Kilkanaście ofiar śmiertelnych orkanu Eunice w Europie. "Nigdy wcześniej czegoś takiego nie doświadczyłam"


W Wielkiej Brytanii tak potężnego wiatru nie było od ponad 30 lat. Zniszczony został nawet największy na świecie dach, czyli wielka kopuła hali widowiskowej O2 w Londynie.

W piątek podmuchy wiatru dosłownie zmiatały londyńczyków z nóg. Orkan Eunice zerwał dach hali widowiskowej O2, zniszczył budynki, drogi i tory kolejowe - pozbawiając prądu setki tysięcy gospodarstw.

Śmiercionośne dla co najmniej czterech osób były upadające drzewa i niesione przez wiatr fragmenty gruzu.

- Władze postanowiły zamknąć kilka mostów bardzo wysokich, w obawie przed tym, że ten silny powiew wiatru mógłby zrzucać samochody do rzek - mówi Artur Kieruzal, dziennikarz Radia 357.

Na Wyspach najwyższą w historii prędkość pojedynczego podmuchu wiatru - która sięgnęła 196 kilometrów na godzinę - odnotowano w zachodniej części wyspy Wight.

W Holandii podmuchy wiatru zerwały dach stadionu w Hadze i rozbujały wieżę kościoła. - Jest dużo zniszczeń. W Amsterdamie przynajmniej. Wiele rowerów i drzew jest wyciąganych z kanałów, też niektóre samochody uległy zniszczeniu poprzez powalone drzewa - opowiada Lucyna Klammer, mieszkanka Amsterdamu.

Wieje w całej Europie

O niespotykanych dotąd zjawiskach, mówią też Francuzi. W Belgii na szpital w Tournai przewrócił się żuraw budowlany. Mieszkańców centrum Asse ewakuowano z domów ze względu na ryzyko zawalenia się wieży kościoła. - Nigdy wcześniej czegoś takiego nie doświadczyłam. Moje dziecko płacze. Przewróciłabym się bez pomocy z pchaniem wózka. Wieje naprawdę mocno - przekonuje Mariam El Ouadi, mieszkanka Brukseli.

Za to wszystko odpowiada głęboki układ niskiego ciśnienia znad Atlantyku - który w nocy spowodował ogromne zniszczenia także w Niemczech.

- Ten niż teraz będzie koncentrował się nad Rosją i naszymi wschodnimi sąsiadami. Już nie będzie tak silny jak przechodząc chociażby przez Bałtyk. Stąd też czerpał jeszcze trochę energii, ale idą z zachodu kolejne układy niskiego ciśnienia - wyjaśnia Anna Dec z tvnmeteo.pl

Eksperci ostrzegają

Takie zjawiska - ze względu na ocieplenie klimatu - według ekspertów będą zdarzały się coraz częściej. - Do tego będziemy musieli się adaptować, nie tracić pamięci, tylko przygotowywać swoje konstrukcje dachowe, ale też i zachowania na te trudniejsze warunki - ostrzega profesor Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

- Sama zasada projektowania obiektów, budowli, budynków na odpowiednie obciążenie wiatrem jest już przewidziana w regulacjach. Ale miejmy świadomość realiów, w jakich żyjemy. Większość budynków jednorodzinnych budowana jest tak zwanym systemem gospodarczym - opowiada Mariusz Rutz, architekt i wiceprezes zarządu JSK Architekci.

W wyniku uderzenia orkanu Eunice w Europie zginęło co najmniej kilkanaście osób.

Autor: Maria Mikołajewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN