Minister sprawiedliwości nie będzie respektował postanowienia sądu. "Ma wizję sądów rodem z Białorusi lub Rosji"

Źródło:
Fakty TVN
Minister sprawiedliwości nie będzie respektował postanowienia sądu. "Ma wizję sądów rodem z Białorusi lub Rosji"
Minister sprawiedliwości nie będzie respektował postanowienia sądu. "Ma wizję sądów rodem z Białorusi lub Rosji"
Jacek Tacik/Fakty TVN
Minister sprawiedliwości nie będzie respektował postanowienia sądu. "Ma wizję sądów rodem z Białorusi lub Rosji"Jacek Tacik/Fakty TVN

Minister sprawiedliwości nie będzie respektował postanowienia sądu, bo mu się nie podoba. Są sędziowie, o których Zbigniew Ziobro mówi z lekceważeniem, bo ich nie lubi, nie ceni i uważa za przeciwników. A prokuraturą steruje ręcznie, czego nawet nie stara się ukrywać.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro postanowił demonstracyjnie zignorować postanowienie sądu w sprawie zakazu mówienia o Agnieszce Holland. - Będę mówił prawdę, niezależnie jakie rozstrzygnięcia miałyby tutaj zapadać. Dlatego że żaden sąd na świecie nie może zakazać komukolwiek, w tym mnie, mówić prawdy - oświadczył Zbigniew Ziobro. - To było postawienie granic w zakresie obrażania naszej klientki, jak i jej twórczości i porównywania jej do reżimów autorytarnych - odpowiada Sylwia Gregorczyk-Abram, adwokatka z Fundacji "Wolne Sądy".

Chodzi o komentarz w mediach społecznościowych. Na początku września, odnosząc się do jednego z wywiadów Holland o filmie "Zielona granica", Zbigniew Ziobro napisał na platformie X: "W III Rzeszy Niemcy produkowali propagandowe filmy pokazujące Polaków jako bandytów i morderców. Dziś mają od tego Agnieszkę Holland".

Po wpisie Ziobry 6 września prawnicy Holland skierowali do Ziobry wezwanie przedsądowe.

- Wyrok sądu to nie jest sąd ostateczny. My musimy mieć przed sobą perspektywę sądu ostatecznego. To jest najważniejszy sąd - komentował działania prawników reżyserki Ziobro. - Musimy mieć na uwadze sąd ostateczny, który będzie rozstrzygał także o tym, czy ktoś wykonuje, czy nie, decyzje i postanowienia sądu - komentuje słowa ministra Mariusz Krasoń, wiceprezes Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex Super Omnia".

To, co mówi i co robi, a raczej czego nie robi minister sprawiedliwości, jak podkreśla Sylwia Grzegorczyk-Abram, to cios w trójpodział władzy i polityczna anarchia. - (Zbigniew Ziobro - przyp. red.) stawia siebie w pewnym sensie ponad prawem, a nikt nie powinien być ponad prawem. Nawet, a może przede wszystkim, minister sprawiedliwości - ocenia.

Zbigniew Ziobro nie tylko stawia się ponad decyzjami sądów, ale je stygmatyzuje, tak jak stygmatyzuje konkretnych sędziów. Sędzia Piotr Gąciarek - z powodów politycznych - był zawieszony przez 14 miesięcy. Sędzia jest zdania, że prezes Suwerennej Polski konsekwentnie i z uporem rozmontowuje polskie sądownictwo. - On w zasadzie ma taką wizję sądów jak ta babcia z "Samych swoich": sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie - uważa sędzia Gąciarek.

Ziobro z zakazem wypowiadania się o Holland
Ziobro z zakazem wypowiadania się o HollandTVN24

"Prokuratura, poprzez słowa pana ministra, stała się jednostką ręcznie sterowaną"

Zbigniew Ziobro na jednej, krótkiej konferencji uderzał w sądy i jednocześnie przekonywał o ich niezależności, gdy mu tak pasowało i gdy sprawa dotyczyła decyzji sądu o zwolnieniu z aresztu głównego podejrzanego w sprawie afery wizowej.

- Minister sprawiedliwości ma wizję sądów rodem z Białorusi lub Rosji. I to jest jego problem. Ale niestety także problem polskich obywateli, bo sądy nie działają sprawnie - podkreśla Piotr Gąciarek, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie.

Zupełnie inaczej sprawa wygląda z prokuraturą. Ziobro - z czym już nawet się nie kryje - ma nad nią pełną kontrolę. Na przykład w kontekście afery wizowej. - Gdybyśmy mieli coś do ukrycia, to przecież mógłbym zdecydować, że ta sprawa będzie prowadzona z inną intensywnością - mówił 21 września Ziobro.

- Prokuratura, poprzez słowa pana ministra, stała się jednostką ręcznie sterowaną. Taką, która jest wykorzystywana do załatwiania partykularnych interesów - mówi Mariusz Krasoń, wiceprezes Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex Super Omnia".

Jak przekonuje prezes Kaczyński - praworządność jest dziś bardzo często deptana przez sądy. Po wygranych przez PiS wyborach ma się to zmienić.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS