Ósmoklasiści podeszli do egzaminu z języka polskiego, a tam cytat z Małysza. "Na pewno mi niezmiernie miło"

Autor:
Źródło:
Fakty TVN
Ósmoklasiści podeszli do egzaminu z języka polskiego, a tam cytat z Małysza. "Na pewno mi niezmiernie miło"
Ósmoklasiści podeszli do egzaminu z języka polskiego, a tam cytat z Małysza. "Na pewno mi niezmiernie miło"
Renata Kijowska/Fakty TVN
Renata Kijowska/Fakty TVNÓsmoklasiści podeszli do egzaminu z języka polskiego, a tam cytat z Małysza. "Na pewno mi niezmiernie miło"

Co mają ze sobą wspólnego Adam Małysz i egzamin ósmoklasisty? Do tej pory mieli niewiele, ale nasz orzeł z Wisły i obecny prezes PZN pojawił się w jednym z zadań na egzaminie z języka polskiego, jaki zdawało pół miliona młodych ludzi w Polsce.

Słowa otuchy są ważne, gdy trzeba młodym dodać sił i ich uspokoić. - Nie zestresować się, to jest najważniejsze chyba, bo jak się zestresuję, to po prostu logika pójdzie i nie będzie - uważa Maja Kmetko, uczennica z Poznania. Egzamin ósmoklasisty to nie jest najważniejszy egzamin, ale w nastoletnim życiu jest to pierwszy ważny sprawdzian i sporo od niego zależy.

- Tego egzaminu nie można nie zdać. Natomiast od tego, na ile procent się go zda, zależy, do jakiej szkoły się dostanie. Byliśmy bombardowani tymi informacjami, że zabraknie miejsc, że to jest kumulacja roczników, że będzie bardzo trudno. Myślę, że samo to poczucie jest dla nich trudniejsze, niż napisanie egzaminu - ocenia Dominika Naworska, dyrektorka w Zespole Szkolno-Przedszkolnym numer 9 w Poznaniu.

O miejsca w szkołach ponadpodstawowych walczą uczniowie, którzy zaczęli naukę w wieku sześciu lat i ci o rok starsi. - Uczniów jest i uczennic półtora rocznika, tak że o miejsce w wymarzonej szkole jest po prostu trudniej - mówi doktor Iza Kazimierczyk, prezeska Fundacji "Przestrzeń dla edukacji".

Egzamin ósmoklasisty 2023. Język polski
Egzamin ósmoklasisty 2023. Język polski

Cytat z Adama Małysza

Jedną trudność uczniowie już pokonali. We wtorek trzeba było "obudzić talent", bo w zadaniu piętnastym, zamiast Adama Mickiewicza, pojawił się Adam Małysz. Napominający, że sam dar nie wystarczy. Ósmoklasiści analizowali wypowiedź mistrza. Skoczek ma nadzieję, że nie mają mu tego za złe.

- Jestem w szoku, powiem szczerze. Jestem w wielkim szoku. Na pewno mi niezmiernie miło, że gdzieś tam czasem jakiś uda mi się cytat powiedzieć i jest jakby powielany czy tam gdzieś jako wzór podawany. Mam nadzieję, że tylko nie sprawił dużo kłopotów uczniom - mówi Adam Małysz, były skoczek narciarski, prezes Polskiego Związku Narciarskiego.

Ponoć poszło nieźle. - Pytania nie były jakoś skomplikowane bardzo. Po prostu trzeba było się wczytać w tekst - przekonuje jedna z uczennic.

Egzamin ósmoklasisty 2023. Język polski
Egzamin ósmoklasisty 2023. Język polski

Egzamin dla Ukraińców

Wśród ponad pół miliona uczniów egzamin ósmoklasisty zdaje 14,5 tysiąca dzieci z Ukrainy. Pytania między innymi o "Małego Księcia" zadano po ukraińsku, ale odpowiedzi musiały być po polsku. - Się stresowałam bardzo, ale dobrze chyba poszło - przekonuje Wiktoria Duplij, uczennica z Krakowa. Wiktoria przyjechała do Polski z Zaporoża. Nie znała języka. Teraz może być z siebie dumna. - Jestem tutaj osiem miesięcy i tylko dopiero zaczęłam się gotować do egzaminu - dodaje Wiktoria.

Jest dużo stresu, a mało narzędzi, by sobie radzić. - Dam radę, jest okej, poradzę sobie, mam tę moc po prostu. Polska szkoła tego, niestety, nie dostarcza - twierdzi doktor Iga Kazimierczyk.

- Dzieci z odpowiedziami muszą się wpisać w pewien schemat. Uważam, że powinniśmy uczyć większej tutaj kreatywności i brać bardziej pod uwagę samodzielność też ucznia w myśleniu - mówi Magdalena Mazur, dyrektorka Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi numer 12 w Krakowie.

W środę odbędzie się egzamin z matematyki, a potem z języka obcego. Uczniowie poznają wyniki egzaminów w lipcu. Oby każdy dostał się tam, gdzie chce.

Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości