Nie "kto wygra", ale "czy rząd to uzna". Nad tym zastanawiają się mieszkańcy Łodzi

09.10.2018 | Nie "kto wygra", ale "czy rząd to uzna". Nad tym zastanawiają się mieszkańcy Łodzi
09.10.2018 | Nie "kto wygra", ale "czy rząd to uzna". Nad tym zastanawiają się mieszkańcy Łodzi
Arleta Zalewska | Fakty TVN
09.10.2018 | Nie "kto wygra", ale "czy rząd to uzna". Nad tym zastanawiają się mieszkańcy ŁodziArleta Zalewska | Fakty TVN

W obronie Hanny Zdanowskiej mieszkańcy Łodzi nie raz wychodzili na ulicę. Sondaże dają jej największe szanse. Gdyby nie mogła kandydować - sytuacja byłaby prosta. Wyznaczenie komisarza będzie jak wyrzucenie głosów mieszkańców do kosza. Co na to Łódź?

O problemach z prawem urzędującej prezydent w Łodzi wie każdy. Część pytanych uważa, że "to jej prywatne sprawy są", że "tyle skandali jest" i "na każdego coś tam można znaleźć". Pojawiają się też głosy, że "powinna być taka zasada, że jeśli ktoś kto ma wyrok - powinien ze stanowiska zrezygnować" oraz, że po usłyszeniu wyroku prezydent Zdanowska "nie powinna brać udziału" w kolejnych wyborach.

Wszyscy jednak podkreślają - "dużo się zmieniło". Łódź to jedyne miasto w Polsce, w którym dyskusja nie toczy się wokół tego, kto wygra wybory, ale - jeśli wygra dotychczasowa prezydent - czy rządzący to uznają. Czy też PiS wprowadzi do ratusza komisarza.

- Jest ośmiu kandydatów, z których można wybrać przyszłego prezydenta, a pani prezydent - mimo że nie możne objąć urzędu - cały czas okłamuje i mówi, że może - twierdzi Waldemar Buda, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Łodzi.

- Jeśli politycy Prawa i Sprawiedliwości dopuściliby się tego, to będziemy mieli bunt - stwierdza Tomasz Trela, wiceprezydent miasta, kandydat Komitetu Wyborczego Hanny Zdanowskiej do Rady Miasta.

Główna siedziba sztabu Hanny Zdanowskiej znajduje się zaledwie trzy minuty drogi od siedziby sztabu Waldemara Budy. Słysząc zapowiedzi wprowadzenia komisarza, stronnicy Zdanowskiej grożą manifestacjami. - Tak jak był czarny protest, tak będzie czarny protest mieszkańców Łodzi - zapowiada Trela.

Chaos?

Rozmowa z mieszkańcami Łodzi to zawsze tylko fragment wyborczego obrazu miasta, próba pokazania nastrojów panujących wśród mieszkańców.

W jednym z ostatnich sondaży widać gigantyczną przewagę Hanny Zdanowskiej (popierało ją 59 proc. wyborców) nad Waldemarem Budą (którego poparło 23,7 proc. ankietowanych). Ale - co warto podkreślić - to badanie przeprowadzone przed ogłoszeniem prawomocnego wyroku na urzędującą prezydent Łodzi.

Kandydatki ruchów miejskich uważają, że skazana prawomocnym wyrokiem Hanna Zdanowska nie powinna w ogóle w wyborach startować. Teraz jednak - także tę decyzję - ocenią przy urnach wyborcy.

- Grozi nam przepychanka pomiędzy dużymi partiami i być może rozpisanie nowych wyborów - mówi Agnieszka Wojciechowska van Heukelom, bezpartyjna kandydatka na prezydent Łodzi.

- Myślę, że łodzianie mają bardzo twardy orzech do zgryzienia komu można w tych wyborach zaufać - ocenia Urszula Niziołek-Janiak, kandydatka KW "Tak!" na prezydenta Łodzi.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sprowadzają ich Rosja i Białoruś, a nawet dają im narzędzia do sforsowania zapory. Migranci wciąż nacierają. Premier Donald Tusk zapowiedział umocnienie infrastruktury granicznej z Rosją i Białorusią za 10 miliardów złotych. Tarcza Wschód to przede wszystkim zaawansowane systemy monitoringu, modernizacja infrastruktury transportowej i budowa magazynów, a także gromadzenie materiałów i sprzętu inżynieryjnego.

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Jak Tarcza Wschód ma pomóc?

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Jak Tarcza Wschód ma pomóc?

Źródło:
Fakty TVN

Zmiana władzy w tym przypadku niczego nie zmieniła. Narodowy Fundusz Zdrowia wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko. Dla chorych dzieci było jedyną szansą, środkiem ratującym życie, co potwierdzają kolejne ekspertyzy. Urzędnicy jednak trwają przy swoim. Żądana kwota to łącznie siedem milionów złotych.

Rząd się zmienił, a NFZ wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko dla chorych dzieci

Rząd się zmienił, a NFZ wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko dla chorych dzieci

Źródło:
Fakty TVN

Najdłużej czeka się na serce i płuca, ale nawet nerek, których transplantacji jest najwięcej, wciąż przeszczepia się za mało. W Polsce obowiązuje zasada domniemanej zgody na pobranie organów od zmarłego, ale dla lekarzy transplantologów kluczowa jest opinia rodziny. Dlatego tak ważne jest świadome wyrażenie zgody, rozmowa z najbliższymi i edukacja.

Po co oddawać komuś swoje organy? Piotr Polk: ta jedna decyzja jest wieczna

Po co oddawać komuś swoje organy? Piotr Polk: ta jedna decyzja jest wieczna

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Anna Hernik jest laureatką nagrody internautów tegorocznego konkursu Grand Press Photo. Fotografka w jednym kadrze uchwyciła życie swoje, ale też innych rodzin, które, tak jak ona, mierzą się z glejakiem. To wyjątkowo złośliwy nowotwór mózgu. Ponad rok temu diagnozę usłyszał mąż pani Anny. 

Cała rodzina mierzy się z glejakiem taty. Zdjęcie Anny Hernik zachwyciło internautów

Cała rodzina mierzy się z glejakiem taty. Zdjęcie Anny Hernik zachwyciło internautów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Tomasz Mraz, były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawidliwości, wystąpił w środę na posiedzeniu Zespołu ds. Rozliczeń PiS, któremu szefuje poseł Roman Giertych. Opisał, jak Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która prowadzi telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111, nie dostała środków, ponieważ takie były naciski polityczne jego przełożonych. Przeprosił, ale dziś Fundacja nie czeka na przeprosiny.

Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przez osiem lat mieliśmy do czynienia z procesem orbanizacji, a teraz jest deorbanizacja - mówił profesor Timothy Garton Ash o zmianie, która nastąpiła po wyborach parlamentarnych w Polsce. Stwierdził, że zmiany rządu to "ewidentnie trudny proces, zwłaszcza jeżeli prezydent na każdym kroku przeciwstawia się" propozycjom rządu.

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Źródło:
TVN24

- Będzie decyzja w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego na dniach - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. - Myślę, że na pewno będzie powstawać lotnisko, które jest potrzebne - dodał. Wicepremier odniósł się także do poprawki do nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Źródło:
TVN24

Są okolice, których Ukraina nie może stracić. Chodzi o obszary, które znajdują się blisko Charkowa. Jeśli armia Putina je przejmie, to w jej zasięgu znajdzie się drugie największe miasto w kraju. Ukraińcy bronią się, jak mogą, ale przyznają, że mają za mało broni, a Rosjanie - zbyt wiele dronów.

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obywatele Unii Europejskiej wybierają posłów do Parlamentu Europejskiego, ale nie skład Komisji Europejskiej. Każdy członek KE, w tym przewodniczący, musi być jednak zatwierdzony przez PE. Obecna szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen chce zostać na stanowisku na drugą kadencję. W czwartek stanęła w szranki w debacie z liderami innych najważniejszych frakcji w europarlamencie obecnej kadencji.

Ursula von der Leyen liczy na drugą kadencję

Ursula von der Leyen liczy na drugą kadencję

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS