Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą

Źródło:
Fakty TVN
Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą
Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą
Michał Tracz/Fakty TVN
Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicąMichał Tracz/Fakty TVN

Pary jednopłciowe mają nadzieje na zmianę, bo jest w tym kierunku ważny krok. Mimo, że wciąż nie ma politycznej zgody na równość małżeńską, to minister sprawiedliwości daje zielone światło dla uznawania w Polsce zagranicznych aktów małżeństwa osób tej samem płci.

Sabina i Alicja są małżeństwem. - Wierzę i chcę wierzyć, że mogę żyć w społeczeństwie, które nie boi się różnorodności - mówi Sabina Złotorowicz.

Ponad rok temu postanowiły nie czekać dłużej na równość małżeńską w Polsce. Wyjechały do Kopenhagi, by tam wziąć ślub. W Danii, podobnie jak w wielu krajach Unii, ich małżeństwo ma takie same prawa i obowiązki jak małżeństwa osób różnych płci. Problem pojawił się jednak w Polsce. - W naszym kraju nie możemy tych dokumentów używać jako legalnych - mówi Alicja Ryś.

Małżeństwo jednopłciowe, choć w pełni legalne w Unii Europejskiej, w Polsce musi zostać uznane przez Urząd Stanu Cywilnego. Potrzebna jest tak zwana transkrypcja dokumentów. Urzędy masowo jednak odmawiają wydania takich decyzji.

CZYTAJ TAKŻE: Transkrypcja aktów małżeństw jednopłciowych. Ważna zmiana

W ostatnich lata prokuratura za czasów Zbigniewa Ziobry włączała się w każde takie postępowanie, pokazując jak państwo mocno ingeruje nawet w sferę małżeństwa. Teraz prokuratura pod nowymi rządami wycofuje się z tej praktyki i już nie będzie ścigać ludzi za próbę uznania swojego małżeństwa za legalne.

- Prokuratura włączała się, przystępowała do tych postępowań i zawsze wnosiła o to, aby takich wniosków o transkrypcję nie uwzględnić - przekazuje Karolina Gierdal, adwokatka ze Stowarzyszenia Lambda. - To jest powrót do normalności, kiedy prokuratura już nie prześladuje par jednopłciowych, kiedy prokuratura nie utrudnia życia parom jednopłciowym - komentuje Krzysztof Śmiszek, który uzyskał mandat do Parlamentu Europejskiego z Nowej Lewicy.

W koalicji rządowej na razie nie ma zgody w sprawie związków partnerskich
W koalicji rządowej na razie nie ma zgody w sprawie związków partnerskichMaciej Knapik/Fakty TVN

ETPCz nakazał Polsce uregulowanie tej kwestii

Minister Adam Bodnar idzie jeszcze dalej, bo przyznaje, że choć "normy dotyczące małżeństwa należą do kompetencji państw członkowskich", to ich wykonywanie "nie może naruszać prawa Unii", a więc powinno to skutkować "uznaniem stanu cywilnego osoby, ustalonego za granicą". Czyli minister Bodnar chce, by Polska uznawała małżeństwa zawarte w Unii Europejskiej za w pełni legalne w Polsce.

- Tak, uważam, że małżeństwa zawarte poza granicami naszego kraju powinny być w Polsce uznawane - komentuje Agnieszka Pomaska, posłanka Koalicji Obywatelskiej. - Są Polkami, są Polakami, chcą tutaj zakładać swoje rodziny i powinni mieć do tego po prostu prawo - podkreśla Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej z Koalicji Obywatelskiej.

ZOBACZ TEŻ: "Jeżeli jest rodzina jednopłciowa, gdzie są już dzieci, one są szczęśliwe, co komu do tego?"

W Polsce nie ma równości małżeńskiej, dlatego pary tej samej płci, by spełnić marzenie o ślubie, często wyjeżdżają za granicę. W Polsce pozostają jednak w świetle prawa obcymi sobie osobami. Europejski Trybunał Praw Człowieka nakazał Polsce uregulowanie tej kwestii uznając, że nasz kraj łamie w tym zakresie prawa człowieka.

Kotula po spotkaniu z PSL w sprawie ustawy o związkach partnerskich
Kotula po spotkaniu z PSL w sprawie ustawy o związkach partnerskichTVN24

Na polityczną decyzję czekają miliony ludzi

Nowa władza obiecała społeczności osób LGBT choćby ustawę o karaniu za mowę nienawiści czy związki partnerskie. Ale gdzie są ustawy? Pytanie pada na Paradzie Równości w Warszawie.

- Jeżeli były takie zapowiedzi Donalda Tuska, który jest premierem, to myślę, że powinien to zrealizować - ocenia jeden z uczestników parady. - Zawsze wierzę w lepsze jutro i mam nadzieję, że kiedyś obudzę się w lepszej Polsce - wtóruje mu inny.

Na razie ministra do spraw równości walczy o poparcie ustawy o związkach partnerskich, ale przeciwna jest część polityków Polskiego Stronnictwa Ludowego. Na polityczną decyzję z wielkimi nadziejami czekają miliony ludzi.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Paweł Supernak

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS