Tak wygląda studiowanie na nowym kierunku lekarskim w Siedlcach. Problemem może być brak akredytacji

Źródło:
Fakty TVN
Tak wygląda studiowanie na nowym kierunku lekarskim w Siedlcach. Problemem może być brak akredytacji
Tak wygląda studiowanie na nowym kierunku lekarskim w Siedlcach. Problemem może być brak akredytacji
Marek Nowicki/Fakty TVN
Tak wygląda studiowanie na nowym kierunku lekarskim w Siedlcach. Problemem może być brak akredytacjiMarek Nowicki/Fakty TVN

Świeży kierunek, dobra kadra, nowoczesny sprzęt, na przykład trzy stoły sekcyjne i kosmicznie wyposażona sala seminaryjna - tak nowy kierunek lekarski w Siedlcach zachwala jego dziekan. W czasach, kiedy brakuje lekarzy, taki nowy kierunek to powinna być dobra wiadomość. Ale nie do końca tak jest. Wszystko dlatego, że nowy kierunek nie ma pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Redakcja "Faktów" TVN spotkała się w Siedlcach z grupą prawie pięćdziesięciu studentów na kierunku lekarskim z całej Polski. Kierunek został uruchomiony zaledwie kilka miesięcy temu, w październiku. Po nowiuteńkiej, dopiero co otwartej pracowni anatomii, ekipa "Faktów" została oprowadzona przez dziekana - doktora habilitowanego nauk medycznych Jakuba Radziszewskiego. - Mamy trzy stoły sekcyjne i mamy dwa kadwery, czyli dwie sztuki - brzydko to brzmi, ale tak to jest - utrwalonych zwłok ludzkich, na których studenci się uczą - opowiada dr hab. Jakub Radziszewski, chirurg i dziekan na Wydziale Nauk Medycznych i Nauki o Zdrowiu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Wyjazd daje nieporównywalnie większe możliwości rozwoju". Młodzi lekarze o planach na przyszłość

Do tego na uczelni znajdują się: chłodnia, bogaty zestaw modeli anatomicznych najnowszej generacji, lampy bezcieniowe i połączenie z salą wykładową. Na prośbę studentów pracownia bywa otwierana także w soboty. Jest tam też doskonale wyposażona sala seminaryjna z mikroskopami i możliwością oglądania preparatów na monitorach oraz sieć powiązana z mikroskopem prowadzącego. Tego nie ma nawet na WUM-ie - mówi wykładowca Uniwersytetu w Siedlcach a zarazem wykładowca WUM-u profesor Jacek Malejczyk. - Mniejsze grupy studenckie, mniejsze obciążenie, lepszy kontakt ze studentami. Tego w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym nie mamy. Tam studiuje w tej chwili na kierunku lekarskim ponad 700 osób - wyjaśnia.

Żyją z ciągłym bólem. Lekarze pokazali, jak mogą pomóc pacjentom
Żyją z ciągłym bólem. Lekarze pokazali, jak mogą pomóc pacjentomMarek Nowicki/Fakty TVN

Problemy z pozytywną opinią Polskiej Komisji Akredydacyjnej

Właśnie ten kierunek - jak i inne, które zostały uruchomione ostatnio dzięki pozwoleniom Ministerstwa Edukacji i Nauki - samorząd lekarski chce zamknąć. Nie wszędzie są przy uczelniach prosektoria, a szkoły nie mają odpowiedniej kadry, co stanowi zagrożenie dla pacjentów - argumentuje prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. - Nieprzygotowani do tego, uczeni na źle przygotowanych uczelniach studenci mieliby stanąć przy łóżku chorego? Nie mieści nam się w głowie, żeby nowy rząd nie podjął zdecydowanych działań i nie zamknął po prostu tych kierunków, które mają negatywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej - podkreśla Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Kierunek lekarski w Siedlcach właśnie akredytacji Polskiej Komisji Akredytacyjnej nie dostał. Stara się o nią ponownie.

Z szacunkowych obliczeń wynika, że w Polsce brakuje około pięćdziesięciu tysięcy lekarzy różnych specjalności.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

20 lat to szmat czasu, a 20 lat Polski w Unii Europejskiej to cała masa zmian i to w wielu dziedzinach. W ochronie zdrowia na przykład te zmiany są widoczne gołym okiem.

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Źródło:
Fakty TVN

"Mam raka, więc mów do mnie tak" - to hasło kampanii społecznej o tym, jak rozmawiać z osobą chorą na raka. W mediach społecznościowych Małgorzata Sajan oswaja temat raka i przełamuje stereotypy.

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Źródło:
Fakty TVN

Miejsce akcji to Lublin - gniazdo sokołów wędrownych, którym nadano imiona Wrotka i Czart. Wrotka złożyła jaja, po czym poleciała i zniknęła. Czart próbował wysadzić jaja. Pomogli ludzie. Udało się i wtedy wróciła Wrotka. Szczęście sokolej rodziny, niestety, nie trwało długo.

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Źródło:
Fakty TVN

W najbliższą niedzielę w Poznaniu wystartuje bieg Wings for Life. Odbędzie się on także w innych lokalizacjach w Polsce. Od lat biegi pod tą nazwą cieszą się dużą popularnością.

Zbliża się kolejna edycja biegu Wings for Life. Każdy może wziąć udział, gdziekolwiek, dzięki aplikacji

Zbliża się kolejna edycja biegu Wings for Life. Każdy może wziąć udział, gdziekolwiek, dzięki aplikacji

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

- Proces rozliczenia i zmiany kadrowej idzie stanowczo zbyt wolno - stwierdził Leszek Miller. Były premier, gość "Faktów po Faktach", taką "generalną uwagę" skierował do gabinetu Donalda Tuska. Według Millera, rząd musi się "nauczyć rządzić bez prezydenta i omijać prezydenta, nawet balansując na granicy prawa". Ocenił także, że reakcje prezydenta Andrzeja Dudy podczas wystąpienia ministra Radosława Sikorskiego w Sejmie były "głupie i żenujące".

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

Źródło:
TVN24

"Zdrajcy!" - tak swój temat okładkowy tytułuje prestiżowy tygodnik "Der Spiegel". To ustalenia dziennikarzy na temat partii Alternatywa dla Niemiec - w skrócie AfD. "Der Spiegel" podaje wprost, że za strategią ugrupowania stoi Kreml. To kolejne doniesienia o powiązaniach AfD z wrogami Zachodu - nie tylko z Rosją, ale też z Chinami. Problem ukrytych wpływów Kremla na polityków jest nie tylko niemiecki.

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS