O tym, że trening poprawia kondycję, wie każdy sportowiec. Lekarze przekonują, że to samo dotyczy serca. Umiarkowany wysiłek fizyczny może być dla nas zbawieniem. Przekłada się nie tylko na lepsze, ale i na dłuższe życie. Kardiolodzy mają na to dowody.
Pan Andrzej Miernicki ma 71 lat i szereg chorób. Właśnie karetka przywiozła go do szpitala, bo dostał zawału serca. - Swoim lekceważącym postępowaniem doprowadziłem do tego, że się znalazłem w szpitalu - przyznaje.
Mówiąc o lekceważącym postępowaniu, pacjent miał na myśli choćby takie biegi jak ten w Krakowie, który się odbył 16 listopada. Nigdy nie ruszał się zbyt wiele dla zdrowia, dla lepszej kondycji serca.
- Ludzie biegają, ale ja nie potrafiłem. Nie potrafiłem stu metrów przejechać na tym rowerze, musiałem zejść, schować rower do komórki - mówi Andrzej Miernicki. Zawał serca udało się u niego opanować. Pozostają jednak cukrzyca i jej powikłania. - To jest przykre, że człowiek mając 71 lat, dopiero teraz rozumie, co to jest ruch - twierdzi.
Kardiolodzy zachęcają do ruchu
Umiarkowany wysiłek fizyczny sprzyja wydłużaniu życia - przekonywali 16 listopada w Krakowie kardiolodzy, nie tylko siedząc na konferencji naukowej, ale też biegając na Plantach.
- W każdym stroju można biegać, w każdych warunkach, niezależnie od warunków pogodowych. Dzisiaj mamy piękną pogodę jak na listopad, słonecznie, w listopadzie o siódmej rano w sobotę - bo to się zawsze o tej porze odbywa. Bywa, że jest mglisto, że jest wilgotno, że jest mroźno, ale zawsze jest magicznie - mówi prof. Piotr Jankowski, kardiolog z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Dla chcącego nic trudnego, nawet w garniturze i krawacie. Choć lepiej biegać w dresie - tak jak Tomek. - Przede wszystkim biegnę dla siebie, żeby sobie coś udowodnić. Jest to bardzo fajna forma spędzania czasu, a poza tym lubię się ruszać - mówi chłopiec.
Wysiłek fizyczny mobilizuje nasz organizm do pracy na najwyższych obrotach. To powoduje z kolei wzmożoną pracę właśnie serca i przyspieszenie tętna. W ten sposób układ krwionośny dostarcza z płuc więcej życiodajnego tlenu i wydala więcej toksyn.
W ten sposób możemy wydłużyć swoje życie nawet o sześć lat. - Wszystko zależy, oczywiście, od dawki i stanu wytrenowania. Osoba, która zaczyna dopiero bieganie, jeśli ma prawidłową masę ciała, właściwie mogłaby przystąpić do stopniowych treningów - komentuje dr hab. n. med. Marek Klocek z I Kliniki Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Źródło: Fakty TVN