Zaszczepieni na COVID-19 nauczyciele zgłaszają niepożądane objawy. Czy jest się czego bać?

18.02.2021 | Zaszczepieni na COVID-19 nauczyciele zgłaszają niepożądane objawy. Czy jest się czego bać?
18.02.2021 | Zaszczepieni na COVID-19 nauczyciele zgłaszają niepożądane objawy. Czy jest się czego bać?
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
18.02.2021 | Zaszczepieni na COVID-19 nauczyciele zgłaszają niepożądane objawy. Czy jest się czego bać?Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Warto pamiętać, jakie objawy mogą się pojawić po szczepieniu. Lekarze przypominają, że niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) są czymś normalnym, a poważne powikłania są bardzo rzadkie.

Część osób, które przyjęły szczepionkę przeciw COVID-19, zgłasza, że pojawiły się u nich objawy grypopodobne. Pojawiły się więc też obawy, że po szczepieniu może być nieprzyjemnie.

- Występują drobne objawy, one są dokuczające - przyznaje Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarz medycyny rodzinnej.

Niektórzy nauczyciele po przyjęciu swojej dawki zgłaszali gorączkę sięgającą 38 stopni Celsjusza, dreszcze, ból głowy, bóle mięśniowe i wysypkę. - Czułam się na tyle nieprzyjemnie, że musiałam zadzwonić do lekarza i poprosić o zwolnienie - powiedziała nauczycielka Joanna Sadowska.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Odczyn poszczepienny jest niepożądany, ale jest też zupełnie normalny.

- To jest wynik reakcji organizmu na substancję obcą - tłumaczy internista i kardiolog dr Piotr Gryglas. Sam przyjął szczepionkę firmy Pfizer. - Miałem przez prawie tydzień ból mięśni - przyznaje.

- Jak mamy takie objawy, to ja bym się cieszyła, bo to znaczy, że szczepionka naprawdę została podana i działa - komentuje lekarz dr Magdalena Wiśniewska, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.

Podano dotychczas w Polsce blisko dwa miliony czterysta tysięcy dawek szczepionek przeciw COVID-19. Niepożądanych odczynów poszczepiennych zgłoszono natomiast 2131. Mniej niż promil wszystkich szczepień.

O NOP-ie zrobiło się głośno przy okazji szczepień nauczycieli szczepionką firmy AstraZeneca, ale nie jest to wina konkretnego rodzaju szczepionki. - W przypadku wszystkich szczepionek mogą wystąpić podobne objawy - wyjaśnia dr Piotr Gryglas.

Czytaj więcej: Szczepienia na COVID-19 - raport tvn24.pl

Zgłoszone objawy

Przyjrzeliśmy się dokładnie danym od grudnia do początku lutego, kiedy szczepiono pracowników medycznych i seniorów.

Zgłoszone niepożądane odczyny poszczepienne to 4 przypadki wstrząsu anafilaktycznego, 9 hospitalizacji i 9 zgonów - choć nie ma dowodów na to, że ich przyczyną była szczepionka.

Ból i zaczerwienienie w miejscu ukłucia jest najczęstszym odczynem u Polaków. Zgłoszono 1231 takich przypadków.

Daleko w tyle jest gorączka (89), osłabienie (51), bóle mięśni i stawów (39). Są też duże rumienie w miejscu ukłucia (37), bóle głowy (35), obrzęk i drętwienie twarzy, języka i gardła (33), omdlenia (32), powiększenie węzłów chłonnych (32) oraz wysypki (32).

- Jeśli (niepożądane odczyny poszczepienne - przyp. red.) są burzliwe, to zalecamy kontakt z lekarzem, przy drobniejszych dolegliwościach zalecamy przyjęcie paracetamolu - mówi Joanna Zabielska- Cieciuch.

- Po 3 dniach od szczepienia czuję się bardzo dobrze - mówi nauczyciel Mirosław Róg.

Po szczepieniu lepiej jest też w pracy. - Jesteśmy spokojniejsze, na pewno nam się pracuje łatwiej - powiedziała nauczycielka Agnieszka Gierlik.

Wszyscy nasi rozmówcy zadeklarowali, że zgłoszą się po swoją drugą dawkę. - Lepiej przez dzień-dwa mieć objawy paragrypowe, niż zmierzyć się potem z chorobą COVID-19 - podsumowuje dr Magdalena Wiśniewska.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS