Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Źródło:
Fakty TVN
Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem
Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem
Anna Czerwińska/Fakty TVN
Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalemAnna Czerwińska/Fakty TVN

Viktor Orban kampanię przed eurowyborami promuje hasłem: żadnej migracji, żadnego gender, żadnej wojny. Jednocześnie zapowiada walkę z brukselskimi biurokratami. Jego głównym rywalem jest Peter Magyar, który jeszcze kilka miesięcy temu był mało znany.

Okupacja Brukseli i wzięcie sprawy w swoje ręce - to pomysły Viktora Orbana i jego Fideszu na kampanię do Parlamentu Europejskiego. - Musimy walczyć, musimy bronić pokoju i bezpieczeństwa węgierskiego narodu, musimy bronić wyników naszej gospodarki, naszych rodzin, zwłaszcza naszych dzieci. Aby zrozumieli też ci w Brukseli: żadnej migracji, żadnego gender, żadnej wojny - podkreślał węgierski premier podczas swojego ostatniego wystąpienia.

ZOBACZ TEŻ: Orban: Ukraina nie jest już suwerennym państwem

Rządzący w Budapeszcie od 14 lat i mocno sympatyzujący z Putinem Orban niezmiennie krytykuje postawę Unii Europejskiej i NATO wobec Ukrainy. - Dopóki krajem będzie kierować rząd narodowy, Węgry nie włączą się w wojnę rosyjsko-ukraińską po niczyjej stronie - mówił Orban.

To mogą być dla premiera Orbana najtrudniejsze do tej pory wybory europejskie. Sytuacja gospodarcza na Węgrzech nie jest łatwa, a do tego na jego drodze postanowił stanąć 43-letni Peter Magyar. Jeszcze kilka miesięcy temu znany mało komu. Głośno zrobiło się o nim po dymisji prezydent Katalin Novak w związku z ułaskawieniem człowieka tuszującego pedofilię. Pracę straciła też wtedy była żona Magyara - była minister sprawiedliwości Judith Varga.

- Nasz kraj pogrążył się w ciągu kilku tygodni w największym kryzysie politycznym, moralnym i prawnym od czasu upadku komunizmu, co wiązało się z tuszowaniem przestępstw pedofilskich, skandalem z ułaskawieniem, skorumpowaną kadrą kierowniczą i skorumpowanymi członkami rządu - mówił pod koniec marca Magyar.

Poważny przeciwnik dla Orbana

Magyar nie ma radykalnie innych poglądów od Orbana w sprawie Ukrainy, ale chce skończyć spór z Unią o praworządność. W jego programie są też takie punkty jak wolne media, niezależna prokuratura i walka z korupcją.

- Peter Magyar jest takim rodzajem skruszonego gangstera, który przez wiele lat był częścią aparatu Fideszu, a teraz chce pokazać, że jest tym, który zna państwo mafijne od środka i może je zmienić - wskazuje prof. Maciej Kisilowski z Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Wiedniu.

Atakują go rządowe media, a była żona, która miała stać się siłą napędową partii Orbana w kampanii do Parlamentu Europejskiego, zarzuciła mu przemoc domową. Według Magyara Judith Varga została zastraszona przez władze.

CZYTAJ TAKŻE: Politolog: Orban stoi przed najtrudniejszymi wyborami od czasu dojścia do władzy

- To jak serial polityczny o węgierskiej polityce, ale to prawdziwe życie. Pojawiło się wiele interesujących wątków - jak ten, że Peter Magyar przyznał, że Judith Varga wiedziała o nielegalnym podsłuchiwaniu przez rządowe służby specjalne dziennikarzy i osób publicznych - zaznacza Mihály Hardy, redaktor naczelny radia Klubrádió.

Magyarem zajął się też węgierski Urząd Ochrony Suwerenności, który - według krytyków Viktora Orbana - jest wymierzony w działania opozycji. Mimo wszystko na spotkania z nim przychodzą tłumy.

- Nie wezwałem was tutaj i nie zacząłem tej całej sprawy, żebym sam obalił elitę władzy. Zacząłem to, aby rozpocząć zupełnie nową erę. Jestem tylko iskrą, która może uruchomić silnik - mówił na początku kwietnia Magyar.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS