Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN
Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"
Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Igrzyska olimpijskie w Polsce - pomysł może się wydawać z kosmosu, ale ma poparcie wśród sportowców. - Ja zawsze jestem za tym, żeby marzyć. Myślę, że w moim przypadku to od dzieciństwa naprawdę działało i działa - wyznaje tenisistka Magda Linette. - Każdy mały zawodnik czy zawodniczka marzy o tym, że zostanie kiedyś mistrzynią czy mistrzem olimpijskim. Tak że to może być nasze marzenie realne - twierdzi dwukrotny mistrz olimpijski w judo Waldemar Legień.

Dla sportowców marzenie o igrzyskach wydaje się całkowicie naturalne. - Duży koszt, ale byłby to ogromny marketingowy plus dla naszego kraju - uważa były koszykarz Marcin Gortat.

Polska mogłaby zorganizować igrzyska olimpijskie najwcześniej za 16 lat i chodzi o to, by to marzenie stało się udziałem całego społeczeństwa. - Jeśli środowisko sportowe, jeśli ludzie polskiego sportu, nie udowodnią polskiemu społeczeństwu, że warto ten projekt stworzyć, to to się nie uda - podkreśla Sławomir Nitras, minister sportu i turystyki.

ZOBACZ TEŻ: Paryż chce elementów igrzysk na zawsze. Trzy petycje

Punktem odniesienia mają być igrzyska w Paryżu, które zjednoczyły Francję, dały jej poczucie dumy i przekonały, że miliardy wydane na sport nie zostały zmarnowane. - Były takim dużym bodźcem do tego, żeby zająć się sportem, dały też dużo pozytywnych emocji i wiele fajnych programów, które przy okazji igrzysk tam powstały, cały czas są kontynuowane - wskazuje Maja Włoszczowska, członkini Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim.

Premier: będziemy ubiegać się o organizację igrzysk olimpijskich
Premier: będziemy ubiegać się o organizację igrzysk olimpijskich TVN24

Kwestia promocji sportu w polskim społeczeństwie

Żeby zmienić nastawienie społeczeństwa do organizacji igrzysk - trzeba zmienić nastawienie do sportu. - Nie jesteśmy społeczeństwem, który żyje, funkcjonuje, w kulturze bycia w sporcie - uważa Tomasz Chamera, wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

- Czy my mamy w centrum polskich miast więcej boisk czy więcej sklepów monopolowych? Polacy wydają 0,5 procenta na sport, a wydają 3,6 procenta na alkohol - wskazuje Sławomir Nitras. Proponuje całkowitą zmianę funkcjonowania sportu i promocję sportu powszechnego. 

CZYTAJ TAKŻE: "Polskie kobiety pokazały nam, jak się walczy!"

Minister mówił dwie godziny - wyliczał korzyści społeczne, ekonomiczne, a nawet geopolityczne. Sala słuchała go z uwagą i - jak się okazało - akceptacją.

- Trzeba porozbijać te stare schematy - uważa Apoloniusz Tajner, trener i działacz sportowy, były prezes Polskiego Związku Narciarskiego. - Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie? - mówi Sebastian Chmara z Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. - Ten pomysł na zmianę, na reorganizację, ma sens, nie tylko dlatego, że mamy igrzyska, tylko dlatego, że w przyszłości polski sport będzie tam, gdzie powinien być - dodaje Dariusz Łukaszewski, prezes Polskiego Związku Tenisowego.

"Musimy być dumni". Tak Polacy walczyli w olimpijskim finale
"Musimy być dumni". Tak Polacy walczyli w olimpijskim finaleAnna Czerwińska/Fakty TVN

Igrzyska ponad politycznymi podziałami

Minister ujawnił, że choć projekt nazywa się Warszawa 2040, to zawody odbywałyby się w wielu miastach w Polsce. - Musimy zaangażować cały kraj, musimy sprawić, żeby całe społeczeństwo miało poczucie dumy, partycypacji - podkreśla Sławomir Nitras.

Projekt musi mieć pełne wsparcie polityczne, bo to zadanie nie na jedną, a na kilka kadencji, dlatego minister przypomniał słowa prezydenta Andrzeja Dudy, które padły w 2023 roku. - Ta data jest ważna i ja jako minister reprezentujący inną opcję polityczną będę ją bardzo mocno podkreślał, bo igrzyska w Polsce, ta idea, ten fakt, może zaistnieć tylko wtedy, kiedy on nas zjednoczy - uważa Sławomir Nitras.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: "Projekt odważny, długodystansowy i ambitny". Robert Korzeniowski o igrzyskach olimpijskich w Polsce

Prezes PKOl, który jest w sporze z ministrem sportu, także sądowym, przyszedł na wystąpienie Sławomira Nitrasa i go słuchał, ale o nowej olimpijskiej strategii nie miał nic do powiedzenia. 

Minister sportu na swojej konferencji zapewniał, że są pieniądze na igrzyska, i zapowiedział, że Polska będzie gotowa do złożenia wniosku do MKOl w styczniu 2026 roku. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Szymon Pulcyn

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS