"Być może niektóre wypowiedzi pana dyrektora mogły być niewygodne dla rządu"

14.05.2020 | "Być może niektóre wypowiedzi pana dyrektora mogły być niewygodne dla rządu"
14.05.2020 | "Być może niektóre wypowiedzi pana dyrektora mogły być niewygodne dla rządu"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
14.05.2020 | "Być może niektóre wypowiedzi pana dyrektora mogły być niewygodne dla rządu"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Andrzej Grygoruk od ponad trzech lat był dyrektorem Biebrzańskiego Parku Narodowego. Wcześniej był wicedyrektorem i wieloletnim pracownikiem parku. W środę Grygoruk odebrał w sekretariacie ministra środowiska swoją dymisję. Bez uzasadnienia.

Ledwo udało się ugasić w Biebrzańskim Parku Narodowym pożar, a znów zrobiło się gorąco. Ostatnią rzeczą, jakiej spodziewał się jadąc do Warszawy dyrektor parku Andrzej Grygoruk, było zwolnienie z pracy. I to bez uzasadnienia.

Były już dyrektor swojej dymisji nie chce komentować, a jego dotychczasowy zastępca nie wie, jak to skomentować. - Naprawdę jest nam trudno. Jesteśmy po pożarze, katastrofalnym pożarze, a jednocześnie doszło do takiej niespodziewanej dla nas sytuacji - mówi Mariusz Siłakowski, pełniący obowiązki dyrektora Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Stanowisko ministerstwa

Andrzej Grygoruk pracował w Biebrzańskim Parku Narodowym od 20 lat i doskonale znał każdy zakątek na tym największym w Polsce obszarze chronionym.

Funkcję dyrektora pełnił przez ostatnie trzy i pół roku.

- Być może niektóre wypowiedzi pana dyrektora mogły być niewygodne dla rządu - twierdzi prof. Rafał Kowalczyk, dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży.

Oficjalną przyczynę odwołania dyrektora resort podał dopiero po kilku godzinach.

Jak informuje resort, decyzja "została podjęta po szczegółowej analizie wyników kontroli i audytu przeciwpożarowego zleconego przez Ministerstwo Środowiska oraz ocenie jego bieżącej działalności zarządczej". - Pan Andrzej Grygoruk otrzymał propozycję współpracy w ramach rady naukowej parku oraz stanowisko głównego specjalisty do spraw ochrony przyrody - dodał Michał Gzowski z Ministerstwa Środowiska.

Chcieliśmy uzyskać więcej szczegółów na temat tej kontroli i audytu, jednak próba nawiązania bezpośredniego kontaktu z Ministerstwem Środowiska zakończyła się niepowodzeniem.

Upolitycznienie stanowisk?

- Widać taki trend w ministerstwie ,żeby ludzi, którzy faktycznie chcą się zajmować ochroną środowiska, ochroną przyrody, zastępować ludźmi, którzy będą myśleć po linii z ministerstwem - ocenia Marta Grundland z Greenpeace Polska.

Ten trend, o którym mówi działaczka Greenpeace Polska, widać też w Lasach Państwowych.

We wtorek szefem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku został Łukasz Maciejunas. Ten sam, który jako komendant Straży Leśnej przeganiał aktywistów próbujących zapobiec masowej wycince drzew w Puszczy Białowieskiej.

- Możemy się oburzać na ministra Wosia, ale on tylko bezczelnie korzysta z narzędzi prawnych, jakie mają ministrowie środowiska od dawna. Czyli nie muszą podawać żadnych powodów. Po prostu dyrektor jest odwoływany na telefon, odwoływany przez sekretarkę - zauważa Adam Wajrak, ekolog, dziennikarz. Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym wybuchł 19 kwietnia. Trwał tydzień i strawił ponad pięć tysięcy hektarów.

Akcję gaśniczą utrudniała susza i niedoposażenie strażaków w sprzęt.

Były już dyrektor Andrzej Grygoruk zorganizował wówczas zbiórkę, dzięki której 89 strażnic OSP w regionie dostało na sprzęt około 3,5 miliona złotych.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Eksperci alarmują, że w ciągu ostatnich 50 lat średnia liczebność monitorowanych populacji dzikich gatunków zmniejszyła się o 73 procent. Dlatego według nich dla naszej przyszłości kluczowe będzie najbliższe pięć lat.

Liczebność obserwowanych dzikich zwierząt spadła o 73 procent w ciągu 50 lat. "Liczba dramatyczna"

Liczebność obserwowanych dzikich zwierząt spadła o 73 procent w ciągu 50 lat. "Liczba dramatyczna"

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce średnio na raka piersi umiera codziennie piętnaście kobiet. Amazonki pokazują, że życie można uratować dzięki profilaktyce. Ważne jest USG, ale ważne jest też badanie się samemu, bo zmiany można wymacać - u kobiet w piersiach, a u mężczyzn w jądrach.

W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

Źródło:
Fakty TVN

Inteligentne lodówki, kuchenki czy odkurzacze to już nasza codzienność. Jednak takie nowoczesne urządzenia, które łączą się z siecią, mogą okazać się problemem. Hakerzy coraz częściej wkradają się na urządzenia i mogą nie tylko zmieniać temperaturę piekarnika podczas przygotowania posiłku, ale także uzyskać dostęp do wielu danych, którymi nie chcemy się dzielić.

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie ma końca walka z piratami drogowymi. Kujawsko-pomorska grupa SPEED w ciągu ostatnich 9 miesięcy zatrzymała 441 praw jazdy, w tym 288 za przekroczenie dozwolonej prędkości. To właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych. Na polskich drogach ginie codziennie średnio 8 osób.

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bardzo zasmucił mnie pan premier. To, co powiedział o zawieszeniu prawa do azylu, było zdumiewające - powiedziała w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 dr Hanna Machińska, prawniczka, była zastępczyni RPO. Zaapelowała do premiera Donalda Tuska, by przeprowadził szerokie konsultacje z aktywistami i organizacjami pozarządowymi. - My mamy ogromne doświadczenie w tym zakresie - dodała. - Mówiąc te słowa, Tusk był doskonale świadom, że słucha go dzisiaj nie tylko Polska - stwierdził europoseł Janusz Lewandowski. Według niego wypowiedź szefa rządu była skierowana "przede wszystkim do Łukaszenki".

"Ścigamy się w radykalizmie z PiS-em". Komentarze po zapowiedzi premiera

"Ścigamy się w radykalizmie z PiS-em". Komentarze po zapowiedzi premiera

Źródło:
TVN24

- Warto, by resort dyplomacji znalazł właściwy język do tego, by porozumieć się z panem prezydentem w sprawie mianowania ambasadorów - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Jak podkreślił, wniosek, który szef MSZ składa na ręce prezydenta w tej sprawie "zakłada, że w roli petenta wnioskujący zwraca się do organu, który podejmuje decyzję". - Trzeba to uszanować - dodał.

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS