Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Źródło:
Fakty TVN
Został zastrzelony, bo zwrócił nastolatkom uwagę. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"
Został zastrzelony, bo zwrócił nastolatkom uwagę. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"
Dariusz Łapiński/Fakty TVN
Został zastrzelony, bo zwrócił nastolatkom uwagę. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"Dariusz Łapiński/Fakty TVN

Pan Michał odprowadzał 12-letniego syna na basen i zwrócił uwagę młodym ludziom na ulicy. Wtedy jeden z nich wyciągnął broń i zastrzelił go na oczach syna. Na miejscu zbrodni był reporter "Uwagi!" TVN, który rozmawiał z rodziną zastrzelonego mężczyzny i Polakami mieszkającymi w Sztokholmie. - Dla nastoletniego dilera to nie jest problem, żeby zastrzelić. Oni chodzą w kamizelkach kuloodpornych - stwierdziła zapytana o sprawę Szwedka.

39-letni Michał Janicki zginął na oczach swojego 12-letniego syna, którego odprowadzał na basen. - Jeden wyciągnął rękę i Michał mu ją odtrącił, i tamten wyciągnął pistolet. Neo mówi, że papa się zasłonił ręką i tamten strzelił - opowiada pani Barbara, matka zamordowanego. - Nie możemy tego zapomnieć. Trzeba o tym pamiętać, bo ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów - ocenia jeden z mieszkańców Sztokholmu.

Sąd w Sztokholmie aresztował na dwa tygodnie 17-latka i 18-latka w związku z morderstwem Polaka. Prokuratura zarzuca im ukrywanie osoby, która oddała strzał. Byli w grupie czterech osób, którą spotkał zamordowany.

Z rodziną zastrzelonego mężczyzny i Polakami mieszkającymi w Sztokholmie rozmawiał reporter "Uwagi!" TVN. - Nie chcą pokazywać twarzy, bo boją się, że zaraz ktoś to zobaczy, przyjdzie i bez skrupułów wyciągnie pistolet, i ich zastrzeli - mówi Jakub Dreczka.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "UWAGI!" NA PLAYER.PL

W ciągu ostatnich lat Szwecja stała się jednym z najniebezpieczniejszych krajów Unii Europejskiej. Ma najwyższy w Unii wskaźnik morderstw z użyciem broni palnej, a w ciągu ostatniej dekady liczba śmiertelnych strzelanin wzrosła tam ponad trzykrotnie.

- Tu nie ma tygodnia, żeby ktoś nie zginął. Dla nastoletniego dilera to nie jest problem wyjąć zza pazuchy pistolet i zastrzelić. Oni chodzą w kamizelkach kuloodpornych - opowiada anonimowo jedna z mieszkanek Sztokholmu. - W strachu cały czas się żyje. Tu nie jest nic dziwnego czytać w gazetach codziennie, że zastrzelili kogoś. (...) Dzieci zabijają dzieci - wyznaje pani Aneta, siostra zamordowanego Michała.

Zawsze reagował, gdy komuś działa się krzywda

Dobrze zorganizowane gangi często złożone są z nastolatków, którzy rozprowadzają na ulicach narkotyki. - Te gangi to przede wszystkim młodzi ludzie. Ich nie można skazać, mogą trafić do poprawczaka - wyjaśnia Przemysław Gołyński, dziennikarz od 20 lat pracujący w Szwecji.

Właśnie z ręki młodego dilera albo narkomana, którego spotkał na swojej drodze, zginął pan Michał. - Podszedł do nich i powiedział: "idźcie w inne miejsce, tutaj ja przechodzę z dzieckiem i nic chcę, żeby takie rzeczy widział" - relacjonuje matka zamordowanego 39-latka.

CZYTAJ WIĘCEJ: Polak zastrzelony w Sztokholmie. Zginął na oczach 12-letniego syna

- On wcześniej zgłaszał na policję miejsca, gdzie ci młodzi ludzie się gromadzą, gdzie handlują narkotykami, żeby mieć wpływ na bezpieczeństwo, na to, żeby jego 12-letni syn, na którego oczach to się rozegrało, mógł żył w lepszej, bezpieczniejszej Szwecji - podkreśla reporter programu "Uwaga!" TVN.

Niestety, Michał Janicki lepszej i bezpieczniejszej Szwecji już nie zobaczy. - Michał nigdy by nie przeszedł, jak widział, że komuś dzieje się krzywda, że ktoś kogoś bije, zawsze wszedł i się wtrącał, (...) bo taki był - wyznaje pani Barbara.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: "Uwaga!" TVN

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS