Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Źródło:
Fakty TVN
Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem
Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem
Anna Czerwińska/Fakty TVN
Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalemAnna Czerwińska/Fakty TVN

Viktor Orban kampanię przed eurowyborami promuje hasłem: żadnej migracji, żadnego gender, żadnej wojny. Jednocześnie zapowiada walkę z brukselskimi biurokratami. Jego głównym rywalem jest Peter Magyar, który jeszcze kilka miesięcy temu był mało znany.

Okupacja Brukseli i wzięcie sprawy w swoje ręce - to pomysły Viktora Orbana i jego Fideszu na kampanię do Parlamentu Europejskiego. - Musimy walczyć, musimy bronić pokoju i bezpieczeństwa węgierskiego narodu, musimy bronić wyników naszej gospodarki, naszych rodzin, zwłaszcza naszych dzieci. Aby zrozumieli też ci w Brukseli: żadnej migracji, żadnego gender, żadnej wojny - podkreślał węgierski premier podczas swojego ostatniego wystąpienia.

ZOBACZ TEŻ: Orban: Ukraina nie jest już suwerennym państwem

Rządzący w Budapeszcie od 14 lat i mocno sympatyzujący z Putinem Orban niezmiennie krytykuje postawę Unii Europejskiej i NATO wobec Ukrainy. - Dopóki krajem będzie kierować rząd narodowy, Węgry nie włączą się w wojnę rosyjsko-ukraińską po niczyjej stronie - mówił Orban.

To mogą być dla premiera Orbana najtrudniejsze do tej pory wybory europejskie. Sytuacja gospodarcza na Węgrzech nie jest łatwa, a do tego na jego drodze postanowił stanąć 43-letni Peter Magyar. Jeszcze kilka miesięcy temu znany mało komu. Głośno zrobiło się o nim po dymisji prezydent Katalin Novak w związku z ułaskawieniem człowieka tuszującego pedofilię. Pracę straciła też wtedy była żona Magyara - była minister sprawiedliwości Judith Varga.

- Nasz kraj pogrążył się w ciągu kilku tygodni w największym kryzysie politycznym, moralnym i prawnym od czasu upadku komunizmu, co wiązało się z tuszowaniem przestępstw pedofilskich, skandalem z ułaskawieniem, skorumpowaną kadrą kierowniczą i skorumpowanymi członkami rządu - mówił pod koniec marca Magyar.

Poważny przeciwnik dla Orbana

Magyar nie ma radykalnie innych poglądów od Orbana w sprawie Ukrainy, ale chce skończyć spór z Unią o praworządność. W jego programie są też takie punkty jak wolne media, niezależna prokuratura i walka z korupcją.

- Peter Magyar jest takim rodzajem skruszonego gangstera, który przez wiele lat był częścią aparatu Fideszu, a teraz chce pokazać, że jest tym, który zna państwo mafijne od środka i może je zmienić - wskazuje prof. Maciej Kisilowski z Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Wiedniu.

Atakują go rządowe media, a była żona, która miała stać się siłą napędową partii Orbana w kampanii do Parlamentu Europejskiego, zarzuciła mu przemoc domową. Według Magyara Judith Varga została zastraszona przez władze.

CZYTAJ TAKŻE: Politolog: Orban stoi przed najtrudniejszymi wyborami od czasu dojścia do władzy

- To jak serial polityczny o węgierskiej polityce, ale to prawdziwe życie. Pojawiło się wiele interesujących wątków - jak ten, że Peter Magyar przyznał, że Judith Varga wiedziała o nielegalnym podsłuchiwaniu przez rządowe służby specjalne dziennikarzy i osób publicznych - zaznacza Mihály Hardy, redaktor naczelny radia Klubrádió.

Magyarem zajął się też węgierski Urząd Ochrony Suwerenności, który - według krytyków Viktora Orbana - jest wymierzony w działania opozycji. Mimo wszystko na spotkania z nim przychodzą tłumy.

- Nie wezwałem was tutaj i nie zacząłem tej całej sprawy, żebym sam obalił elitę władzy. Zacząłem to, aby rozpocząć zupełnie nową erę. Jestem tylko iskrą, która może uruchomić silnik - mówił na początku kwietnia Magyar.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS