O zjednoczeniu dobrze albo wcale. "Trzeba mieć dobrą pamięć, ale krótką"

Źródło:
Fakty TVN
O zjednoczeniu dobrze albo wcale. "Trzeba mieć dobrą pamięć, ale krótką"
O zjednoczeniu dobrze albo wcale. "Trzeba mieć dobrą pamięć, ale krótką"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
O zjednoczeniu dobrze albo wcale. "Pamięć trzeba mieć dobrą, ale krótką"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Od soboty Zjednoczona Prawica ma być jeszcze bardziej zjednoczona, bo Prawo i Sprawiedliwość ma wtedy oficjalnie połączyć się z Suwerenną Polską. Jarosław Kaczyński twierdzi, że to wzmocni partię, a kto sądzi inaczej, ma raczej połknąć język. To jednak u progu kongresu podsyca pytania o podziały.

"W polityce trzeba mieć dobrą pamięć, ale krótką" - tak Jarosław Kaczyński podsumował decyzję o połączeniu lub, jak mówi się w Prawie i Sprawiedliwości, o wchłonięciu partii Zbigniewa Ziobry.

W PiS przekaz jest więc jasny - o zjednoczeniu na prawicy, które nastąpi na sobotniej radzie politycznej, politycy obu partii mają mówić tylko dobrze albo wcale. - W jedności siła - komentuje Mariusz Błaszczak, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Strategia szerokiego namiotu - mówi Marcin Przydacz, poseł PiS.

To oznacza, że po 13 latach od wyrzucenia Ziobry i jego ludzi z PiS, po latach rozłamu, potem wspólnych rządów, tarć i sporów na linii Ziobro-Morawiecki, czas na powrót. - Potrzebna jest konsolidacja na prawicy - podkreśla Jarosław Kaczyński.

ZOBACZ WIĘCEJ: Dworczyk: jestem przeciwnikiem połączenia PiS z Suwerenną Polską

Nawet jeśli połączenie z partią Ziobry to wciąż duży problem dla niektórych polityków PiS, to dziś publicznie i oficjalnie nikt nie powtarza opinii podobnych do słów Michała Dworczyka. Choć, co warto podkreślić, głosowanie w tej sprawie będzie tajne.

Dworczyk o Ziobrze: nie można być wyrachowanym cynikiem grającym na siebie
Dworczyk o Ziobrze: nie można być wyrachowanym cynikiem grającym na siebie

"Najgorszy moment" dla Suwerennej Polski

Najnowszy sondaż dla "Gazety Wyborczej" to dobra wiadomość dla liderów obu największych partii. Z jednej strony to Koalicja Obywatelska i Donald Tusk mają dziś największe poparcie, ale z drugiej strony to PiS oraz Konfederacja mieliby w Sejmie większość i mogliby stworzyć rząd.

CZYTAJ WIĘCEJ: Sejm wyglądałby całkiem inaczej. Nowy sondaż poparcia

Czy zjednoczenie z PiS jest porażką politycznego projektu Zbigniewa Ziobry? - W żadnym razie. Suwerenna Polska jako byt polityczny funkcjonuje kilkanaście lat. Ma swoją tożsamość - przekonuje Michał Wójcik, poseł Suwerennej Polski.

Politycy Suwerennej Polski wejdą do władz PiS, dostaną stanowiska dwóch wiceprezesów i miejsce w nowo powstałym komitecie wykonawczym, na którego czele stanie Mariusz Błaszczak, a ważnym politykiem będzie tam Przemysław Czarnek. - Stworzenie młodego, dynamicznego ciała na prawicy - komitetu wykonawczego złożonego z młodych, 30-, 40-letnich polityków - zapowiada poseł PiS Jan Dziedziczak.

Jedną z osób, która ma odnawiać PiS z ramienia Suwerennej Polski - według informacji Wirtualnej Polski - jest poseł Dariusz Matecki. To polityk, który może usłyszeć zarzuty w związku z aferą dotyczącą Funduszu Sprawiedliwości.

- Ten moment Zbigniewa Ziobry i dla jego środowiska jest najgorszym momentem. Oni są bardzo słabi, oni nie mają wyjścia - uważa Stanisław Kostrzewski, były skarbnik Prawa i Sprawiedliwości. To też, jak mówi się w PiS, najlepszy moment dla Jarosława Kaczyńskiego, by ich do partii przyjąć.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Radek Pietruszka

Pozostałe wiadomości

- Ja nie jestem za karą śmierci, ale chciałabym, żeby on przeżył to, co przeżyła moja córka - tak mówi matka Anastazji, 27-letniej Polki, zgwałconej i zamordowanej na greckiej wyspie Kos. Anastazja pracowała tam w hotelu. Oskarżonemu o jej zabójstwo grozi dożywocie.

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Źródło:
Fakty TVN

Psychologowie, nauczyciele i obrońcy praw dzieci piszą list i wyjaśniają, dlaczego tak ważna jest edukacja zdrowotna i dlaczego dziecko musi uczyć się reagować na niewłaściwe zachowania oraz je nazywać. A w dyskusji o nowym przedmiocie warto zapytać o to, dlaczego ci, którzy krytykują edukację zdrowotną, najwyraźniej nie znają zapisów jej programu.

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

Źródło:
Fakty TVN

Pieniądze na odbudowę terenów zniszczonych przez powódź jeszcze nie dotarły do wszystkich miejsc, w których są niezbędne. Nie wszystkie samorządy zgłosiły wnioski o środki na remont i wyposażenie zalanych szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedłużyło termin składania wniosków o kolejny tydzień, do 6 grudnia. - Środki są zabezpieczone, wystarczy złożyć wniosek - apeluje Magdalena Roguska, Sekretarz Stanu w KPRM.

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To jest bardzo smutna i niefortunna sytuacja. Wszystkie formalności zostały dopełnione, wszyscy dokładnie wiedzieli, co się dzieje i była zgoda. Następnie została podjęta taka politykierska decyzja - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej (Polska 2050). Odniosła się do decyzji przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy, który wycofał zgodę na wynajęcie historycznej Sali BHP Szymonowi Hołowni. 

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Źródło:
TVN24

Być może Wołodymyr Zełenski chce uprzedzić niektóre, bardziej niekorzystne dla Ukrainy, propozycje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Stanisław Koziej, były szef BBN. Odniósł się do słów prezydenta Ukrainy o możliwości przyznania członkostwa w NATO tej części Ukrainy, która jest pod jej kontrolą. Michał Przedlacki z "Superwizjera" stwierdził, że "to jest jedyna realna możliwość, żeby roztoczyć parasol bezpieczeństwa nad tymi terytoriami", jednak dodał, "nie wierzy, aby Zachód był w stanie to zapewnić Ukrainie".

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

Źródło:
PAP

Otwiera się nowy front walk na Bliskim Wschodzie. Potencjalnie bardzo zapalny, bo sytuację w rozbitej wojną Syrii cementowały do tej pory wpływy Rosji i Iranu. To dzięki ich pomocy przez lata u władzy utrzymywał się dyktator Baszar al-Asad. Ale w weekend rebelianci zaatakowali znienacka siły rządowe, zajęli Aleppo i część prowincji Hama. Czy to szczęśliwy scenariusz dla Syryjczyków?

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gruzini nie chcą oddać marzenia o Unii Europejskiej, nawet za cenę rewolucji. Piąty dzień na ulice Tbilisi i innych miast wylewają się tysiące ludzi, a rządząca partia zasłania się mundurowymi. Brutalne starcia przypominają protesty po wyborach na Białorusi. Ale w Gruzji żywe jest inne porównanie. I protestujący, i władza odwołują się do dekady historii Ukrainy - Gruzini mówią o Majdanie, a rząd straszy rosyjską agresją.

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS