Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą

Źródło:
Fakty TVN
Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą
Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą
Michał Tracz/Fakty TVN
Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicąMichał Tracz/Fakty TVN

Pary jednopłciowe mają nadzieje na zmianę, bo jest w tym kierunku ważny krok. Mimo, że wciąż nie ma politycznej zgody na równość małżeńską, to minister sprawiedliwości daje zielone światło dla uznawania w Polsce zagranicznych aktów małżeństwa osób tej samem płci.

Sabina i Alicja są małżeństwem. - Wierzę i chcę wierzyć, że mogę żyć w społeczeństwie, które nie boi się różnorodności - mówi Sabina Złotorowicz.

Ponad rok temu postanowiły nie czekać dłużej na równość małżeńską w Polsce. Wyjechały do Kopenhagi, by tam wziąć ślub. W Danii, podobnie jak w wielu krajach Unii, ich małżeństwo ma takie same prawa i obowiązki jak małżeństwa osób różnych płci. Problem pojawił się jednak w Polsce. - W naszym kraju nie możemy tych dokumentów używać jako legalnych - mówi Alicja Ryś.

Małżeństwo jednopłciowe, choć w pełni legalne w Unii Europejskiej, w Polsce musi zostać uznane przez Urząd Stanu Cywilnego. Potrzebna jest tak zwana transkrypcja dokumentów. Urzędy masowo jednak odmawiają wydania takich decyzji.

CZYTAJ TAKŻE: Transkrypcja aktów małżeństw jednopłciowych. Ważna zmiana

W ostatnich lata prokuratura za czasów Zbigniewa Ziobry włączała się w każde takie postępowanie, pokazując jak państwo mocno ingeruje nawet w sferę małżeństwa. Teraz prokuratura pod nowymi rządami wycofuje się z tej praktyki i już nie będzie ścigać ludzi za próbę uznania swojego małżeństwa za legalne.

- Prokuratura włączała się, przystępowała do tych postępowań i zawsze wnosiła o to, aby takich wniosków o transkrypcję nie uwzględnić - przekazuje Karolina Gierdal, adwokatka ze Stowarzyszenia Lambda. - To jest powrót do normalności, kiedy prokuratura już nie prześladuje par jednopłciowych, kiedy prokuratura nie utrudnia życia parom jednopłciowym - komentuje Krzysztof Śmiszek, który uzyskał mandat do Parlamentu Europejskiego z Nowej Lewicy.

W koalicji rządowej na razie nie ma zgody w sprawie związków partnerskich
W koalicji rządowej na razie nie ma zgody w sprawie związków partnerskichMaciej Knapik/Fakty TVN

ETPCz nakazał Polsce uregulowanie tej kwestii

Minister Adam Bodnar idzie jeszcze dalej, bo przyznaje, że choć "normy dotyczące małżeństwa należą do kompetencji państw członkowskich", to ich wykonywanie "nie może naruszać prawa Unii", a więc powinno to skutkować "uznaniem stanu cywilnego osoby, ustalonego za granicą". Czyli minister Bodnar chce, by Polska uznawała małżeństwa zawarte w Unii Europejskiej za w pełni legalne w Polsce.

- Tak, uważam, że małżeństwa zawarte poza granicami naszego kraju powinny być w Polsce uznawane - komentuje Agnieszka Pomaska, posłanka Koalicji Obywatelskiej. - Są Polkami, są Polakami, chcą tutaj zakładać swoje rodziny i powinni mieć do tego po prostu prawo - podkreśla Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej z Koalicji Obywatelskiej.

ZOBACZ TEŻ: "Jeżeli jest rodzina jednopłciowa, gdzie są już dzieci, one są szczęśliwe, co komu do tego?"

W Polsce nie ma równości małżeńskiej, dlatego pary tej samej płci, by spełnić marzenie o ślubie, często wyjeżdżają za granicę. W Polsce pozostają jednak w świetle prawa obcymi sobie osobami. Europejski Trybunał Praw Człowieka nakazał Polsce uregulowanie tej kwestii uznając, że nasz kraj łamie w tym zakresie prawa człowieka.

Kotula po spotkaniu z PSL w sprawie ustawy o związkach partnerskich
Kotula po spotkaniu z PSL w sprawie ustawy o związkach partnerskichTVN24

Na polityczną decyzję czekają miliony ludzi

Nowa władza obiecała społeczności osób LGBT choćby ustawę o karaniu za mowę nienawiści czy związki partnerskie. Ale gdzie są ustawy? Pytanie pada na Paradzie Równości w Warszawie.

- Jeżeli były takie zapowiedzi Donalda Tuska, który jest premierem, to myślę, że powinien to zrealizować - ocenia jeden z uczestników parady. - Zawsze wierzę w lepsze jutro i mam nadzieję, że kiedyś obudzę się w lepszej Polsce - wtóruje mu inny.

Na razie ministra do spraw równości walczy o poparcie ustawy o związkach partnerskich, ale przeciwna jest część polityków Polskiego Stronnictwa Ludowego. Na polityczną decyzję z wielkimi nadziejami czekają miliony ludzi.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Paweł Supernak

Pozostałe wiadomości

Laurent już chodzi, ale cały czas w pieluchach. Maluje obrazy z zapałem godnym co najmniej studenta naszej ASP. Jego dzieła są prezentowane na wystawach i kosztują od 7 tysięcy euro w górę. Sukcesami może pochwalić się też 10-letnia Sofia, która będzie mieć wystawę w podziemiach Luwru, czy 11-letni Kareem, którego rysunki robią furorę.

Dwulatek maluje obrazy za tysiące euro. Małych artystów, choć nieco starszych, jest więcej

Dwulatek maluje obrazy za tysiące euro. Małych artystów, choć nieco starszych, jest więcej

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci z rzadkimi typami nowotworów jak najszybciej powinny trafić do odpowiedniego specjalisty. Chodzi o wyspecjalizowane ośrodki, które mają najlepiej opracowane leczenie danego nowotworu. Czasem jednak pacjenci trafiają do nich za późno albo wcale.

Dzieci z rzadkimi typami nowotworów zagubione w systemie. "40 procent pacjentów trafia do nas za późno"

Dzieci z rzadkimi typami nowotworów zagubione w systemie. "40 procent pacjentów trafia do nas za późno"

Źródło:
Fakty TVN

Buraki, ziemniaki, dynie i cukinie - nie dość, że ekologiczne, to z eksperymentalnej miejskiej farmy we Wrocławiu. Pracują na niej bezrobotni i osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Zdrowe warzywa trafiają do żłobków i DPS-ów. Podobne inicjatywy pojawiły się też w Poznaniu i Ciechanowie.

Farmy w mieście cieszą się coraz większą popularnością. Z tej wrocławskiej warzywa trafiają do żłobków i DPS-ów

Źródło:
Fakty TVN

- W sprawie Marcina Romanowskiego prokuratura poczeka na uzasadnienie sądu o odmowie tymczasowego aresztowania - zapowiedział Prokurator Krajowy. Dariusz Korneluk poinformował też, że zwróci się do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z wyjaśnieniem dotyczącym zarzutów, jakie prokuratura chce przedstawić Marcinowi Romanowskiemu. To właśnie immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy miał być głównym argumentem przeciwko tymczasowemu aresztowaniu.

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa alarmują, że w wielu placówkach brakuje krwi. Stali krwiodawcy wyjeżdżają na wakacje, a nowych często nie przybywa. Medycy apelują do wszystkich, by zgłaszali się i oddawali krew. Zapewniają, że to wcale nie boli, a nasza krew może uratować niejedno ludzkie życie.

Banki krwi apelują o to, żeby je odwiedzać. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców

Banki krwi apelują o to, żeby je odwiedzać. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na temat projektu dekryminalizacji aborcji ani na Radzie Ministrów, ani poza Radą Ministrów nie rozmawialiśmy z premierem Donaldem Tuskiem - powiedział w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Zapytany, czy jego zdaniem zaufanie w koalicji wisi na włosku, odparł twierdząco.

Zaufanie w koalicji wisi na włosku? "No ma pani rację"

Zaufanie w koalicji wisi na włosku? "No ma pani rację"

Źródło:
TVN24

- Ja bym zakładał, że jeżeli ten duet (Donald Trump - J.D. Vance) wygra, to będą przez najbliższe miesiące po wyborach koncentrowali się na Stanach Zjednoczonych. Co dla nas nie jest dobrym znakiem - mówił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. Amerykanista i politolog profesor Bohdan Szklarski podkreślał, że Vance "jest nowicjuszem", ale to "dobry gracz, który widzi się w Białym Domu któregoś dnia".

Krytykował Trumpa, teraz staje u jego boku. "Podejrzewam, że ta zmiana stanowiska nie jest szczera"

Krytykował Trumpa, teraz staje u jego boku. "Podejrzewam, że ta zmiana stanowiska nie jest szczera"

Źródło:
TVN24

W Rumunii podwojono liczbę niedźwiedzi przeznaczonych do odstrzału. Wszystko przez gwałtowny rozrost populacji tych ssaków i walkę niedźwiedzi z człowiekiem o terytorium. Władze twierdzą, że próbowały innych metod odstraszania, ale wszystkie zawiodły. Niedźwiedzie schodzą do wsi i miejscowości, bo szukają jedzenia, a ludzie, którzy wchodzą do lasów, ryzykują życie.

"Po drugiej stronie słuchawki młody mężczyzna krzyczał, że zaatakował ich niedźwiedź i że zabrał dziewczynę"

"Po drugiej stronie słuchawki młody mężczyzna krzyczał, że zaatakował ich niedźwiedź i że zabrał dziewczynę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już 16 lipca nowi posłowie do Parlamentu Europejskiego wybiorą swoją przewodniczącą. Faworytką jest Roberta Metsola, popierana przez największą frakcję - Europejską Partię Ludową. Dla Maltanki byłaby to druga kadencja. Natomiast 18 lipca swój sprawdzian przejdzie Ursula von der Leyen, która postara się o uzyskanie wotum zaufania. 

W Parlamencie Europejskim zbliżają się głosowania na najważniejsze stanowiska. Nerwy będą do samego końca

W Parlamencie Europejskim zbliżają się głosowania na najważniejsze stanowiska. Nerwy będą do samego końca

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS