Ministerstwo naprawia system wystawiania recept. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej: będziemy wspólnie nad tym pracować

Źródło:
Fakty TVN
Ministerstwo naprawia system wystawiania recept. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej: będziemy wspólnie nad tym pracować
Ministerstwo naprawia system wystawiania recept. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej: będziemy wspólnie nad tym pracować
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Ministerstwo naprawia system wystawiania recept. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej: będziemy wspólnie nad tym pracowaćKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Dwa dni po tym, jak pokazaliśmy w "Faktach" TVN, że poprzez portal gabinet.gov.pl można mieć wiedzę o stanie zdrowia każdej osoby w Polsce, jeśli tylko zna się jej PESEL, zdecydowano o zablokowaniu do tego dostępu. Najpierw słyszeliśmy, że to nic poważnego, ale resort błyskawicznie wyłączył kontrowersyjną funkcję. Teraz przy naprawie systemu ministerstwo ma współpracować z lekarzami.

W poniedziałek w "Faktach" TVN ujawniliśmy, że każdy, kto ma uprawnienia do logowania na rządowej stronie do wystawiania recept, może sprawdzić, jakie leki bierze dowolny człowiek. Wystarczy numer PESEL. - To jest coś zupełnie niewiarygodnego, nie mieści mi się to w głowie, że coś takiego może w ogóle funkcjonować - mówił w poniedziałek Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Dane o receptach dostępne dla każdego lekarza w systemie. "To jest zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjentów"

Od wtorku, decyzją Ministerstwa Zdrowia, opcja już nie funkcjonuje. "Zdecydowaliśmy o czasowym zawieszeniu możliwości uzyskania przez lekarzy dostępu do danych w systemach gabinetowych na podstawie numeru PESEL" - brzmi komunikat resortu. - Jeżeli chodzi o ocenę tego mechanizmu, to myślę, że nie ma już tak na prawdę o czym mówić. Dlatego, że on został zmodyfikowany - dodaje Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji.

Jednak na mniej więcej dwa tygodnie tajemnica stanu zdrowia przestała być tajemnicą, a intymne i wrażliwe dane były na wyciągnięcie ręki. Przykład? W 2022 roku wystawiono niemal 900 tysięcy recept na tabletkę "dzień po". Przez istniejącą do wtorku lukę, każdy, kto miał do systemu dostęp, mógł sprawdzić, co przyjęła dowolna polska pacjentka. - Wprowadzenie systemu rejestru ciąż, wprowadzenie systemu monitoringów i teraz jeszcze wglądu w historie medyczne, w historię wypisywanych recept, to jest bardzo głębokie pogwałcenie prywatności w sytuacji, w której Polki nie ufają systemowi ochrony zdrowia i nie ufają państwu - podkreśla Antonina Lewandowska z Fundacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny "FEDERA". To zaufanie znowu zostało nadszarpnięte - słyszymy od ekspertów. - Nie może być sytuacji, w której obywatel nie widzi sam, kto podglądał (jego dane - przyp. red.) i dlaczego - alarmuje Jan Oleszczuk-Zygmuntowski, ekspert do spraw cyberbezpieczeństwa z Polskiej Sieci Ekonomii.

Dane o receptach dostępne dla każdego lekarza w systemie. Minister cyfryzacji odpowiada na ustalenia reportera "Faktów" TVN
Dane o receptach dostępne dla każdego lekarza w systemie. Minister cyfryzacji odpowiada na ustalenia reportera "Faktów" TVNTVN24

Błąd za błędem

Problemy zaczęły się od kryzysu receptowego, gdy po wprowadzeniu przez Adama Niedzielskiego limitów, lekarze nie mogli wypisać recept na leki opioidowe i psychotropowe. Kryzys miało zażegnać wycofane właśnie rozwiązanie. - Ministerstwo wprowadziło limit, a następnie, żeby umożliwić lekarzom obejście wprowadzonego przez siebie limitu, stworzyło w systemie lukę - wyjaśnia Jankowski.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że usunięcie tej luki nie wpłynie na proces wystawiania recept. Minister cyfryzacji dodaje, że trzeba będzie wprowadzić powiadomienia dla pacjentów, które pozwolą na sprawdzenie, kto i kiedy uzyskał dostęp do naszych danych. - Jesteśmy umówieni, że najbliższe trzy miesiące będziemy wspólnie pracować nad tym, żeby system uzyskał funkcjonalność - mówi Łukasz Jankowski.

Lekarze informują, że Ministerstwo Zdrowia wycofało również z systemu limit recept na leki psychotropowe i opioidowe.

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS