Brak węgla to nie tylko ryzyko marznięcia. W szpitalach mogą być odwoływane zabiegi

Brak węgla to nie tylko ryzyko marznięcia. W szpitalach mogą być odwoływane zabiegi
Brak węgla to nie tylko ryzyko marznięcia. W szpitalach mogą być odwoływane zabiegi
Fakty TVN
Brak węgla to nie tylko ryzyko marznięcia. W szpitalach mogą być odwoływane zabiegiFakty TVN

W kopalniach prowadzone są zapisy na węgiel. Brak węgla to problem nie tylko odbiorców indywidualnych. Problemy mają ciepłownie, szpitale i przedsiębiorstwa. Zagrożone są całe osiedla, możliwe jest odwoływanie zabiegów. Nie tyle z powodu braku ciepła, co braku czystych fartuchów.

Zwłaszcza przed kopalniami widać, że kończą się ciepłe dni. Kolejka odbiorców indywidualnych po węgiel w kopalni Bogdanka nie wylewa się już na kilka kilometrów poza teren przedsiębiorstwa tylko dzięki temu, że sprzedaż trwała przez cały weekend i wprowadzono zapisy.

- Osoba, która przejdzie tę formalną ścieżkę, otrzymuje od nas konkretną datę odbioru węgla - wyjaśnia Dorota Choma z biura prasowego kopalni.

W kopalni Budryk już takie rozwiązanie działa, dlatego kolejki nie widać. W kopalni węgiel można kupić za 1200 złotych za tonę, w składzie - jeśli jest - to po 3-4 tysiące złotych za tonę.

Elektrociepłownia w Kłodzku poprosiła właśnie gminę o 5 milionów złotych pożyczki, bo zapasów nie ma, a bez węgla nie dostarczy ciepła do kilkunastu tysięcy mieszkań i kilku szkół. - Jest to naprawdę poważny problem i jak najszybciej rządzący powinni się nim zająć, i go po prostu rozwiązać - apeluje Michał Piszko, burmistrz Kłodzka. Rząd zdaje się problemu nie dostrzegać.

Problemy szpitali

Pralnia przemysłowa w Tykocinie po miesiącu poszukiwań znalazła zapas węgla na dwa tygodnie, a to ona obsługuje szpitale między innymi w Białymstoku, Ostrołęce, Białej Podlaskiej, Bielsku Podlaskim, Hajnówce i Sokółce. W sumie 19. Bez węgla nie ruszy kotłownia ani żadna pralka.

W szpitalach pranie przeliczane jest na tony. Chodzi nie tylko o pościel. Prać trzeba fartuchy, odzież ochronną czy chusty używane przy operacjach. Na wszelki wypadek oddziały szykują materiały jednorazowe. - Żebyśmy swobodnie z takim własnym zabezpieczeniem patrzyli w przyszłość - tłumaczy Adam Chodziński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

Na dłuższą metę jednak żaden szpital na jednorazówkach nie przetrwa, dlatego właściciele pralni poprosili o pomoc w zdobyciu zapasów urząd marszałkowski, jednak się nie doczekali. - Dla nich kryzysu jeszcze nie ma. Zacznie się wtedy, kiedy szpitale nie dostaną prania, kiedy zostaną wstrzymane operacje i przyjęcie ludzi do szpitali - mówi Andrzej Malinowski z zakładu pralniczego Hollywood Textile Service w Tykocinie.

Rząd słowo "kryzys" wykluczył ze swojego słownika. Zapewnia, że węgiel do Polski trafi. Jednak od dostawy węgla do rozładunku i dystrybucji daleka droga. Może dlatego jeszcze nikt tych zapasów węgla - nie tylko na Podlasiu - nie widział.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS