Egzotyczne sojusze, bezpardonowe oskarżenia, agitujący liderzy. Kampania trwa

31.10.2018 | Egzotyczne sojusze, bezpardonowe oskarżenia, agitujący liderzy. Kampania trwa
31.10.2018 | Egzotyczne sojusze, bezpardonowe oskarżenia, agitujący liderzy. Kampania trwa
Arleta Zalewska | Fakty TVN
31.10.2018 | Egzotyczne sojusze, bezpardonowe oskarżenia, agitujący liderzy. Kampania trwaArleta Zalewska | Fakty TVN

"Pełna mobilizacja" słychać z jednej strony, "walka i zwycięstwo" - słychać z drugiej. Na wyborczej mapie Polski w środę ważne były takie miejscowości jak Olkusz, Kołobrzeg, Chełm i Kielce - to tam byli właśnie partyjni liderzy.

Brawa, uściski, rozdawanie pączków... Ostatnią środę tej kampanii wyborczej można uznać za jej dzień reprezentatywny. Tym istnym Tour de Pologne partyjni liderzy chcą przekonać wyborców, że walka ich kandydatów wciąż trwa.

- Stawiamy nie na walki i konflikt. Szczególnie w wyborach samorządowych stawiamy na rozwiązywanie problemów - mówiła Barbara Nowacka z "Inicjatywy Polskiej". - Doświadczenia, które wynosimy z tej bardzo długiej kampanii, to przede wszystkim, że trzeba rozmawiać z ludźmi - twierdził Rafał Trzaskowski, prezydent elekt Warszawy.

- Dla rozwoju znaczenie ma to, czy ktoś chce prowadzić w Polsce wojnę, czy chce budować. My chcemy budować, a nasi przeciwnicy chcą prowadzić wojnę - mówił we wtorek Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

Żelazny elektorat to podstawa w drugiej turze

To, że po dwóch tygodniach do urn idzie mniej wyborców niż w pierwszej turze, potwierdzają twarde dane. Cztery lata temu frekwencja między pierwszą a drugą turą różniła się w różnych gminach średnio o ponad 7 punktów procentowych. A to oznacza, że partie muszą mobilizować wyborców - szczególnie tych najwierniejszych z wiernych.

Szef rządu w środę mobilizował wyborców przede wszystkim w Olkuszu, składając obietnice dla regionu - linie kolejowe i drogi. - Angażujemy środki w wysokości wyższej niż 250 milionów złotych - przekonywał Mateusz Morawiecki.

Liderki Koalicji Obywatelskiej przyjechały w środę do Kołobrzegu. Bo choć ich kandydatka Anna Mieczkowska w pierwszej turze miała 9 punktów procentowych przewagi nad drugi kandydatem Jackiem Woźniakiem, to w drugiej turze znaczenie mogą mieć głosy wyborców kandydata PiS-u Macieja Bejnarowicza, który zajął trzecie miejsce w pierwszej turze.

- Przyjechałyśmy tu, bo mamy głębokie przekonanie, że najlepszych kandydatów trzeba wspierać - mówiła Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej.

Trzech za jednego

Kilkuprocentowe różnice w pierwszej turze skłaniają kandydatów do różnych politycznych sojuszy. Bogdan Wenta, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Kielc, sięgnął po pomoc trzech byłych kontrkandydatów.

To, co jednak rozgrzewało w środę kampanię wyborczą w Kielcach, to oskarżenia urzędującego prezydenta Wojciecha Lubawskiego, który ubiega się o reelekcję. Mówił, że ludzie z kampanii Bogdana Wenty rozprowadzali ulotki, które zawierają kłamliwe oskarżenia pod jego adresem. - To jest brudna kampania - stwierdził Lubawski.

- Odcinam się od takich historii - odpowiedział Wenta, który twierdzi, że nie ma nic z akcją przeciwko Lubawskiemu wspólnego. Sprawą ulotek zajmuje się policja. - Nie utożsamialiśmy się i nie znamy tych osób, które w taki sposób prowadzą kampanię - zapewniła Danuta Papaj, pełnomocnik komitetu wyborczego Bogdana Wenty.

Temperaturę wyborczego starcia w dotychczas chłodnym Krakowie podniósł premier Morawiecki, którego sprostowanie w sprawie walki władz miasta ze smogiem trafiło w środę na pierwsze strony lokalnych gazet. To było drugie w tej kampanii sprostowanie w trybie wyborczym premiera Mateusza Morawieckiego

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Zgłaszać można się jeszcze do poniedziałku. Chodzi o akcję "Żonkile". 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariusze będą wręczać warszawiakom papierowe kwiaty i informować o wydarzeniach sprzed lat.

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Źródło:
Fakty TVN

Według skazanego to miała być obrona konieczna. Arkadiusz D. twierdzi, że zabił nożem mężczyznę, bo myślał, że to włamywacz. Ofiara prawdopodobnie po prostu pomyliła drzwi mieszkania w kamienicy. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uznał Arkadiusza D. za winnego i skazał na 15 lat więzienia.

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Źródło:
Fakty TVN

Na tę decyzję władze Karpacza i zrzeszeni tam w klubach narciarze i snowboardziści czekali dekadę. Liczyli na to, że powstanie tam trasa mająca homologację FIS-u. To pozwalałoby organizować tam mistrzostwa Polski i zawody międzynarodowe. Zabrakło około stu metrów. Zgoda Ministerstwa Klimatu i Środowiska, owszem, pozwala na rozbudowę istniejącego stoku, ale pełni szczęścia nie ma. Sportowcy i trenerzy są nieco rozczarowani - obwiniają władze Karkonoskiego Parku Narodowego. Przyznają jednak, że jest to krok ku poprawie warunków trenowania.

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Są tacy, którzy na randkę wybierają wolontariat. Jedna z fundacji zorganizowała akcję, podczas której zakochani pomagają osobom poszkodowanym podczas wrześniowej powodzi.

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widać ewidentnie pewien chaos, ale wyłania się z niego kilka niestety niedobrych spraw. Sprawa pierwsza, to jest chęć zakończenia wojny za wszelką cenę i kosztem Ukrainy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były wiceszef MON Janusz Zemke pytany o strategię USA w sprawie doprowadzenia do pokoju w Ukrainie. Były dowódca jednostki GROM generał Roman Polko zwrócił uwagę na "pozbycie się kart atutowych".

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

Źródło:
TVN24

Zastanawiałem się, czy gdyby ci ludzie, którzy dzisiaj rządzą Ameryką, byli w Waszyngtonie w latach 90., to Polska byłaby dzisiaj w NATO. Mam bardzo silne podejrzenie, że nie - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były ambasador Polski w USA Janusz Reiter. Według wieloletniego korespondenta w Rosji Wacława Radziwinowicza "spełnia się scenariusz marzeń Putina".

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

Źródło:
TVN24

Donald Trump, dzień po rozmowie telefonicznej z rosyjskim przywódcą, zapewnia, że Kreml chce zakończenia wojny w Ukrainie. Mówi też, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem. Zdaniem byłej szefowej biura CNN w Moskwie Donald Trump chce zaprowadzić pokój w Ukrainie, ale jego działania są na rękę Władimirowi Putinowi. - To, co widzimy, to niewiarygodnie mieszane sygnały płynące z administracji amerykańskiej - stwierdziła w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS Jill Dougherty.

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent USA Donald Trump przekazał, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem, prawdopodobnie w Arabii Saudyjskiej. Wcześniej z przywódcą Rosji rozmawiał telefonicznie. Trump po raz kolejny decyduje się nawiązać relację, która potencjalnie niesie ze sobą niebezpieczeństwo.

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

Źródło:
CNN