Minister Rau do dymisji? Tego oczekuje opozycja w związku z aferą wizową. "Mafie mogły na tym zarabiać"

Źródło:
Fakty TVN
Minister Rau do dymisji? Tego oczekuje opozycja w związku z aferą wizową. "Mafie mogły na tym zarabiać"
Minister Rau do dymisji? Tego oczekuje opozycja w związku z aferą wizową. "Mafie mogły na tym zarabiać"
Maciej Knapik/Fakty TVN
Minister Rau do dymisji? Tego oczekuje opozycja w związku z aferą wizową. "Mafie mogły na tym zarabiać"Maciej Knapik/Fakty TVN

W kampanii wyborczej sensacją stało się zdjęcie z Nigerii, a na nim tłum ludzi w kolejce do polskiej placówki - i to jest teraz najsłynniejsza ilustracja afery wizowej. W MSZ nie ma już ministra Piotra Wawrzyka, ale opozycja przekonuje, że nie powinno też być ministra Zbigniewa Raua.

Premier Mateusz Morawiecki nie komentuje sprawy wydawania wiz obywatelom Azji i Afryki, choć to on osobiście straszył imigrantami, sugerując, że popełniają przestępstwa i napadają na kobiety. - To jest wielkie niebezpieczeństwo. Gwałty, rabunki, morderstwa. Oni chcą zgotować wam piekło - ostrzegał premier.

Tymczasem na zagranicznych stronach użytkownicy publikowali dokładne instrukcje, co i jak robić, żeby dostać wizę czy pozwolenie na pracę w Polsce. - Rząd PiS zaprosił do Polski 250 tysięcy imigrantów z państw Azji i Afryki w ciągu ostatniego 2,5 roku - wskazuje Jan Grabiec, poseł Platformy Obywatelskiej.

Polska potrzebuje rąk do pracy, więc ogólnie nic w tym złego, gdyby nie to, że PiS jednocześnie nie prowadziło kampanii pełnej strachu oraz oskarżeń wobec tych ludzi i gdyby nie nadużycia. - Istnieje i istniał czarny rynek sprzedaży wiz - informuje Michał Szczerba, poseł Platformy Obywatelskiej.

Czytaj także: Prokuratura i CBA w resorcie spraw zagranicznych. Szef MSZ komentuje kwestię wiz dla migrantów

Na jednym ze zdjęć z ogólnodostępnego serwisu internetowego w opcji street view, czyli podgląd ulicy, widać polską placówkę w Nigerii i tłum ludzi z kopertami czy teczkami w rekach. Przy zdjęciach jest data sprzed dwóch lat. Po co stała ta kolejka? Chcieliśmy o to zapytać ambasadę, ale cały dzień nikt nie odbierał telefonu.

Grodzki: afera wizowa zatoczy kręgi do najwyższych poziomów obecnej władzy
Grodzki: afera wizowa zatoczy kręgi do najwyższych poziomów obecnej władzyTVN24

Pisma do ministra spraw zagranicznych

Opozycja cytuje pismo wiceministra rolnictwa z rządu PiS-u do ministra spraw zagranicznych z PiS-u w sprawie "podjęcia działań w celu umożliwienia przyjazdu cudzoziemców do prac w polskich gospodarstwach", a także listy do ministra Zbigniewa Raua, w których pracodawcy skarżą się, że system wizowy był celowo blokowany, by formalności można było załatwić tylko po wpłaceniu łapówki. W afrykańskiej prasie wzmianki o korupcji pojawiały się już dwa lata temu.

- Mafie mogły na tym zarabiać. Słyszymy, że nawet pięć tysięcy dolarów za wizę - informuje Dariusz Joński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Stanowisko stracił na razie tylko minister Piotr Wawrzyk, który - jak donosi "Gazeta Wyborcza" - miał być kozłem ofiarnym. - Myślę, że tam wiele osób było w tym biznesie połączonych - ocenia Krzysztof Gawkowski, poseł Lewicy. - Oni zrobili z przekraczania granicy Rzeczypospolitej, która podobno jest dla nich święta i nienaruszalna, zwykły handel - komentuje Szymon Hołownia, lider Polski 2050.

Zobacz materiał "Faktów" TVN: Polski rząd stawia zaporę na granicy z Białorusią, ale "współpracuje z firmą, która tych imigrantów sprowadza"

Politycy PiS-u od tematu uciekają lub powtarzają, że wszystko i wszyscy są sprawdzani przez służby. Są też zaprzeczenia, pretensje do dziennikarza o pytanie i wyłączanie mikrofonu.

A co z korupcją? - W każdym środowisko mogą się znaleźć ludzie nieuczciwi - komentuje minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Tylko w mediach rządowych ciągle słyszymy, że władza broni nas przed rzekomą, groźną imigracją.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policja ostatnio zatrzymała w Żurominie dwóch mężczyzn, u których znaleziono plastry przeciwbólowe, z których można pozyskać fentanyl. Na wolności nadal jest jednak mężczyzna, na którego w Żurominie mówią "Duch". Matka jednej z ofiar dilerów mówi, że "Duch" zachowuje się, jakby był nietykalny, choć to on uważany jest w mieście za organizatora handlu fentanylem. Dlaczego lokalni mieszkańcy zdają się wiedzieć więcej niż policja? Ma to sprawdzić Biuro Spraw Wewnętrznych Policji.

Handlarze fentanylu czują się w Żurominie jak królowie życia. Zwłaszcza "Duch" zachowuje się jak nietykalny

Handlarze fentanylu czują się w Żurominie jak królowie życia. Zwłaszcza "Duch" zachowuje się jak nietykalny

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce jest odnotowywanych coraz więcej zachorowań na raka szyi i głowy. Pacjenci często się zgłaszają, kiedy choroba jest w zaawansowanym stadium. Bardzo powszechny wirus HPV przyczynia się do zachorowań. Jak można sobie pomóc? Ból gardła, chrypka, zaburzenia w połykaniu, niedrożność nosa, ból ucha - które trwają kilka tygodni i dłużej - powinny nas skłonić do wykonania dodatkowych badań. Można przeciwko wirusowi się zaszczepić, ale szczepionka nie usunie już istniejącej infekcji.

Wirus HPV może wywołać raka szyi i głowy. "Powinniśmy zrobić wszystko, żeby zaszczepić wszystkich"

Wirus HPV może wywołać raka szyi i głowy. "Powinniśmy zrobić wszystko, żeby zaszczepić wszystkich"

Źródło:
Fakty TVN

"Fundusz, który miał im pomóc, któremu zaufały, zachował się jak ich sprawca przemocy" - ta wypowiedź członkini Stowarzyszenia Intro oddaje nastroje w organizacjach, które nie dostały pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Z ujawnionych nagrań urzędników poprzedniego rządu wyłania się obraz instytucji, w której konkursy były po prostu ustawione.

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Źródło:
Fakty TVN

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przesiewowe badania w ramach pierwszej takiej akcji w Polsce - "Lipidogram dla pierwszaka" - trwały od listopada ubiegłego roku do marca tego roku. Wzięło w nich udział prawie 700 uczniów klas pierwszych z zabrzańskich szkół podstawowych. U 15 procent uczniów stwierdzono podwyższone stężenie cholesterolu, i to częściej u dzieci szczupłych.

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Paryżu rozpoczął się tenisowy turniej Roland Garros, a we Wrocławiu najmłodsi tenisiści mogli spróbować swoich sił w rozpoczętym Hubi Cup - turnieju w kategorii wiekowej Skrzatów, czyli dzieci do lat dwunastu. Patronem zawodów jest nie kto inny, jak Hubert Hurkacz, który ma już za sobą pierwszy mecz w Paryżu.

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Trybunał Konstytucyjny przekracza swoje uprawnienia. Działa na wyraźne zlecenia - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" sędzia Wojciech Hermeliński. Profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego ocenił, że obecne działania TK "są pozbawione podstawy prawnej". - Trybunał wydaje postanowienia, które nie mają żadnego związku z kompetencjami - stwierdził.

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

Źródło:
TVN24

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS

Grupy hakerów z różnych krajów atakują rosyjskie instytucje i firmy zaangażowane w wojnę, wykradając im dane. To dane warte setki milionów dolarów, niektóre mogą być na wagę życia. Dlatego nazywają sami siebie "cyberwojownikami", a swoje zdobycze przekazują Ukraińcom za darmo. Do lidera grupy i jednego z najskuteczniejszych hakerów dotarł reporter TVN24 BiS.

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS