Niemcy rozważają kontrole na granicy z Polską. "Obserwujemy rekordy nielegalnej migracji"

Źródło:
Fakty TVN

Niemcy rozważają przywrócenie kontroli na granicy z Polską w związku z napływem imigrantów z Afryki i Azji. Z kolei kanclerz Olaf Scholz chce wyjaśnień w sprawie afery wizowej.

Afera wizowa. Co wiemy do tej pory?

- Skandal z wizami, do którego doszło w Polsce, wymaga wyjaśnienia. Nie chcę, żeby Polska po prostu przerzucała ludzi, byśmy potem musieli debatować o polityce migracyjnej. Przybywający do Polski muszą być zarejestrowani i na miejscu przejść procedurę przyznania azylu. Oni nie powinni pogarszać sytuacji, rozdając wizy za pieniądze - powiedział Olaf Scholz, kanclerz Niemiec.

Nie wiadomo, ilu cudzoziemców z polskimi wizami pracowniczymi ostatecznie trafiło do Niemiec. Docierają tam, i to coraz liczniej, także migranci, którzy nie mają żadnych dokumentów. - Liczby eksplodują. Obserwujemy rekordy nielegalnej migracji do Niemiec - twierdzi Christoph de Vries, poseł do Bundestagu, CDU.

Od początku roku do końca sierpnia niemiecka policja zatrzymała prawie 71 tysięcy migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę. To o jedną czwartą więcej niż rok temu i niemal dwa razy tyle co w tym samym okresie w 2021 roku. Wielu z nich podróżuje przez Polskę szlakiem wiodącym z Bałkanów przez Węgry i Słowację.

- W tym roku zatrzymaliśmy przy granicy polsko-słowackiej już ponad 500 cudzoziemców. W tamtym roku było ich 78 - informuje por. Anna Michalska, rzecznik prasowy komendanta głównego Straży Granicznej.

Już niemal codziennie na południu i zachodzie Polski Straż Graniczna i policja zatrzymują samochody z przybyszami z Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu. W piątek w okolicach Rajczy koło Żywca samochód przemytników uczestniczył w kolizji. - Sprawca kolizji przed przybyciem służb uciekł z miejsca zdarzenia. Jak się okazało już na miejscu, w samochodzie przewoził 18 obcokrajowców - powiedziała asp. szt. Mirosława Piątek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Żywcu.

Tomczyk: 145 tysięcy pozwoleń na pracę tylko w pierwszym półroczu 2023 roku
Tomczyk: 145 tysięcy pozwoleń na pracę tylko w pierwszym półroczu 2023 rokuTVN24

Niemcy rozważają przywrócenie kontroli

Część migrantów wciąż dostaje się na Zachód z Białorusi, najczęściej przez Łotwę i Litwę. Rzadziej przez uszczelnioną granicę z Polską.

- Połowa migrantów, którzy są przyjmowani w Niemczech, pochodzi ze szlaku moskiewsko-białoruskiego - podkreśla Bartosz Dudek, redaktor naczelny polskiej sekcji "Deutsche Welle".

Niemcy rozważają przywrócenie stałych kontroli na granicy z Czechami i Polską. W wywiadzie dla magazynu "Die Welt am Sontag" mówiła o tym niemiecka minister spraw wewnętrznych.

W 2016 roku Niemcy przywróciły kontrolę na granicy z Austrią. Ostatnio po takie rozwiązanie sięgnęły władze Francji na przejściach wiodących z Włoch.

- To, oczywiście, nie jest jeszcze upadek strefy Schengen. Natomiast jeżeli ta presja migracyjna nie zostanie oswojona, nie zostanie ograniczona, to, rzeczywiście, należy spodziewać się, że poszczególne państwa członkowskie coraz częściej będą wprowadzały fizyczne kontrole graniczne, a ostatecznie w jakiejś tam perspektywie ta strefa Schengen w ogóle może przestać istnieć - komentuje prof. Maciej Duszczyk z Ośrodka Badań nad Migracjami UW.

Czy Europa zamieni się w twierdzę? Zdaniem ekspertów kryzys może rozwiązać tylko trwała poprawa sytuacji w krajach, z których uciekają imigranci.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS