Od 160 ataków padaczki dziennie do zera. Pomogła medyczna marihuana

28.03 | Od 160 ataków padaczki dziennie do zera. Pomogła medyczna marihuanaFakty TVN

To nie jest cud, bo skuteczność działania medycznej marihuany jest potwierdzona. Ale dla mamy 8-letniego Bartka cudem jest każdy kolejny dzień bez ataku. Chłopiec cierpi na padaczkę lekooporną. Oporną na wszystko z wyjątkiem marihuany. Liczba ataków ze 160 dziennie spadła do zera.

Bartek Pieńkowski ma 8 lat i waży zaledwie kilkanaście kilogramów. Kontakt z nim jest ograniczony, bo cierpi na padaczkę lekooporną. Na szczęście nie niszczą go już padaczkowe napady.

- Naszym celem było całkowite usunięcie tych napadów i to się udało dopiero po włączeniu (do terapii - przyp. red.) marihuany - tłumaczy Artur Januszaniec, anestezjolog i prezes Fundacji Warszawskie Hospicjum Dla Dzieci.

Lekarze z Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci podawali chłopcu marihuanę, która zawierała kannabidiol (CBD), lecz nie zawierała izomeru kannabidiolu, bardziej psychoaktywnego tetrahydrokannabinolu (THC). 8-latek przyjmował tę marihuanę w postaci czopków, a potem wprost do żołądka - przy pomocy strzykawki.

- Podajemy, przemywamy ciepłą wodą, to jest jedna dawka. Trzy razy dziennie dostaje po 8 mm, trzy takie strzykaweczki - pokazuje Beata Pieńkowska, matka Bartka.

Od 160 do 0

Efekt był zaskakująco dobry. Doktor Artur Januszaniec pokazał dane. Liczba ataków padaczkowych u Bartka ze stu sześćdziesięciu na dobę spadła do zera i to w ciągu zaledwie kilku tygodni.

- Po około półtora miesiąca udało nam się zniwelować duże napady i w zasadzie chłopiec nie ma też drobnych mioklonii, drobnych ruchów mimowolnych, noce są przespane. To jest bardzo dobry efekt - ocenia Mirosława Ślązak, pielęgniarka.

Wcześniej, przed podaniem marihuany, lekarze nie byli w stanie poradzić sobie z ciągle powracającymi napadami. Podawali Bartkowi na raz aż pięć leków przeciwpadaczkowych - bez rezultatu.

- To jest szósty już miesiąc terapii marihuaną, kiedy sukcesywnie wycofujemy się przynajmniej z trzech leków przeciwpadaczkowych - mówi Artur Januszaniec.

Nadzieja dla wielu

Susz dla Bartka był sprowadzany z zagranicy jeszcze w ramach importu docelowego, ale od tego roku w Polsce medyczną marihuanę można już kupić po prostu w aptekach. Stało się to możliwe po tym, jak Sejm przyjął w tej sprawie specjalną ustawę.

- Zdecydowanie jesteśmy spokojniejsi przede wszystkim, bo gdyby nie marihuana medyczna, dzisiaj Bartusia by zapewne z nami nie było - mówi mama Bartka.

Lekarze, pacjenci i ich rodziny czekają na rejestracje kolejnych leków na bazie marihuany i na ich refundację. Leczenie Bartka kosztuje miesięcznie trzy tysiące złotych i płaci za to ze swoich środków hospicjum, a nie Narodowy Fundusz Zdrowia.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Jeśli teraz powstaje "Dom dobry", to lepiej nie zakładać, że tym razem będzie pogodnie. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS