"Być może niektóre wypowiedzi pana dyrektora mogły być niewygodne dla rządu"

14.05.2020 | "Być może niektóre wypowiedzi pana dyrektora mogły być niewygodne dla rządu"
14.05.2020 | "Być może niektóre wypowiedzi pana dyrektora mogły być niewygodne dla rządu"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
14.05.2020 | "Być może niektóre wypowiedzi pana dyrektora mogły być niewygodne dla rządu"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Andrzej Grygoruk od ponad trzech lat był dyrektorem Biebrzańskiego Parku Narodowego. Wcześniej był wicedyrektorem i wieloletnim pracownikiem parku. W środę Grygoruk odebrał w sekretariacie ministra środowiska swoją dymisję. Bez uzasadnienia.

Ledwo udało się ugasić w Biebrzańskim Parku Narodowym pożar, a znów zrobiło się gorąco. Ostatnią rzeczą, jakiej spodziewał się jadąc do Warszawy dyrektor parku Andrzej Grygoruk, było zwolnienie z pracy. I to bez uzasadnienia.

Były już dyrektor swojej dymisji nie chce komentować, a jego dotychczasowy zastępca nie wie, jak to skomentować. - Naprawdę jest nam trudno. Jesteśmy po pożarze, katastrofalnym pożarze, a jednocześnie doszło do takiej niespodziewanej dla nas sytuacji - mówi Mariusz Siłakowski, pełniący obowiązki dyrektora Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Stanowisko ministerstwa

Andrzej Grygoruk pracował w Biebrzańskim Parku Narodowym od 20 lat i doskonale znał każdy zakątek na tym największym w Polsce obszarze chronionym.

Funkcję dyrektora pełnił przez ostatnie trzy i pół roku.

- Być może niektóre wypowiedzi pana dyrektora mogły być niewygodne dla rządu - twierdzi prof. Rafał Kowalczyk, dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży.

Oficjalną przyczynę odwołania dyrektora resort podał dopiero po kilku godzinach.

Jak informuje resort, decyzja "została podjęta po szczegółowej analizie wyników kontroli i audytu przeciwpożarowego zleconego przez Ministerstwo Środowiska oraz ocenie jego bieżącej działalności zarządczej". - Pan Andrzej Grygoruk otrzymał propozycję współpracy w ramach rady naukowej parku oraz stanowisko głównego specjalisty do spraw ochrony przyrody - dodał Michał Gzowski z Ministerstwa Środowiska.

Chcieliśmy uzyskać więcej szczegółów na temat tej kontroli i audytu, jednak próba nawiązania bezpośredniego kontaktu z Ministerstwem Środowiska zakończyła się niepowodzeniem.

Upolitycznienie stanowisk?

- Widać taki trend w ministerstwie ,żeby ludzi, którzy faktycznie chcą się zajmować ochroną środowiska, ochroną przyrody, zastępować ludźmi, którzy będą myśleć po linii z ministerstwem - ocenia Marta Grundland z Greenpeace Polska.

Ten trend, o którym mówi działaczka Greenpeace Polska, widać też w Lasach Państwowych.

We wtorek szefem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku został Łukasz Maciejunas. Ten sam, który jako komendant Straży Leśnej przeganiał aktywistów próbujących zapobiec masowej wycince drzew w Puszczy Białowieskiej.

- Możemy się oburzać na ministra Wosia, ale on tylko bezczelnie korzysta z narzędzi prawnych, jakie mają ministrowie środowiska od dawna. Czyli nie muszą podawać żadnych powodów. Po prostu dyrektor jest odwoływany na telefon, odwoływany przez sekretarkę - zauważa Adam Wajrak, ekolog, dziennikarz. Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym wybuchł 19 kwietnia. Trwał tydzień i strawił ponad pięć tysięcy hektarów.

Akcję gaśniczą utrudniała susza i niedoposażenie strażaków w sprzęt.

Były już dyrektor Andrzej Grygoruk zorganizował wówczas zbiórkę, dzięki której 89 strażnic OSP w regionie dostało na sprzęt około 3,5 miliona złotych.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS