Nieznane składniki, podrobione mięso. Inspektorzy jakości skontrolowali lokale sprzedające kebaby

Autor:
Źródło:
Fakty TVN
Nieznane składniki, podrobione mięso. Inspektorzy jakości skontrolowali lokale sprzedające kebaby
Nieznane składniki, podrobione mięso. Inspektorzy jakości skontrolowali lokale sprzedające kebaby
Maciej Mazur/Fakty TVN
Maciej Mazur/Fakty TVN11 MAZUR

To nie jest tradycyjne polskie danie, ale kebab podbił serca i podniebienia Polaków. Może stosunkiem jakości do ceny, chociaż jakość może być wątpliwa. Kontrole barów z kebabem wykazały szereg nieprawidłowości, zwłaszcza jeżeli chodzi o mięso, które jest podawane.

Teoretycznie przepis na kebabowy sukces jest bardzo prosty. - Trzy słowa: czystość, świeże mięso, świeże warzywa i jakościowy produkt. Jak masz dobry produkt, to zawsze jest super - wskazuje Amr Abdelhady z baru Only Kebab w Szczecinie.

To, jak wygląda praktyka sprzedaży fast foodu w Polsce, sprawdzili państwowi inspektorzy jakości. Wpadli z niezapowiedzianymi kontrolami. Na 109 odwiedzonych barów w 89 znaleźli nieprawidłowości. W ponad połowie dań dotyczyły one tego, co najważniejsze.

- W kebabach z baraniną nie stwierdzono obecności baraniny. W kebabach o innym określonym rodzaju mięsa - na przykład z jagnięciny - stwierdzano inne rodzaje mięsa - informuje Przemysław Rzodkiewicz, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Sanepid skontrolował nadmorskie lodziarnie. Wyniki są niepokojące
Sanepid skontrolował nadmorskie lodziarnie. Wyniki są niepokojące Dominika Ziółkowska/Fakty TVN

Mało sosu i bez kapusty

Obserwacje inspektorów potwierdzają też specjaliści z branży. - Mówią, że to jest baranina, a to nie jest baranina. A my mówimy zawsze, co mamy - mamy wołowinę, mamy kurczaka - mówi Amr Abdelhady.

Jeżeli kilogram baraniny kosztuje 50 złotych, to jak zrobiony z niej ćwierćkilogramowy kebab może kosztować 15 złotych? To się nie kalkuluje. Turecki kebab powstaje na węglowym grillu. Skład samego dania też nieco się różni od wersji z osiedlowych budek. Hasim Sariyerlioglu z tureckiej restauracji Lezzet w Warszawie wyjaśnia, że potrawa ma mało sosu i nie zawiera kapusty.

- Prawdziwy kebs to jest dobre ciasto, w środku dobre mięso, przetarte pastą czosnkową, ewentualnie pastą sezamową, i tylko pomidor, ogórek konserwowy i cebula - dodaje Tomasz Jakubiak, kucharz, juror programu Masterchef Junior TVN.

Zaczęliśmy przecież od stwierdzenia, że przepis na kebabowy sukces jest bardzo prosty. Może więc za dużo u nas kombinowania? - Ta paleta jest bardzo szeroka i dwa skontrolowane były kebabami wieprzowymi - mówi Przemysław Rzodkiewicz.

Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Źle przygotowana, a do tego przeprowadzona bez nadzoru i bez kontroli - tak Najwyższa Izba Kontroli ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-2021. Wsparcie to miało pomóc łagodzić ekonomiczne skutki pandemii COVID-19, ale - zdaniem kontrolerów - niekoniecznie trafiało do tych, którzy go rzeczywiście potrzebowali.

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS