Mnożą się problemy polskich rolników. Zalega nadmiar zboża, brakuje paliwa

Źródło:
Fakty TVN
Zalega nadmiar zboża, brakuje paliwa. Mnożą się problemy polskich rolników
Zalega nadmiar zboża, brakuje paliwa. Mnożą się problemy polskich rolników
Paweł Płuska/Fakty TVN
Zalega nadmiar zboża, brakuje paliwa. Mnożą się problemy polskich rolnikówPaweł Płuska/Fakty TVN

Rolnicy przed wyborami mają nadmiar zboża, ale brakuje im paliwa. Wcale nie uspokaja ich ani minister Telus, ani minister Sasin. W czym tkwią problemy i dlaczego tak trudno je rozwiązać?

Rok temu do Polski napłynęło zboże z Ukrainy i rynek dosłownie się zawalił. Stąd pytania - czy za dwa tygodnie, gdy skończy się embargo na wwóz zboża, rolników czeka powtórka? - Donald Tusk osobiście powinien się w to zaangażować, skierować zarówno do Komisji Europejskiej, jak i do swojej partii europejskiej, partii ludowej (EPL - przyp. red.) no taki postulat, że przedłużenie tego embarga jest absolutnie konieczne - uważa Artur Balazs, były minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Michał Kołodziejczak poinformował, że rozmawiał już o tym z Donaldem Tuskiem i że są przygotowywane dokumenty dla unijnych komisarzy. - Najprawdopodobniej otworzymy rozmowy z komisarzami w Unii Europejskiej, które mam nadzieję rozpoczną się na początku przyszłego tygodnia - przekazał Kołodziejczak, Ruch Społeczny Agrounia TAK.

Co w tej sprawie robi rząd? Minister Telus przekonuje, że nawet jeśli Unia zniesie embargo, zboże i tak do Polski nie wjedzie. - Chcemy być nadal państwem tranzytowym. Tranzyt (ukraińskiego zboża przez Polskę - przyp. red.) w ciągu ostatnich kilku miesięcy wzrósł dwukrotnie, ale nie pozwolimy na to, żeby ten zakaz importu został w stosunku do Polski zniesiony - zapowiada wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski.

- To są kompletni amatorzy. My rok temu mówiliśmy "przyjmijcie nasza ustawę". Mieliśmy złożoną ustawę mówiącą o tym, żeby wprowadzić cła na zboże. Dlaczego tego nie zrobili? No to dzisiaj mamy to, co mamy - komentuje Jakub Stefaniak z PSL.

Rolnicy skarżą się na brakujące paliwo
Rolnicy skarżą się na brakujące paliwoTVN24

Niejedyny problem

Zalegające zboże to nie jedyny problem w rolnictwie. Rozwiązaniem kolejnego - związanego z brakiem paliwa - ma zajmować się Jacek Sasin.

Rolnicy pytają - kiedy i czy problem zostanie rozwiązany oraz jak i czym mają wyjechać w pole. - Może mamy uprawiać pola tymi elektrycznymi samochodami, których PiS miał milion wyprodukować? - ironizuje Kołodziejczak.

Wszystko dlatego, że występują duże problemy z paliwem dla odbiorców hurtowych, a rolnicy do wielu maszyn potrzebują jednorazowo znacznie więcej niż kilkadziesiąt litrów. - W zeszły tygodniu zamówiłem na moje gospodarstwo 3000 litrów, dostarczyli półtorej, bo powiedzieli, że nie są w stanie więcej dostarczyć, bo nie ma, bo maja jakieś reglamentacje na hurtowni - opowiada Robert Grelich, rolnik.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet, jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS