Nie "kto wygra", ale "czy rząd to uzna". Nad tym zastanawiają się mieszkańcy Łodzi

09.10.2018 | Nie "kto wygra", ale "czy rząd to uzna". Nad tym zastanawiają się mieszkańcy Łodzi
09.10.2018 | Nie "kto wygra", ale "czy rząd to uzna". Nad tym zastanawiają się mieszkańcy Łodzi
Arleta Zalewska | Fakty TVN
09.10.2018 | Nie "kto wygra", ale "czy rząd to uzna". Nad tym zastanawiają się mieszkańcy ŁodziArleta Zalewska | Fakty TVN

W obronie Hanny Zdanowskiej mieszkańcy Łodzi nie raz wychodzili na ulicę. Sondaże dają jej największe szanse. Gdyby nie mogła kandydować - sytuacja byłaby prosta. Wyznaczenie komisarza będzie jak wyrzucenie głosów mieszkańców do kosza. Co na to Łódź?

O problemach z prawem urzędującej prezydent w Łodzi wie każdy. Część pytanych uważa, że "to jej prywatne sprawy są", że "tyle skandali jest" i "na każdego coś tam można znaleźć". Pojawiają się też głosy, że "powinna być taka zasada, że jeśli ktoś kto ma wyrok - powinien ze stanowiska zrezygnować" oraz, że po usłyszeniu wyroku prezydent Zdanowska "nie powinna brać udziału" w kolejnych wyborach.

Wszyscy jednak podkreślają - "dużo się zmieniło". Łódź to jedyne miasto w Polsce, w którym dyskusja nie toczy się wokół tego, kto wygra wybory, ale - jeśli wygra dotychczasowa prezydent - czy rządzący to uznają. Czy też PiS wprowadzi do ratusza komisarza.

- Jest ośmiu kandydatów, z których można wybrać przyszłego prezydenta, a pani prezydent - mimo że nie możne objąć urzędu - cały czas okłamuje i mówi, że może - twierdzi Waldemar Buda, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Łodzi.

- Jeśli politycy Prawa i Sprawiedliwości dopuściliby się tego, to będziemy mieli bunt - stwierdza Tomasz Trela, wiceprezydent miasta, kandydat Komitetu Wyborczego Hanny Zdanowskiej do Rady Miasta.

Główna siedziba sztabu Hanny Zdanowskiej znajduje się zaledwie trzy minuty drogi od siedziby sztabu Waldemara Budy. Słysząc zapowiedzi wprowadzenia komisarza, stronnicy Zdanowskiej grożą manifestacjami. - Tak jak był czarny protest, tak będzie czarny protest mieszkańców Łodzi - zapowiada Trela.

Chaos?

Rozmowa z mieszkańcami Łodzi to zawsze tylko fragment wyborczego obrazu miasta, próba pokazania nastrojów panujących wśród mieszkańców.

W jednym z ostatnich sondaży widać gigantyczną przewagę Hanny Zdanowskiej (popierało ją 59 proc. wyborców) nad Waldemarem Budą (którego poparło 23,7 proc. ankietowanych). Ale - co warto podkreślić - to badanie przeprowadzone przed ogłoszeniem prawomocnego wyroku na urzędującą prezydent Łodzi.

Kandydatki ruchów miejskich uważają, że skazana prawomocnym wyrokiem Hanna Zdanowska nie powinna w ogóle w wyborach startować. Teraz jednak - także tę decyzję - ocenią przy urnach wyborcy.

- Grozi nam przepychanka pomiędzy dużymi partiami i być może rozpisanie nowych wyborów - mówi Agnieszka Wojciechowska van Heukelom, bezpartyjna kandydatka na prezydent Łodzi.

- Myślę, że łodzianie mają bardzo twardy orzech do zgryzienia komu można w tych wyborach zaufać - ocenia Urszula Niziołek-Janiak, kandydatka KW "Tak!" na prezydenta Łodzi.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Są w pościeli, w ubraniach, w obuwiu. I to już niemal norma, że niebezpiecznych chemikaliów blisko nas jest dużo, ale jak jest ich za dużo, to naprawdę mogą zaszkodzić. Ostatnia kontrola Inspekcji Handlowej pokazuje, że mamy się czym martwić.

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Na oddziałach onkologicznych jest cała gama trudnych emocji. Jest strach, jest stres, są łzy i ból. Kiedy nagle i nieoczekiwanie pojawia się tam miłość - to jest to jak grom z jasnego nieba. Daje to nadzieję, bez której najlepsza terapia jest niewystarczająca.

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Źródło:
Fakty TVN

Jest lepiej, jeśli chodzi o społeczną świadomość, że nie można milczeć, ale wciąż jest źle, jeśli chodzi o skalę zjawiska przemocy domowej. Dlatego wystartowała kampania "Krzyki w czterech ścianach" i powstało hasło "Nie czekaj, przerwij przemoc". To jest wezwanie adresowane zarówno do ofiar, jak i świadków. Bo obojętność może kosztować nawet czyjeś życie

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli Marcin Romanowski nie stawi się w prokuraturze, to oznaczałoby, że nie chce współpracować z wymiarem sprawiedliwości. Wtedy prokuratura będzie musiała ponowić ten wniosek aż do skutku - tak o działaniach wobec byłego wiceministra sprawiedliwości mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar. Wskazał też, "co może dać podstawę do ponownego zatrzymania" polityka Suwerennej Polski.

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Źródło:
TVN24

Janusz Palikot w mojej ocenie zrobił sporo dobrego w polskiej polityce. (...) Ale jako przedsiębiorca w ostatnich latach prawdopodobnie okazał się czarnym charakterem - mówił w "Faktach po Faktach" współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Źródło:
TVN24

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS