Minister klimatu zdecydowała w sprawie wycinki polskich lasów w 10 lokalizacjach

Źródło:
Fakty TVN
Minister klimatu zdecydowała w sprawie wycinki polskich lasów w 10 lokalizacjach
Minister klimatu zdecydowała w sprawie wycinki polskich lasów w 10 lokalizacjach
Magda Łucyan/Fakty TVN
Minister klimatu zdecydowała w sprawie wycinki polskich lasów w 10 lokalizacjachMagda Łucyan/Fakty TVN

Paulina Hennig-Kloska wydała decyzję o wstrzymaniu lub ograniczeniu wycinki lasów w 10 lokalizacjach - głównie najcenniejszych przyrodniczo puszczach. To środek nadzwyczajny. Chodzi o to, by przestać ciąć natychmiast. Rozwiązania systemowe będą po konsultacjach z leśnikami, ekologami i samorządami.

Lasy Państwowe miały pomysł, aby w wielu miejscach w Polsce zamiast pięknych lasów zostały puste pola. Nowa ministra klimatu zapowiedziała jednak, że część z tych planów zostanie wstrzymana. - Dość tego, czas wyprowadzić piły z części polskich lasów - podkreśla Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska z Polski 2050-Trzeciej Drogi.

Wycinki planowane na 2024 rok

Na początek ministerstwo zapowiada wstrzymanie i ograniczenie cięć w dziesięciu miejscach. - Jest decyzją symboliczną i tylko symboliczną, bo takich miejsc w Polsce jest po prostu o wiele więcej - uważa Marta Jagusztyn z Inicjatywy "Lasy i obywatele". - To jest pierwszy krok i tylko jako pierwszy krok możemy go oceniać. Za tym muszą pójść kolejne kroki - dodaje Marek Józefiak z Greenpeace Polska.

Plany nowej ministerTVN24

Paulina Hennig-Kloska tłumaczy, że to decyzja podejmowana w trybie awaryjnym, ale obiecuje też zmiany systemowe i w przyszłości nawet 20 procent terenów leśnych, na których wycinka będzie zabroniona. - Ten cel nam nadal dalej przyświeca. Ten cel będziemy chcieli zrealizować, ale wszystko to już będzie się działo w rozwiązaniach systemowych, konsultowanych. (...) Będziemy stosować tu w ministerstwie zasadę "nic o nas bez nas" - mówi Paulina Hennig-Kloska.

Od przyrodników i organizacji pozarządowych słyszymy, że kluczowy jest czas, bo mapa planowanych w 2024 roku cięć w większości nadal jest aktualna. - Miejsca przyrodniczo cenne, klimatyczno cenne, społecznie cenne i Lasy Państwowe planują wycinanie tych miejsc. i jest ich bardzo dużo - alarmuje Marta Jagusztyn.

Hennig-Kloska o nowych parkach narodowych
Hennig-Kloska o nowych parkach narodowychTVN24

Lata wycinki

Ostatnie osiem lat pod względem wycinek było rekordowe. - Nawet niektórzy leśnicy w rozmowach mówili, że oni czegoś takiego ani nie widzieli jeszcze, ani się nie spodziewali - mówi profesor Jerzy Szwagrzyk z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Masowe protesty przeciwko wycinkom zaczęły się za czasów ministra Szyszki i planów wycinek w Puszczy Białowieskiej. Niewiele zmieniały demonstracje i blokady. Rząd PiS konsekwentnie realizował nową politykę leśną - o czym wszyscy coraz wyraźniej przekonywali się w kolejnych latach. Pod topór szło wszystko i wszędzie. Nawet stare i niezwykle cenne drzewa.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego odwołany

Bez lasów życie naszych dzieci i wnuków byłoby niezwykle trudne. Na liście do pilnego wstrzymania wycinki są także obszary lasów związane z Puszczą Karpacką i społecznie projektowanym Turnickim Parkiem Narodowym. Cięcia tylko w 2024 roku miały tam sięgnąć 67 tysięcy metrów sześciennych. To oznaczałoby, że codziennie wyjeżdżałoby z tego lasu sześć ciężarówek świeżo powalonych drzew. Ministra klimatu wprawdzie mówi, że jest za powstaniem Turnickiego Parku Narodowego, ale w tej sprawie nie ma żadnych konkretów, ani decyzji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS