Od 160 ataków padaczki dziennie do zera. Pomogła medyczna marihuana

28.03 | Od 160 ataków padaczki dziennie do zera. Pomogła medyczna marihuanaFakty TVN

To nie jest cud, bo skuteczność działania medycznej marihuany jest potwierdzona. Ale dla mamy 8-letniego Bartka cudem jest każdy kolejny dzień bez ataku. Chłopiec cierpi na padaczkę lekooporną. Oporną na wszystko z wyjątkiem marihuany. Liczba ataków ze 160 dziennie spadła do zera.

Bartek Pieńkowski ma 8 lat i waży zaledwie kilkanaście kilogramów. Kontakt z nim jest ograniczony, bo cierpi na padaczkę lekooporną. Na szczęście nie niszczą go już padaczkowe napady.

- Naszym celem było całkowite usunięcie tych napadów i to się udało dopiero po włączeniu (do terapii - przyp. red.) marihuany - tłumaczy Artur Januszaniec, anestezjolog i prezes Fundacji Warszawskie Hospicjum Dla Dzieci.

Lekarze z Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci podawali chłopcu marihuanę, która zawierała kannabidiol (CBD), lecz nie zawierała izomeru kannabidiolu, bardziej psychoaktywnego tetrahydrokannabinolu (THC). 8-latek przyjmował tę marihuanę w postaci czopków, a potem wprost do żołądka - przy pomocy strzykawki.

- Podajemy, przemywamy ciepłą wodą, to jest jedna dawka. Trzy razy dziennie dostaje po 8 mm, trzy takie strzykaweczki - pokazuje Beata Pieńkowska, matka Bartka.

Od 160 do 0

Efekt był zaskakująco dobry. Doktor Artur Januszaniec pokazał dane. Liczba ataków padaczkowych u Bartka ze stu sześćdziesięciu na dobę spadła do zera i to w ciągu zaledwie kilku tygodni.

- Po około półtora miesiąca udało nam się zniwelować duże napady i w zasadzie chłopiec nie ma też drobnych mioklonii, drobnych ruchów mimowolnych, noce są przespane. To jest bardzo dobry efekt - ocenia Mirosława Ślązak, pielęgniarka.

Wcześniej, przed podaniem marihuany, lekarze nie byli w stanie poradzić sobie z ciągle powracającymi napadami. Podawali Bartkowi na raz aż pięć leków przeciwpadaczkowych - bez rezultatu.

- To jest szósty już miesiąc terapii marihuaną, kiedy sukcesywnie wycofujemy się przynajmniej z trzech leków przeciwpadaczkowych - mówi Artur Januszaniec.

Nadzieja dla wielu

Susz dla Bartka był sprowadzany z zagranicy jeszcze w ramach importu docelowego, ale od tego roku w Polsce medyczną marihuanę można już kupić po prostu w aptekach. Stało się to możliwe po tym, jak Sejm przyjął w tej sprawie specjalną ustawę.

- Zdecydowanie jesteśmy spokojniejsi przede wszystkim, bo gdyby nie marihuana medyczna, dzisiaj Bartusia by zapewne z nami nie było - mówi mama Bartka.

Lekarze, pacjenci i ich rodziny czekają na rejestracje kolejnych leków na bazie marihuany i na ich refundację. Leczenie Bartka kosztuje miesięcznie trzy tysiące złotych i płaci za to ze swoich środków hospicjum, a nie Narodowy Fundusz Zdrowia.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli tylko Ministerstwo Zdrowia przyzna, że tutaj należy coś zrobić, my już jesteśmy w blokach startowych i wiemy, jaki sprzęt należy kupić, jakie ośrodki należy wspomóc, aby kobieta była diagnozowana, leczona i także później rehabilitowana. To jest niezwykle ważne - wskazywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef WOŚP Jurek Owsiak, mówiąc o walce z endometriozą. - Ciśniemy bardzo mocno panią minister zdrowia i widzimy duży postęp - dodał.

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Źródło:
TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

Ruszył nowy niemiecki parlament ze skrajną prawicą jako drugą siłą polityczną. AfD nadal w Bundestagu pozostaje izolowane, ale teraz broni się, odwołując do standardów demokratycznych. Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze.

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS