Są za młodzi, żeby otrzymać lek mogący uratować życie. Ministerstwo wciąż prowadzi negocjacje w sprawie refundacji

Źródło:
Fakty TVN
Są za młodzi, żeby otrzymać lek mogący uratować życie. Ministerstwo wciąż prowadzi negocjacje w sprawie refundacji
Są za młodzi, żeby otrzymać lek mogący uratować życie. Ministerstwo wciąż prowadzi negocjacje w sprawie refundacji
Renata Kijowska/Fakty TVN
Są za młodzi, żeby otrzymać lek mogący uratować życie. Ministerstwo wciąż prowadzi negocjacje w sprawie refundacjiRenata Kijowska/Fakty TVN

Ta genetyczna choroba niszczy płuca - ostatecznością często jest przeszczep. Na mukowiscydozę jest lek - bardzo drogi, a negocjacje z firmą farmaceutyczną są bardzo trudne. Kiedy reporter TVN24 zapytał ministra zdrowia o postępy, usłyszał, że sam powinien negocjować.

Dziesięcioletnia Julia najbardziej marzy o pływaniu. Wszelki wysiłek jest jednak wykluczony, gdy się walczy o każdy oddech. Całe jej życie toczy sie wokół mucowiscydozy - śmiertelnej, genetycznej choroby.

Jest lek, który mógłby uratować i odmienić życie dziewczynki, ale dla niej jest niedostępny, bo ma ona mniej niż 12 lat. - Jest grupa tak naprawdę chorych-wykluczonych, która nie może z tego leku skorzystać - mówi Sylwia Ból, mama Julii chorej na mukowiscydozę, Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą. - Moja córka dusiła sie i umierała mi nie raz na rękach. Ojciec, nawet kapłan, czuje zupełna bezsilność. Wtedy skowycze tylko do Boga - opowiada ksiądz Andrzej Opolski, proboszcz Parafii Prawosławnej świętej Anny w Boratyńcu Ruskim, ojciec Zuzanny chorej na mukowiscydozę.

Ksiądz Opolski jest już o córkę spokojny. Od marca dostaje ona refundowany lek. Chorzy powyżej 12. roku życia mają zapewniony lek o nazwie Kaftrio. Lek bardzo skuteczny, który hamuje chorobę. Nastolatka Zuzia nie wybiera się do szpitala, tylko na randkę. - Jak zdrowy człowiek. Mogę jeździć na rowerze, chodzić na długie spacery - wylicza Zuzia. - Są dzieci, które się duszą bez tlenu i one potrzebują natychmiastowego podania im Kaftrio i Kalydeco, za co odpowiada nie klinika, nie lekarz, a niestety rządzący - podkreśla ksiądz Andrzej Opolski.

Cała rozmowa z księdzem Andrzejem Opolskim
Cała rozmowa z księdzem Andrzejem OpolskimFakty TVN

Rządzący negocjują z producentem cenę leku dla młodszych dzieci - od szóstego roku życia. Firma farmaceutyczna oświadcza, że chce, by lek był dostępny dla wszystkich i zamierza współpracować z rządem. - Ja wiem, że państwo mogą powiedzieć, że powinniśmy przeznaczyć więcej pieniędzy, ale to proszę mówić, że Polacy za mało płaca na system ochrony zdrowia - stwierdził we wtorek Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia.

Cała rozmowa o mukowiscydozie z transplantologiem Maciejem Urlikiem
Cała rozmowa o mukowiscydozie z transplantologiem Maciejem UrlikiemTVN24

Trudne negocjacje z producentem leku

Pani Sandra nie rozumie takiego tłumaczenia. Jej znajomi albo zapożyczają się, by za granicą zdobyć lek, albo wyjeżdżają tam, gdzie jest refundacja. - Nie wiem, jak miałabym powiedzieć mojemu 11-letniemu synowi: słuchaj, jutro wyjeżdżamy i musimy zostawić wszystko. Przecież on by mi tego nie darował - mówi Sandra Majewska, mama Hugona chorego na mukowiscydozę.

Negocjacje trwają ponad rok, a każdy dzień z mukowiscydozą niesie ryzyko. Dopytywany przez reportera TVN24 o negocjacje wiceminister Miłkowski stwierdził: - Jeśli państwo chcą zapłacić firmie farmaceutycznej w imieniu Polaków, to proszę negocjować.

Lek od 6. roku życia refunduje większość państw UE. To wielki wydatek, ale opłaca się, bo koszty leczenia w szpitalu, przeszczepów płuc, wypłata rent i rezygnacja rodziców z pracy - kosztują więcej. - Średnia długość życia pacjenta (z mukowiscydozą - przyp. red.) w Polsce to było 24 lata. Żaden z pacjentów nie brał pod uwagę swojej edukacji na poważnie. Ponieważ wiedział, że właściwie zakończając studia jest skazany albo na transplantację, albo na inwalidztwo, albo wręcz na śmierć - podkreśla doktor Maciej Urlik, koordynator Oddziału Transplantacyjnego z Pododdziałem Mukowiscydozy Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

- W przyszłości ci pacjenci będą studiować, zakładać rodziny, pracować. Zmniejszy się częstotliwość hospitalizacji i w efekcie wyjdzie to taniej - dodaje Łukasz Woźniacki, Centrum Leczenia Mukowiscydozy w Dziekanowie Leśnym, Klinika i Zakład Mukowiscydozy Instytutu Matki i Dziecka.

Cała rozmowa z wiceministrem zdrowia Maciejem Miłkowskim
Cała rozmowa z wiceministrem zdrowia Maciejem Miłkowskim

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Polskie władze są w kontakcie ze słowackimi służbami. Trzeba wyjątkowej uwagi i przygotowania na każde zagrożenie w sytuacji, gdy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Nie bez znaczenia są też ostre podziały polityczne, które Rosja lubi wykorzystywać.

"To, co się stało na Słowacji, może się zdarzyć wszędzie". Polskie służby analizują zamach na Ficę

"To, co się stało na Słowacji, może się zdarzyć wszędzie". Polskie służby analizują zamach na Ficę

Źródło:
Fakty TVN

Niektórzy mają zaburzenia żywieniowe, inni podejmują próby samobójcze - nastolatkowie pilnie potrzebujący psychoterapii. Lekarze radzą, by przeszli przez nią razem z rodzicami. To daje nieporównanie lepsze efekty niż terapia indywidualna - widać to wyraźnie w danych z Irlandii.

Rodzice dzieci z problemami psychologicznymi też powinni uczestniczyć w terapii. Rezultaty mówią same za siebie

Rodzice dzieci z problemami psychologicznymi też powinni uczestniczyć w terapii. Rezultaty mówią same za siebie

Źródło:
Fakty TVN

Gdyby niebezpieczne odpady mieli legalnie zutylizować, to byłby to koszt blisko pół miliarda złotych. Zamiast tego beczki i mauzery przewozili na wynajęte posesje w sześciu województwach i zostawiali. Zatrzymano już 51 członków grupy przestępczej, która porzuciła 70 tysięcy ton odpadów. 

Jak państwo walczy z mafiami śmieciowymi? Policja właśnie zatrzymała 51 członków jednej z nich

Jak państwo walczy z mafiami śmieciowymi? Policja właśnie zatrzymała 51 członków jednej z nich

Źródło:
Fakty TVN

Przed nim są jeszcze tysiące kilometrów przez całą Europę. Z namiotem, na pożyczonym rowerze, jedzie do Lizbony. Cel to zebranie pieniędzy - 330 tysięcy złotych - na operację starszego brata.

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kupcy oceniają straty po pożarze w kompleksie handlowym przy Marywilskiej 44 w Warszawie. Są zrozpaczeni, bo z dorobku ich życia nic nie zostało. Firma, do której należy hala, zamierza ją odbudować.

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To jest zawsze to pytanie: kto miałby w tym interes? - zastanawiał się w "Faktach po Faktach" były sekretarz stanu w MON Janusz Zemke, odnosząc się do ataku na premiera Słowacji Roberta Ficę. Prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego Jerzy Marek Nowakowski zwracał uwagę, że "polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami".

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Źródło:
TVN24

- Dziś, gdy odbudowujemy wymiar sprawiedliwości, nie możemy Krajowej Rady Sądownictwa opierać na ludziach, którzy mieli giętkie kręgosłupy i którzy w tym czasie awansowali - powiedział w "Faktach po Faktach" sędzia Bartłomiej Przymusiński, komentując proponowaną przez parlament nowelizację ustawy o KRS. Mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram przyznała, iż "liczy na to, że głos środowiska sędziowskiego będzie wysłuchany" i rozmowy na temat przepisów zostaną wznowione ponownie.

Krytyka noweli o KRS. "Przyjmujemy to z zaskoczeniem, bo wartościami nie można handlować"

Krytyka noweli o KRS. "Przyjmujemy to z zaskoczeniem, bo wartościami nie można handlować"

Źródło:
TVN24

Było kilka minut przed 15, gdy w mediach pojawiły się pierwsze informacje o zamachu na szefa słowackiego rządu. - Premier upadł obok barierek. To koszmar. To niemożliwe, że doszło do tego na Słowacji - powiedziała dziennikarzom świadek zdarzenia. - Wydarzyło się coś, z czego nie zdajemy sobie jeszcze sprawy. Fizyczny atak na premiera jest także atakiem na demokrację - mówi prezydent Słowacji Zuzana Czaputova i apeluje o powstrzymanie nienawistnej retoryki.

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ranni bojownicy Hamasu leczą się w tureckich szpitalach, jak sam przyznał prezydent Turcji. To tylko potwierdza zdanie Białego Domu, że izraelska ofensywa nie zniszczy grupy. Premier Izraela idzie jednak w zaparte, nie dając nadziei na wstrzymanie ofensywy w Rafah. - Albo my, Izrael, albo oni, potwory z Hamasu - stwierdził Benjamin Netanjahu.

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS