Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN
Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"
Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Igrzyska olimpijskie w Polsce - pomysł może się wydawać z kosmosu, ale ma poparcie wśród sportowców. - Ja zawsze jestem za tym, żeby marzyć. Myślę, że w moim przypadku to od dzieciństwa naprawdę działało i działa - wyznaje tenisistka Magda Linette. - Każdy mały zawodnik czy zawodniczka marzy o tym, że zostanie kiedyś mistrzynią czy mistrzem olimpijskim. Tak że to może być nasze marzenie realne - twierdzi dwukrotny mistrz olimpijski w judo Waldemar Legień.

Dla sportowców marzenie o igrzyskach wydaje się całkowicie naturalne. - Duży koszt, ale byłby to ogromny marketingowy plus dla naszego kraju - uważa były koszykarz Marcin Gortat.

Polska mogłaby zorganizować igrzyska olimpijskie najwcześniej za 16 lat i chodzi o to, by to marzenie stało się udziałem całego społeczeństwa. - Jeśli środowisko sportowe, jeśli ludzie polskiego sportu, nie udowodnią polskiemu społeczeństwu, że warto ten projekt stworzyć, to to się nie uda - podkreśla Sławomir Nitras, minister sportu i turystyki.

ZOBACZ TEŻ: Paryż chce elementów igrzysk na zawsze. Trzy petycje

Punktem odniesienia mają być igrzyska w Paryżu, które zjednoczyły Francję, dały jej poczucie dumy i przekonały, że miliardy wydane na sport nie zostały zmarnowane. - Były takim dużym bodźcem do tego, żeby zająć się sportem, dały też dużo pozytywnych emocji i wiele fajnych programów, które przy okazji igrzysk tam powstały, cały czas są kontynuowane - wskazuje Maja Włoszczowska, członkini Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim.

Premier: będziemy ubiegać się o organizację igrzysk olimpijskich
Premier: będziemy ubiegać się o organizację igrzysk olimpijskich TVN24

Kwestia promocji sportu w polskim społeczeństwie

Żeby zmienić nastawienie społeczeństwa do organizacji igrzysk - trzeba zmienić nastawienie do sportu. - Nie jesteśmy społeczeństwem, który żyje, funkcjonuje, w kulturze bycia w sporcie - uważa Tomasz Chamera, wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

- Czy my mamy w centrum polskich miast więcej boisk czy więcej sklepów monopolowych? Polacy wydają 0,5 procenta na sport, a wydają 3,6 procenta na alkohol - wskazuje Sławomir Nitras. Proponuje całkowitą zmianę funkcjonowania sportu i promocję sportu powszechnego. 

CZYTAJ TAKŻE: "Polskie kobiety pokazały nam, jak się walczy!"

Minister mówił dwie godziny - wyliczał korzyści społeczne, ekonomiczne, a nawet geopolityczne. Sala słuchała go z uwagą i - jak się okazało - akceptacją.

- Trzeba porozbijać te stare schematy - uważa Apoloniusz Tajner, trener i działacz sportowy, były prezes Polskiego Związku Narciarskiego. - Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie? - mówi Sebastian Chmara z Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. - Ten pomysł na zmianę, na reorganizację, ma sens, nie tylko dlatego, że mamy igrzyska, tylko dlatego, że w przyszłości polski sport będzie tam, gdzie powinien być - dodaje Dariusz Łukaszewski, prezes Polskiego Związku Tenisowego.

"Musimy być dumni". Tak Polacy walczyli w olimpijskim finale
"Musimy być dumni". Tak Polacy walczyli w olimpijskim finaleAnna Czerwińska/Fakty TVN

Igrzyska ponad politycznymi podziałami

Minister ujawnił, że choć projekt nazywa się Warszawa 2040, to zawody odbywałyby się w wielu miastach w Polsce. - Musimy zaangażować cały kraj, musimy sprawić, żeby całe społeczeństwo miało poczucie dumy, partycypacji - podkreśla Sławomir Nitras.

Projekt musi mieć pełne wsparcie polityczne, bo to zadanie nie na jedną, a na kilka kadencji, dlatego minister przypomniał słowa prezydenta Andrzeja Dudy, które padły w 2023 roku. - Ta data jest ważna i ja jako minister reprezentujący inną opcję polityczną będę ją bardzo mocno podkreślał, bo igrzyska w Polsce, ta idea, ten fakt, może zaistnieć tylko wtedy, kiedy on nas zjednoczy - uważa Sławomir Nitras.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: "Projekt odważny, długodystansowy i ambitny". Robert Korzeniowski o igrzyskach olimpijskich w Polsce

Prezes PKOl, który jest w sporze z ministrem sportu, także sądowym, przyszedł na wystąpienie Sławomira Nitrasa i go słuchał, ale o nowej olimpijskiej strategii nie miał nic do powiedzenia. 

Minister sportu na swojej konferencji zapewniał, że są pieniądze na igrzyska, i zapowiedział, że Polska będzie gotowa do złożenia wniosku do MKOl w styczniu 2026 roku. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Szymon Pulcyn

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS