Od czerwca badania prenatalne są za darmo dla wszystkich kobiet w ciąży. Mogą uratować życie

Źródło:
Fakty TVN
Od czerwca badania prenatalne są za darmo dla wszystkich kobiet w ciąży. Mogą uratować życie
Od czerwca badania prenatalne są za darmo dla wszystkich kobiet w ciąży. Mogą uratować życie
Magda Łucyan/Fakty TVN
Od czerwca badania prenatalne są za darmo dla wszystkich kobiet w ciąży. Mogą uratować życieMagda Łucyan/Fakty TVN

Wystarczyło znieść limit wieku - to było trzy tygodnie temu - by na badania prenatalne zaczęło zgłaszać się o wiele więcej pacjentek. Badania są za darmo. Wystarczy skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę. Warto, bo można wykryć wady płodu i można je leczyć jeszcze w łonie matki.

To tylko pół godziny, a daje spokój na kolejne miesiące. - To pierwsza ciąża, pierwsze dziecko, więc zawsze stres i nerwy. Jeżeli upewnię się, że wszystko jest dobrze, to jestem spokojniejsza - mówi jedna z pacjentek. - Daje to bardzo duży spokój później w czasie ciąży, więc jak najbardziej polecam - mówi inna pacjentka.

Chodzi o badania prenatalne, które lekarze nie tylko polecają, ale wręcz namawiają na nie pacjentki. Tym bardziej że od 5 czerwca stać już na nie wszystkie kobiety, bo dla wszystkich są za darmo.

- Liczba pacjentek od momentu, kiedy weszło w życie to rozporządzenie, zwiększyła nam się o około 40 procent - przekazuje dr hab. Rafał Iciek, kierownik Centrum Diagnostyki Prenatalnej Uniwersytetu Medycznego imienia Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

- Zauważamy znaczący wzrost liczby pacjentek, i to nie tylko z Łodzi, ale również z okolicy - zauważa Tomasz Jarzębski, ginekolog z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

"To było wyjątkowo niesprawiedliwe i wykluczające"

Do początku czerwca z darmowych badań prenatalnych korzystać mogły wyłącznie kobiety po 35. roku życia i te, które miały w przeszłości złe wyniki badań.

Reszta, jeżeli chciała sprawdzić zdrowie dziecka, musiała wydać nawet do tysiąca złotych. - To było wyjątkowo niesprawiedliwe i wykluczające, że przyjęliśmy tylko i wyłącznie kryterium wieku, jakim było 35 lat - mówi dr hab. Maciej Socha, kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitala Świętego Wojciecha w Gdańsku.

- Wiele wad może się pojawić wcześniej, nie tylko u pacjentek po 35. roku życia - zwraca uwagę dr Agnieszka Żalińska z Poradni Ciąży Wielopłodowej Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Badania wykrywają bardzo wiele chorób i wad

Bezpłatne są badania podczas pierwszego i drugiego trymestru. Wystarczy skierowanie od lekarza prowadzącego. - Myślę, że to duży przełom dla całej rzeszy kobiet, które do tej pory tych badań z jakiegoś powodu nie miały zlecanych i wykonywanych - ocenia dr Tomasz Jarzębski.

Takie badania wykrywają bardzo wiele chorób i wad. Po pierwsze, już na bardzo wczesnym etapie wyłapują wady genetyczne. - Pokazuje nam, czy pacjentka nie jest w grupie pacjentek, których płód może mieć zespół Pataua, zespół Edwardsa lub zespół Downa. To są takie trzy najważniejsze schorzenia dotyczące wad chromosomowych - mówi dr hab. Maciej Socha.

Dzięki badaniom prenatalnym w drugim trymestrze dowiemy się o tak zwanych wadach incydentalnych. - Są takie wady, zarówno w ciążach pojedynczych i ciążach mnogich, które kwalifikują się do leczenia wewnątrzmacicznego - mówi dr hab. Rafał Iciek.

To oznacza, że problem można rozwiązać, gdy dziecko jest jeszcze w łonie. - Dużo mnie to uspokoiło, że mogę pomóc swojemu dziecku - przyznaje jedna z pacjentek.

CZYTAJ TAKŻE: Od 5 czerwca badania prenatalne będą dostępne bezpłatnie. "Pacjentce się to zwyczajnie należy"

Od 5 czerwca badania prenatalne będą dostępne bezpłatnie. "Pacjentce się to zwyczajnie należy"
Od 5 czerwca badania prenatalne będą dostępne bezpłatnie. "Pacjentce się to zwyczajnie należy"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

U dziecka pani Martyny wykryto wadę na tyle wcześnie, że możliwa była niezbędna reakcja. - Wykazało ono delikatne nieprawidłowości w obrębie prawego płuca i dalej byłam skierowana właśnie do szpitala, żeby dokładnie zdiagnozować, co się dzieje - mówi pani Martyna.

Badania prenatalne to nie tylko diagnostyka nienarodzonych dzieci, ale także kobiet w ciąży. - Akurat u mnie wyszło, że mam łożysko przodujące, więc mi na pewno bardzo pomogły te badania - mówi pani Karolina. W takich przypadkach wiedza może ratować życie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN2

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS