Peter Magyar chce być głównym przeciwnikiem Orbana. "Wywodzi się z Fideszu, więc wie, jak tam jest"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zmienia się podejście społeczeństwa węgierskiego do Viktora Orbana i jego partii. W stolicy kraju odbył się antyrządowy protest, którego organizatorem był Peter Magyar. 43-letni prawnik, związany kiedyś z ugrupowaniem Orbana, chce być nowym głosem opozycji i głównym przeciwnikiem węgierskiego premiera.

Kilka dni temu premier Węgier był z wizytą na Bałkanach i rozmawiał z Miloradem Dodikiem - prorosyjskim politykiem objętym amerykańskimi sankcjami, który zasłynął między innymi z negowania masakry w Srebrenicy.

Właśnie takich kontaktów i takiego uprawiania polityki przez Viktora Orbana nie chcą Węgrzy, którzy w weekend wzięli udział w wielkim marszu w Budapeszcie. Organizatorem antyrządowej demonstracji jest 43-letni prawnik Peter Magyar, który dziś ma ambicję stać się głównym politycznym przeciwnikiem Orbana.

- Nie wezwałem was tutaj, nie zacząłem tego całego ruchu, tylko po to, żeby obalić obecną elitę władzy. Chcę rozpocząć nową erę. Jestem iskrą, która uruchomi całą maszynę - mówił Magyar na wiecu opozycji.

CZYTAJ TEŻ: Wielka demonstracja w Budapeszcie

W sobotnim marszu wzięło udział, według różnych źródeł, od kilkudziesięciu do 100 tysięcy uczestników. Nie zniechęca ich to, że przez lata nowy lider opozycji był związany z ugrupowaniem Orbana, Fideszem, a jego była żona stała na czele Ministerstwa Sprawiedliwości i firmowała pseudoreformy sądownictwa. To sam Magyar ujawnił, że jego była żona miała ręcznie sterować prokuraturą, a na jej polecenie z niewygodnych dla władzy akt sądowych miały być usuwane dowody. Kobieta wycofała się z polityki, a teraz jej były mąż właśnie chce powołać nową partię opozycyjną.

- Tylko w nim widzę jeszcze nadzieję. Przyciąga duże tłumy. Sam wywodzi się z Fideszu, więc wie, jak tam jest naprawdę. Domyślaliśmy się ogromnej korupcji, a on wszystkie te nieprawidłowości potwierdził - stwierdziła Zsuzsanna Szigeti, jedna z uczestniczek antyrządowego protestu.

Nowość w retoryce Orbana

Mobilizuje się nie tylko opozycja, ale i sam Viktor Orban. W połowie marca, w dniu narodowego święta, mówił o tym, jak ważne są wybory do europarlamentu, bo jest szansa na zmianę układu sił. Skrajna prawica jego zdaniem rośnie w siłę. - Jeśli chcemy obronić wolność i suwerenność Węgier, to nie mamy wyjścia. Musimy zająć Brukselę. Ruszymy na Brukselę. Sami wprowadzimy w Unii Europejskiej zmiany. Nie jesteśmy tu nowi. Nasze państwo ma 1100 lat- przekonywał węgierski premier.

Orban od lat atakuje Unię Europejską. Eksperci zauważają jednak, że w jego retoryce pojawiła się pewna nowość. Obecnie premier Węgier zaczął pokazywać większe polityczne ambicje, wykraczające poza jego własny kraj.

ZOBACZ TEŻ: Orban o pieniądzach "zmarnowanych" na Ukrainę

"Bruksela musi stawić czoła nowej odmianie eurosceptycyzmu. Organ nie chce już występować z Unii, ale chce kształtować jej politykę. Zaczynając od wsparcia dla Ukrainy, przez walkę z katastrofą klimatyczną, aż po migrację" - ocenia Politico.

Jeśli Peter Magyar chce rywalizować z Viktorem Orbanem, to ma bardzo mało czasu, by zjednoczyć wokół siebie Węgrów. Na razie nawet nie zarejestrował swojej partii.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Dla rodziców wcześniaków pięć miesięcy urlopu macierzyńskiego to dramatycznie mało. Na szczęście, ma się to zmienić. Rząd planuje mechanizm "tydzień za tydzień" - tydzień wydłużonej hospitalizacji, tydzień wydłużonego urlopu macierzyńskiego, aż do 8 tygodni ekstra.

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Źródło:
Fakty TVN

Karim Khan, główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, wydał wnioski o aresztowanie trzech przywódców Hamasu, a także premiera i ministra obrony Izraela. Benjamin Netanjahu stwierdził, że to "jak moralne zrównanie po atakach z 11 września prezydenta Busha i Osamy bin Ladena". Wnioski może odrzucić lub zaakceptować Izba Przygotowawcza Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Premier Izraela i przywódca Hamasu mogą usłyszeć zarzuty. "To jak zrównanie prezydenta Busha i Osamy bin Ladena"

Premier Izraela i przywódca Hamasu mogą usłyszeć zarzuty. "To jak zrównanie prezydenta Busha i Osamy bin Ladena"

Źródło:
Fakty TVN

- Projekt żelaznej kopuły nad Europą nie powinien wywoływać sprzeciwu u nikogo, kto myśli o naszym bezpieczeństwie - przekonuje premier Donald Tusk. Mariusz Błaszczak, były minister obrony, twierdzi, że to jest tylko niemiecki projekt biznesowy. Tak samo wcześniej mówił prezydent Andrzej Duda, ale już przestał to powtarzać. Donald Tusk przekonuje, że europejska tarcza nie polega na zastępowaniu istniejących już programów budowy obrony powietrznej w Polsce, którymi są Wisła, Narew i Pilica.

Donald Tusk: europejska tarcza obrony powietrznej ma wyeliminować niemądrą konkurencję

Donald Tusk: europejska tarcza obrony powietrznej ma wyeliminować niemądrą konkurencję

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

14-letni Bartek Wasilewski z Płocka jest zwycięzcą 15. edycji programu TVN "Mam Talent!" Do programu zgłosił się tajemnicy przed mamą. - Synuś, ja nigdzie nie jadę, co ty narobiłeś, tam są dzieci z talentami, ty jesteś zwykłym chłopcem, który śpiewa sobie w pokoju - powiedziała Bartkowi, jak się dowiedziała. 14-latek wygrał 300 tysięcy złotych i nie tylko ma dalsze plany na karierę muzyczną, ale także zamierza zabrać mamę na wakacje.

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!" Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!" Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Każde działanie, które będzie zwiększało nasze bezpieczeństwo, jest dzisiaj na wagę złota - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł Trzeciej Drogi Krzysztof Hetman, mówiąc o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że komisja powinna się zająć "otoczeniem pana Macierewicza i jego działaniami".

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Źródło:
TVN24

- Rzeczą najważniejszą jest pełne odzyskanie kontroli nad tym, co się dzieje na terytorium państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" premier Donald Tusk, pytany o informacje na temat sabotaży i prowokacji na terenie Polski. Poinformował, że mamy "aresztowanych dziewięciu podejrzanych z postawionymi zarzutami, którzy zaangażowali się bezpośrednio na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce". W kontekście badania rosyjskich wpływów wymienił nazwisko byłego szefa MON. - Pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza - powiedział.  

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Źródło:
TVN24

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych na całym świecie pozostało raptem kilkanaście kolonii. Jedną z nich jest położona na Pacyfiku Nowa Kaledonia, kontrolowana przez Francję. Od kilku dni na archipelagu trwają gwałtowne zamieszki. Rdzenna ludność domaga się niepodległości. Sytuacja stała się tak poważna, że na miejsce wybiera się prezydent Emmanuel Macron. Francja oskarża Azerbejdżan o podsycanie antyfrancuskich nastrojów - to nie pomyłka, tak, chodzi o kraj na Kaukazie.

Nowa Kaledonia buntuje się przeciwko Francji. Paryż oskarża Azerbejdżan o podsycanie zamieszek

Nowa Kaledonia buntuje się przeciwko Francji. Paryż oskarża Azerbejdżan o podsycanie zamieszek

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Iran rozpoczął uroczystości pogrzebowe po tragicznej śmierci prezydenta Ebrahima Raisiego i szefa irańskiej dyplomacji. Duchowy przywódca Iranu Ali Chamenei ogłosił pięciodniową żałobę, ale nie wszyscy Irańczycy uznają, że mają do tego powód. Ci, którzy mogą mówić o tym otwarcie, bo wyjechali z kraju, nazywają zmarłego prezydenta "Rzeźnikiem z Teheranu". Jedni przypominają o jego zbrodniach w latach 80., inni o krwawym tłumieniu protestów po morderstwie Mahsy Amini.

Dla wielu chwila ogłoszenia śmierci prezydenta Iranu to był powód do radości. Kim był "Rzeźnik z Teheranu"?

Dla wielu chwila ogłoszenia śmierci prezydenta Iranu to był powód do radości. Kim był "Rzeźnik z Teheranu"?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy PKP Cargo wchodziło na giełdę, akcje spółki kosztowały 70 złotych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił wtedy, że to mało. Po ośmiu latach rządów PiS akcje są po 14 złotych. PKP Cargo straciło niemal połowę rynku, a pieniędzy nie ma nawet na wypłaty dla załogi.

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

Źródło:
Fakty TVN