Mnożą się problemy polskich rolników. Zalega nadmiar zboża, brakuje paliwa

Autor:
Źródło:
Fakty TVN
Zalega nadmiar zboża, brakuje paliwa. Mnożą się problemy polskich rolników
Zalega nadmiar zboża, brakuje paliwa. Mnożą się problemy polskich rolników
Paweł Płuska/Fakty TVN
Paweł Płuska/Fakty TVNZalega nadmiar zboża, brakuje paliwa. Mnożą się problemy polskich rolników

Rolnicy przed wyborami mają nadmiar zboża, ale brakuje im paliwa. Wcale nie uspokaja ich ani minister Telus, ani minister Sasin. W czym tkwią problemy i dlaczego tak trudno je rozwiązać?

Rok temu do Polski napłynęło zboże z Ukrainy i rynek dosłownie się zawalił. Stąd pytania - czy za dwa tygodnie, gdy skończy się embargo na wwóz zboża, rolników czeka powtórka? - Donald Tusk osobiście powinien się w to zaangażować, skierować zarówno do Komisji Europejskiej, jak i do swojej partii europejskiej, partii ludowej (EPL - przyp. red.) no taki postulat, że przedłużenie tego embarga jest absolutnie konieczne - uważa Artur Balazs, były minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Michał Kołodziejczak poinformował, że rozmawiał już o tym z Donaldem Tuskiem i że są przygotowywane dokumenty dla unijnych komisarzy. - Najprawdopodobniej otworzymy rozmowy z komisarzami w Unii Europejskiej, które mam nadzieję rozpoczną się na początku przyszłego tygodnia - przekazał Kołodziejczak, Ruch Społeczny Agrounia TAK.

Co w tej sprawie robi rząd? Minister Telus przekonuje, że nawet jeśli Unia zniesie embargo, zboże i tak do Polski nie wjedzie. - Chcemy być nadal państwem tranzytowym. Tranzyt (ukraińskiego zboża przez Polskę - przyp. red.) w ciągu ostatnich kilku miesięcy wzrósł dwukrotnie, ale nie pozwolimy na to, żeby ten zakaz importu został w stosunku do Polski zniesiony - zapowiada wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski.

- To są kompletni amatorzy. My rok temu mówiliśmy "przyjmijcie nasza ustawę". Mieliśmy złożoną ustawę mówiącą o tym, żeby wprowadzić cła na zboże. Dlaczego tego nie zrobili? No to dzisiaj mamy to, co mamy - komentuje Jakub Stefaniak z PSL.

Rolnicy skarżą się na brakujące paliwo
Rolnicy skarżą się na brakujące paliwoTVN24

Niejedyny problem

Zalegające zboże to nie jedyny problem w rolnictwie. Rozwiązaniem kolejnego - związanego z brakiem paliwa - ma zajmować się Jacek Sasin.

Rolnicy pytają - kiedy i czy problem zostanie rozwiązany oraz jak i czym mają wyjechać w pole. - Może mamy uprawiać pola tymi elektrycznymi samochodami, których PiS miał milion wyprodukować? - ironizuje Kołodziejczak.

Wszystko dlatego, że występują duże problemy z paliwem dla odbiorców hurtowych, a rolnicy do wielu maszyn potrzebują jednorazowo znacznie więcej niż kilkadziesiąt litrów. - W zeszły tygodniu zamówiłem na moje gospodarstwo 3000 litrów, dostarczyli półtorej, bo powiedzieli, że nie są w stanie więcej dostarczyć, bo nie ma, bo maja jakieś reglamentacje na hurtowni - opowiada Robert Grelich, rolnik.

Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Wyniki badań medycznych kilkudziesięciu tysięcy Polaków trafiły do internetu. To skutek ataku hakerów na serwery spółki ALAB zajmującej się badaniami laboratoryjnymi. Spółka oficjalnie zgłosiła służbom przestępstwo, ale nie wiemy, czy kolejne dane nie trafią do sieci.

Wyciekły dane medyczne tysięcy pacjentów. Spółka ALAB miała dostawać wcześniej groźby

Wyciekły dane medyczne tysięcy pacjentów. Spółka ALAB miała dostawać wcześniej groźby

Źródło:
Fakty TVN

Brytyjski Boeing 787 do Nowego Jorku wystartował we wtorek z londyńskiego lotniska Heathrow. Maszyna napędzana jest zużytym olejem i odpadami z produkcji kukurydzy. Linie lotnicze wróżą przełom, a ekolodzy kręcą nosem na emisję dwutlenku węgla.

Dreamliner Virgin Atlantic wystartował z Londynu. Jest napędzany wyłącznie odnawialnym paliwem

Dreamliner Virgin Atlantic wystartował z Londynu. Jest napędzany wyłącznie odnawialnym paliwem

Źródło:
Fakty TVN

We wtorek Sejm ma zająć się powołaniem pierwszych komisji śledczych. Mają prześwietlić wybory kopertowe, aferę wizową oraz inwigilację programem szpiegowskim Pegasus. Dotychczasowa opozycja mówi, że spełni żądanie wyborców i rozliczy odchodzącą władzę, dlatego w planie są też kolejne komisje.

Sejmowa większość planuje kolejne komisje śledcze. "Tych kwestii jest bardzo dużo"

Sejmowa większość planuje kolejne komisje śledcze. "Tych kwestii jest bardzo dużo"

Autor:
Maria
Bilińska
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trwa miesiąc świadomości męskich nowotworów. Badać się, oczywiście, warto przez cały rok, bo, jak podkreślają specjaliści, wcześnie wykryte choroby, również te nowotworowe, są zazwyczaj możliwe do wyleczenia. Niektórym to nie wystarcza i potrzebują innej zachęty.

Nagrali piosenkę, aby zachęcić panów do badań profilaktycznych. "Apelujemy razem z medykami"

Nagrali piosenkę, aby zachęcić panów do badań profilaktycznych. "Apelujemy razem z medykami"

Autor:
Katarzyna
Czupryńska-Chabros
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widzimy rząd desperatów. To jest serial, który będzie trwał dwa tygodnie - oceniła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Joanna Scheuring-Wielgus z klubu Lewicy, komentując zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego, który - jak wszystko na to wskazuje - nie ma sejmowej większości. Senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski mówił o "dwóch tygodniach obciachu", który "całkiem drogo kosztuje". Jak mówił, "ta zabawa" będzie kosztowała "ponad milion złotych".

"Drogie dwa tygodnie obciachu"

"Drogie dwa tygodnie obciachu"

Autor:
mjz/kg
Źródło:
TVN24

Będziemy mogli dojść do tego, kto za tym stał. Kto podejmował decyzje polityczne, żeby tego typu systemu inwigilacji totalnej używać w walce wyborczej oraz polityczne - mówił w "Faktach po Faktach" poseł Marcin Bosacki (Koalicja Obywatelska) na temat powołania sejmowej komisji śledczej do spraw Pegasusa. - W Sejmie powinniśmy mieć dostęp do tego, by w sposób ludzki, kiedy mówimy ludzkim językiem, a nie tylko cytujemy paragrafy i przepisy, wytłumaczyć, jaki proces się odbywał - stwierdziła profesor Monika Płatek, kierowniczka Zakładu Kryminologii w Instytucie Prawa Karnego Uniwersytetu Warszawskiego.

"Będziemy mogli dojść do tego, kto za tym stał. Kto podejmował decyzje polityczne"

"Będziemy mogli dojść do tego, kto za tym stał. Kto podejmował decyzje polityczne"

Autor:
ks
/ prpb
Źródło:
TVN24

Zagranicznym mediom trudno jest zrozumieć polityczny scenariusz, realizowany przez Mateusza Morawieckiego. Dlatego w tytułach artykułów opisujących sytuację polityczną w Polsce coraz częściej pojawiają się słowa "farsa" lub "kabaret". Tak nazywany jest manewr mający opóźnić zmianę władzy w Polsce.

"Zaopatrzcie się w popcorn. Polska ma teraz dwa rządy". Europejskie media przyglądają się sytuacji na polskiej scenie politycznej

"Zaopatrzcie się w popcorn. Polska ma teraz dwa rządy". Europejskie media przyglądają się sytuacji na polskiej scenie politycznej

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa Organizacja Zdrowia monitoruje sytuację zdrowotną w Chinach. Liczba zachorowań dzieci na infekcję, której objawy przypominają zapalenie płuc, gwałtownie wzrosła. Izby przyjęć w szpitalach są przepełnione, ludzie czekają w kolejkach do lekarzy wiele godzin. Chińskie służby twierdzą, że nie ma mowy o żadnym nowym nieznanym wirusie, który mógłby doprowadzić do pandemii.

Nagły wzrost liczby przypadków chorób płuc, tysiące pacjentów czekających w szpitalach. "Władze twierdzą, że winne są znane patogeny"

Nagły wzrost liczby przypadków chorób płuc, tysiące pacjentów czekających w szpitalach. "Władze twierdzą, że winne są znane patogeny"

Autor:
Justyna
Kazimierczak
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS