Ministerstwo Zdrowia nie ogłosiło wytycznych w sprawie aborcji. Leszczyna: nie są dla mnie satysfakcjonujące

Źródło:
Fakty TVN
Ministerstwo Zdrowia nie ogłosiło wytycznych w sprawie aborcji. Leszczyna: nie są dla mnie satysfakcjonujące
Ministerstwo Zdrowia nie ogłosiło wytycznych w sprawie aborcji. Leszczyna: nie są dla mnie satysfakcjonujące
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Ministerstwo Zdrowia nie ogłosiło wytycznych w sprawie aborcji. Leszczyna: nie są dla mnie satysfakcjonująceKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Koniec z klauzulą sumienia, gdy zagrożone jest zdrowie i życie kobiety. Nie będzie podziału szpitali na te, w których przeprowadza się zabieg aborcji i te, w których nie robi się tego zabiegu - zapowiedziała Izabela Leszczyna. Ministra zdrowia przedstawiła projekt dla kobiet "Bezpieczna, zdrowa ja", nie ogłosiła przy tym wytycznych o terminacji ciąż zagrażających życiu i zdrowiu kobiet, bo nie spełniały one jej wymagań.

W środę ministra zdrowia miała ogłosić wytyczne o terminacji ciąż zagrażających życiu i zdrowiu kobiet. Ale zdecydowała się tego nie robić. - Niestety, z przykrością stwierdzam, że wytyczne nie są dla mnie satysfakcjonujące - poinformowała Izabela Leszczyna na konferencji prasowej.

We wtorek wytyczne były gotowe do publikacji, ale Izabela Leszczyna spotkała się z organizacjami kobiecymi, posłuchała i zdanie zmieniła. - Wstała i powiedziała "to ja chyba nie mogę opublikować tych wytycznych" - mówi Natalia Broniarczyk z organizacji Aborcyjny Dream Team.

Leszczyna wytyczne otrzymała w spadku po Adamie Niedzielskim. To on po kolejnej śmierci na porodówce powołał zespół ekspertów do opracowania zaleceń postępowania, gdy płód żyje, ale matka może umrzeć. - W tym zespole byli lekarze skrajnie antyaborcyjni. Tam byli lekarze, którzy nie umieją robić aborcji, nie lubią robić aborcji i nie chcą robić aborcji - podkreśla Natalia Broniarczyk.

Izabela Leszczyna: Musimy zapewnić kobiecie godność
Izabela Leszczyna: Musimy zapewnić kobiecie godnośćTVN24

Nowe wytyczne

W zespole nie było żadnych organizacji kobiecych, bo zdaniem Niedzielskiego, praca w nim miała być merytoryczna. Teraz przewodniczący zespołu podsumowuje ją tak. - My nie zajmowaliśmy się kwestiami politycznymi, natomiast no możemy działać w granicach prawa, które obowiązuje - podkreśla profesor Krzysztof Czajkowski, krajowy konsultant w dziale ginekologii i położnictwa, przewodniczący zespołu do spraw procedur związanych z zakończeniem ciąży.

Izabela Leszczyna stwierdziła, że zaproponowane wytyczne "nie zapewniają bezpieczeństwa kobietom i nie poprawiają tego bezpieczeństwa".

Nad nowymi, znacznie szerszymi wytycznymi, zgodnymi z zaleceniami WHO i najnowszą wiedzą, pracuje Polskie Towarzystwo Zdrowia Seksualnego i Reprodukcyjnego. - Lekarze, razem z organizacjami społecznymi, razem z prawnikami, razem z socjologami, akademikami, żeby to wszystko miało ręce i nogi - tłumaczy doktor Michalina Drejza, ginekolożka z Polskiego Towarzystwa Zdrowia Seksualnego i Reprodukcyjnego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Każda rzecz, która zachęci kobiety do rodzenia dzieci, musi być zrobiona". Izabela Leszczyna o opiece okołoporodowej

Tym pracom Ministerstwo Zdrowia daje zielone światło, ze swej strony dorzucając konkret: zmienić mają się przepisy o warunkach umów między NFZ-em a porodówkami. Tak, by klauzula sumienia lekarzy nie pozbawiała pacjentek należnych im świadczeń. - Te zasady są znane, teraz czas, żeby płatnik po prostu egzekwował to, na co umawia się ze szpitalem - podkreśla Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Odmowa terminacji ciąży ma od teraz kończyć się dla porodówek poważnymi konsekwencjami. - W sytuacjach jakichś drastycznych, oczywiście oddział może stracić po prostu kontrakt - wyjaśnia Leszczyna.

Ministra Leszczyna ogłosiła także zwiększenie dostępności badań prenatalnych, które będzie mogła zrobić każda kobieta w ciąży. - W Polsce z jakiegoś powodu do tej pory obowiązywał program badań prenatalnych jedynie u wąskiej grupy kobiet ciężarnych - mówi profesor Marzena Dębska, specjalistka w dziedzinie ginekologii, położnictwa i perinatologii.

Choć wszystko wciąż jest w sferze obietnic i zapewnień, to organizacje kobiece mówią, że brak konkretu to paradoksalnie konkret i nowa jakość we współpracy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS