Brak węgla to nie tylko ryzyko marznięcia. W szpitalach mogą być odwoływane zabiegi

Brak węgla to nie tylko ryzyko marznięcia. W szpitalach mogą być odwoływane zabiegi
Brak węgla to nie tylko ryzyko marznięcia. W szpitalach mogą być odwoływane zabiegi
Fakty TVN
Brak węgla to nie tylko ryzyko marznięcia. W szpitalach mogą być odwoływane zabiegiFakty TVN

W kopalniach prowadzone są zapisy na węgiel. Brak węgla to problem nie tylko odbiorców indywidualnych. Problemy mają ciepłownie, szpitale i przedsiębiorstwa. Zagrożone są całe osiedla, możliwe jest odwoływanie zabiegów. Nie tyle z powodu braku ciepła, co braku czystych fartuchów.

Zwłaszcza przed kopalniami widać, że kończą się ciepłe dni. Kolejka odbiorców indywidualnych po węgiel w kopalni Bogdanka nie wylewa się już na kilka kilometrów poza teren przedsiębiorstwa tylko dzięki temu, że sprzedaż trwała przez cały weekend i wprowadzono zapisy.

- Osoba, która przejdzie tę formalną ścieżkę, otrzymuje od nas konkretną datę odbioru węgla - wyjaśnia Dorota Choma z biura prasowego kopalni.

W kopalni Budryk już takie rozwiązanie działa, dlatego kolejki nie widać. W kopalni węgiel można kupić za 1200 złotych za tonę, w składzie - jeśli jest - to po 3-4 tysiące złotych za tonę.

Elektrociepłownia w Kłodzku poprosiła właśnie gminę o 5 milionów złotych pożyczki, bo zapasów nie ma, a bez węgla nie dostarczy ciepła do kilkunastu tysięcy mieszkań i kilku szkół. - Jest to naprawdę poważny problem i jak najszybciej rządzący powinni się nim zająć, i go po prostu rozwiązać - apeluje Michał Piszko, burmistrz Kłodzka. Rząd zdaje się problemu nie dostrzegać.

Problemy szpitali

Pralnia przemysłowa w Tykocinie po miesiącu poszukiwań znalazła zapas węgla na dwa tygodnie, a to ona obsługuje szpitale między innymi w Białymstoku, Ostrołęce, Białej Podlaskiej, Bielsku Podlaskim, Hajnówce i Sokółce. W sumie 19. Bez węgla nie ruszy kotłownia ani żadna pralka.

W szpitalach pranie przeliczane jest na tony. Chodzi nie tylko o pościel. Prać trzeba fartuchy, odzież ochronną czy chusty używane przy operacjach. Na wszelki wypadek oddziały szykują materiały jednorazowe. - Żebyśmy swobodnie z takim własnym zabezpieczeniem patrzyli w przyszłość - tłumaczy Adam Chodziński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

Na dłuższą metę jednak żaden szpital na jednorazówkach nie przetrwa, dlatego właściciele pralni poprosili o pomoc w zdobyciu zapasów urząd marszałkowski, jednak się nie doczekali. - Dla nich kryzysu jeszcze nie ma. Zacznie się wtedy, kiedy szpitale nie dostaną prania, kiedy zostaną wstrzymane operacje i przyjęcie ludzi do szpitali - mówi Andrzej Malinowski z zakładu pralniczego Hollywood Textile Service w Tykocinie.

Rząd słowo "kryzys" wykluczył ze swojego słownika. Zapewnia, że węgiel do Polski trafi. Jednak od dostawy węgla do rozładunku i dystrybucji daleka droga. Może dlatego jeszcze nikt tych zapasów węgla - nie tylko na Podlasiu - nie widział.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS