Mnożą się problemy polskich rolników. Zalega nadmiar zboża, brakuje paliwa

Źródło:
Fakty TVN
Zalega nadmiar zboża, brakuje paliwa. Mnożą się problemy polskich rolników
Zalega nadmiar zboża, brakuje paliwa. Mnożą się problemy polskich rolników
Paweł Płuska/Fakty TVN
Zalega nadmiar zboża, brakuje paliwa. Mnożą się problemy polskich rolnikówPaweł Płuska/Fakty TVN

Rolnicy przed wyborami mają nadmiar zboża, ale brakuje im paliwa. Wcale nie uspokaja ich ani minister Telus, ani minister Sasin. W czym tkwią problemy i dlaczego tak trudno je rozwiązać?

Rok temu do Polski napłynęło zboże z Ukrainy i rynek dosłownie się zawalił. Stąd pytania - czy za dwa tygodnie, gdy skończy się embargo na wwóz zboża, rolników czeka powtórka? - Donald Tusk osobiście powinien się w to zaangażować, skierować zarówno do Komisji Europejskiej, jak i do swojej partii europejskiej, partii ludowej (EPL - przyp. red.) no taki postulat, że przedłużenie tego embarga jest absolutnie konieczne - uważa Artur Balazs, były minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Michał Kołodziejczak poinformował, że rozmawiał już o tym z Donaldem Tuskiem i że są przygotowywane dokumenty dla unijnych komisarzy. - Najprawdopodobniej otworzymy rozmowy z komisarzami w Unii Europejskiej, które mam nadzieję rozpoczną się na początku przyszłego tygodnia - przekazał Kołodziejczak, Ruch Społeczny Agrounia TAK.

Co w tej sprawie robi rząd? Minister Telus przekonuje, że nawet jeśli Unia zniesie embargo, zboże i tak do Polski nie wjedzie. - Chcemy być nadal państwem tranzytowym. Tranzyt (ukraińskiego zboża przez Polskę - przyp. red.) w ciągu ostatnich kilku miesięcy wzrósł dwukrotnie, ale nie pozwolimy na to, żeby ten zakaz importu został w stosunku do Polski zniesiony - zapowiada wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski.

- To są kompletni amatorzy. My rok temu mówiliśmy "przyjmijcie nasza ustawę". Mieliśmy złożoną ustawę mówiącą o tym, żeby wprowadzić cła na zboże. Dlaczego tego nie zrobili? No to dzisiaj mamy to, co mamy - komentuje Jakub Stefaniak z PSL.

Rolnicy skarżą się na brakujące paliwo
Rolnicy skarżą się na brakujące paliwoTVN24

Niejedyny problem

Zalegające zboże to nie jedyny problem w rolnictwie. Rozwiązaniem kolejnego - związanego z brakiem paliwa - ma zajmować się Jacek Sasin.

Rolnicy pytają - kiedy i czy problem zostanie rozwiązany oraz jak i czym mają wyjechać w pole. - Może mamy uprawiać pola tymi elektrycznymi samochodami, których PiS miał milion wyprodukować? - ironizuje Kołodziejczak.

Wszystko dlatego, że występują duże problemy z paliwem dla odbiorców hurtowych, a rolnicy do wielu maszyn potrzebują jednorazowo znacznie więcej niż kilkadziesiąt litrów. - W zeszły tygodniu zamówiłem na moje gospodarstwo 3000 litrów, dostarczyli półtorej, bo powiedzieli, że nie są w stanie więcej dostarczyć, bo nie ma, bo maja jakieś reglamentacje na hurtowni - opowiada Robert Grelich, rolnik.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

To jest bardzo dobra informacja dla rodzin około 100 małych pacjentów chorujących na ciężką odmianę hemofilii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia zapłaci za nową terapię. Hemofilia jest nieuleczalna. Zaburzenia krzepliwości krwi mogą doprowadzić do niepełnosprawności.

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Źródło:
Fakty TVN

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 28-letniego Marcina poruszyła nie tylko mieszkańców Sosnowca, ale też całej Polski. Młody piłkarz został pobity przez 16-latków na imprezie masowej w Sosnowcu, a potem zmarł w szpitalu. Sprawcom grożą konsekwencje, ale nie wiadomo, czy będą sądzeni jak dorośli - mogą tego uniknąć, bo to zależy od kwalifikacji prawnej czynu.

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marszałek Szymon Hołownia chce ukarać posła Dariusza Mateckiego, który nocą przez okno wyszedł na dach Sejmu. Maksymalna możliwa kara to 18 tysięcy złotych. Poseł Matecki, pytany o tę sytuację przez dziennikarzy, odpowiada, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Większość komentatorów jest jednak zdania, że to najmniejszy z kłopotów posła Suwerennej Polski.

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Co robi PiS? Rasistowsko używa uprawnionego lęku Polaków przed nielegalną imigracją (...) do politycznej propagandy - powiedział w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO). Odniósł się do publikowanych przez polityków opozycji zdjęć osób o ciemnym kolorze skóry, ocenianych jako podsycanie lęku przed migrantami. - Jeżeli się napisze nieprawdę w internecie, to się to powinno skasować i przeprosić - mówił zaś Janusz Cieszyński (PiS).

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

Źródło:
TVN24

- To rasizm w czystej postaci. To jest również (...) naruszenie dóbr osobistych. Mam nadzieję, że te osoby, które są ofiarami takich działań politycznych, będą miały swoich pełnomocników, którzy zajmą się tą sprawą - mówiła dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, o zdjęciach przedstawiających czarnoskóre osoby opublikowanych przez polityków Suwerennej Polski i PiS w sieci. Krytykują przy tym politykę migracyjną rządu.

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Źródło:
TVN24

Francja skupia na sobie uwagę wielu mediów po tym, jak eurowybory wygrało Zjednoczenie Narodowe, a Emmanuel Macron rozwiązał Zgromadzenie Narodowe. Sytuacja nie umknęła również piłkarskiej reprezentacji Francji. Jej kapitan Kylian Mbappé otwarcie zaapelował do młodych obywateli, by nie pozwolili skrajnie prawicowej partii dojść do władzy.

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS