Minister Rau do dymisji? Tego oczekuje opozycja w związku z aferą wizową. "Mafie mogły na tym zarabiać"

Źródło:
Fakty TVN
Minister Rau do dymisji? Tego oczekuje opozycja w związku z aferą wizową. "Mafie mogły na tym zarabiać"
Minister Rau do dymisji? Tego oczekuje opozycja w związku z aferą wizową. "Mafie mogły na tym zarabiać"
Maciej Knapik/Fakty TVN
Minister Rau do dymisji? Tego oczekuje opozycja w związku z aferą wizową. "Mafie mogły na tym zarabiać"Maciej Knapik/Fakty TVN

W kampanii wyborczej sensacją stało się zdjęcie z Nigerii, a na nim tłum ludzi w kolejce do polskiej placówki - i to jest teraz najsłynniejsza ilustracja afery wizowej. W MSZ nie ma już ministra Piotra Wawrzyka, ale opozycja przekonuje, że nie powinno też być ministra Zbigniewa Raua.

Premier Mateusz Morawiecki nie komentuje sprawy wydawania wiz obywatelom Azji i Afryki, choć to on osobiście straszył imigrantami, sugerując, że popełniają przestępstwa i napadają na kobiety. - To jest wielkie niebezpieczeństwo. Gwałty, rabunki, morderstwa. Oni chcą zgotować wam piekło - ostrzegał premier.

Tymczasem na zagranicznych stronach użytkownicy publikowali dokładne instrukcje, co i jak robić, żeby dostać wizę czy pozwolenie na pracę w Polsce. - Rząd PiS zaprosił do Polski 250 tysięcy imigrantów z państw Azji i Afryki w ciągu ostatniego 2,5 roku - wskazuje Jan Grabiec, poseł Platformy Obywatelskiej.

Polska potrzebuje rąk do pracy, więc ogólnie nic w tym złego, gdyby nie to, że PiS jednocześnie nie prowadziło kampanii pełnej strachu oraz oskarżeń wobec tych ludzi i gdyby nie nadużycia. - Istnieje i istniał czarny rynek sprzedaży wiz - informuje Michał Szczerba, poseł Platformy Obywatelskiej.

Czytaj także: Prokuratura i CBA w resorcie spraw zagranicznych. Szef MSZ komentuje kwestię wiz dla migrantów

Na jednym ze zdjęć z ogólnodostępnego serwisu internetowego w opcji street view, czyli podgląd ulicy, widać polską placówkę w Nigerii i tłum ludzi z kopertami czy teczkami w rekach. Przy zdjęciach jest data sprzed dwóch lat. Po co stała ta kolejka? Chcieliśmy o to zapytać ambasadę, ale cały dzień nikt nie odbierał telefonu.

Grodzki: afera wizowa zatoczy kręgi do najwyższych poziomów obecnej władzy
Grodzki: afera wizowa zatoczy kręgi do najwyższych poziomów obecnej władzyTVN24

Pisma do ministra spraw zagranicznych

Opozycja cytuje pismo wiceministra rolnictwa z rządu PiS-u do ministra spraw zagranicznych z PiS-u w sprawie "podjęcia działań w celu umożliwienia przyjazdu cudzoziemców do prac w polskich gospodarstwach", a także listy do ministra Zbigniewa Raua, w których pracodawcy skarżą się, że system wizowy był celowo blokowany, by formalności można było załatwić tylko po wpłaceniu łapówki. W afrykańskiej prasie wzmianki o korupcji pojawiały się już dwa lata temu.

- Mafie mogły na tym zarabiać. Słyszymy, że nawet pięć tysięcy dolarów za wizę - informuje Dariusz Joński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Stanowisko stracił na razie tylko minister Piotr Wawrzyk, który - jak donosi "Gazeta Wyborcza" - miał być kozłem ofiarnym. - Myślę, że tam wiele osób było w tym biznesie połączonych - ocenia Krzysztof Gawkowski, poseł Lewicy. - Oni zrobili z przekraczania granicy Rzeczypospolitej, która podobno jest dla nich święta i nienaruszalna, zwykły handel - komentuje Szymon Hołownia, lider Polski 2050.

Zobacz materiał "Faktów" TVN: Polski rząd stawia zaporę na granicy z Białorusią, ale "współpracuje z firmą, która tych imigrantów sprowadza"

Politycy PiS-u od tematu uciekają lub powtarzają, że wszystko i wszyscy są sprawdzani przez służby. Są też zaprzeczenia, pretensje do dziennikarza o pytanie i wyłączanie mikrofonu.

A co z korupcją? - W każdym środowisko mogą się znaleźć ludzie nieuczciwi - komentuje minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Tylko w mediach rządowych ciągle słyszymy, że władza broni nas przed rzekomą, groźną imigracją.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedyś właściwie nie dochodziło do kradzieży masła czy nabiału. Dziś jest to coraz powszechniejsze. Liczba kradzieży w sklepach wzrosła o jedną czwartą w porównaniu z 2022 rokiem i aż o 60 procent w porównaniu z rokiem 2021.

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

MON ujawniło, że podkomisja smoleńska dysponowała dowodami rzeczowymi dotyczącymi katastrofy prezydenckiego tupolewa i je zniszczyła albo zgubiła w trakcie swoich prac. Prokuraturze nie udało się ich odzyskać. Antoni Macierewicz bagatelizuje problem. Zastrzega, że w tym czasie nie stał na czele podkomisji.

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mam niedosyt, bo ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo. Ten proces nie musiał trwać aż dziesięć lat. Ale, co bardziej skandaliczne, pięć lat temu własne państwo zdradziło mnie, bo postawiło mnie przed sądem - mówił były wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak w "Faktach po Faktach".

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

Źródło:
TVN24

Posłanka Polski 2050 Aleksandra Leo pytana w "Faktach po Faktach" o to, kiedy Trzecia Droga zaprezentuje swój projekt dotyczący aborcji, odpowiedziała, że "powinien być już jutro, naprawdę na dniach". - Myślę, że jest to kwestia kilku dni - dodała. - Przedkładanie projektów ustaw przez kluby świadczy o tym, że to jest ważny temat, że każdy z klubów docenia wagę tego tematu - stwierdziła Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO).

Kiedy projekt Trzeciej Drogi w sprawie aborcji?

Kiedy projekt Trzeciej Drogi w sprawie aborcji?

Źródło:
TVN24

Chociaż Japończycy to naród znany z dyscypliny i etosu pracy, japońska gospodarka znów się kurczy. Rządowe dane wskazują na techniczną recesję. Po dekadach stagnacji Japonia spadła z podium trzech najpotężniejszych gospodarek świata, ustępując miejsca Niemcom. Wkrótce mogą wyprzedzić ją także Indie.

Gospodarka Japonii znów się kurczy. "Nie podoba mi się ten stopniowy upadek"

Gospodarka Japonii znów się kurczy. "Nie podoba mi się ten stopniowy upadek"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zamrożone zarodki wykorzystywane w zapłodnieniu in vitro w świetle prawa są dziećmi, a każdy, kto je przypadkowo zniszczy, może być pociągnięty do odpowiedzialności. Tak uznał Sąd Najwyższy stanu Alabama. Ta decyzja może zablokować dostęp do zabiegów zapłodnienia dla wielu kobiet w stanie. Pary, które są w trakcie procedur, boją się, że będą musiały je przerwać. To kolejny tego typu sukces amerykańskich konserwatystów. W ostatnich latach utrudniony został też dostęp do aborcji.

Sąd Najwyższy Alabamy utrudnił dostęp do in vitro. Uznanie zarodków za dzieci wywołało efekt mrożący

Sąd Najwyższy Alabamy utrudnił dostęp do in vitro. Uznanie zarodków za dzieci wywołało efekt mrożący

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komisja Europejska może zatwierdzić w przyszłym tygodniu przekazanie Polsce pierwszej transzy pieniędzy z funduszu odbudowy. Chodzi o ponad sześć miliardów euro - to jakieś 27 miliardów złotych. Jako pierwsza tę informację podała agencja Bloomberg.

Komisja Europejska ma w przyszłym tygodniu zatwierdzić przekazanie Polsce środków na KPO

Komisja Europejska ma w przyszłym tygodniu zatwierdzić przekazanie Polsce środków na KPO

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS