Minister klimatu zdecydowała w sprawie wycinki polskich lasów w 10 lokalizacjach

Źródło:
Fakty TVN
Minister klimatu zdecydowała w sprawie wycinki polskich lasów w 10 lokalizacjach
Minister klimatu zdecydowała w sprawie wycinki polskich lasów w 10 lokalizacjach
Magda Łucyan/Fakty TVN
Minister klimatu zdecydowała w sprawie wycinki polskich lasów w 10 lokalizacjachMagda Łucyan/Fakty TVN

Paulina Hennig-Kloska wydała decyzję o wstrzymaniu lub ograniczeniu wycinki lasów w 10 lokalizacjach - głównie najcenniejszych przyrodniczo puszczach. To środek nadzwyczajny. Chodzi o to, by przestać ciąć natychmiast. Rozwiązania systemowe będą po konsultacjach z leśnikami, ekologami i samorządami.

Lasy Państwowe miały pomysł, aby w wielu miejscach w Polsce zamiast pięknych lasów zostały puste pola. Nowa ministra klimatu zapowiedziała jednak, że część z tych planów zostanie wstrzymana. - Dość tego, czas wyprowadzić piły z części polskich lasów - podkreśla Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska z Polski 2050-Trzeciej Drogi.

Wycinki planowane na 2024 rok

Na początek ministerstwo zapowiada wstrzymanie i ograniczenie cięć w dziesięciu miejscach. - Jest decyzją symboliczną i tylko symboliczną, bo takich miejsc w Polsce jest po prostu o wiele więcej - uważa Marta Jagusztyn z Inicjatywy "Lasy i obywatele". - To jest pierwszy krok i tylko jako pierwszy krok możemy go oceniać. Za tym muszą pójść kolejne kroki - dodaje Marek Józefiak z Greenpeace Polska.

Plany nowej ministerTVN24

Paulina Hennig-Kloska tłumaczy, że to decyzja podejmowana w trybie awaryjnym, ale obiecuje też zmiany systemowe i w przyszłości nawet 20 procent terenów leśnych, na których wycinka będzie zabroniona. - Ten cel nam nadal dalej przyświeca. Ten cel będziemy chcieli zrealizować, ale wszystko to już będzie się działo w rozwiązaniach systemowych, konsultowanych. (...) Będziemy stosować tu w ministerstwie zasadę "nic o nas bez nas" - mówi Paulina Hennig-Kloska.

Od przyrodników i organizacji pozarządowych słyszymy, że kluczowy jest czas, bo mapa planowanych w 2024 roku cięć w większości nadal jest aktualna. - Miejsca przyrodniczo cenne, klimatyczno cenne, społecznie cenne i Lasy Państwowe planują wycinanie tych miejsc. i jest ich bardzo dużo - alarmuje Marta Jagusztyn.

Hennig-Kloska o nowych parkach narodowych
Hennig-Kloska o nowych parkach narodowychTVN24

Lata wycinki

Ostatnie osiem lat pod względem wycinek było rekordowe. - Nawet niektórzy leśnicy w rozmowach mówili, że oni czegoś takiego ani nie widzieli jeszcze, ani się nie spodziewali - mówi profesor Jerzy Szwagrzyk z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Masowe protesty przeciwko wycinkom zaczęły się za czasów ministra Szyszki i planów wycinek w Puszczy Białowieskiej. Niewiele zmieniały demonstracje i blokady. Rząd PiS konsekwentnie realizował nową politykę leśną - o czym wszyscy coraz wyraźniej przekonywali się w kolejnych latach. Pod topór szło wszystko i wszędzie. Nawet stare i niezwykle cenne drzewa.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego odwołany

Bez lasów życie naszych dzieci i wnuków byłoby niezwykle trudne. Na liście do pilnego wstrzymania wycinki są także obszary lasów związane z Puszczą Karpacką i społecznie projektowanym Turnickim Parkiem Narodowym. Cięcia tylko w 2024 roku miały tam sięgnąć 67 tysięcy metrów sześciennych. To oznaczałoby, że codziennie wyjeżdżałoby z tego lasu sześć ciężarówek świeżo powalonych drzew. Ministra klimatu wprawdzie mówi, że jest za powstaniem Turnickiego Parku Narodowego, ale w tej sprawie nie ma żadnych konkretów, ani decyzji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

To jest bardzo dobra informacja dla rodzin około 100 małych pacjentów chorujących na ciężką odmianę hemofilii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia zapłaci za nową terapię. Hemofilia jest nieuleczalna. Zaburzenia krzepliwości krwi mogą doprowadzić do niepełnosprawności.

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Źródło:
Fakty TVN

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 28-letniego Marcina poruszyła nie tylko mieszkańców Sosnowca, ale też całej Polski. Młody piłkarz został pobity przez 16-latków na imprezie masowej w Sosnowcu, a potem zmarł w szpitalu. Sprawcom grożą konsekwencje, ale nie wiadomo, czy będą sądzeni jak dorośli - mogą tego uniknąć, bo to zależy od kwalifikacji prawnej czynu.

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marszałek Szymon Hołownia chce ukarać posła Dariusza Mateckiego, który nocą przez okno wyszedł na dach Sejmu. Maksymalna możliwa kara to 18 tysięcy złotych. Poseł Matecki, pytany o tę sytuację przez dziennikarzy, odpowiada, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Większość komentatorów jest jednak zdania, że to najmniejszy z kłopotów posła Suwerennej Polski.

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Co robi PiS? Rasistowsko używa uprawnionego lęku Polaków przed nielegalną imigracją (...) do politycznej propagandy - powiedział w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO). Odniósł się do publikowanych przez polityków opozycji zdjęć osób o ciemnym kolorze skóry, ocenianych jako podsycanie lęku przed migrantami. - Jeżeli się napisze nieprawdę w internecie, to się to powinno skasować i przeprosić - mówił zaś Janusz Cieszyński (PiS).

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

Źródło:
TVN24

- To rasizm w czystej postaci. To jest również (...) naruszenie dóbr osobistych. Mam nadzieję, że te osoby, które są ofiarami takich działań politycznych, będą miały swoich pełnomocników, którzy zajmą się tą sprawą - mówiła dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, o zdjęciach przedstawiających czarnoskóre osoby opublikowanych przez polityków Suwerennej Polski i PiS w sieci. Krytykują przy tym politykę migracyjną rządu.

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Źródło:
TVN24

Francja skupia na sobie uwagę wielu mediów po tym, jak eurowybory wygrało Zjednoczenie Narodowe, a Emmanuel Macron rozwiązał Zgromadzenie Narodowe. Sytuacja nie umknęła również piłkarskiej reprezentacji Francji. Jej kapitan Kylian Mbappé otwarcie zaapelował do młodych obywateli, by nie pozwolili skrajnie prawicowej partii dojść do władzy.

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS