Ministerstwo Zdrowia nie ogłosiło wytycznych w sprawie aborcji. Leszczyna: nie są dla mnie satysfakcjonujące

Źródło:
Fakty TVN
Ministerstwo Zdrowia nie ogłosiło wytycznych w sprawie aborcji. Leszczyna: nie są dla mnie satysfakcjonujące
Ministerstwo Zdrowia nie ogłosiło wytycznych w sprawie aborcji. Leszczyna: nie są dla mnie satysfakcjonujące
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Ministerstwo Zdrowia nie ogłosiło wytycznych w sprawie aborcji. Leszczyna: nie są dla mnie satysfakcjonująceKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Koniec z klauzulą sumienia, gdy zagrożone jest zdrowie i życie kobiety. Nie będzie podziału szpitali na te, w których przeprowadza się zabieg aborcji i te, w których nie robi się tego zabiegu - zapowiedziała Izabela Leszczyna. Ministra zdrowia przedstawiła projekt dla kobiet "Bezpieczna, zdrowa ja", nie ogłosiła przy tym wytycznych o terminacji ciąż zagrażających życiu i zdrowiu kobiet, bo nie spełniały one jej wymagań.

W środę ministra zdrowia miała ogłosić wytyczne o terminacji ciąż zagrażających życiu i zdrowiu kobiet. Ale zdecydowała się tego nie robić. - Niestety, z przykrością stwierdzam, że wytyczne nie są dla mnie satysfakcjonujące - poinformowała Izabela Leszczyna na konferencji prasowej.

We wtorek wytyczne były gotowe do publikacji, ale Izabela Leszczyna spotkała się z organizacjami kobiecymi, posłuchała i zdanie zmieniła. - Wstała i powiedziała "to ja chyba nie mogę opublikować tych wytycznych" - mówi Natalia Broniarczyk z organizacji Aborcyjny Dream Team.

Leszczyna wytyczne otrzymała w spadku po Adamie Niedzielskim. To on po kolejnej śmierci na porodówce powołał zespół ekspertów do opracowania zaleceń postępowania, gdy płód żyje, ale matka może umrzeć. - W tym zespole byli lekarze skrajnie antyaborcyjni. Tam byli lekarze, którzy nie umieją robić aborcji, nie lubią robić aborcji i nie chcą robić aborcji - podkreśla Natalia Broniarczyk.

Izabela Leszczyna: Musimy zapewnić kobiecie godność
Izabela Leszczyna: Musimy zapewnić kobiecie godnośćTVN24

Nowe wytyczne

W zespole nie było żadnych organizacji kobiecych, bo zdaniem Niedzielskiego, praca w nim miała być merytoryczna. Teraz przewodniczący zespołu podsumowuje ją tak. - My nie zajmowaliśmy się kwestiami politycznymi, natomiast no możemy działać w granicach prawa, które obowiązuje - podkreśla profesor Krzysztof Czajkowski, krajowy konsultant w dziale ginekologii i położnictwa, przewodniczący zespołu do spraw procedur związanych z zakończeniem ciąży.

Izabela Leszczyna stwierdziła, że zaproponowane wytyczne "nie zapewniają bezpieczeństwa kobietom i nie poprawiają tego bezpieczeństwa".

Nad nowymi, znacznie szerszymi wytycznymi, zgodnymi z zaleceniami WHO i najnowszą wiedzą, pracuje Polskie Towarzystwo Zdrowia Seksualnego i Reprodukcyjnego. - Lekarze, razem z organizacjami społecznymi, razem z prawnikami, razem z socjologami, akademikami, żeby to wszystko miało ręce i nogi - tłumaczy doktor Michalina Drejza, ginekolożka z Polskiego Towarzystwa Zdrowia Seksualnego i Reprodukcyjnego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Każda rzecz, która zachęci kobiety do rodzenia dzieci, musi być zrobiona". Izabela Leszczyna o opiece okołoporodowej

Tym pracom Ministerstwo Zdrowia daje zielone światło, ze swej strony dorzucając konkret: zmienić mają się przepisy o warunkach umów między NFZ-em a porodówkami. Tak, by klauzula sumienia lekarzy nie pozbawiała pacjentek należnych im świadczeń. - Te zasady są znane, teraz czas, żeby płatnik po prostu egzekwował to, na co umawia się ze szpitalem - podkreśla Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Odmowa terminacji ciąży ma od teraz kończyć się dla porodówek poważnymi konsekwencjami. - W sytuacjach jakichś drastycznych, oczywiście oddział może stracić po prostu kontrakt - wyjaśnia Leszczyna.

Ministra Leszczyna ogłosiła także zwiększenie dostępności badań prenatalnych, które będzie mogła zrobić każda kobieta w ciąży. - W Polsce z jakiegoś powodu do tej pory obowiązywał program badań prenatalnych jedynie u wąskiej grupy kobiet ciężarnych - mówi profesor Marzena Dębska, specjalistka w dziedzinie ginekologii, położnictwa i perinatologii.

Choć wszystko wciąż jest w sferze obietnic i zapewnień, to organizacje kobiece mówią, że brak konkretu to paradoksalnie konkret i nowa jakość we współpracy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Lada dzień w koalicji rządowej ma się dokonać przełom w sprawie związków partnerskich. Tego oczekuje premier Donald Tusk. Po wyborach europejskich partie rządzące chcą przyspieszyć, ale spierają się, w czym i zaczynają się nawzajem blokować. Lewica może w Sejmie zatopić projekt przywrócenia niedziel handlowych, a PSL - projekt związków partnerskich.

Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"

Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"

Źródło:
Fakty TVN

Nie ma pewności, czy w Sejmie jest większość potrzebna do uchwalenia zmian znoszących zakaz handlu w niedziele. Na razie Lewica razem z Prawem i Sprawiedliwością są przeciwne, a Konfederacja jest w tej sprawie podzielona. Jak wygląda liczenie politycznych szabel przed głosowaniem?

Czy handlowe niedziele częściowo powrócą? "To nie Ryszard Petru będzie rozładowywał palety w hipermarketach"

Czy handlowe niedziele częściowo powrócą? "To nie Ryszard Petru będzie rozładowywał palety w hipermarketach"

Źródło:
Fakty TVN

Nowy obiekt na przekopie Mierzei Wiślanej. Specjalny statek to pogłębiarka. Ma zadbać o to, żeby dno było na głębokości pięciu metrów, a nie półtora metra. Będzie miała sporo pracy, bo odcinek toru wodnego od Bałtyku do portu w Elblągu ma 20 kilometrów długości.

Ursa niemal gotowa do pracy. Rozpoczęły się próby morskie pogłębiarki

Ursa niemal gotowa do pracy. Rozpoczęły się próby morskie pogłębiarki

Źródło:
Fakty TVN

Skandaliczne warunki pracy i problemy podwykonawców na ogromnej polskiej budowie - Olefiny 3. Dziennikarze "Uwagi!" TVN wrócili pod Płock, by wysłuchać tym razem polskich pracowników i przedsiębiorców. Oni też skarżą się na naruszanie przepisów prawa i bulwersujące praktyki.

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedmiot edukacja zdrowotna ma wejść do szkół w ciągu dwóch lat, ale w Częstochowie już teraz mają pomysł, jak ten nowy przedmiot może wyglądać. W Zespole Szkół Ekonomicznych ruszył pierwszy w Polsce program edukacyjny dotyczący zapobiegania nowotworowi piersi. Pierwsza lekcja już się odbyła. Zajęcia prowadziły uczennice, które wcześniej pod okiem Amazonek zdobywały wiedzę na temat samobadania piersi. Teraz chcą zachęcać do tych badań swoje koleżanki z klasy.

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Koszalinie trwa Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Publiczność będzie mogła obejrzeć aż 130 filmów, w tym kilkanaście premier. Laureatów konkursu poznamy w sobotę.

130 filmów, w tym kilkanaście premier. Święto kina w Koszalinie

130 filmów, w tym kilkanaście premier. Święto kina w Koszalinie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze wszystkich cech i dokonań pana posła Mateckiego to, że chadza sobie po dachach wydaje mi się najmniej kłopotliwe - skomentował w "Faktach po Faktach" Adrian Zandberg z partii Razem. - Od polityków wymaga się więcej - stwierdziła Urszula Pasławska z Trzeciej Drogi.

Poseł Suwerennej Polski na dachu. "To nie jest największy problem pana Mateckiego"

Poseł Suwerennej Polski na dachu. "To nie jest największy problem pana Mateckiego"

Źródło:
TVN24

- Uwolnienia handlu w niedziele chcą galerie handlowe i Ryszard Petru - oceniła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny pracy i polityki społecznej, gość "Faktów po Faktach" w TVN24. To odpowiedź na pytanie o dzisiejszą debatę w Sejmie nad projektem Polski 2050, dotyczącym zmian w zakazie handlu w niedziele. Ministra skomentowała również propozycję rządu w kwestii podwyżek dla budżetówki i minimalnego wynagrodzenia na 2025 rok.

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Źródło:
tvn24.pl

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego ruszyła giełda nazwisk do obsadzenia najważniejszych stanowisk w UE. Układanka trudna, bo musi uwzględniać interesy narodowe i partyjne. A czasu coraz mniej, bo już 1 lipca prezydencję w Unii Europejskiej obejmują Węgry. I można się obawiać, że Viktor Orban chciałby utrudnić wybory na kluczowe unijne stanowiska. 

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To wielki dzień dla fanów grupy, która rozsławiła k-pop na całym globie. Najstarszy z członków zespołu BTS, który jako pierwszy rozpoczął obowiązkową służbę wojskową pod koniec 2022 roku, w środę oficjalnie ją zakończył. To trudne czasy dla fanów grupy, bo ich trasy koncertowe zaplanowano dopiero na 2025 i 2026 rok, kiedy wszyscy członkowie zespołu opuszczą armię. W Korei Południowej służba wojskowa jest obowiązkowa z powodu zagrożenia ze strony reżimu Kim Dzong Una.

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS