Oszuści obiecywali sprowadzenie samochodu z zagranicy, brali zaliczki i znikali. Grupa została rozbita

Źródło:
Fakty TVN
Oszuści obiecywali sprowadzenie samochodu z zagranicy, brali zaliczki i znikali. Grupa została rozbita
Oszuści obiecywali sprowadzenie samochodu z zagranicy, brali zaliczki i znikali. Grupa została rozbita
Dariusz Łapiński/Fakty TVN
Oszuści obiecywali sprowadzenie samochodu z zagranicy, brali zaliczki i znikali. Grupa została rozbitaDariusz Łapiński/Fakty TVN

Siedem osób zostało zatrzymanych za oszustwa w postaci rzekomej sprzedaży samochodu. Podejrzani oferowali ściągnięcie auta z zagranicy. Pobierali zaliczki w wysokości 30-40 procent i znikali.

To miała być okazja. Reklamowali się przez internet, że sprowadzają z zagranicy samochody: tanio, szybko i sprawnie. Swoich klientów przekonywali, że przez lata sprowadzili do Polski setki aut.

Pobierali zaliczki za samochody i znikali

- Zawierali z potencjalnymi kupującymi umowy kupna sprzedaży tych samochodów, po czym w tym samym dniu pobierali 30-40 procent wartości samochodu, tytułem zaliczki na te samochody - opisuje oficer operacyjny Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. - Były to kwoty nawet od 20 do 100 tysięcy złotych. W momencie, kiedy ta zaliczka wpływała na konto oszustów, kontakt się urywał - informuje podkomendant Krzysztof Wrześniowski z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Kontaktu nie było, bo nie było z kim. Firma sprzedająca samochody z zagranicy nie istniała. Ludzie chcący kupić wymarzone, dobrze wyposażone i tanie auta dawali się nabrać grupie oszustów.

ZOBACZ TEŻ: Odpowie za kradzież samochodu. Policja: wcześniej spowodował wypadek i uciekł

Przez ponad dekadę włamywali się do plebanii w całym kraju
Przez ponad dekadę włamywali się do plebanii w całym krajuKWP Bydgoszcz

Nawet kilkadziesiąt osób mogło zostać oszukanych

- Samochody miały dojechać do klienta w terminie do 60 dni, natomiast nigdy to się nie działo - opisuje oficer operacyjny Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, który chce zachować anonimowość. - Osoby te kontaktowały się tylko i wyłącznie przez sieć. Żadnego fizycznego kontaktu między oferentem a kupującym nie było - dodaje podkomendant Krzysztof Wrześniowski. Nawet kilkadziesiąt osób mogło zapłacić oszustom zaliczki za samochody. Jedynie zdjęcia samochodów, które oszuści wysyłali klientom, były prawdziwe. Przestępcy znajdowali je na zagranicznych portalach aukcyjnych, ale nigdy w żadnej licytacji nie brali udziału. - Fizycznie gdzieś te pojazdy istniały, ale nie w naszym kraju i nigdy do naszego kraju nie trafiły - komentuje Wrześniowski. W podobny sposób oszuści działali przez kilka lat. Udawało im się to tak długo, bo stwarzali pozory legalnej działaności. - Grupa przestępcza skupowała spółki, które istniały na rynku od kilku lat, zajmowały się inną działalnością, po czym dokonywali zmiany prezesa w danej spółce, a następnie zakładali rachunki bankowe i wystawiali ogłoszenia o sprzedaży samochodów - informuje oficer operacyjny. Gdy spółce udało się oszukać kilku klientów, zamykali ją i działali pod kolejnym szyldem. Pięciu zatrzymanych oszustów zostało aresztowanych, dwóch kolejnych ma dozór policyjny.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Pan Michał odprowadzał 12-letniego syna na basen i zwrócił uwagę młodym ludziom na ulicy. Wtedy jeden z nich wyciągnął broń i zastrzelił go na oczach syna. Na miejscu zbrodni był reporter "Uwagi!" TVN, który rozmawiał z rodziną zastrzelonego mężczyzny i Polakami mieszkającymi w Sztokholmie. - Dla nastoletniego dilera to nie jest problem, żeby zastrzelić. Oni chodzą w kamizelkach kuloodpornych - stwierdziła zapytana o sprawę Szwedka.

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Źródło:
Fakty TVN

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

19 państw już ją tworzy, a teraz dołączyć chce do nich Polska. Chodzi o Europejską Inicjatywę Tarczy Powietrznej, która zakłada stworzenie systemu obrony opartego między innymi na rozwiązaniach wykorzystanych przez Izrael w Żelaznej Kopule. Inicjatywa ma wzmocnić bezpieczeństwo naszego kraju. Pomysłowi sprzeciwia się prezydent Andrzej Duda, wskazując na budowany od lat w Polsce system obrony oparty na wyrzutniach Patriot.

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To ryzykowne działanie, bo kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych jest w pełnym rozkwicie - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA. Odniósł się do możliwego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Mówił, że gdyby do niego doszło, to dobrym zadaniem byłoby przekonanie byłego prezydenta USA, żeby on przekonał republikańskich członków Izby Reprezentantów do głosowania za pomocą finansową dla Ukrainy.

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Źródło:
TVN24

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS