Kolejny dzień, kolejne problemy z receptami dla pacjentów. "Nie byłam w stanie wypisać leku"

Źródło:
Fakty TVN
Kolejny dzień, kolejne problemy z receptami dla pacjentów.  "Nie byłam w stanie wypisać leku"
Kolejny dzień, kolejne problemy z receptami dla pacjentów. "Nie byłam w stanie wypisać leku"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Kolejny dzień, kolejne problemy z receptami dla pacjentów. "Nie byłam w stanie wypisać leku"Marek Nowicki/Fakty TVN

System wystawiania recept na leki przeciwbólowe wciąż powoduje problemy. Są na to dowody. Są też kolejne wypowiedzi lekarzy w tej sprawie. Ministerstwo Zdrowia upiera się, że problemu nie ma. Ale jednocześnie uwalnia od tego systemu szpitale i hospicja. Skoro nie ma problemu, to po co to robi?  

Doktor Mai Herman na pięciu pacjentów, których przyjęła, trzem nie udało się wystawić recept. We wszystkich przypadkach pani psychiatrka weryfikowała dane - tak jak chciało Ministerstwo Zdrowia - przez Internetowe Konto Pacjenta. - (Leku - przyp. red.) nie mogłam wypisać pacjentom, którzy posiadają Indywidualne Konto Pacjenta. Tym, którzy Indywidualnego Konta Pacjenta nie posiadają, w sensie nigdy nie logowali się na Indywidualne Konto Pacjenta, ten lek mogłam swobodnie wypisać - mówi Maja Herman. Podobnie było w gabinecie Agaty Matuszewskiej, gdzie dwie kolejne osoby nie mogły otrzymać recepty. - Ja nie byłam w stanie wypisać (leku - przyp. red.) u pacjenta, który jest uzależniony i który ze względu na niską dawkę, którą przyjmuje, nie dostaje substytutu tutaj - wyjaśnia Agata Matuszewska, psychiatrka.

O tym, że nie są to odosobnione przypadki, można przekonać się, zaglądając do internetu, gdzie znajdują się alarmujące wpisy lekarzy, którzy wyliczają przykłady, w których nie mogli wypisać potrzebnego leku: "Tramadol nie przeszedł dzisiaj na rp (receptę - przyp. red.) przy wypisie z oddziału", "ortopedycznie połączenia paracetamol i tramadol nie przechodzą", "ja dziś znowu nie mogę przepisać tramadolu z oddziału reumatologicznego. Kiedy ten debilizm się skończy??" - można przeczytać w sieci. A są to leki mające uśmierzać pacjentom ból.

Chaos w wypisywaniu leków zapanował w zeszłą środę, kiedy zaczęły obowiązywać nowe, wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia przepisy. Miały one uszczelnić system tak, aby leki opioidowe i psychotropowe były stosowane w schorzeniach, a nie jako narkotyki. Nowe prawo, prowadzone pospiesznie i nieskonsultowane z lekarzami, spowodowało zamieszanie w systemie.

Od tego czasu minister zdrowia unika kontaktu z mediami. Na poniedziałek rano zwołał sztab kryzysowy. Efekt jest taki, że część obostrzeń dotycząca szpitali i hospicjów zostaje zawieszona natychmiast - od wtorku do końca sierpnia. - Centrum e-Zdrowia na bieżąco będzie reagowało i wstępnie na ten okres do końca sierpnia będzie dawało możliwość, będzie dawało okres karencji na stosowanie tych przepisów, jednak sygnał alertowy dla tych podmiotów i dla tych placówek będzie się pojawiał - poinformował Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia. Jednocześnie podkreślał na konferencji prasowej, że recepty na leki przeciwbólowe i psychotropowe są wystawiane, a każdy, "kto twierdzi, że dzisiaj w Polsce nie można przepisać recepty na środek przeciwbólowy czy psychotropowy, jest w błędzie" i " po prostu mówi nieprawdę".

Problemy jednak nie dotyczą tylko hospicjów. Redakcja "Faktów" TVN ponownie skontaktowała się z panią doktor Anną Chmiest, która wystąpiła w piątkowym materiale - po sześciu dniach walki w końcu wystawiła receptę, na którą pacjentka czekała od środy. - To jest recepta dla pacjentki, która miała poradę w środę. Nie udało mi się w środę, nie udało mi się w czwartek, w piątek i również w sobotę próbowałam. Dziś się udało - poinformowała Anna Chmiest, psychiatrka.

Pisula w "Faktach po Faktach": zostałem nazwany kłamcą, to jest absolutnie nieuprawnione
Pisula w "Faktach po Faktach": zostałem nazwany kłamcą, to jest absolutnie nieuprawnione TVN24

Sprawa pana Piotra

Od czwartku informujemy o kłopotach z receptami. W piątek minister zdrowia, poirytowany krytyką, zarzucił występującemu w "Faktach" TVN lekarzowi kłamstwo. Ujawnił przy tym, że doktor Piotr Pisula, który opowiadał o problemach z wystawianiem recept, sam sobie lek wypisał. - W środę, kiedy wystąpił problem braku możliwości wystawiania recept, który wystąpił u mnie na oddziale, który wystąpił na innych oddziałach mojego szpitala, ja miałem dyżur. Od rana byłem na bloku operacyjnym. Po południu próbowałem wystawić recepty pacjentom, którzy następnego dnia mieli wyjść i moje koleżanki, moi koledzy z oddziału nie mogli tych recept wystawić. Następnie w czwartek rano po tym dyżurze spotkałem się z państwem i mówiłem o tym, że nie mogę tych recept wystawić. Dopiero później wystawiłem receptę dla siebie. Dlatego chciałbym w pierwszej kolejności powiedzieć o tym, że nazywanie mnie kłamcą jest absolutnie nieuprawnione - tłumaczył w TVN24 Piotr Pisula, lekarz Oddziału Neurochirurgii, Szpital Miejski imienia Franciszka Raszei w Poznaniu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS