Narasta kryzys na granicy z Ukrainą. Premier "nie rozwiązuje problemów, a udaje, że stworzy nowy rząd"

Źródło:
Fakty TVN
Narasta kryzys na granicy z Ukrainą. Premier "nie rozwiązuje problemów, a udaje, że stworzy nowy rząd"
Narasta kryzys na granicy z Ukrainą. Premier "nie rozwiązuje problemów, a udaje, że stworzy nowy rząd"
Marzanna Zielińska/Fakty TVN
Narasta kryzys na granicy z Ukrainą. Premier "nie rozwiązuje problemów, a udaje, że stworzy nowy rząd"Marzanna Zielińska/Fakty TVN

Polscy przewoźnicy już prawie trzy tygodnie blokują wjazd na przejściach z Ukrainą. Protest ma się rozszerzyć. Rząd wydaje sie zaskoczony. Nie widać, by coś robił, a powinien.

To 20. dzień protestu. Już blisko 3600 ciężarówek w Korczowej, Dorohusku, Hrebennem i Medyce czeka na przekroczenie granicy nawet dziewięć dni. - Musimy dociągnąć do końca, do celu. Po porostu jesteśmy tak zdeterminowani, że innej opcji nie ma - zaznacza Bartosz Jasiński z Komitetu Obrony Przewoźników i Pracodawców Transportu.

Transportowcy chcą przywrócenia zezwoleń zniesionych z powodu wojny na przewozy komercyjne dla kierowców ukraińskich i uporządkowania e-kolejki po stronie ukraińskiej, która ma wydłużać czas przekroczenia granicy i sprzyjać korupcji. Z każdym dniem protestujących przybywa. Przed wojną - według polskich przewoźników - na każdą stronę przypadało po 160 tysięcy transportów rocznie. Teraz liczba transportów ukraińskich przekroczyła 800 tysięcy rocznie. - Strona rządowa polska przepycha się o stołki w tym momencie w Warszawie, nie interesuje się obywatelami, nie interesuje się przewoźnikami - zauważa Edyta Ozygała, uczestniczka protestu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przewoźnicy protestują na granicy. 127 godzin czekania na odprawę

Ten brak zainteresowania wypchnął na przejścia graniczne również rolników, którzy chcą powstrzymania napływu do Polski ukraińskiego zboża. - Protest będzie, jak to się mówi, taki zapobiegawczy, ostrzegawczy. Skumuluje to bardzo dużą kolejkę od strony Rzeszowa. Może wtedy rządzący się obudzą i przyjadą - mówi Roman Kondrów z "Podkarpackiej Oszukanej Wsi". Rządzący zapewniają, że nie śpią. - Poprosiłem pana ministra Adamczyka o bardzo pilne interwencje - przekazał premier Morawiecki. Tyle tylko, że ministra infrastruktury, ani jego interwencji nie widać, a kancelaria premiera na maila "Faktów" TVN w tej sprawie nie odpowiada.

Protest przewoźników na granicy z Ukrainą
Protest przewoźników na granicy z Ukrainą25.11 | Trwa protest przewoźników na przejściach granicznych. Kierowcy ciężarówek przekraczający granicę muszą spodziewać się dużych utrudnień – czas oczekiwania w medyce to około 127 godzin, a w Krościenku prawie doba. TVN24

Bierność rządzących

- Jeśli te ostatnie godziny jest Morawiecki na tej funkcji premiera, to powinien natychmiast pojechać i spróbować rozwiązać ten problem. Tam ludzie marzną w tych kabinach samochodów, kolejni przyjeżdżają blokować - zaznacza Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej. - To jest właśnie zakończenie Mateusza Morawieckiego. Nie rozwiązuje problemów, a udaje, że stworzy nowy rząd. Ani problemów nie rozwiąże, ani nowego rządu nie stworzy - dodaje Tomasz Trela z Nowej Lewicy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Protest rolników przed przejściem granicznym. Przyłączyli się do przewoźników

Problem robi się z każdym dniem poważniejszy, bo wiceminister infrastruktury Ukrainy twierdzi, że przez Polskę przechodzi 30 procent zaopatrzenia dla ukraińskiego sektora energetycznego. Blokada grozi jego załamaniem. - Postawa protestujących uniemożliwia w obecnej sytuacji dialog pomiędzy rządem polskim a Unią Europejską - zaznacza Serhij Derkacz, wiceminister rozwoju społeczności, terytoriów i infrastruktury Ukrainy. Raz na godzinę przepuszczane są przez granicę po trzy transporty. Pomoc humanitarna i zaopatrzenie wojskowe przepuszczane są bez ograniczeń. Na poniedziałek protestujący planują zablokowanie kolejnych przejść - w Zosinie i Niżankowicach.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda nie wyklucza, że był inwigilowany Pegasusem, ale jednocześnie przyznaje, że nie zastanawiał się nad tym. Z kolei sędzia Igor Tuleya nie wyklucza, że dał zgodę na użycie Pegasusa, nie wiedząc, że to Pegasus, bo służby prosiły sądy o zgody na działania operacyjne, nie informując, co potrafi to oprogramowanie. Pegasus to narzędzie, które może przejąć kontrolę nad całym urządzeniem i zdobyć wszystkie dane.

Andrzej Duda nie wie, czy był inwigilowany Pegasusem, ale też nie "szukał odpowiedzi"

Andrzej Duda nie wie, czy był inwigilowany Pegasusem, ale też nie "szukał odpowiedzi"

Źródło:
Fakty TVN

Kiedyś właściwie nie dochodziło do kradzieży masła czy nabiału. Dziś jest to coraz powszechniejsze. Liczba kradzieży w sklepach wzrosła o jedną czwartą w porównaniu z 2022 rokiem i aż o 60 procent w porównaniu z rokiem 2021.

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

Źródło:
Fakty TVN

Rosja rzeczywiście jest bardziej autorytarna niż za schyłkowego Związku Radzieckiego - ocenił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN. - Z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju, ale stworzyli sobie system, w którym nie mogą polityki swojego kraju zmienić - powiedział.

Radosław Sikorski: z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju

Radosław Sikorski: z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją - chorobą, która staje się największym problemem zdrowotnym na świecie. Szacuje się, że w Polsce na depresję cierpi ponad 1,5 miliona osób, a nieleczona może doprowadzić do tragicznych skutków. O swoich trudnych doświadczeniach i o tym, jak wygląda życie z depresją, opowiedziały bohaterki materiału "Faktów po Południu" TVN24.

Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba"

Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Każda ze stron musi dbać o swoją opinię publiczną i o swoich obywateli, tak że nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Truszczyński, dyplomata i były wiceszef MSZ, komentując wizytę ukraińskiego premiera na granicy i brak spotkania z przedstawicielami strony polskiej. - Nie myślę, żeby Ukraińcy liczyli tutaj na taką szybką i taką "w biegu" odpowiedź strony polskiej. Strona polska prawidłowo odpowiedziała - stwierdził profesor Artur Nowak-Far, były wiceminister spraw zagranicznych, wykładowca SGH.

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

Źródło:
TVN24

Mam niedosyt, bo ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo. Ten proces nie musiał trwać aż dziesięć lat. Ale, co bardziej skandaliczne, pięć lat temu własne państwo zdradziło mnie, bo postawiło mnie przed sądem - mówił były wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak w "Faktach po Faktach".

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS