - Gdy kupujący w internecie wysyła ci link do firmy kurierskiej, klikając w link, pomagasz się okraść - mówi narrator w klipie.

Pozostanie z pustym kontem, bez środków do życia, oznacza dramaty i jest ich coraz więcej.

- Tendencje są rosnące. Znaczna część oszustw przeniosła się do sieci - mówi nadinspektor Adam Cieślak z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Portfele znikają, nawet jeśli nie trzymamy ich w kieszeni, a w komputerze czy w telefonie. Co roku bandyci kradną w ten sposób 80 milionów złotych.

Z danych Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości wynika, że dwa lata temu bandyci dokonali ponad 90 tysięcy oszustw w internecie, w pierwszej połowie tego roku już 56 tysięcy, więc jest pewne, że padnie rekord.

Liczba oszustw internetowychCentralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

Oszustwo na fałszywego pracownika banku

Już nie tylko osoby starsze stają się ofiarami złodziei. Wiek, płeć i wykształcenie nie mają znaczenia. Gdy się spieszymy, ulegamy emocjom i nie dbamy o bezpieczeństwo.

- Jednym z najczęściej stosowanych schematów jest to, że fałszywy pracownik banku dzwoni do klienta i mówi o tym, że jego środki na rachunku bankowym są zagrożone, bo rzekomo przestępcy próbują je wykraść i potrzebne są bardzo szybkie działania - przekazuje Tadeusz Białek ze Związku Banków Polskich.

To powinno być jak odruch: rozłączamy się i dzwonimy na infolinię banku. Choć większość z nas spotkała się z oszustwem w sieci - jak wynika z raportu "Cyberbezpieczny Portfel" - to wciąż użytkownicy stosują bardzo proste hasła. Ciężko zarobionych pieniędzy wielu chroni hasłem "niunia" lub "misiaczek".

CZYTAJ TAKŻE: Oszust chciał wykorzystać transfer Lewandowskiego. W mailu do Barcelony podał się za jego agenta

- Najlepsze zabezpieczenia bankowe nie są idealne, jeżeli my sami nie będziemy dbać o nasze bezpieczeństwo, o bezpieczeństwo danych osobowych - zwraca uwagę nadkomisarz Ewelina Mączkorowska z Biura Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Komendy Głównej Policji.

Nie należy zostawiać telefonu lub komputera na widoku, bez nadzoru, nie należy lekkomyślnie podawać swoich danych.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Prawie 20 milionów euro w ciągu 10 lat przelały firmy farmaceutyczne na konta organizacji pacjentów w Polsce. Według ustaleń polskich naukowców sumy wciąż rosną - to potencjalnie groźne dla niezależności tych organizacji, bo czy te firmy płacą im bezinteresownie?

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Źródło:
Fakty TVN

Ostatni raz widziano je w 1943 roku. To najsłynniejsze dzieło utracone na Śląsku w czasie II wojny światowej. Niemcy wywozili wtedy dzieła sztuki z okupowanych Katowic. Dobra wiadomość jest taka, że teraz będzie można je oglądać w Muzeum Śląskim. Obraz Józefa Brandta wrócił na swoje miejsce.

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Źródło:
Fakty TVN

Dramatycznie przeplatana rzeczywistość - okrutna wojna zmieszana z prozą życia. Meldunki o kolejnych zabitych i kartki ze świątecznymi życzeniami. W Ukrainie to codzienność.

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zbliża się koniec roku. Pora na podsumowanie najważniejszych, najbardziej interesujących tematów, którymi zajmowali się nasi reporterzy w "Faktach po Południu" TVN24. Wśród nich jest zdrowie, a dokładnie nasze kręgosłupy i ich złamania. Zdarza się, że objawy takiego urazu nie są oczywiste i nie zawsze do rozpoznania na pierwszy rzut oka. Kogo dotykają najczęściej i jak wygląda diagnostyka?

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS