Tak wygląda studiowanie na nowym kierunku lekarskim w Siedlcach. Problemem może być brak akredytacji

Źródło:
Fakty TVN
Tak wygląda studiowanie na nowym kierunku lekarskim w Siedlcach. Problemem może być brak akredytacji
Tak wygląda studiowanie na nowym kierunku lekarskim w Siedlcach. Problemem może być brak akredytacji
Marek Nowicki/Fakty TVN
Tak wygląda studiowanie na nowym kierunku lekarskim w Siedlcach. Problemem może być brak akredytacjiMarek Nowicki/Fakty TVN

Świeży kierunek, dobra kadra, nowoczesny sprzęt, na przykład trzy stoły sekcyjne i kosmicznie wyposażona sala seminaryjna - tak nowy kierunek lekarski w Siedlcach zachwala jego dziekan. W czasach, kiedy brakuje lekarzy, taki nowy kierunek to powinna być dobra wiadomość. Ale nie do końca tak jest. Wszystko dlatego, że nowy kierunek nie ma pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Redakcja "Faktów" TVN spotkała się w Siedlcach z grupą prawie pięćdziesięciu studentów na kierunku lekarskim z całej Polski. Kierunek został uruchomiony zaledwie kilka miesięcy temu, w październiku. Po nowiuteńkiej, dopiero co otwartej pracowni anatomii, ekipa "Faktów" została oprowadzona przez dziekana - doktora habilitowanego nauk medycznych Jakuba Radziszewskiego. - Mamy trzy stoły sekcyjne i mamy dwa kadwery, czyli dwie sztuki - brzydko to brzmi, ale tak to jest - utrwalonych zwłok ludzkich, na których studenci się uczą - opowiada dr hab. Jakub Radziszewski, chirurg i dziekan na Wydziale Nauk Medycznych i Nauki o Zdrowiu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Wyjazd daje nieporównywalnie większe możliwości rozwoju". Młodzi lekarze o planach na przyszłość

Do tego na uczelni znajdują się: chłodnia, bogaty zestaw modeli anatomicznych najnowszej generacji, lampy bezcieniowe i połączenie z salą wykładową. Na prośbę studentów pracownia bywa otwierana także w soboty. Jest tam też doskonale wyposażona sala seminaryjna z mikroskopami i możliwością oglądania preparatów na monitorach oraz sieć powiązana z mikroskopem prowadzącego. Tego nie ma nawet na WUM-ie - mówi wykładowca Uniwersytetu w Siedlcach a zarazem wykładowca WUM-u profesor Jacek Malejczyk. - Mniejsze grupy studenckie, mniejsze obciążenie, lepszy kontakt ze studentami. Tego w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym nie mamy. Tam studiuje w tej chwili na kierunku lekarskim ponad 700 osób - wyjaśnia.

Żyją z ciągłym bólem. Lekarze pokazali, jak mogą pomóc pacjentom
Żyją z ciągłym bólem. Lekarze pokazali, jak mogą pomóc pacjentomMarek Nowicki/Fakty TVN

Problemy z pozytywną opinią Polskiej Komisji Akredydacyjnej

Właśnie ten kierunek - jak i inne, które zostały uruchomione ostatnio dzięki pozwoleniom Ministerstwa Edukacji i Nauki - samorząd lekarski chce zamknąć. Nie wszędzie są przy uczelniach prosektoria, a szkoły nie mają odpowiedniej kadry, co stanowi zagrożenie dla pacjentów - argumentuje prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. - Nieprzygotowani do tego, uczeni na źle przygotowanych uczelniach studenci mieliby stanąć przy łóżku chorego? Nie mieści nam się w głowie, żeby nowy rząd nie podjął zdecydowanych działań i nie zamknął po prostu tych kierunków, które mają negatywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej - podkreśla Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Kierunek lekarski w Siedlcach właśnie akredytacji Polskiej Komisji Akredytacyjnej nie dostał. Stara się o nią ponownie.

Z szacunkowych obliczeń wynika, że w Polsce brakuje około pięćdziesięciu tysięcy lekarzy różnych specjalności.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sześciolatek zarażony błonicą. To pierwszy taki przypadek w Polsce od dekad, bo obowiązują u nas szczepienia. On nie był szczepiony. Do szpitala we Wrocławiu trafił po wakacjach w Afryce. Jest w ciężkim stanie. To groźna choroba.

Nieszczepiony sześciolatek trafił do szpitala z błonicą. Na szczęście lekarz pamiętał jeszcze, co to za choroba

Nieszczepiony sześciolatek trafił do szpitala z błonicą. Na szczęście lekarz pamiętał jeszcze, co to za choroba

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko ratownicy medyczni, ale także pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów i ich rodzin. O atakach na siebie mówi już niemal 80 procent pielęgniarek i położnych - apelują do władz o systemową pomoc.

Pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów. Odbija się to na ich zdrowiu psychicznym

Pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów. Odbija się to na ich zdrowiu psychicznym

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy polska prokuratura ma dowody na działalność sabotażową w Polsce zleconą przez rosyjskie służby specjalne - tak przekazał prokurator generalny Adam Bodnar. Białorusin Stepan K,. podejrzany o podpalenie marketu budowlanego w Warszawie, według prokuratury zrobił to na zlecenie wywiadu rosyjskiego. Współpracował też z polskim kryminalistą Olgierdem L. To on Stepanowi K. zlecił pobicie dwóch osób. Jego nazwisko pojawia się też w raporcie, który trafił na biurko prezesa PiS-u. Olgierda L. przedstawiono w nim jako znajomego kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta - Karola Nawrockiego.

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Koniec z bumelanctwem w Sejmie. Nie byłeś na posiedzeniu i nie masz usprawiedliwienia? To będzie kara - finansowa. Jak duża i kto i z jakiego ugrupowana może mieć największy problem?

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rosyjska dyplomacja stosuje wszystkie triki i sztuczki. Nie założyłbym się, że dojdzie do zawieszenia broni - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jan Truszczyński, były ambasador RP przy Unii Europejskiej, odnosząc się do negocjacji w sprawie rozejmu w Ukrainie. Dodał, że w obecnej sytuacji międzynarodowej "Europa ruszyła do działania".

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

Źródło:
TVN24

Andrzej Halicki, europoseł KO powiedział, że z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim, do której należy PiS, tylko polscy deputowani głosowali przeciwko rezolucji uznającej Tarczę Wschód za projekt flagowy Unii Europejskiej. Wyjaśnił też, że przedstawiciele PiS współtworzyli unijny dokument. Jego zdaniem decyzja o głosowaniu przeciwko "zapadła w Warszawie".

Europosłowie PiS współtworzyli rezolucję, a potem zagłosowali przeciw. "Decyzja zapadła w Warszawie"

Europosłowie PiS współtworzyli rezolucję, a potem zagłosowali przeciw. "Decyzja zapadła w Warszawie"

Źródło:
TVN24

Na Węgrzech inflacja jest wyższa niż w Polsce - 5,6 procent w lutym, przy czym ceny żywności wzrosły o ponad 7 procent. Tracący w sondażach popularność na rzecz opozycji premier Victor Orban nakazał ograniczenie marż w sklepach na 30 podstawowych artykułów spożywczych. Handlowcy wskazują, że to sprawi, że biznes przestanie im się opłacać.

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump wciąż wyraża chęć przyłączenia Grenlandii do USA. Na spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO stwierdził, że Sojusz też może się zaangażować w ten proces ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Mark Rutte zgodził się, że bezpieczeństwo w Arktyce jest bardzo ważne, ale nie chce wciągać NATO w dyskusję o przyłączeniu Grenlandii do USA. Premier Grenlandii Mute Egede uznaje to za poniżanie jego kraju. Wezwał na rozmowę liderów partii politycznych.

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS