Brak węgla to nie tylko ryzyko marznięcia. W szpitalach mogą być odwoływane zabiegi

Brak węgla to nie tylko ryzyko marznięcia. W szpitalach mogą być odwoływane zabiegi
Brak węgla to nie tylko ryzyko marznięcia. W szpitalach mogą być odwoływane zabiegi
Fakty TVN
Brak węgla to nie tylko ryzyko marznięcia. W szpitalach mogą być odwoływane zabiegiFakty TVN

W kopalniach prowadzone są zapisy na węgiel. Brak węgla to problem nie tylko odbiorców indywidualnych. Problemy mają ciepłownie, szpitale i przedsiębiorstwa. Zagrożone są całe osiedla, możliwe jest odwoływanie zabiegów. Nie tyle z powodu braku ciepła, co braku czystych fartuchów.

Zwłaszcza przed kopalniami widać, że kończą się ciepłe dni. Kolejka odbiorców indywidualnych po węgiel w kopalni Bogdanka nie wylewa się już na kilka kilometrów poza teren przedsiębiorstwa tylko dzięki temu, że sprzedaż trwała przez cały weekend i wprowadzono zapisy.

- Osoba, która przejdzie tę formalną ścieżkę, otrzymuje od nas konkretną datę odbioru węgla - wyjaśnia Dorota Choma z biura prasowego kopalni.

W kopalni Budryk już takie rozwiązanie działa, dlatego kolejki nie widać. W kopalni węgiel można kupić za 1200 złotych za tonę, w składzie - jeśli jest - to po 3-4 tysiące złotych za tonę.

Elektrociepłownia w Kłodzku poprosiła właśnie gminę o 5 milionów złotych pożyczki, bo zapasów nie ma, a bez węgla nie dostarczy ciepła do kilkunastu tysięcy mieszkań i kilku szkół. - Jest to naprawdę poważny problem i jak najszybciej rządzący powinni się nim zająć, i go po prostu rozwiązać - apeluje Michał Piszko, burmistrz Kłodzka. Rząd zdaje się problemu nie dostrzegać.

Problemy szpitali

Pralnia przemysłowa w Tykocinie po miesiącu poszukiwań znalazła zapas węgla na dwa tygodnie, a to ona obsługuje szpitale między innymi w Białymstoku, Ostrołęce, Białej Podlaskiej, Bielsku Podlaskim, Hajnówce i Sokółce. W sumie 19. Bez węgla nie ruszy kotłownia ani żadna pralka.

W szpitalach pranie przeliczane jest na tony. Chodzi nie tylko o pościel. Prać trzeba fartuchy, odzież ochronną czy chusty używane przy operacjach. Na wszelki wypadek oddziały szykują materiały jednorazowe. - Żebyśmy swobodnie z takim własnym zabezpieczeniem patrzyli w przyszłość - tłumaczy Adam Chodziński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

Na dłuższą metę jednak żaden szpital na jednorazówkach nie przetrwa, dlatego właściciele pralni poprosili o pomoc w zdobyciu zapasów urząd marszałkowski, jednak się nie doczekali. - Dla nich kryzysu jeszcze nie ma. Zacznie się wtedy, kiedy szpitale nie dostaną prania, kiedy zostaną wstrzymane operacje i przyjęcie ludzi do szpitali - mówi Andrzej Malinowski z zakładu pralniczego Hollywood Textile Service w Tykocinie.

Rząd słowo "kryzys" wykluczył ze swojego słownika. Zapewnia, że węgiel do Polski trafi. Jednak od dostawy węgla do rozładunku i dystrybucji daleka droga. Może dlatego jeszcze nikt tych zapasów węgla - nie tylko na Podlasiu - nie widział.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS