Ciężko zmienić Sąd Najwyższy, nawet jeżeli w KRS są sędziowie wybrani przez polityków. Nie wiadomo, czy w Sejmie potrzebna będzie szósta nowelizacja, ale wiadomo, że KRS nie zamierza spieszyć się z wyborem nowych kandydatów do Sądu Najwyższego.
Jeszcze przez kilka dni chętni na sędziów Sądu najwyższego mogą zgłaszać swoje kandydatury do KRS. Do wtorku na 44 miejsca zgłosiło się 57 osób.
Kiedy KRS ich wybierze? Rzecznik Rady Maciej Mitera twierdzi, że "najwcześniej" we wrześniu, kiedy odbędzie się najbliższe posiedzenie.
Ta deklaracja oznacza, że niepotrzebne było przyspieszenie i piąta nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, nad którą właśnie dyskutuje Senat po to, by władza mogła szybko uzupełnić skład Sądu Najwyższego nowymi ludźmi.
Czy na pewno KRS nie uzupełni składu Sądu Najwyższego dzień po zakończeniu konkursu, czyli na przykład w poniedziałek? - Nie widzę takiej możliwości - podkreśla Mitera.
Ale stowarzyszenia sędziowskie nie dowierzają. - Jeżeli przyjdzie polecenie z góry, że KRS ma się spotkać, to może się spotkać równie dobrze 15 sierpnia - ocenia Krystian Markiewicz ze stowarzyszenia "Iustitia".
Jeśli jednak KRS faktycznie pójdzie na sierpniowy urlop, to Europejski Trybunał Sprawiedliwości może zdążyć ocenić ustawę o Sądzie Najwyższym i przeniesienie sędziów Sądu Najwyższego, oraz jego pierwszej prezes, w stan spoczynku.
Małgorzata Gersdorf dziękuje
Od decyzji o przeniesieniu w stan spoczynku odwołała się między innymi sędzia Maria Szulc. KRS oceniła ją negatywnie uznając, że jej orzekanie nie jest zgodne z interesem wymiaru sprawiedliwości i ważnym interesem społecznym. - Jeżeli jest tak, to należałoby podać przyczyny, dla których tak jest - mówi sędzia Szulc.
Na mocy nowych przepisów kolejni sędziowie, którzy skończą 65 lat, będą odchodzić z Sądu Najwyższego, a ich miejsce zajmować będą nowi sędziowie. Z czasem, prezydent będzie mógł powołać nowego prezesa Sądu Najwyższego w miejsce nieuznawanej przez władze Małgorzaty Gersdorf. Przeciwko temu codziennie w wielu miastach trwają protesty.
Wszystkim protestującym Małgorzata Gersdorf wysłała we wtorek podziękowania za obronę konstytucyjnych pryncypiów, która budzi jej szacunek. Także dlatego, że protesty są wolne od przemocy i zdystansowane od polityki.
"Dziękuję wam wszystkim. Wasza postawa jest ważna i budzi szacunek nie tylko mój i sędziów, ale całego demokratycznego świata" - napisała profesor Gersdorf.
Protesty trwają też przed Senatem, który podobnie jak Sejm ma w ekspresowym tempie uchwalić ustawę umożliwiającą szybkie obsadzenie Sądu Najwyższego.
Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN