Opozycja komentuje decyzję Andrzeja Dudy. "Prezydent myśli o tym, żeby zastąpić Kaczyńskiego"

Źródło:
Fakty TVN
Opozycja komentuje decyzję Andrzeja Dudy. "Prezydent myśli o tym, żeby zastąpić Kaczyńskiego"
Opozycja komentuje decyzję Andrzeja Dudy. "Prezydent myśli o tym, żeby zastąpić Kaczyńskiego"
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Opozycja komentuje decyzję Andrzeja Dudy. "Prezydent myśli o tym, żeby zastąpić Kaczyńskiego"Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Prezydent powiedział, że postanowił powierzyć misję stworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu. Zagraniczne media piszą o kolejnych tygodniach niestabilności politycznej i zignorowaniu deklaracji partii opozycyjnych. Opozycja mówi, że Andrzej Duda z jednej strony realizuje wolę kierownictwa PiS, a z drugiej strony gra na siebie.

Ponad cztery miliony wyborców więcej niż na PiS głosowało na partie demokratycznej opozycji, które zadeklarowały stworzenie nowego rządu. Wśród nich byli wyborcy z wrocławskiego Jagodna, którzy stali do 3 nad ranem w kolejce do głosowania. - Wyście wygrali te wybory. (...) To wy wskażecie tych, którzy przez najbliższe lata będą rządzić w Polsce. Mandatem tych ludzi będzie wasza wola - stwierdził lider PO Donald Tusk. Gdy Donald Tusk kończył spotkanie we Wrocławiu, było już jasne, że prezydent woli większości wyborców nie uszanował, że - tak jak niemal zawsze - w czasie swojej prezydentury stanął po stronie PiS-u. - Jest nieodrodnym synem matki partii - komentuje wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL).

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu. Znamy szczegóły

- Trzeba szanować demokratyczny wybór. Polacy zdecydowali, że wygrywa Prawo i Sprawiedliwość - podkreśla Michał Wójcik z Suwerennej Polski. PiS wybory wygrało, ale wolą większości nie powinno dalej rządzić. Na razie ani PiS, ani prezydent nie przyjmują tej informacji od suwerena, na którego chętnie się powołują, do wiadomości. Jednocześnie Andrzej Duda bardzo chwali wysoką frekwencję. - Tylko i wyłącznie w imieniu swojego obozu zagrał, podnosząc rękę na werdykt obywateli - uznała Paulina Hennig-Kloska, posłanka Polski 2050. Obywatele są cierpliwi. Taka postawa daje demokratycznej opozycji i Donaldowi Tuskowi komfort tworzenia nowego rządu, nawet wbrew woli prezydenta.

Patryk Michalski: ostatnie ruchy prezydenta świadczą o tym, że Andrej Duda będzie próbował sięgnąć po schedę po Jarosławie Kaczyńskim
Patryk Michalski: ostatnie ruchy prezydenta świadczą o tym, że Andrej Duda będzie próbował sięgnąć po schedę po Jarosławie KaczyńskimTVN24

Duda chce zastąpić Kaczyńskiego?

Prezydent w kampanii mocno zaangażował się w poparcie dla PiS-u, a także w próbę wyeliminowania Donalda Tuska z polityki, podpisując lex Tusk. - Kaczyński i Morawiecki grają ręka w rękę z Dudą. Przedłużają ten czas wegetacji PiS-u po to, żeby ukraść na koniec najważniejsze instytucje państwa. Być może jeszcze coś zarobić. Chodzi o KNF, chodzi o Sąd Najwyższy - wylicza Krzysztof Gawkowski, poseł Nowej Lewicy. Nieoczekiwanie prezydent postanowił zmienić regulamin Sądu Najwyższego i zmniejszyć liczbę sędziów wymaganych do podjęcia uchwały. - Żeby poprzez obniżenie kworum w poszczególnych izbach sędziowie, którzy zostali powołali w wadliwej procedurze do Sądu Najwyższego, odzyskali możność orzekania i związania uchwałami pozostałych sędziów - zaznacza Jarosław Matras, sędzia Sądu Najwyższego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: To on przeprowadzi wybór drugiej osoby w państwie. Jakie kompetencje ma marszałek senior

Tzw. neosędziowie - bez udziału legalnie wybranych sędziów - mogliby podejmować decyzje wiążące dla całego Sądu Najwyższego. - Dla mnie cel jest oczywisty. Po to, żeby neosędziowie mogli podejmować uchwały nawet we własnej sprawie. W szczególności zmienić treść uchwały składu trzech izb Sądu Najwyższego - dodaje doktor Wojciech Górowski z Katedry Prawa Karnego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Chodzi o decyzję uznającą, że neosędziowie nie zapewniają prawa do niezależnego sądu. Gdyby zmienić regulamin - co się na razie nie udało - neosędziowie mogliby w uchwale uznać, że są legalnymi sędziami.

Sędzia Włodzimierz Wróbel pyta wprost: "ilu jeszcze prób legalizacji bezprawia, do którego dochodziło w ostatnich latach, można się wciąż spodziewać?" Opozycja jest przekonana, że wielu, bo prezydent rozgrywa tu własną grę. - Prezydent myśli o tym, żeby zastąpić Kaczyńskiego w przyszłości - zaznacza Cezary Tomczyk, poseł PO. Prezydent kończy swoją drugą kadencję za półtora roku. - Widząc, że nie ma szans na międzynarodową karierę po zakończeniu kadencji, że nie ma szans na zostanie mężem stanu po zakończeniu kadencji, próbuje wbić się na powrót do swojej matki, partii Prawo i Sprawiedliwość - zauważa Krzysztof Śmiszek, poseł Nowej Lewicy. - Jest gotów przejąć po Jarosławie Kaczyńskim stery w Prawie i Sprawiedliwości, i o to będzie zabiegał. Do tego potrzeba mu wyeliminowania Mateusza Morawieckiego - podkreśla Bogdan Klich, poseł PO. To szef gabinetu Andrzeja Dudy powiedział publicznie, że Jarosław Kaczyński powinien pójść na emeryturę.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Okres pokoju w Europie kończy się - mówili europejscy politycy na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Dodali też, że Europa musi teraz sama zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dlaczego? Bo Moskwa nie porzuca agresywnej polityki, a Waszyngton, po ewentualnym powrocie do władzy Donalda Trumpa, może przestać gwarantować pokój.

Komentarze po Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. "Europa powinna odtworzyć swoje zdolności odstraszania z okresu zimnej wojny"

Komentarze po Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. "Europa powinna odtworzyć swoje zdolności odstraszania z okresu zimnej wojny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pokażemy w marcu projekt ustawy o związkach partnerskich. Tak jak premier Donald Tusk obiecywał, do końca zimy ten projekt będzie gotowy - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Mówiła także o kwestii prawa aborcyjnego.

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Źródło:
TVN24

Mamy swój program i chcemy go realizować. Jedyna możliwa zmiana, która może zliberalizować dzisiejsze prawo aborcyjne, to jest powrót do zasad sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców odniósł się do słów wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego.

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Źródło:
TVN24, PAP

Nie będę brał odpowiedzialności za to, że ustawy, które złożyliśmy pierwszego dnia w Sejmie, blokuje Szymon Hołownia z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem - powiedział wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy. Czarzasty zwrócił się z apelem do liderów Trzeciej Drogi o procedowanie w Sejmie projektów dotyczących liberalizacji prawa aborcyjnego.

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

Źródło:
TVN24

Konflikt między Chinami i Tajwanem w ostatnich dniach miał swoją nową odsłonę. Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej, która przypadkiem miała wpłynąć na kontrolowane przez Pekin wody.

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tysiące migrantów tylko czeka w Rosji na zmianę pogody - ostrzega fińska minister. Rosja nieraz próbowała już destabilizować państwa europejskie, w tym Polskę, kierując na granicę falę migrantów. To element większej strategii. W rosyjskich służbach specjalnych powstały oddzielne jednostki do planowania i wdrażania takich działań sabotażowych. Finlandia kilka miesięcy temu zareagowała zdecydowanie, zamykając przejścia graniczne. Czy to wystarczy?

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dla Rosjan był dezerterem i zdrajcą, dla Ukraińców bohaterem. Rosyjski pilot, który sprzeciwiał się wojnie i uciekł helikopterem Mi-8 na stronę ukraińską, nie żyje. Jego ciało zostało odnalezione z ranami postrzałowymi w garażu podziemnym w hiszpańskim Alicante. Hiszpańska policja początkowo uznała sprawę za porachunki gangów. Gdy tożsamość ofiary potwierdzili Ukraińcy, śledztwo skręciło w stronę zemsty rosyjskich służb specjalnych.

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS