Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN
Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"
Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Igrzyska olimpijskie w Polsce - pomysł może się wydawać z kosmosu, ale ma poparcie wśród sportowców. - Ja zawsze jestem za tym, żeby marzyć. Myślę, że w moim przypadku to od dzieciństwa naprawdę działało i działa - wyznaje tenisistka Magda Linette. - Każdy mały zawodnik czy zawodniczka marzy o tym, że zostanie kiedyś mistrzynią czy mistrzem olimpijskim. Tak że to może być nasze marzenie realne - twierdzi dwukrotny mistrz olimpijski w judo Waldemar Legień.

Dla sportowców marzenie o igrzyskach wydaje się całkowicie naturalne. - Duży koszt, ale byłby to ogromny marketingowy plus dla naszego kraju - uważa były koszykarz Marcin Gortat.

Polska mogłaby zorganizować igrzyska olimpijskie najwcześniej za 16 lat i chodzi o to, by to marzenie stało się udziałem całego społeczeństwa. - Jeśli środowisko sportowe, jeśli ludzie polskiego sportu, nie udowodnią polskiemu społeczeństwu, że warto ten projekt stworzyć, to to się nie uda - podkreśla Sławomir Nitras, minister sportu i turystyki.

ZOBACZ TEŻ: Paryż chce elementów igrzysk na zawsze. Trzy petycje

Punktem odniesienia mają być igrzyska w Paryżu, które zjednoczyły Francję, dały jej poczucie dumy i przekonały, że miliardy wydane na sport nie zostały zmarnowane. - Były takim dużym bodźcem do tego, żeby zająć się sportem, dały też dużo pozytywnych emocji i wiele fajnych programów, które przy okazji igrzysk tam powstały, cały czas są kontynuowane - wskazuje Maja Włoszczowska, członkini Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim.

Premier: będziemy ubiegać się o organizację igrzysk olimpijskich
Premier: będziemy ubiegać się o organizację igrzysk olimpijskich TVN24

Kwestia promocji sportu w polskim społeczeństwie

Żeby zmienić nastawienie społeczeństwa do organizacji igrzysk - trzeba zmienić nastawienie do sportu. - Nie jesteśmy społeczeństwem, który żyje, funkcjonuje, w kulturze bycia w sporcie - uważa Tomasz Chamera, wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

- Czy my mamy w centrum polskich miast więcej boisk czy więcej sklepów monopolowych? Polacy wydają 0,5 procenta na sport, a wydają 3,6 procenta na alkohol - wskazuje Sławomir Nitras. Proponuje całkowitą zmianę funkcjonowania sportu i promocję sportu powszechnego. 

CZYTAJ TAKŻE: "Polskie kobiety pokazały nam, jak się walczy!"

Minister mówił dwie godziny - wyliczał korzyści społeczne, ekonomiczne, a nawet geopolityczne. Sala słuchała go z uwagą i - jak się okazało - akceptacją.

- Trzeba porozbijać te stare schematy - uważa Apoloniusz Tajner, trener i działacz sportowy, były prezes Polskiego Związku Narciarskiego. - Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie? - mówi Sebastian Chmara z Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. - Ten pomysł na zmianę, na reorganizację, ma sens, nie tylko dlatego, że mamy igrzyska, tylko dlatego, że w przyszłości polski sport będzie tam, gdzie powinien być - dodaje Dariusz Łukaszewski, prezes Polskiego Związku Tenisowego.

"Musimy być dumni". Tak Polacy walczyli w olimpijskim finale
"Musimy być dumni". Tak Polacy walczyli w olimpijskim finaleAnna Czerwińska/Fakty TVN

Igrzyska ponad politycznymi podziałami

Minister ujawnił, że choć projekt nazywa się Warszawa 2040, to zawody odbywałyby się w wielu miastach w Polsce. - Musimy zaangażować cały kraj, musimy sprawić, żeby całe społeczeństwo miało poczucie dumy, partycypacji - podkreśla Sławomir Nitras.

Projekt musi mieć pełne wsparcie polityczne, bo to zadanie nie na jedną, a na kilka kadencji, dlatego minister przypomniał słowa prezydenta Andrzeja Dudy, które padły w 2023 roku. - Ta data jest ważna i ja jako minister reprezentujący inną opcję polityczną będę ją bardzo mocno podkreślał, bo igrzyska w Polsce, ta idea, ten fakt, może zaistnieć tylko wtedy, kiedy on nas zjednoczy - uważa Sławomir Nitras.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: "Projekt odważny, długodystansowy i ambitny". Robert Korzeniowski o igrzyskach olimpijskich w Polsce

Prezes PKOl, który jest w sporze z ministrem sportu, także sądowym, przyszedł na wystąpienie Sławomira Nitrasa i go słuchał, ale o nowej olimpijskiej strategii nie miał nic do powiedzenia. 

Minister sportu na swojej konferencji zapewniał, że są pieniądze na igrzyska, i zapowiedział, że Polska będzie gotowa do złożenia wniosku do MKOl w styczniu 2026 roku. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Szymon Pulcyn

Pozostałe wiadomości

Blisko 70 strzałów pijany żołnierz oddał w stronę samochodu, którym jechał ojciec z córką. To oznacza, że opróżnił niemal trzy magazynki. Na szczęście po tym, jak najpierw strzelał w powietrze, dziewczynka zdołała uciec z auta i kule trafiły potem tylko w jej pusty fotel. Prokuratura nie ma wątpliwości, że to było usiłowanie zabójstwa. Jak mogło do tego dojść? 

Pijany żołnierz oddał ponad 60 strzałów w Mielniku. "Oprócz sprzętu potrzebny jest tak zwany materiał ludzki"

Pijany żołnierz oddał ponad 60 strzałów w Mielniku. "Oprócz sprzętu potrzebny jest tak zwany materiał ludzki"

Źródło:
Fakty TVN

W środę Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Najogólniej mówiąc: to my mamy przeprowadzić Wspólnotę przez te najbliższe sześć miesięcy. To duże wyzwanie, bo czasy nie są łatwe - mowa zarówno o sytuacji na zewnątrz Unii, jak i wewnątrz niej.

Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"

Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"

Źródło:
Fakty TVN

Mieszkańcy są przerażeni i mówią o profanacji, a policja próbuje znaleźć sprawcę. W powiecie strzeleckim w województwie opolskim ktoś kradnie figurki i obrazy sakralne z przydrożnych kapliczek, a w ich miejsce wstawia karykatury świętych.

Giną figurki i obrazy z przydrożnych kapliczek. W ich miejsce pojawiają się karykatury świętych

Giną figurki i obrazy z przydrożnych kapliczek. W ich miejsce pojawiają się karykatury świętych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- On nie uważa nic na żaden ważny temat, nikt nie wie, jakie ma poglądy, ale mamy go kupić - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Lubnauer (KO) o kandydacie PiS na prezydenta. Według wiceministry edukacji Karol Nawrocki "chce być jak taki kot w worku". Europoseł Adam Jarubas (PSL) ocenił, że Nawrocki "może być narzędziem w rękach prezesa Kaczyńskiego".

"Chce być jak kot w worku, którego mamy kupić"

"Chce być jak kot w worku, którego mamy kupić"

Źródło:
TVN24

Mamy bardzo mocne papiery do tego, żeby nadawać ton Unii Europejskiej - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Szłapka, minister do spraw unijnych, odnosząc się do rozpoczynającej się polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Stwierdził też, że "cieniem" na węgierskiej prezydencji, która trwała do końca 2024 roku, położyła się wizyta Viktora Orbana w Moskwie i jego spotkanie z Władimirem Putinem.

"To się kładzie cieniem na węgierskiej prezydencji"

"To się kładzie cieniem na węgierskiej prezydencji"

Źródło:
TVN24

Od początku izraelskiej operacji w Strefie Gazy, która była reakcją na bestialski atak Hamasu, w enklawie zginęło ponad 45 tysięcy ludzi. Ponad 108 tysięcy zostało rannych. To najnowsze dane od lokalnych władz. Ci, którzy sami nie zginęli ani nie zostali ranni, w większości musieli uciekać ze swoich domów. O bezpieczeństwo jest bardzo trudno - zwłaszcza teraz, gdy tak bardzo spadły tam temperatury. Są kolejne doniesienia o noworodkach, które zmarły z wyziębienia.

Tragiczna sytuacja przesiedlonych Palestyńczyków. "Z powodu niskiej temperatury zmarło w ostatnich dniach co najmniej pięcioro dzieci"

Tragiczna sytuacja przesiedlonych Palestyńczyków. "Z powodu niskiej temperatury zmarło w ostatnich dniach co najmniej pięcioro dzieci"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kijów wstrzymał tranzyt rosyjskiego gazu przez swoje terytorium. "Rosja traci rynki, poniesie też straty finansowe. Europa podjęła już decyzję o rezygnacji z rosyjskiego surowca" - oznajmił ukraiński minister energetyki. Patrząc na to, jak przez lata Rosja zmonopolizował europejski rynek energetyczny - to po prostu rewolucja. Co dalej?

Nowy Rok rozpoczął się historyczną decyzją Ukrainy. Co zamiast rosyjskiego gazu?

Nowy Rok rozpoczął się historyczną decyzją Ukrainy. Co zamiast rosyjskiego gazu?

Źródło:
Fakty TVN