Na fundację ojca Rydzyka, garnki czy doposażenie strażaków. Audyt w Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
Fakty TVN
Na fundację ojca Rydzyka, garnki czy doposażenie strażaków. Audyt w Funduszu Sprawiedliwości
Na fundację ojca Rydzyka, garnki czy doposażenie strażaków. Audyt w Funduszu Sprawiedliwości
Renata Kijowska/Fakty TVN
Na fundację ojca Rydzyka, garnki czy doposażenie strażaków. Audyt w Funduszu SprawiedliwościRenata Kijowska/Fakty TVN

Ze strony internetowej dowiemy się, że Fundusz Sprawiedliwości ma natychmiastowo i bezpłatnie pomagać ofiarom przestępstw. Pojawiają się jednak pytania, jak się ma do tego fundacja ojca Rydzyka czy Fundacja Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia, które otrzymały dziesiątki milionów. Z pieniędzy funduszu kupowano też na przykład garnki.

Jak Fundacja Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia za 25 milionów walczyła z przemocą? Próbowaliśmy się dowiedzieć, ale siedzibę zamknęła kilka dni po wyborach. Na liście beneficjentów Funduszu Sprawiedliwości, którym do niedawna zarządzał Zbigniew Ziobro, figuruje jako najhojniej obdarowana.

- Już zdążyła się wykreślić z rejestru przedsiębiorców, i to w 2023 roku, i nie bez przypadku. Na drugim miejscu jest fundacja ojca Rydzyka, tu też nie ma przypadku - zawraca uwagę Dariusz Joński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

CZYTAJ W KONKRET24: Pełna lista beneficjentów

130 organizacji dostało z Funduszu Sprawiedliwości w sumie 216 milionów złotych. Fundacja ojca Rydzyka - 14 milionów złotych. Ministerstwo Sprawiedliwość chce sprawdzić, na co szły pieniądze z funduszu, który miał pomagać ofiarom przestępstw. - Zamiast na ofiary przestępstw, to szło na promocję polityków - wskazuje Małgorzata Osipczuk, psychoterapeutka, prezeska Stowarzyszenia "Intro".

Stowarzyszenie "Intro", które od 20 lat pomaga ofiarom przemocy psychologicznie, prawnie, finansowo, w 2019 roku przestało dostawać pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości. Osipczuk pamięta składanie wniosku o dotację. Dostała ją fundacja z okienka obok. - Pani z okienka w ministerstwie poprosiła o adres fundacji, w której imieniu składała ofertę, i ona nie była w stanie podać nawet adresu swojej fundacji - opowiada.

"Wstrzymujemy płatności z Funduszu Sprawiedliwości". Ojciec Rydzyk nie otrzyma kolejnych milionów
"Wstrzymujemy płatności z Funduszu Sprawiedliwości". Ojciec Rydzyk nie otrzyma kolejnych milionówKatarzyna Górniak/Fakty TVN

"Fundusz rażącej niesprawiedliwości"

Za pieniądze dla ofiar kupowano garnki, doposażano strażaków. - Pieniądze zostały skonsumowane, a realna pomoc nie trafiała w ogóle do osób krzywdzonych - podkreśla Karolina Bućko, przewodnicząca Państwowej Komisji do spraw pedofilii. - Ten fundusz to był fundusz rażącej niesprawiedliwości - ocenia Joanna Scheuring-Wielgus, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego. - Z niektórych fundacji czerpali garściami politycy Suwerennej Polski, żeby sobie robić kampanię wyborczą - zauważa poseł lewicy Tomasz Trela.

Audytu nie muszą się bać organizacje, które wykażą, że naprawdę pomagają. - Dzieci, które mogą się włóczyć po ulicach, a jednak przychodzą tutaj, dostają posiłek, odrobią lekcje, mają opiekę i nie włóczą się, realizują obowiązek szkolny - mówi Dorota Puchowicz, prezes Fundacji "Mocni w Duchu". Podkreśla, że to zapobiega przestępczości.

Czy przestępczości zapobiega Fundacja Alegoria z Tarnowa, która dostała 12 milionów złotych, prowadząca między innymi klub dyskusyjny i małżeńskie randki? Albo Strażnik Pamięci, fundacja, która deklaruje, że zapobiega przestępstwom popełnianym "pod wpływem ideologii LGBT"?. Niewykluczone, że część organizacji będzie musiała oddać pieniądze.

ZOBACZ TEŻ: Raporty NIK o działalności Funduszu Sprawiedliwości: czym jest ocena negatywna, a czym ocena legalności

- Będzie można wznowić na przykład postępowanie administracyjne, które zakończyło się decyzją o prawidłowości wydatkowania. Nie wykluczam też kroków karnych - informuje Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, wiceministra sprawiedliwości.

Raport Najwyższej izby Kontroli o Funduszu Sprawiedliwości od dawna jest gotowy. - Były wydawane niegospodarnie, niecelowo, z podejrzeniem zjawisk korupcjogennych. To nie jest raport z kontroli, to jest gotowy akt oskarżenia do tych, którzy defraudowali publiczne pieniądze - wskazuje Krzysztof Kwiatkowski, senator niezależny.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS