Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Źródło:
Fakty TVN
Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach
Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach
Marek Nowicki/Fakty TVN
Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołachMarek Nowicki/Fakty TVN

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Zdrowia chcą, by w szkołach były organizowane szczepienia przeciwko HPV. Będą dobrowolne, ale konieczna przy tym byłaby obecność chociaż jednego z rodziców. Dodatkowo w szkołach będzie nowy przedmiot - Edukacja zdrowotna, który ma zwiększyć wiedzę młodzieży na temat profilaktyki zdrowotnej.

Natalia, Jagoda i Bartosz z warszawskiego Liceum im. Lotników Amerykańskich zachęcają swoich rówieśników do szczepień przeciwko HPV. Wirus powoduje między innymi raka szyjki macicy.

- My działamy głównie w social mediach, ponieważ jest to miejsce, do którego młodzież najczęściej zagląda. Prowadzimy konto na Instagramie oraz na Facebooku, ale również stworzyliśmy warsztaty w naszej szkole dla uczniów, aby dowiedzieli się o tym wirusie - informuje Natalia Smuś, licealistka, która współtworzy projekt edukacyjny "Nie daj się HPV".

Teraz mikro działania licealistów w skali ogólnopolskiej wesprze rząd. - Jeżeli nie zacznie się tej edukacji już w szkole, to potem będziemy oglądali społeczeństwo coraz bardziej nieświadome, jak zapobiegać chorobom - podkreśla Barbara Nowacka, ministra edukacji narodowej.

Od września 2025 roku w szkołach, zamiast Wychowania do życia w rodzinie, pojawi się przedmiot Edukacja zdrowotna. - Wiążemy wielkie nadzieje z tym przedmiotem. Mniej ideologii w szkole, a więcej realnej wiedzy - przekazuje Sławomir Nitras, minister sportu i turystyki.

ZOBACZ TEŻ: Szczepienia przeciw HPV skutecznie chronią przed rakiem. W jakim wieku najlepiej je podać?

Co piąty nastolatek cierpi na otyłość lub nadwagę, dlatego w szkołach pojawi się dodatkowa zachęta do korzystania z obiektów sportowych, a także - w ramach profilaktyki antynowotworowej - zachęta do szczepień przeciwko HPV.

- Chciałybyśmy, żeby te szczepienia były organizowane w szkołach i mamy świadomość, że jest to świadczenie medyczne, w związku z tym będzie konieczna obecność rodzica - zapowiada Izabela Leszczyna, ministra zdrowia.

Małe zainteresowanie szczepieniami przeciw wirusowi HPV
Małe zainteresowanie szczepieniami przeciw wirusowi HPVTVN24

Co na to nauczyciele i uczniowie?

Planowane zmiany oznaczają, że zwiększy się ruch w gabinetach medycyny szkolnej, a zatrudnione tam pielęgniarki będą miały więcej pracy. Dla szkół będzie to nowe, odpowiedzialne wyzwanie. - Czasem po szczepieniach występują jakieś dolegliwości. Jeżeli dziecko zostanie w szkole, to kto będzie brał za to odpowiedzialność? Jeżeli wystąpi rumień, gorączka? Wszystko zależy od tego, jakie dostaniemy procedury, przepisy - zwraca uwagę Magdalena Mazur, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 12 w Krakowie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Szczepienie przeciwko HPV - sprzymierzeniec w walce z rakiem

Niewykluczone, że szkoły, w których trudno byłoby przeprowadzić szczepienia, będą współpracować z gabinetami lekarzy rodzinnych. Dobrowolne zapisy w szkole, a sam zastrzyk w przychodni. Jest wstępna przychylność w szkołach dla tych zmian zarówno wśród młodzieży, jaki i wśród nauczycieli.

- Jest to bardzo dobry pomysł. Jestem za, tylko zależy, jak to zostanie wprowadzone - ocenia Bartosz Jeschke, licealista, która współtworzy projekt edukacyjny "Nie daj się HPV". - Jestem przekonana o tym, że wszystko co służy zdrowiu i wszystko to, z czego możemy korzystać w różnego rodzaju programów profilaktycznych, to należy z tego korzystać - uważa Bogumiła Cichacz, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 70 w Łodzi.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS