Ministerstwo Zdrowia ma plan na jednorazowe e-papierosy. "Kwiecień jest tym terminem"

Źródło:
Fakty TVN
Ministerstwo Zdrowia ma plan na jednorazowe e-papierosy. "Kwiecień jest tym terminem"
Ministerstwo Zdrowia ma plan na jednorazowe e-papierosy. "Kwiecień jest tym terminem"
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Ministerstwo Zdrowia ma plan na jednorazowe e-papierosy. "Kwiecień jest tym terminem"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Klamka zapadła - resort zdrowia idzie na wojnę z jednorazowymi e-papierosami. Dla ratowania przede wszystkim najmłodszych płuc, bo to dzieci i nastolatki najchętniej sięgają po jednorazówki. A to atrakcyjny z wyglądu i bezwzględny w działaniu wstęp do nałogu. 

- Pracujemy w Ministerstwie Zdrowia nad ustawą zakazującą jednorazowych e-papierosów - informuje Izabela Leszczyna, szefowa resortu. - Kwiecień na pewno jest tym terminem (kiedy zostaną zakazane - przy. red.) - dodaje.

Polska w niechlubnej czołówce krajów Unii

O ten zakaz apelowały środowiska medyczne i pacjenckie, bo po jednorazowe e-papierosy sięgają głównie dzieci. - Przerażający obraz tego, co się dzieje. Dzieci typu 13-15 lat palą więcej niż nałogowy palacz - wskazuje Izabella Dessoulavy-Gładysz z Fundacji dla Zdrowia Mózgu - Mental Power.

Według raportu "Palenie papierosów i wapowanie - badanie młodzieży szkolnej", blisko połowa uczniów (48 proc.) przyznaje się do codziennego palenia e-papierosów, a co piąty (21 proc.) właśnie do jednorazówek ze względu na ich smak i zapach. Co trzeci uczeń zużywa jednorazówkę zaledwie w dobę. To tak, jakby w dobę wypalić trzy paczki papierosów tradycyjnych.

- Sytuacja w Polsce pod względem rozpowszechnienia palenia papierosów elektronicznych wśród dzieci i młodzieży jest bardzo niepokojąca, jesteśmy w niechlubnej czołówce krajów Unii - alarmował na sejmowej komisji Dariusz Poznański, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia.

ZOBACZ TEŻ: Kolorowe i dostępne, sięgają po nie też dzieci. "Mogą powodować uszkodzenie płuc, wpływać na rozwój mózgu"

E-papierosy modne wśród nastolatków (wideo z 2019 roku)
E-papierosy modne wśród nastolatków (wideo z 2019 roku)7.11 | Z badań wynika, że 60 procent polskich nastolatków przynajmniej raz próbowało e-papierosa i co ciekawe nie nazywają tego paleniem, a inhalowaniem. Do wyboru są płyny o różnych zapachach i smakach, do tego samo urządzenie przypominające ulubiony gadżet. Wszystko kojarzy się przyjemnie, nawet zdrowo. Za tą modą może jednak stać groźne uzależnienie.tvn24

E-papierosy nie śmierdzą, więc nie wyczują ich rodzice. A do tego są tanie. - One marketingowo są przygotowane dla dzieci. One są bardzo kolorowe. Wyglądają jak pendrivy. Jednorazowy papieros pod tytułem "różowy jednorożec" to na pewno nie jest produkt, który ja bym chciała kupić - mówi Dessoulavy-Gładysz.

- Wśród młodzieży słyszę, że oni tylko parę wodną wdychają - mówi Małgorzata Niemczyk, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu do Spraw Przeciwdziałania Uzależnieniom.

Jednak to, że coś jest słodkie i pachnie to nie znaczy, że nie jest toksyczne. - Substancja słodząca w e-papierosach, sukraloza, po podgrzaniu w e-papierosie rozpada się, uwalniając z siebie chlor - tłumaczy profesor Katarzyna Koziak, kierowniczka Zakładu Biochemii i Żywienia z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Trzykrotny wzrost rynku. Zarabiają na tym producenci z Chin

W Polsce od kilku lat ponownie wzrasta liczba palaczy, a przyczyniają się do tego właśnie e-papierosy. Jednorazówki dzieciom otwierają drogę do nałogu, bo z kupieniem ich nie ma problemu. - Zalew tych produktów na rynku powoduje, że żadna instytucja w zasadzie nie kontroluje tego - mówi Grzegorz Ziemniak z Instytutu Zdrowia i Demokracji.

Już co piąty sprzedawany na świecie papieros to smakowa jednorazówka. - Mówimy o bardzo szybkim wzroście tego rynku, trzykrotny wzrost w ciągu roku - podaje Jacek Fundowicz, wiceprezes Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych.

A zarabiają na tym wzroście przede wszystkim Chińczycy. - Do nas zostało zaimportowane przez producentów z Chin, którzy nie mogą tych produktów sprzedawać w swoim kraju, ponieważ jest to zakazane - tłumaczy dr hab. Grzegorz Juszczyk, ekspert do spraw zdrowia publicznego z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Czy palenie e-papierosów może być dla innych zagrożeniem?
Czy palenie e-papierosów może być dla innych zagrożeniem?TVN24

ZOBACZ TEŻ: E-papierosy niespełniające standardów wykryte w brytyjskich sklepach. W Polsce ich popularność rośnie

Ten produkt zawiera również baterie, akumulatory, grzałki i plastik. W ubiegłym roku w Polsce kupiono, a potem wyrzucono - około stu milionów sztuk jednorazówek. - Mamy problemy nie tylko ogromne zdrowotne, ale mamy również ogromne problemy o charakterze środowiskowym - zwraca uwagę dr Krzysztof Przewoźniak z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii-Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS