Niemcy rozważają kontrole na granicy z Polską. "Obserwujemy rekordy nielegalnej migracji"

Autor:
Źródło:
Fakty TVN

Niemcy rozważają przywrócenie kontroli na granicy z Polską w związku z napływem imigrantów z Afryki i Azji. Z kolei kanclerz Olaf Scholz chce wyjaśnień w sprawie afery wizowej.

Afera wizowa. Co wiemy do tej pory?

- Skandal z wizami, do którego doszło w Polsce, wymaga wyjaśnienia. Nie chcę, żeby Polska po prostu przerzucała ludzi, byśmy potem musieli debatować o polityce migracyjnej. Przybywający do Polski muszą być zarejestrowani i na miejscu przejść procedurę przyznania azylu. Oni nie powinni pogarszać sytuacji, rozdając wizy za pieniądze - powiedział Olaf Scholz, kanclerz Niemiec.

Nie wiadomo, ilu cudzoziemców z polskimi wizami pracowniczymi ostatecznie trafiło do Niemiec. Docierają tam, i to coraz liczniej, także migranci, którzy nie mają żadnych dokumentów. - Liczby eksplodują. Obserwujemy rekordy nielegalnej migracji do Niemiec - twierdzi Christoph de Vries, poseł do Bundestagu, CDU.

Od początku roku do końca sierpnia niemiecka policja zatrzymała prawie 71 tysięcy migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę. To o jedną czwartą więcej niż rok temu i niemal dwa razy tyle co w tym samym okresie w 2021 roku. Wielu z nich podróżuje przez Polskę szlakiem wiodącym z Bałkanów przez Węgry i Słowację.

- W tym roku zatrzymaliśmy przy granicy polsko-słowackiej już ponad 500 cudzoziemców. W tamtym roku było ich 78 - informuje por. Anna Michalska, rzecznik prasowy komendanta głównego Straży Granicznej.

Już niemal codziennie na południu i zachodzie Polski Straż Graniczna i policja zatrzymują samochody z przybyszami z Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu. W piątek w okolicach Rajczy koło Żywca samochód przemytników uczestniczył w kolizji. - Sprawca kolizji przed przybyciem służb uciekł z miejsca zdarzenia. Jak się okazało już na miejscu, w samochodzie przewoził 18 obcokrajowców - powiedziała asp. szt. Mirosława Piątek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Żywcu.

Tomczyk: 145 tysięcy pozwoleń na pracę tylko w pierwszym półroczu 2023 roku
Tomczyk: 145 tysięcy pozwoleń na pracę tylko w pierwszym półroczu 2023 rokuTVN24

Niemcy rozważają przywrócenie kontroli

Część migrantów wciąż dostaje się na Zachód z Białorusi, najczęściej przez Łotwę i Litwę. Rzadziej przez uszczelnioną granicę z Polską.

- Połowa migrantów, którzy są przyjmowani w Niemczech, pochodzi ze szlaku moskiewsko-białoruskiego - podkreśla Bartosz Dudek, redaktor naczelny polskiej sekcji "Deutsche Welle".

Niemcy rozważają przywrócenie stałych kontroli na granicy z Czechami i Polską. W wywiadzie dla magazynu "Die Welt am Sontag" mówiła o tym niemiecka minister spraw wewnętrznych.

W 2016 roku Niemcy przywróciły kontrolę na granicy z Austrią. Ostatnio po takie rozwiązanie sięgnęły władze Francji na przejściach wiodących z Włoch.

- To, oczywiście, nie jest jeszcze upadek strefy Schengen. Natomiast jeżeli ta presja migracyjna nie zostanie oswojona, nie zostanie ograniczona, to, rzeczywiście, należy spodziewać się, że poszczególne państwa członkowskie coraz częściej będą wprowadzały fizyczne kontrole graniczne, a ostatecznie w jakiejś tam perspektywie ta strefa Schengen w ogóle może przestać istnieć - komentuje prof. Maciej Duszczyk z Ośrodka Badań nad Migracjami UW.

Czy Europa zamieni się w twierdzę? Zdaniem ekspertów kryzys może rozwiązać tylko trwała poprawa sytuacji w krajach, z których uciekają imigranci.

Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

14-letnia Natalia we wtorek przez kilka godzin siedziała sama w centrum Andrychowa. Żadna z przechodzących w okolicy osób nie zainteresowała się jej stanem. Nikt też nie udzielił jej pomocy. Dziewczynka siedziała obok sklepu w centrum miasta. Gdy trafiła do szpitala, było już za późno. Reporter TVN24 nieoficjalnie dowiedział się, że dziewczynka miała wylew krwi do mózgu. Policja i znajomi rodziny przekazują różne informacje co do tego, kiedy informacja o zaginięciu dziecka trafiła do funkcjonariuszy.

Kiedy Natalia umierała, policjanci przesłuchiwali świadka w innej sprawie. "Zarzucam sobie, że czekaliśmy"

Kiedy Natalia umierała, policjanci przesłuchiwali świadka w innej sprawie. "Zarzucam sobie, że czekaliśmy"

Źródło:
Fakty TVN

Liberalizacja zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych wzbudza emocje wśród polityków. Nową ustawę promuje cała nowa większość sejmowa. PiS dopatruje się afery, strasząc, że Polacy będą wywłaszczani, żeby postawić farmy wiatrowe.

Jest jeden cel tej ustawy. A PiS walczy z wiatrakami

Jest jeden cel tej ustawy. A PiS walczy z wiatrakami

Źródło:
Fakty TVN

Pacjenci kilkunastu ośrodków psychiatrycznych na Podlasiu boją się, że od nowego roku zostaną bez pomocy. Martwią się też lekarze, bo NFZ nie przedłużył im umów na kolejne lata, dlatego część z nich nie umawia nowych wizyt na przyszły rok. NFZ jednak zapewnia, że mieszkańcy wciąż będą mieć wsparcie, ale w ramach pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego. Ten pomysł budzi sporo wątpliwości.

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

Autor:
Joanna
Wyrwas
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Już za dwa tygodnie "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Na liście potrzebujących jest jeszcze ponad półtora tysiąca rodzin. Każdego dnia może ich jednak przybywać, bo wysokie ceny sprawiają, że wielu z nas żyje się coraz trudniej.

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy? - stwierdziła w "Faktach po Faktach" TVN24 Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezeska Fundacji ITAKA. Były komendant wojewódzki policji doktor Rafał Batkowski ocenił, że zostały spełnione wszystkie przesłanki, aby uruchomić Child Alert. - Ta sytuacja jest dla mnie zaskoczeniem - dodał. Reporterka TVN24 Małgorzata Marczok zwróciła uwagę, że dla rodziny nastolatki komunikat policji jest "niezrozumiały i przede wszystkim krzywdzący, ponieważ - ich zdaniem - policja wykazała się sporą opieszałością".

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Autor:
tmw/ft
Źródło:
tvn24.pl

Jeżeli prezydent mówi "tak" dla woli obywateli, to powie "tak" dla in vitro - mówił w "Faktach po Faktach" poseł Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), pytany o to, co prezydent Andrzej Duda zrobi z przegłosowaną w środę przez Sejm ustawą o in vitro, jeśli trafi ona na jego biurko. - Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne. I to wyjście to jest podpisanie tej ustawy - stwierdził Mirosław Suchoń, szef klubu parlamentarnego Polska 2050 - Trzecia Droga.

"Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne"

"Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne"

Autor:
ks/kab
Źródło:
TVN24

Władimir Putin ma kolejnego wroga. To osoby z tęczową flagą. Rosyjski Sąd Najwyższy uznał ruchy na rzecz LGBT za ekstremistyczne. W marcu w Rosji odbędą się wybory prezydenckie. Społeczeństwo musi się bać, by popierać dyktatora.

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Szczyt Rady Europejskiej w grudniu będzie bardzo istotny i nie chodzi tylko o to, kto będzie na nim reprezentował Polskę. Chodzi o płynność finansową Ukrainy. Przywódcy mają na nim przyklepać 50 miliardów euro pomocy dla tego kraju. Problem w tym, że konsekwentnie przeciwny temu jest Viktor Orban. Ta decyzja Unii wymaga jednomyślności. W Brukseli spekuluje się, że premier Węgier za zrezygnowanie z weta w sprawie Ukrainy chce 13 miliardów euro z unijnych funduszy dla swojego kraju.

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS