Posłowie karani nie tylko na sali plenarnej? PiS wycofał projekt z porządku obrad

06.06.2018 | Posłowie karani nie tylko na sali plenarnej? PiS wycofał projekt z porządku obrad
06.06.2018 | Posłowie karani nie tylko na sali plenarnej? PiS wycofał projekt z porządku obrad
Maciej Knapik | Fakty TVN
06.06.2018 | Posłowie karani nie tylko na sali plenarnej? PiS wycofał projekt z porządku obradMaciej Knapik | Fakty TVN

Czasem prawa nie trzeba pisać na nowo - wystarczy nieco zmienić to obowiązujące. Na przykład z przepisów o karaniu posłów za niegodne zachowanie można usunąć zapis "na sali posiedzeń" i już marszałek Sejmu ma władzę, jakiej nigdy nie miał. Posłowie PiS chcieli zmian w ustawie, ale po obradach sejmowej komisji wycofano projekt z porządku obrad.

Jedni z tego po prostu kpią, inni widzą poważne zagrożenie. - Prawo i Sprawiedliwość chce ograniczyć prawa opozycji jak może - przekonuje Rafał Trzaskowski (PO).

Chodzi o pozornie niewielką zmianę. Zgodnie z ustawą z 9 maja 1996 roku o wykonywaniu mandatu posła i senatora, pensję parlamentarzystów "naruszających swoim zachowaniem na sali posiedzeń powagę Sejmu, Senatu albo Zgromadzenia Narodowego" można obniżyć o połowę na okres trzech miesięcy.

Teraz z przepisu mają zniknąć słowa "na sali posiedzeń", a skoro miejsce nie będzie określone, to posłowie muszą mieć się na baczności wszędzie. - Możemy dyskutować nad poprawką i dookreślić, jakie to maja być miejsca - przekonuje jednak Andrzej Matusiewicz, poseł z ramienia PiS.

"Inne takie czyny"

Ale kwestia miejsca nie jest jedynym problemem w szykowanej nowelizacji. Dylematem jest też to, czym - poza parlamentem - można naruszyć jego powagę?

- Doskonale wiemy. Są różnego rodzaju, że tak powiem, imprezy, nie imprezy i tak dalej... - próbuje odpowiedzieć poseł PiS Jan Mosiński. - Gdyby ktoś kogoś popychał, albo jakieś inne takie czyny dokonywał - dodaje Marcin Horała.

O to, czym są te "inne czyny", pytano ostatnio w Sejmie.

- Są takie rzeczy, które po prostu nie licują z godnością posła - odpowiadał Andrzej Matusiewicz.

Definicji brak, ocena pozostaje w gestii marszałka Kuchcińskiego.

"Nie ma tego w porządku obrad"

I tu zaczyna się problem. - Gdyby się nagle okazało, że jakaś dociekliwa gazeta napisała coś, o jakimś jednym czy drugim pośle i byłoby to zachowanie niegodne posła, to co pan marszałek musiałby zrobić? Marszałek miał by problem - pyta była premier Ewa Kopacz.

Politycy PiS zgłosili projekt, ale chyba muszą się nad nim jeszcze zastanowić

- Po obradach komisji regulaminowej wycofali (projekt - przyp. red) na prezydium Sejmu i nie ma tego w porządku obrad - relacjonuje Marek Sowa z Nowoczesnej.

Marszałek rozdaje surowe kary posłom opozycji na sali obrad. Zdaniem wielu, to już wystarczy.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Nowy symbol pojawi się na obiektach, których pod żadnym pozorem i pod groźbą kary nie wolno fotografować. To nie są tylko obiekty wojskowe i nikt nie wie, ile ich jest.

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Źródło:
Fakty TVN

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez pompy i bez rozgłosu, i nie ma tu zaskoczenia. Na początku maja stery w niemieckim rządzie przejmie Friedrich Merz. Stosunki polsko-niemieckie nie są najlepsze, chociaż w Polsce zmieniła się władza. Kwestią sporną są kontrole graniczne.

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli przedstawiciel części obozu rządzącego idzie do prezydenta, namawiając go do tego, aby zawetował ustawę rządową, to jest to trochę nie fair - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Według senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Kwiatkowskiego Senat zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej.

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

Źródło:
TVN24

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Równocześnie w kilku miastach, gdzie są zakłady karne, zostały podpalone prywatne samochody pracowników więzień. Minister sprawiedliwości Francji twierdzi, że to odwet za skuteczną walkę z przestępczością. Sprawcy zostawiają po sobie napis "DDPF" - oznacza prawa więźniów.

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cła uziemiają boeingi - te, które zamówiły Chiny. 10 gotowych już maszyn czeka tylko na odbiór. Jednak gigantyczne cło, 125-procentowe, którym Pekin odpowiedział na wojnę celną Donalda Trumpa, czyni transakcję nieopłacalną. To cios dla amerykańskiego producenta, bo rynek chiński jest tym, który ma rozwijać się najbardziej dynamicznie na świecie w ciągu następnej dekady.

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS