Narasta kryzys na granicy z Ukrainą. Premier "nie rozwiązuje problemów, a udaje, że stworzy nowy rząd"

Źródło:
Fakty TVN
Narasta kryzys na granicy z Ukrainą. Premier "nie rozwiązuje problemów, a udaje, że stworzy nowy rząd"
Narasta kryzys na granicy z Ukrainą. Premier "nie rozwiązuje problemów, a udaje, że stworzy nowy rząd"
Marzanna Zielińska/Fakty TVN
Narasta kryzys na granicy z Ukrainą. Premier "nie rozwiązuje problemów, a udaje, że stworzy nowy rząd"Marzanna Zielińska/Fakty TVN

Polscy przewoźnicy już prawie trzy tygodnie blokują wjazd na przejściach z Ukrainą. Protest ma się rozszerzyć. Rząd wydaje sie zaskoczony. Nie widać, by coś robił, a powinien.

To 20. dzień protestu. Już blisko 3600 ciężarówek w Korczowej, Dorohusku, Hrebennem i Medyce czeka na przekroczenie granicy nawet dziewięć dni. - Musimy dociągnąć do końca, do celu. Po porostu jesteśmy tak zdeterminowani, że innej opcji nie ma - zaznacza Bartosz Jasiński z Komitetu Obrony Przewoźników i Pracodawców Transportu.

Transportowcy chcą przywrócenia zezwoleń zniesionych z powodu wojny na przewozy komercyjne dla kierowców ukraińskich i uporządkowania e-kolejki po stronie ukraińskiej, która ma wydłużać czas przekroczenia granicy i sprzyjać korupcji. Z każdym dniem protestujących przybywa. Przed wojną - według polskich przewoźników - na każdą stronę przypadało po 160 tysięcy transportów rocznie. Teraz liczba transportów ukraińskich przekroczyła 800 tysięcy rocznie. - Strona rządowa polska przepycha się o stołki w tym momencie w Warszawie, nie interesuje się obywatelami, nie interesuje się przewoźnikami - zauważa Edyta Ozygała, uczestniczka protestu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przewoźnicy protestują na granicy. 127 godzin czekania na odprawę

Ten brak zainteresowania wypchnął na przejścia graniczne również rolników, którzy chcą powstrzymania napływu do Polski ukraińskiego zboża. - Protest będzie, jak to się mówi, taki zapobiegawczy, ostrzegawczy. Skumuluje to bardzo dużą kolejkę od strony Rzeszowa. Może wtedy rządzący się obudzą i przyjadą - mówi Roman Kondrów z "Podkarpackiej Oszukanej Wsi". Rządzący zapewniają, że nie śpią. - Poprosiłem pana ministra Adamczyka o bardzo pilne interwencje - przekazał premier Morawiecki. Tyle tylko, że ministra infrastruktury, ani jego interwencji nie widać, a kancelaria premiera na maila "Faktów" TVN w tej sprawie nie odpowiada.

Protest przewoźników na granicy z Ukrainą
Protest przewoźników na granicy z Ukrainą25.11 | Trwa protest przewoźników na przejściach granicznych. Kierowcy ciężarówek przekraczający granicę muszą spodziewać się dużych utrudnień – czas oczekiwania w medyce to około 127 godzin, a w Krościenku prawie doba. TVN24

Bierność rządzących

- Jeśli te ostatnie godziny jest Morawiecki na tej funkcji premiera, to powinien natychmiast pojechać i spróbować rozwiązać ten problem. Tam ludzie marzną w tych kabinach samochodów, kolejni przyjeżdżają blokować - zaznacza Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej. - To jest właśnie zakończenie Mateusza Morawieckiego. Nie rozwiązuje problemów, a udaje, że stworzy nowy rząd. Ani problemów nie rozwiąże, ani nowego rządu nie stworzy - dodaje Tomasz Trela z Nowej Lewicy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Protest rolników przed przejściem granicznym. Przyłączyli się do przewoźników

Problem robi się z każdym dniem poważniejszy, bo wiceminister infrastruktury Ukrainy twierdzi, że przez Polskę przechodzi 30 procent zaopatrzenia dla ukraińskiego sektora energetycznego. Blokada grozi jego załamaniem. - Postawa protestujących uniemożliwia w obecnej sytuacji dialog pomiędzy rządem polskim a Unią Europejską - zaznacza Serhij Derkacz, wiceminister rozwoju społeczności, terytoriów i infrastruktury Ukrainy. Raz na godzinę przepuszczane są przez granicę po trzy transporty. Pomoc humanitarna i zaopatrzenie wojskowe przepuszczane są bez ograniczeń. Na poniedziałek protestujący planują zablokowanie kolejnych przejść - w Zosinie i Niżankowicach.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

To jest bardzo dobra informacja dla rodzin około 100 małych pacjentów chorujących na ciężką odmianę hemofilii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia zapłaci za nową terapię. Hemofilia jest nieuleczalna. Zaburzenia krzepliwości krwi mogą doprowadzić do niepełnosprawności.

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Źródło:
Fakty TVN

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 28-letniego Marcina poruszyła nie tylko mieszkańców Sosnowca, ale też całej Polski. Młody piłkarz został pobity przez 16-latków na imprezie masowej w Sosnowcu, a potem zmarł w szpitalu. Sprawcom grożą konsekwencje, ale nie wiadomo, czy będą sądzeni jak dorośli - mogą tego uniknąć, bo to zależy od kwalifikacji prawnej czynu.

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marszałek Szymon Hołownia chce ukarać posła Dariusza Mateckiego, który nocą przez okno wyszedł na dach Sejmu. Maksymalna możliwa kara to 18 tysięcy złotych. Poseł Matecki, pytany o tę sytuację przez dziennikarzy, odpowiada, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Większość komentatorów jest jednak zdania, że to najmniejszy z kłopotów posła Suwerennej Polski.

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Co robi PiS? Rasistowsko używa uprawnionego lęku Polaków przed nielegalną imigracją (...) do politycznej propagandy - powiedział w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO). Odniósł się do publikowanych przez polityków opozycji zdjęć osób o ciemnym kolorze skóry, ocenianych jako podsycanie lęku przed migrantami. - Jeżeli się napisze nieprawdę w internecie, to się to powinno skasować i przeprosić - mówił zaś Janusz Cieszyński (PiS).

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

Źródło:
TVN24

- To rasizm w czystej postaci. To jest również (...) naruszenie dóbr osobistych. Mam nadzieję, że te osoby, które są ofiarami takich działań politycznych, będą miały swoich pełnomocników, którzy zajmą się tą sprawą - mówiła dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, o zdjęciach przedstawiających czarnoskóre osoby opublikowanych przez polityków Suwerennej Polski i PiS w sieci. Krytykują przy tym politykę migracyjną rządu.

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Źródło:
TVN24

Francja skupia na sobie uwagę wielu mediów po tym, jak eurowybory wygrało Zjednoczenie Narodowe, a Emmanuel Macron rozwiązał Zgromadzenie Narodowe. Sytuacja nie umknęła również piłkarskiej reprezentacji Francji. Jej kapitan Kylian Mbappé otwarcie zaapelował do młodych obywateli, by nie pozwolili skrajnie prawicowej partii dojść do władzy.

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS