Opozycja komentuje decyzję Andrzeja Dudy. "Prezydent myśli o tym, żeby zastąpić Kaczyńskiego"

Źródło:
Fakty TVN
Opozycja komentuje decyzję Andrzeja Dudy. "Prezydent myśli o tym, żeby zastąpić Kaczyńskiego"
Opozycja komentuje decyzję Andrzeja Dudy. "Prezydent myśli o tym, żeby zastąpić Kaczyńskiego"
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Opozycja komentuje decyzję Andrzeja Dudy. "Prezydent myśli o tym, żeby zastąpić Kaczyńskiego"Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Prezydent powiedział, że postanowił powierzyć misję stworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu. Zagraniczne media piszą o kolejnych tygodniach niestabilności politycznej i zignorowaniu deklaracji partii opozycyjnych. Opozycja mówi, że Andrzej Duda z jednej strony realizuje wolę kierownictwa PiS, a z drugiej strony gra na siebie.

Ponad cztery miliony wyborców więcej niż na PiS głosowało na partie demokratycznej opozycji, które zadeklarowały stworzenie nowego rządu. Wśród nich byli wyborcy z wrocławskiego Jagodna, którzy stali do 3 nad ranem w kolejce do głosowania. - Wyście wygrali te wybory. (...) To wy wskażecie tych, którzy przez najbliższe lata będą rządzić w Polsce. Mandatem tych ludzi będzie wasza wola - stwierdził lider PO Donald Tusk. Gdy Donald Tusk kończył spotkanie we Wrocławiu, było już jasne, że prezydent woli większości wyborców nie uszanował, że - tak jak niemal zawsze - w czasie swojej prezydentury stanął po stronie PiS-u. - Jest nieodrodnym synem matki partii - komentuje wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL).

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu. Znamy szczegóły

- Trzeba szanować demokratyczny wybór. Polacy zdecydowali, że wygrywa Prawo i Sprawiedliwość - podkreśla Michał Wójcik z Suwerennej Polski. PiS wybory wygrało, ale wolą większości nie powinno dalej rządzić. Na razie ani PiS, ani prezydent nie przyjmują tej informacji od suwerena, na którego chętnie się powołują, do wiadomości. Jednocześnie Andrzej Duda bardzo chwali wysoką frekwencję. - Tylko i wyłącznie w imieniu swojego obozu zagrał, podnosząc rękę na werdykt obywateli - uznała Paulina Hennig-Kloska, posłanka Polski 2050. Obywatele są cierpliwi. Taka postawa daje demokratycznej opozycji i Donaldowi Tuskowi komfort tworzenia nowego rządu, nawet wbrew woli prezydenta.

Patryk Michalski: ostatnie ruchy prezydenta świadczą o tym, że Andrej Duda będzie próbował sięgnąć po schedę po Jarosławie Kaczyńskim
Patryk Michalski: ostatnie ruchy prezydenta świadczą o tym, że Andrej Duda będzie próbował sięgnąć po schedę po Jarosławie KaczyńskimTVN24

Duda chce zastąpić Kaczyńskiego?

Prezydent w kampanii mocno zaangażował się w poparcie dla PiS-u, a także w próbę wyeliminowania Donalda Tuska z polityki, podpisując lex Tusk. - Kaczyński i Morawiecki grają ręka w rękę z Dudą. Przedłużają ten czas wegetacji PiS-u po to, żeby ukraść na koniec najważniejsze instytucje państwa. Być może jeszcze coś zarobić. Chodzi o KNF, chodzi o Sąd Najwyższy - wylicza Krzysztof Gawkowski, poseł Nowej Lewicy. Nieoczekiwanie prezydent postanowił zmienić regulamin Sądu Najwyższego i zmniejszyć liczbę sędziów wymaganych do podjęcia uchwały. - Żeby poprzez obniżenie kworum w poszczególnych izbach sędziowie, którzy zostali powołali w wadliwej procedurze do Sądu Najwyższego, odzyskali możność orzekania i związania uchwałami pozostałych sędziów - zaznacza Jarosław Matras, sędzia Sądu Najwyższego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: To on przeprowadzi wybór drugiej osoby w państwie. Jakie kompetencje ma marszałek senior

Tzw. neosędziowie - bez udziału legalnie wybranych sędziów - mogliby podejmować decyzje wiążące dla całego Sądu Najwyższego. - Dla mnie cel jest oczywisty. Po to, żeby neosędziowie mogli podejmować uchwały nawet we własnej sprawie. W szczególności zmienić treść uchwały składu trzech izb Sądu Najwyższego - dodaje doktor Wojciech Górowski z Katedry Prawa Karnego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Chodzi o decyzję uznającą, że neosędziowie nie zapewniają prawa do niezależnego sądu. Gdyby zmienić regulamin - co się na razie nie udało - neosędziowie mogliby w uchwale uznać, że są legalnymi sędziami.

Sędzia Włodzimierz Wróbel pyta wprost: "ilu jeszcze prób legalizacji bezprawia, do którego dochodziło w ostatnich latach, można się wciąż spodziewać?" Opozycja jest przekonana, że wielu, bo prezydent rozgrywa tu własną grę. - Prezydent myśli o tym, żeby zastąpić Kaczyńskiego w przyszłości - zaznacza Cezary Tomczyk, poseł PO. Prezydent kończy swoją drugą kadencję za półtora roku. - Widząc, że nie ma szans na międzynarodową karierę po zakończeniu kadencji, że nie ma szans na zostanie mężem stanu po zakończeniu kadencji, próbuje wbić się na powrót do swojej matki, partii Prawo i Sprawiedliwość - zauważa Krzysztof Śmiszek, poseł Nowej Lewicy. - Jest gotów przejąć po Jarosławie Kaczyńskim stery w Prawie i Sprawiedliwości, i o to będzie zabiegał. Do tego potrzeba mu wyeliminowania Mateusza Morawieckiego - podkreśla Bogdan Klich, poseł PO. To szef gabinetu Andrzeja Dudy powiedział publicznie, że Jarosław Kaczyński powinien pójść na emeryturę.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

To jest bardzo dobra informacja dla rodzin około 100 małych pacjentów chorujących na ciężką odmianę hemofilii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia zapłaci za nową terapię. Hemofilia jest nieuleczalna. Zaburzenia krzepliwości krwi mogą doprowadzić do niepełnosprawności.

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Źródło:
Fakty TVN

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 28-letniego Marcina poruszyła nie tylko mieszkańców Sosnowca, ale też całej Polski. Młody piłkarz został pobity przez 16-latków na imprezie masowej w Sosnowcu, a potem zmarł w szpitalu. Sprawcom grożą konsekwencje, ale nie wiadomo, czy będą sądzeni jak dorośli - mogą tego uniknąć, bo to zależy od kwalifikacji prawnej czynu.

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marszałek Szymon Hołownia chce ukarać posła Dariusza Mateckiego, który nocą przez okno wyszedł na dach Sejmu. Maksymalna możliwa kara to 18 tysięcy złotych. Poseł Matecki, pytany o tę sytuację przez dziennikarzy, odpowiada, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Większość komentatorów jest jednak zdania, że to najmniejszy z kłopotów posła Suwerennej Polski.

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Co robi PiS? Rasistowsko używa uprawnionego lęku Polaków przed nielegalną imigracją (...) do politycznej propagandy - powiedział w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO). Odniósł się do publikowanych przez polityków opozycji zdjęć osób o ciemnym kolorze skóry, ocenianych jako podsycanie lęku przed migrantami. - Jeżeli się napisze nieprawdę w internecie, to się to powinno skasować i przeprosić - mówił zaś Janusz Cieszyński (PiS).

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

Źródło:
TVN24

- To rasizm w czystej postaci. To jest również (...) naruszenie dóbr osobistych. Mam nadzieję, że te osoby, które są ofiarami takich działań politycznych, będą miały swoich pełnomocników, którzy zajmą się tą sprawą - mówiła dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, o zdjęciach przedstawiających czarnoskóre osoby opublikowanych przez polityków Suwerennej Polski i PiS w sieci. Krytykują przy tym politykę migracyjną rządu.

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Źródło:
TVN24

Francja skupia na sobie uwagę wielu mediów po tym, jak eurowybory wygrało Zjednoczenie Narodowe, a Emmanuel Macron rozwiązał Zgromadzenie Narodowe. Sytuacja nie umknęła również piłkarskiej reprezentacji Francji. Jej kapitan Kylian Mbappé otwarcie zaapelował do młodych obywateli, by nie pozwolili skrajnie prawicowej partii dojść do władzy.

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS