Nowy Rok, nowe miasta. "Sprawiedliwości dziejowej staje się zadość"

Źródło:
Fakty TVN
Wraz z Nowym Rokiem zmieni się mapa Polski. "Sprawiedliwości dziejowej staje się zadość"
Wraz z Nowym Rokiem zmieni się mapa Polski. "Sprawiedliwości dziejowej staje się zadość"
Maciej Mazur/Fakty TVN
7 Mazur

Wieś zmienia się w miasto - takich miejsc w Polsce jest 34. We wszystkich tych miejscach nadejście Nowego Roku będzie znacznie większą zmianą, niż zmiana w kalendarzu. - Będziemy mieli możliwość korzystania z funduszy unijnych, które popłyną dla małych miast i miasteczek - podkreśla Anna Kowalska-Fert, zastępczyni wójta gminy Przyrów.

Z wybiciem północy Przyrów w województwie śląskim stanie się miastem. - Będziemy przechodzić ze wsi do miasta tanecznym krokiem na rynku - mówi Anna Kowalska-Fert, zastępczyni wójta gminy Przyrów.

W tym korowodzie są trzydzieści cztery wsie. - Ja się urodziłem we wsi, a miasto to zawsze coś więcej będzie znaczyło - mówi jeden z mieszkańców.

Nie tylko Przyrów czeka zmiana. - Dotychczas mieliśmy - jak dobrze pamiętam - 979 miast, teraz będziemy mieli 1013 - informuje Wiesław Szczepański, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Czytaj także: Nowe miasta od 2024 roku. Lista

Wiejsko-miejskiego sylwestra urządzi też Piszczac w województwie lubelskim, który liczy ponad dwa tysiące mieszkańców. Przyrów miastem był już w XIV wieku, Bolesławiec jest jeszcze starszy. - Został założony w 1266 roku - przypomina Dorota Makówka, wójt gminy Bolesławiec.

Co łączy nowe miasta?

Większość nowych miast łączy jedno wydarzenie z historii. - Ten rok jest rokiem specyficznym, to 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego - wskazuje Szczepański. - Prawa miejskie zostały zabrane jako konsekwencja wybuchu Powstania Styczniowego - wyjaśnia Makówka. - Ostatni rok był rokiem takim preferencyjnym dla miejscowości, które straciły swoje prawa w Powstaniu Styczniowym - dodaje Kamil Kożuchowski, wójt gminy Piszczac.

Od Nowego Roku nowa pieczęć, nowe tabliczki, nowe tytuły. - Po prawie 150 latach sprawiedliwości dziejowej staje się zadość - podkreśla zastępczyni wójta gminy Przyrów.

Niektórzy mieszkańcy nie przyjmują zmiany z radością. - Jestem przeciwna temu, bo pierwsze co, to podatki idą w górę. Nie będzie tak super - mówi jedna z nich. - To nie ma znaczenia, czy Bolesławiec jest wsią, czy miastem. O wysokości podatków decydują radni - wyjaśnia wójt gminy Bolesławiec.

Władze jednak przypominają, że miasto to też nowe perspektywy. - Będziemy mieli możliwość korzystania z funduszy unijnych, które popłyną dla małych miast i miasteczek - podkreśla Kowalska-Fert.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Na Wyspach Kanaryjskich masowe protesty przeciwko masowej turystyce. Archipelag pęka w szwach - mówią obrazowo mieszkańcy i żądają od władz restrykcji, które powstrzymają szturm wczasowiczów. Nie tylko Teneryfa, nie tylko Gran Canaria. Pod naporem gości ugina się wiele turystycznych atrakcji.

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS