Są za młodzi, żeby otrzymać lek mogący uratować życie. Ministerstwo wciąż prowadzi negocjacje w sprawie refundacji

Źródło:
Fakty TVN
Są za młodzi, żeby otrzymać lek mogący uratować życie. Ministerstwo wciąż prowadzi negocjacje w sprawie refundacji
Są za młodzi, żeby otrzymać lek mogący uratować życie. Ministerstwo wciąż prowadzi negocjacje w sprawie refundacji
Renata Kijowska/Fakty TVN
Są za młodzi, żeby otrzymać lek mogący uratować życie. Ministerstwo wciąż prowadzi negocjacje w sprawie refundacjiRenata Kijowska/Fakty TVN

Ta genetyczna choroba niszczy płuca - ostatecznością często jest przeszczep. Na mukowiscydozę jest lek - bardzo drogi, a negocjacje z firmą farmaceutyczną są bardzo trudne. Kiedy reporter TVN24 zapytał ministra zdrowia o postępy, usłyszał, że sam powinien negocjować.

Dziesięcioletnia Julia najbardziej marzy o pływaniu. Wszelki wysiłek jest jednak wykluczony, gdy się walczy o każdy oddech. Całe jej życie toczy sie wokół mucowiscydozy - śmiertelnej, genetycznej choroby.

Jest lek, który mógłby uratować i odmienić życie dziewczynki, ale dla niej jest niedostępny, bo ma ona mniej niż 12 lat. - Jest grupa tak naprawdę chorych-wykluczonych, która nie może z tego leku skorzystać - mówi Sylwia Ból, mama Julii chorej na mukowiscydozę, Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą. - Moja córka dusiła sie i umierała mi nie raz na rękach. Ojciec, nawet kapłan, czuje zupełna bezsilność. Wtedy skowycze tylko do Boga - opowiada ksiądz Andrzej Opolski, proboszcz Parafii Prawosławnej świętej Anny w Boratyńcu Ruskim, ojciec Zuzanny chorej na mukowiscydozę.

Ksiądz Opolski jest już o córkę spokojny. Od marca dostaje ona refundowany lek. Chorzy powyżej 12. roku życia mają zapewniony lek o nazwie Kaftrio. Lek bardzo skuteczny, który hamuje chorobę. Nastolatka Zuzia nie wybiera się do szpitala, tylko na randkę. - Jak zdrowy człowiek. Mogę jeździć na rowerze, chodzić na długie spacery - wylicza Zuzia. - Są dzieci, które się duszą bez tlenu i one potrzebują natychmiastowego podania im Kaftrio i Kalydeco, za co odpowiada nie klinika, nie lekarz, a niestety rządzący - podkreśla ksiądz Andrzej Opolski.

Cała rozmowa z księdzem Andrzejem Opolskim
Cała rozmowa z księdzem Andrzejem OpolskimFakty TVN

Rządzący negocjują z producentem cenę leku dla młodszych dzieci - od szóstego roku życia. Firma farmaceutyczna oświadcza, że chce, by lek był dostępny dla wszystkich i zamierza współpracować z rządem. - Ja wiem, że państwo mogą powiedzieć, że powinniśmy przeznaczyć więcej pieniędzy, ale to proszę mówić, że Polacy za mało płaca na system ochrony zdrowia - stwierdził we wtorek Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia.

Cała rozmowa o mukowiscydozie z transplantologiem Maciejem Urlikiem
Cała rozmowa o mukowiscydozie z transplantologiem Maciejem UrlikiemTVN24

Trudne negocjacje z producentem leku

Pani Sandra nie rozumie takiego tłumaczenia. Jej znajomi albo zapożyczają się, by za granicą zdobyć lek, albo wyjeżdżają tam, gdzie jest refundacja. - Nie wiem, jak miałabym powiedzieć mojemu 11-letniemu synowi: słuchaj, jutro wyjeżdżamy i musimy zostawić wszystko. Przecież on by mi tego nie darował - mówi Sandra Majewska, mama Hugona chorego na mukowiscydozę.

Negocjacje trwają ponad rok, a każdy dzień z mukowiscydozą niesie ryzyko. Dopytywany przez reportera TVN24 o negocjacje wiceminister Miłkowski stwierdził: - Jeśli państwo chcą zapłacić firmie farmaceutycznej w imieniu Polaków, to proszę negocjować.

Lek od 6. roku życia refunduje większość państw UE. To wielki wydatek, ale opłaca się, bo koszty leczenia w szpitalu, przeszczepów płuc, wypłata rent i rezygnacja rodziców z pracy - kosztują więcej. - Średnia długość życia pacjenta (z mukowiscydozą - przyp. red.) w Polsce to było 24 lata. Żaden z pacjentów nie brał pod uwagę swojej edukacji na poważnie. Ponieważ wiedział, że właściwie zakończając studia jest skazany albo na transplantację, albo na inwalidztwo, albo wręcz na śmierć - podkreśla doktor Maciej Urlik, koordynator Oddziału Transplantacyjnego z Pododdziałem Mukowiscydozy Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

- W przyszłości ci pacjenci będą studiować, zakładać rodziny, pracować. Zmniejszy się częstotliwość hospitalizacji i w efekcie wyjdzie to taniej - dodaje Łukasz Woźniacki, Centrum Leczenia Mukowiscydozy w Dziekanowie Leśnym, Klinika i Zakład Mukowiscydozy Instytutu Matki i Dziecka.

Cała rozmowa z wiceministrem zdrowia Maciejem Miłkowskim
Cała rozmowa z wiceministrem zdrowia Maciejem Miłkowskim

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS