Opozycja była inwigilowana tuż przed wyborami? "Brałam pod uwagę, że mogę być podsłuchiwana"

Źródło:
Fakty TVN
Opozycja była inwigilowana tuż przed wyborami? "Brałam pod uwagę, że mogę być podsłuchiwana"
Opozycja była inwigilowana tuż przed wyborami? "Brałam pod uwagę, że mogę być podsłuchiwana"
Maciej Knapik/Fakty TVN
Opozycja była inwigilowana tuż przed wyborami? "Brałam pod uwagę, że mogę być podsłuchiwana"Maciej Knapik/Fakty TVN

Były szef CBA stawia pytania obecnemu szefowi MSWiA, a każde brzmi niemal jak zarzut. Nie tylko on, ale też opozycja chce wiedzieć, czy służby specjalne na masową skalę podsłuchiwały jej polityków, zwłaszcza Trzeciej Drogi, i to tuż przed wyborami. Paweł Wojtunik mówi o ryzyku powstania spisku, ale władza zarzuca mu kłamstwo. 

W ośrodku CBA w Lucieniu, na dwa dni przed wyborami, odbyła się odprawa. Paweł Wojtunik, były szef CBA, pyta, czy prawdą jest, że wtedy wydano tam specjalne polecenia, "aby w kontekście wyborów parlamentarnych masowo stosować kontrolę operacyjną wobec przedstawicieli ugrupowań opozycyjnych". To jednak nie jedyne pytanie, bo Wojtunik chce też wiedzieć, czy te zalecenia płynęły z góry, czy szef MSWiA i koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński albo jego zastępca wiedzieli o tym, czy byli na tym spotkaniu i czy zgodzili się na to. - Możemy mówić o ryzyku powstania spisku - uważa były szef CBA.

Zobacz też: Odprawa w Lucieniu, kontrola operacyjna opozycji? Pytania do szefa MSWiA. Reakcja jego zastępców

Poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba mówi, że i jemu sygnaliści przekazywali te informacje. Na spotkaniu miało być około trzydziestu osób z kierownictwa CBA. - Chcieli łowić wśród nowych posłów elektów, po to, żeby zagwarantować sobie większość, żeby PiS nadal mógł rządzić - uważa poseł. Stąd - jak słyszymy - szczególne zainteresowanie posłami Trzeciej Drogi. W partii dużo jest debiutantów, których można nakłonić lub zmusić zdobytymi informacjami do przejścia na stronę PiS-u. Liderzy są z kolei źródłem wiedzy o powyborczych planach.

- Brałam pod uwagę, że mogę być podsłuchiwana, inwigilowana - wyznaje Paulina Hennig-Kloska, posłanka Trzeciej Drogi. - Powołamy komisję śledczą w tej sprawie - deklaruje Piotr Zgorzelski, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego, wicemarszałek Sejmu.

Inwigilację rozpoczyna się w razie konieczności bez zgody sądu, a za wiedzą prokuratora generalnego. Jeśli przez pięć dni zgody sądu nie ma, to zebrany materiał - podsłuchy, zawartość telefonu, komputera - służby mają zniszczyć. - Nie ma możliwości wymazania wiedzy z mózgów szefa CBA czy funkcjonariuszy, więc po pierwsze ta wiedza zostaje, a po drugie: dowody elektroniczne są do odzyskania - zwraca uwagę prokurator Ewa Wrzosek.

Szef MSWiA: miarą sukcesu policji jest poczucie bezpieczeństwa Polaków
Szef MSWiA: miarą sukcesu policji jest poczucie bezpieczeństwa PolakówTVN24

Władza odpiera zarzuty

Ze strony władzy huraganowe zaprzeczenia. - Niech przedstawi chociaż cień dowodu, który uwiarygodni to, co on mówi - wskazuje Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Z kolei wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik w mediach społecznościowych pisze, że "Wojtunik łże jak Tusk". Do sprawy odniósł się też prezydencki minister. - Niepotwierdzone w żaden sposób, a wręcz podlegające zaprzeczeniom informacje - zaznacza Paweł Szrot.

Odprawa w Lucieniu - jak się dowiadujemy - miała być rutynowa. - Trzeba dojść do tego, o czym panowie rozmawiali na dwa dni przed wyborami - mówi Bartosz Arłukowicz, eurodeputowany Platformy Obywatelskiej, poseł elekt.

Jak słyszymy, zebrani na odprawie mieli rozmawiać o sprawach kadrowo-płacowych, a zarzuty o włączanie kontroli operacyjnej na czas wyborów czy działania nieleganie są nieprawdziwe.

- Nie było żadnej decyzji, żeby prowadzić nielegalne działania przeciwko polskiej opozycji. (...) Polskie służby działają w oparciu o przepisy prawa i jeżeli jest zgoda sądu na stosowanie kontroli operacyjnej, to takie kontrole są wszczynane w oparciu o informacje i podejrzenia związane z informacjami, które spływają do służb - informuje zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, a dopytywany o to, czy politycy mogli być inwigilowani, odpowiada, że "przesłanką nie jest działalność polityczna".

A co jest przesłanką? - Uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa - wskazuje prokurator Wrzosek, co jest pojeciem bardzo szerokim.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS