Ministerstwo Zdrowia ma plan na jednorazowe e-papierosy. "Kwiecień jest tym terminem"

Źródło:
Fakty TVN
Ministerstwo Zdrowia ma plan na jednorazowe e-papierosy. "Kwiecień jest tym terminem"
Ministerstwo Zdrowia ma plan na jednorazowe e-papierosy. "Kwiecień jest tym terminem"
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Ministerstwo Zdrowia ma plan na jednorazowe e-papierosy. "Kwiecień jest tym terminem"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Klamka zapadła - resort zdrowia idzie na wojnę z jednorazowymi e-papierosami. Dla ratowania przede wszystkim najmłodszych płuc, bo to dzieci i nastolatki najchętniej sięgają po jednorazówki. A to atrakcyjny z wyglądu i bezwzględny w działaniu wstęp do nałogu. 

- Pracujemy w Ministerstwie Zdrowia nad ustawą zakazującą jednorazowych e-papierosów - informuje Izabela Leszczyna, szefowa resortu. - Kwiecień na pewno jest tym terminem (kiedy zostaną zakazane - przy. red.) - dodaje.

Polska w niechlubnej czołówce krajów Unii

O ten zakaz apelowały środowiska medyczne i pacjenckie, bo po jednorazowe e-papierosy sięgają głównie dzieci. - Przerażający obraz tego, co się dzieje. Dzieci typu 13-15 lat palą więcej niż nałogowy palacz - wskazuje Izabella Dessoulavy-Gładysz z Fundacji dla Zdrowia Mózgu - Mental Power.

Według raportu "Palenie papierosów i wapowanie - badanie młodzieży szkolnej", blisko połowa uczniów (48 proc.) przyznaje się do codziennego palenia e-papierosów, a co piąty (21 proc.) właśnie do jednorazówek ze względu na ich smak i zapach. Co trzeci uczeń zużywa jednorazówkę zaledwie w dobę. To tak, jakby w dobę wypalić trzy paczki papierosów tradycyjnych.

- Sytuacja w Polsce pod względem rozpowszechnienia palenia papierosów elektronicznych wśród dzieci i młodzieży jest bardzo niepokojąca, jesteśmy w niechlubnej czołówce krajów Unii - alarmował na sejmowej komisji Dariusz Poznański, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia.

ZOBACZ TEŻ: Kolorowe i dostępne, sięgają po nie też dzieci. "Mogą powodować uszkodzenie płuc, wpływać na rozwój mózgu"

E-papierosy modne wśród nastolatków (wideo z 2019 roku)
E-papierosy modne wśród nastolatków (wideo z 2019 roku)7.11 | Z badań wynika, że 60 procent polskich nastolatków przynajmniej raz próbowało e-papierosa i co ciekawe nie nazywają tego paleniem, a inhalowaniem. Do wyboru są płyny o różnych zapachach i smakach, do tego samo urządzenie przypominające ulubiony gadżet. Wszystko kojarzy się przyjemnie, nawet zdrowo. Za tą modą może jednak stać groźne uzależnienie.tvn24

E-papierosy nie śmierdzą, więc nie wyczują ich rodzice. A do tego są tanie. - One marketingowo są przygotowane dla dzieci. One są bardzo kolorowe. Wyglądają jak pendrivy. Jednorazowy papieros pod tytułem "różowy jednorożec" to na pewno nie jest produkt, który ja bym chciała kupić - mówi Dessoulavy-Gładysz.

- Wśród młodzieży słyszę, że oni tylko parę wodną wdychają - mówi Małgorzata Niemczyk, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu do Spraw Przeciwdziałania Uzależnieniom.

Jednak to, że coś jest słodkie i pachnie to nie znaczy, że nie jest toksyczne. - Substancja słodząca w e-papierosach, sukraloza, po podgrzaniu w e-papierosie rozpada się, uwalniając z siebie chlor - tłumaczy profesor Katarzyna Koziak, kierowniczka Zakładu Biochemii i Żywienia z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Trzykrotny wzrost rynku. Zarabiają na tym producenci z Chin

W Polsce od kilku lat ponownie wzrasta liczba palaczy, a przyczyniają się do tego właśnie e-papierosy. Jednorazówki dzieciom otwierają drogę do nałogu, bo z kupieniem ich nie ma problemu. - Zalew tych produktów na rynku powoduje, że żadna instytucja w zasadzie nie kontroluje tego - mówi Grzegorz Ziemniak z Instytutu Zdrowia i Demokracji.

Już co piąty sprzedawany na świecie papieros to smakowa jednorazówka. - Mówimy o bardzo szybkim wzroście tego rynku, trzykrotny wzrost w ciągu roku - podaje Jacek Fundowicz, wiceprezes Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych.

A zarabiają na tym wzroście przede wszystkim Chińczycy. - Do nas zostało zaimportowane przez producentów z Chin, którzy nie mogą tych produktów sprzedawać w swoim kraju, ponieważ jest to zakazane - tłumaczy dr hab. Grzegorz Juszczyk, ekspert do spraw zdrowia publicznego z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Czy palenie e-papierosów może być dla innych zagrożeniem?
Czy palenie e-papierosów może być dla innych zagrożeniem?TVN24

ZOBACZ TEŻ: E-papierosy niespełniające standardów wykryte w brytyjskich sklepach. W Polsce ich popularność rośnie

Ten produkt zawiera również baterie, akumulatory, grzałki i plastik. W ubiegłym roku w Polsce kupiono, a potem wyrzucono - około stu milionów sztuk jednorazówek. - Mamy problemy nie tylko ogromne zdrowotne, ale mamy również ogromne problemy o charakterze środowiskowym - zwraca uwagę dr Krzysztof Przewoźniak z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii-Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS