Niepotrzebny pośpiech PiS-u? Rzecznik KRS: wybór sędziów do SN "najwcześniej we wrześniu"

24.07.2018 | Niepotrzebny pośpiech PiS-u? Rzecznik KRS: wybór sędziów do SN "najwcześniej we wrześniu"
24.07.2018 | Niepotrzebny pośpiech PiS-u? Rzecznik KRS: wybór sędziów do SN "najwcześniej we wrześniu"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
24.07.2018 | Niepotrzebny pośpiech PiS-u? Rzecznik KRS: wybór sędziów do SN "najwcześniej we wrześniu"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Ciężko zmienić Sąd Najwyższy, nawet jeżeli w KRS są sędziowie wybrani przez polityków. Nie wiadomo, czy w Sejmie potrzebna będzie szósta nowelizacja, ale wiadomo, że KRS nie zamierza spieszyć się z wyborem nowych kandydatów do Sądu Najwyższego.

Jeszcze przez kilka dni chętni na sędziów Sądu najwyższego mogą zgłaszać swoje kandydatury do KRS. Do wtorku na 44 miejsca zgłosiło się 57 osób.

Kiedy KRS ich wybierze? Rzecznik Rady Maciej Mitera twierdzi, że "najwcześniej" we wrześniu, kiedy odbędzie się najbliższe posiedzenie.

Ta deklaracja oznacza, że niepotrzebne było przyspieszenie i piąta nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, nad którą właśnie dyskutuje Senat po to, by władza mogła szybko uzupełnić skład Sądu Najwyższego nowymi ludźmi.

Czy na pewno KRS nie uzupełni składu Sądu Najwyższego dzień po zakończeniu konkursu, czyli na przykład w poniedziałek? - Nie widzę takiej możliwości - podkreśla Mitera.

Ale stowarzyszenia sędziowskie nie dowierzają. - Jeżeli przyjdzie polecenie z góry, że KRS ma się spotkać, to może się spotkać równie dobrze 15 sierpnia - ocenia Krystian Markiewicz ze stowarzyszenia "Iustitia".

Jeśli jednak KRS faktycznie pójdzie na sierpniowy urlop, to Europejski Trybunał Sprawiedliwości może zdążyć ocenić ustawę o Sądzie Najwyższym i przeniesienie sędziów Sądu Najwyższego, oraz jego pierwszej prezes, w stan spoczynku.

Małgorzata Gersdorf dziękuje

Od decyzji o przeniesieniu w stan spoczynku odwołała się między innymi sędzia Maria Szulc. KRS oceniła ją negatywnie uznając, że jej orzekanie nie jest zgodne z interesem wymiaru sprawiedliwości i ważnym interesem społecznym. - Jeżeli jest tak, to należałoby podać przyczyny, dla których tak jest - mówi sędzia Szulc.

Na mocy nowych przepisów kolejni sędziowie, którzy skończą 65 lat, będą odchodzić z Sądu Najwyższego, a ich miejsce zajmować będą nowi sędziowie. Z czasem, prezydent będzie mógł powołać nowego prezesa Sądu Najwyższego w miejsce nieuznawanej przez władze Małgorzaty Gersdorf. Przeciwko temu codziennie w wielu miastach trwają protesty.

Wszystkim protestującym Małgorzata Gersdorf wysłała we wtorek podziękowania za obronę konstytucyjnych pryncypiów, która budzi jej szacunek. Także dlatego, że protesty są wolne od przemocy i zdystansowane od polityki.

"Dziękuję wam wszystkim. Wasza postawa jest ważna i budzi szacunek nie tylko mój i sędziów, ale całego demokratycznego świata" - napisała profesor Gersdorf.

Protesty trwają też przed Senatem, który podobnie jak Sejm ma w ekspresowym tempie uchwalić ustawę umożliwiającą szybkie obsadzenie Sądu Najwyższego.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugenii - rozpali jej w piecu i nanieśli opału.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

- Wydawało się, że gdzieś są granice, których nie można przekroczyć, a okazuje się, że nie, że kandydat PiS-u może te granice przekroczyć - oceniła wydarzenia na Jasnej Górze posłanka Monika Rosa (KO). - Złe jest to, że w tę pielgrzymkę tak mocno zaangażowali się ojcowie paulini - komentował Piotr Zgorzelski (PSL). Tematem rozmowy w "Faktach po Faktach" była również sprawa ekshumacji polskich ofiar na Wołyniu.

"Wydawało się, że gdzieś są granice, których nie można przekroczyć"

"Wydawało się, że gdzieś są granice, których nie można przekroczyć"

Źródło:
TVN24

Prezydent Korei Południowej został aresztowany i doprowadzony na przesłuchanie przed komisję ds. korupcji. Tym razem policja zmobilizowała odpowiednio większe siły i obrońcy prezydenta dali za wygraną. Przeciw prezydentowi toczy się procedura impeachmentu po tym, jak w grudniu wprowadził nieoczekiwanie stan wojenny w kraju.

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Klapsy zamiast braw - mówi premier Słowacji, komentując incydent w słowackim pałacu prezydenckim. Słowacki student odebrał od prezydenta nagrodę, ale odmówił podania mu ręki. Wytłumaczył się potem w mediach, że jest przeciwny antyukraińskiej i antyunijnej polityce słowackich liderów politycznych. Prezydent się nie obraził, co innego premier. Robert Fico, który stawia na zbliżenie z Rosją, skomentował, że student powinien za brak szacunku dostać nauczkę.

Słowacki student odebrał od prezydenta nagrodę, ale odmówił podania mu ręki 

Słowacki student odebrał od prezydenta nagrodę, ale odmówił podania mu ręki 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Księżna Kate w ostatnich miesiącach mierzyła się z nowotworem. Część z tego trudnego czasu rozgrywała się w londyńskim szpitalu, gdzie poddawana była chemioterapii i walczyła o zdrowie. Teraz wróciła tam z kamerami, żeby podziękować bohaterom jej historii, czyli lekarzom i służbom medycznym. Czy wróciła zdrowa? "To ulga wiedzieć, że się jest w remisji" - napisała księżna.

Księżna Kate o swojej chorobie: to ulga, że ​​teraz jestem w remisji

Księżna Kate o swojej chorobie: to ulga, że ​​teraz jestem w remisji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS