Prawnicy Senatu nie zostawiają suchej nitki na ustawie o SN. Proszą senatorów o poprawki

23.07.2018 | Prawnicy Senatu nie zostawiają suchej nitki na ustawie o SN. Proszą senatorów o poprawki
23.07.2018 | Prawnicy Senatu nie zostawiają suchej nitki na ustawie o SN. Proszą senatorów o poprawki
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
23.07.2018 | Prawnicy Senatu nie zostawiają suchej nitki na ustawie o SN. Proszą senatorów o poprawkiJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Senaccy prawnicy ostrzegają przed najnowszą nowelizacją. Na nowych pomysłach w sprawie zmian w Sądzie Najwyższym nie zostawiają suchej nitki. Piszą wprost o złamaniu konstytucji i proszą senatorów o poprawki. Wiceminister sprawiedliwości uważa, że poprawki są niepotrzebne. Wie też kto nadaje się na nowego pierwszego prezesa Sądu Najwyższego.

To co przegłosowali senatorowie PiS-u na posiedzeniu komisji, niezależne biuro legislacyjne senatu wcześniej skrytykowało. "Analiza postanowień ustawy może zostać uznana jako złamanie konstytucyjnej zasady państwa prawnego" - stwierdza doktor Marek Jarentowski z Biura Legislacyjnego Senatu.

Można by się więc spodziewać zażartej dyskusji podczas posiedzenia komisji. Ale dyskusji nie było. Zamknęło ją oświadczenie. Jego stwierdzenie, że poprawki są niepotrzebne, nawet jeśli uznają je za konieczne apolityczni eksperci, przekonało senatorów PiS-u. Na tyle, że nawet nie zabierali głosu w dyskusji, czemu przyglądał się europoseł PiS-u i przy okazji rzecznik dyscypliny w tej partii. - Ja, jako profesor prawa z natury jestem ciekaw takich rozwiązań - mówi Karol Karski z PiS.

- Gdyby teraz padło polecenie od prezesa, by łapać pytona, to byście się państwo tam udali i nawet go zjedli - stwierdza Jan Rulewski, senator z ramienia PO.

- Te wszystkie zmiany w TK i w SN, a także ułaskawianie na każdym etapie przez prezydenta, to wszystko ma zagwarantować tej ekipie pozorną bezkarność - tłumaczy profesor Marek Chmaj.

- To jest ustawa dobijająca niezależny wymiar sprawiedliwości w Polsce - przekonuje Bogdan Klich.

- Możemy się pięknie różnić, ale nie próbujmy się przekonywać. Ja już swoje zdanie wyraziłem a to, że pan, albo pani Gersrdorf jesteście innego zdania... trudno. Takie jest życie - mówi Łukasz Piebiak z PiS.

Krewni i znajomi Ziobry

Ta polityczna aktywność Łukasza Piebiaka, wiceministra sprawiedliwości, jest znacząca. Tak wiceminister mówi o Małgorzacie Manowskiej: - To, że ona jeszcze nie jest sędzią Sądu Najwyższego, to jest zaskakujące. Na razie Małgorzata Manowska jest dyrektorem Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, co zawdzięcza Zbigniewowi Ziobrze. Za poprzednich rządów PiS-u była wiceministrem w resorcie Zbigniewa Ziobry. Teraz w Onecie przyznaje, że chce być sędzią Sądu Najwyższego, ale nie chce odpowiedzieć na pytanie czy zostanie pierwszą prezes. - Żeby koleżanki Ziobry zostały prezesami sądów, jak w Krakowie, żeby koleżanka z rządu została pierwszą prezes... no i chodzi o pokazanie prezydentowi, że nie decyduje. Że dostanie kandydatów tak, by z kapelusza zawsze wyskoczył ktoś autoryzowany przez Ziobrę - mówi Michał Szczerba z PO. Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego uznało, że zgodnie z Konstytucją to Małgorzata Gersdorf jest i będzie pierwszą prezes Sądu Najwyższego jeszcze dwa lata.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS