Minister Rau do dymisji? Tego oczekuje opozycja w związku z aferą wizową. "Mafie mogły na tym zarabiać"

Źródło:
Fakty TVN
Minister Rau do dymisji? Tego oczekuje opozycja w związku z aferą wizową. "Mafie mogły na tym zarabiać"
Minister Rau do dymisji? Tego oczekuje opozycja w związku z aferą wizową. "Mafie mogły na tym zarabiać"
Maciej Knapik/Fakty TVN
Minister Rau do dymisji? Tego oczekuje opozycja w związku z aferą wizową. "Mafie mogły na tym zarabiać"Maciej Knapik/Fakty TVN

W kampanii wyborczej sensacją stało się zdjęcie z Nigerii, a na nim tłum ludzi w kolejce do polskiej placówki - i to jest teraz najsłynniejsza ilustracja afery wizowej. W MSZ nie ma już ministra Piotra Wawrzyka, ale opozycja przekonuje, że nie powinno też być ministra Zbigniewa Raua.

Premier Mateusz Morawiecki nie komentuje sprawy wydawania wiz obywatelom Azji i Afryki, choć to on osobiście straszył imigrantami, sugerując, że popełniają przestępstwa i napadają na kobiety. - To jest wielkie niebezpieczeństwo. Gwałty, rabunki, morderstwa. Oni chcą zgotować wam piekło - ostrzegał premier.

Tymczasem na zagranicznych stronach użytkownicy publikowali dokładne instrukcje, co i jak robić, żeby dostać wizę czy pozwolenie na pracę w Polsce. - Rząd PiS zaprosił do Polski 250 tysięcy imigrantów z państw Azji i Afryki w ciągu ostatniego 2,5 roku - wskazuje Jan Grabiec, poseł Platformy Obywatelskiej.

Polska potrzebuje rąk do pracy, więc ogólnie nic w tym złego, gdyby nie to, że PiS jednocześnie nie prowadziło kampanii pełnej strachu oraz oskarżeń wobec tych ludzi i gdyby nie nadużycia. - Istnieje i istniał czarny rynek sprzedaży wiz - informuje Michał Szczerba, poseł Platformy Obywatelskiej.

Czytaj także: Prokuratura i CBA w resorcie spraw zagranicznych. Szef MSZ komentuje kwestię wiz dla migrantów

Na jednym ze zdjęć z ogólnodostępnego serwisu internetowego w opcji street view, czyli podgląd ulicy, widać polską placówkę w Nigerii i tłum ludzi z kopertami czy teczkami w rekach. Przy zdjęciach jest data sprzed dwóch lat. Po co stała ta kolejka? Chcieliśmy o to zapytać ambasadę, ale cały dzień nikt nie odbierał telefonu.

Grodzki: afera wizowa zatoczy kręgi do najwyższych poziomów obecnej władzy
Grodzki: afera wizowa zatoczy kręgi do najwyższych poziomów obecnej władzyTVN24

Pisma do ministra spraw zagranicznych

Opozycja cytuje pismo wiceministra rolnictwa z rządu PiS-u do ministra spraw zagranicznych z PiS-u w sprawie "podjęcia działań w celu umożliwienia przyjazdu cudzoziemców do prac w polskich gospodarstwach", a także listy do ministra Zbigniewa Raua, w których pracodawcy skarżą się, że system wizowy był celowo blokowany, by formalności można było załatwić tylko po wpłaceniu łapówki. W afrykańskiej prasie wzmianki o korupcji pojawiały się już dwa lata temu.

- Mafie mogły na tym zarabiać. Słyszymy, że nawet pięć tysięcy dolarów za wizę - informuje Dariusz Joński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Stanowisko stracił na razie tylko minister Piotr Wawrzyk, który - jak donosi "Gazeta Wyborcza" - miał być kozłem ofiarnym. - Myślę, że tam wiele osób było w tym biznesie połączonych - ocenia Krzysztof Gawkowski, poseł Lewicy. - Oni zrobili z przekraczania granicy Rzeczypospolitej, która podobno jest dla nich święta i nienaruszalna, zwykły handel - komentuje Szymon Hołownia, lider Polski 2050.

Zobacz materiał "Faktów" TVN: Polski rząd stawia zaporę na granicy z Białorusią, ale "współpracuje z firmą, która tych imigrantów sprowadza"

Politycy PiS-u od tematu uciekają lub powtarzają, że wszystko i wszyscy są sprawdzani przez służby. Są też zaprzeczenia, pretensje do dziennikarza o pytanie i wyłączanie mikrofonu.

A co z korupcją? - W każdym środowisko mogą się znaleźć ludzie nieuczciwi - komentuje minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Tylko w mediach rządowych ciągle słyszymy, że władza broni nas przed rzekomą, groźną imigracją.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS