Nowe wydziały lekarskie. U Rydzyka potrzebne zaświadczenie od proboszcza, na KUL-u zaliczenie z Biblii

Autor:
Źródło:
Fakty TVN
U Rydzyka zaświadczenie od proboszcza, na KUL-u zaliczenie z Biblii. Nowe kierunki lekarskie budzą kontrowersje
U Rydzyka zaświadczenie od proboszcza, na KUL-u zaliczenie z Biblii. Nowe kierunki lekarskie budzą kontrowersje
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Katarzyna Górniak/Fakty TVNU Rydzyka zaświadczenie od proboszcza, na KUL-u zaliczenie z Biblii. Nowe kierunki lekarskie budzą kontrowersje

Resort Przemysława Czarnka zezwolił na uruchomienie kierunku lekarskiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, na uczelni ojca Tadeusza Rydzyka i na dziesięciu innych uczelniach. Nowe wydziały lekarskie to także nowe zasady. Żeby studiować medycynę u Rydzyka, potrzeba zaświadczenia od proboszcza, a na KUL-u student będzie musiał uzyskać zaliczenie z przedmiotu "Biblia - istota i rola w kulturze".

Wśród studentów medycyny to nowinka, bo choć przedmiotów do zaliczenia jest mnóstwo, to Biblii dotychczas nie było. - W sytuacji zagrożenia życia i zdrowia pacjenta, zamiast zastanawiać się nad tym, co takiego pisała na ten temat Biblia, chciałbym wiedzieć, jak realnie tu i teraz móc mu pomóc - komentuje Michał Kośmicki, student medycyny.

Powstają nowe wydziały lekarskie, a na nich nowe zasady. Żeby studiować medycynę na uczelni Tadeusza Rydzyka, potrzeba zaświadczenia od proboszcza. Z zaświadczenia Rydzyk może zwolnić, ale już na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim taryfy ulgowej nie ma. - Ideologia i religia dosyć wyraźnie wpycha się do kształcenia - ocenia Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Na pierwszym roku medycyny na KUL-u student będzie miał zajęcia z księdzem - "Biblia - istota i rola w kulturze". Na drugim roku będzie musiał uzyskać zaliczenie z "profesjonalizmu i duchowości w medycynie" oraz "socjologii medycyny i katolickiej nauki społecznej". - Studenci, bez względu na wyznanie, które tutaj szczególnie nie jest istotne na uniwersytecie, chodzi po prostu o poszanowanie wartości chrześcijańskich, muszą wypełnić wszystkie przedmioty - wyjaśnia dr Robert Szwed z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Tak przygotowani studenci na czwartym roku zaczną zajęcia choćby z ginekologii i położnictwa. - Już teraz pacjentki mają duży problem z lekarzami z klauzulą sumienia. Na studiach medycznych jest bardzo mało zajęć dotyczących praw reprodukcyjnych i zdrowia reprodukcyjnego kobiet, a - jak możemy się spodziewać - absolwenci i absolwentki szkoły w ogóle nie będą poinformowani w tych kwestiach - twierdzi Marta Paczkowska z Fundacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA.

Kierunek lekarski na uczelni ojca Rydzyka. "Na prawie uczelniach mają się kształcić prawie lekarze"
Kierunek lekarski na uczelni ojca Rydzyka. "Na prawie uczelniach mają się kształcić prawie lekarze"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Rząd stawia na proliferację wydziałów medycyny

W zimowym semestrze zajęcia ze studentami medycyny poprowadzi Katarzyna Czarnek. Tytuł naukowy, doktorat z biologii, dostała na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim cztery lata temu, czym chwalił się dumny mąż. - Jest pełniącą obowiązki dyrektora w tym instytucie, który prowadzi kierunek lekarski - informuje dr Robert Szwed.

Resort Przemysława Czarnka zezwolił na uruchomienie medycyny na KUL-u, u Rydzyka i na dziesięciu innych uczelniach. - Sytuacja w kształceniu jest dziś skrajnie trudna, jak grzyby po deszczu powstają prawie szkoły, które mają za zadanie przygotować prawie lekarzy, bo dla władzy liczy się ilość, a nie jakość kształcenia - komentuje prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. - Pomimo negatywnych opinii Państwowej Komisji Akredytacyjnej część uczelni otrzymuje zgody od MEiN na kształcenie kierunku lekarskiego - zwraca uwagę Michał Bulsa, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie.

Część to szkoły bez związku z medycyną, część to szkoły płatne. Medycyna u Tadeusza Rydzyka będzie kosztować blisko 20 tysięcy złotych za semestr. Naczelna Izba Lekarska ma pomysł, jak odróżnić lekarza z dobrym wykształceniem. - Żeby na pieczątce lekarskiej był również uniwersytet czy uczelnia, którą skończył dany adept medycyny - postuluje prezes Jankowski.

Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po 13 latach sprzeciwu zakopiańscy radni przyjęli uchwałę antyprzemocową. Góralki, które wzywały do przegłosowania uchwały, podkreślają, że ofiary wreszcie nie będą bezradne, a sprawcy bezkarni. Teraz burmistrz Zakopanego ma dwa tygodnie, by powołać specjalny zespół i wdrożyć uchwałę.

Zakopane po 13 latach przyjęło uchwałę antyprzemocową. "To jest powód do wstydu, że dzieje się to dopiero teraz"

Zakopane po 13 latach przyjęło uchwałę antyprzemocową. "To jest powód do wstydu, że dzieje się to dopiero teraz"

Źródło:
Fakty TVN

Raport Szlachetnej Paczki przynosi liczby grozy: prawie dwa miliony Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, a niemal co dziesiątego nie stać na wykupienie leków. Pomóc takim osobom ma "Weekend cudów", którego finał już za kilkanaście dni. Co zrobić, żeby wziąć udział w inicjatywie? Wystarczy wejść na stronę Szlachetnej Paczki i wybrać rodzinę, której potrzeby oraz marzenia chcemy spełnić. Na taką paczkę czeka między innymi pani Wanda i jej córka, którym przyda się nowa kuchenka gazowa, pieluchy i słodycze.

Żyją w trudnych warunkach, na jedzenie zostaje im 300 złotych. Pani Wanda z córką czekają na Szlachetną Paczkę

Żyją w trudnych warunkach, na jedzenie zostaje im 300 złotych. Pani Wanda z córką czekają na Szlachetną Paczkę

Autor:
Adrianna
Otręba
Źródło:
Fakty TVN

Pacjenci kilkunastu ośrodków psychiatrycznych na Podlasiu boją się, że od nowego roku zostaną bez pomocy. Martwią się też lekarze, bo NFZ nie przedłużył im umów na kolejne lata, dlatego część z nich nie umawia nowych wizyt na przyszły rok. NFZ jednak zapewnia, że mieszkańcy wciąż będą mieć wsparcie, ale w ramach pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego. Ten pomysł budzi sporo wątpliwości.

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

Autor:
Joanna
Wyrwas
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Już za dwa tygodnie "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Na liście potrzebujących jest jeszcze ponad półtora tysiąca rodzin. Każdego dnia może ich jednak przybywać, bo wysokie ceny sprawiają, że wielu z nas żyje się coraz trudniej.

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Taka sytuacja dawno nie miała miejsca. Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji, żeby dwóch policjantów dostało postrzał w głowę - mówił w "Faktach po Faktach" Rafał Jankowski, szef Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, komentując piątkowy atak na policjantów we Wrocławiu. Jak stwierdził Robert Sysik, były policjant i antyterrorysta, "jeśli prowadzący sprawę wiedziałby o tym", jak groźna jest osoba zatrzymywana ,"wysłałby tam jednostkę kontrterrorystyczną".

"Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji"

"Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24, PAP

To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy? - stwierdziła w "Faktach po Faktach" TVN24 Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezeska Fundacji ITAKA. Były komendant wojewódzki policji doktor Rafał Batkowski ocenił, że zostały spełnione wszystkie przesłanki, aby uruchomić Child Alert. - Ta sytuacja jest dla mnie zaskoczeniem - dodał. Reporterka TVN24 Małgorzata Marczok zwróciła uwagę, że dla rodziny nastolatki komunikat policji jest "niezrozumiały i przede wszystkim krzywdzący, ponieważ - ich zdaniem - policja wykazała się sporą opieszałością".

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Autor:
tmw/ft
Źródło:
tvn24.pl

Władimir Putin ma kolejnego wroga. To osoby z tęczową flagą. Rosyjski Sąd Najwyższy uznał ruchy na rzecz LGBT za ekstremistyczne. W marcu w Rosji odbędą się wybory prezydenckie. Społeczeństwo musi się bać, by popierać dyktatora.

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Szczyt Rady Europejskiej w grudniu będzie bardzo istotny i nie chodzi tylko o to, kto będzie na nim reprezentował Polskę. Chodzi o płynność finansową Ukrainy. Przywódcy mają na nim przyklepać 50 miliardów euro pomocy dla tego kraju. Problem w tym, że konsekwentnie przeciwny temu jest Viktor Orban. Ta decyzja Unii wymaga jednomyślności. W Brukseli spekuluje się, że premier Węgier za zrezygnowanie z weta w sprawie Ukrainy chce 13 miliardów euro z unijnych funduszy dla swojego kraju.

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS