Jak udało się ustalić "Faktom" TVN, jeszcze w tym tygodniu może zostać zarejestrowany w Polsce pierwszy preparat zawierający medyczną marihuanę. To będzie rewolucja, bo to pierwszy lek po wprowadzeniu ustawy dopuszczającej tego typu substancje do sprzedaży w aptekach.
To jest jeszcze nieoficjalna informacja, ale "Faktom" TVN udało się ją potwierdzić w kilku źródłach: najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu zostanie zarejestrowany w Polsce lek zawierający medyczną marihuanę. Chodzi o susz, który zawiera wysokie stężenie THC. To będzie rewolucja, bo to pierwszy lek po wprowadzeniu ustawy dopuszczającej tego typu substancje do sprzedaży w aptekach.
- Bardzo dobra informacja dla pacjentów i lekarzy, którzy przepisują te preparaty. Oby więcej było tak dobrych informacji - uważa pediatra i neurolog dziecięcy, doktor Marek Bachański.
Kolejną dobrą informacją jest to, że doktor Bachański wrócił do pracy. Pediatra został zwolniony z Centrum Zdrowia Dziecka trzy lata temu za to, że leczył dzieci medyczną marihuaną. W zeszłym roku wyrokiem sądu został przywrócony do pracy, ale dyrekcja Centrum nie pozwoliła mu kontaktować się z pacjentami. Wygrał kolejną sprawę i może leczyć dzieci.
- Obecnie w Instytucie Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka prowadzone są dwa badania kliniczne w oparciu o bezpieczeństwo i skuteczność leczenia leku pochodzącego z marihuany - informuje Katarzyna Gardzińska z Centrum Zdrowia Dziecka.
Lek legalny, ale niedostępny
Dla dzieci uczestniczących w badaniach klinicznych marihuana jest, ale w aptekach do tej pory jej nie było. Potwierdza to pani Dorota Schewe, matka Krzysia, który choruje na padaczkę lekooporną.
- Nie mogę kupić leku, który jest legalny, ale w Polsce jest niedostępny. Muszę się stresować i przez internet zamawiać. Ja się nie czuję jak przestępca, bo ja leczę swoje dziecko. Mam w nosie co sobie ktoś o mnie myśli - opowiada pani Dorota.
Dorota Schewe nie jest wyjątkiem. Wielu pacjentów, z powodu braku leków z medyczną marihuaną w aptekach, sprowadzało je do tej pory nielegalnie zza granicy. Także za pośrednictwem dealerów.
- Wszyscy ci pacjenci, którzy w swojej terapii wymagają THC są pozostawieni na pastwę losu, albo raczej na żer czarnego rynku - twierdzi Dorota Gudaniec z fundacji "Krok Po Kroku", a prywatnie matka Maksymiliana, który jest leczony medyczną marihuaną.
Jeden z najskuteczniejszych leków
Pojawienie się suszu, zarejestrowanego przez Urząd Rejestracji Leków i dostępnego w każdej aptece na receptę, będzie dużym wydarzeniem dla bardzo wielu chorych.
- Ten problem dotyczy około pięćdziesięciu tysięcy osób, a może i nawet stu tysięcy, którym medyczna marihuana mogłaby ulżyć w cierpieniach - twierdzi Jacek Cieżkowicz, chirurg onkologiczny z Centrum Terapeutycznego "Max Hemp".
Medyczna marihuana jest jednym z najskuteczniejszych środków uśmierzających ból. Także ten związany z chorobami nowotworowymi.
Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN