Mateusz Morawiecki wystartuje z Katowic. "Nie widziałem go tutaj przez całą kadencję"

Źródło:
Fakty TVN
Mateusz Morawiecki wystartuje z Katowic. "Nie widziałem go tutaj przez całą kadencję"
Mateusz Morawiecki wystartuje z Katowic. "Nie widziałem go tutaj przez całą kadencję"
Paweł Płuska/Fakty TVN
Mateusz Morawiecki wystartuje z Katowic. "Nie widziałem go tutaj przez całą kadencję"Paweł Płuska/Fakty TVN

"Skandaliczne i bezmyślne" - tak związkowcy mówią o planach PGE, która do 2030 roku ma odejść od spalania węgla. Przypominają, że obiecano im, że będą go wydobywać jeszcze przez ponad 15 lat, a nie siedem, i piszą w tej sprawie do premiera. Akurat Mateusz Morawiecki kandyduje z Katowic i teraz musi powiedzieć tam ludziom, co właściwie dla nich zrobił. 

Mateusz Morawiecki ponownie jest jedynką w Katowicach i ponownie obiecuje. - Zrobię wszystko, aby już nigdy na Śląsk nie powróciła bieda i bezrobocie, wyprzedaż polskiego majątku, wyprzedaż zakładów pracy - zapowiedział szef polskiego rządu.

Co Mateusz Morawiecki zrobił dla Śląska? - Nie zrobił nic, przywiózł worek paciorków, które rozdawał, i próbował przekupić tubylców - uważa Sebastian Musiał, Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich. Lokalni politycy i działacze wypominają Morawieckiemu, że ani nie czuje Śląska, ani go nie rozumie. Jak twierdzą, nawet się nie starał zdobyć serca Ślązaków, nie zrobił nic, by przyjęto ustawę uznającą ich za mniejszość etniczną. - Którą można było pokazać, że się tych ludzi tutaj szanuje. Jest dalej nierozpatrywana, jest dalej pominięta, jest dalej olana - dodaje Maciej Kopiec z Nowej Lewicy.

Cztery lata temu, gdy premier kandydował ze Śląska, w Katowicach odbyła się defilada wojskowa z okazji Święta Wojska Polskiego. Na tym - jak słyszymy - skończyło się zaangażowanie i wiedza o Śląsku. Gdyby premier miał pomysł na gospodarkę na Śląsku, górnicy stanęliby za nim murem, ale ostanie lata nie wyglądały dla Mateusza Morawieckiego kolorowo. - Oszust ze Śląska i oszust z Wrocławia, bo Ślązacy, Ślązaczki, mieszkańcy województwa, nie mają mu do zawdzięczenia absolutnie nic - podkreśla Monika Rosa z Nowoczesnej.

"Nawet ludzie nie mogli dostać się do jego biura poselskiego"

- Nie widziałem go tutaj przez całą kadencję, nawet ludzie nie mogli dostać się do jego biura poselskiego, żeby się z nim spotkać - mówi Michał Gramatyka z Polski 2050. Górnikom raz się udało, przyszli z węglem. Tym, który zalegał na przykopalnianych składach, gdy do polski jechały rekordowe ilości węgla z Rosji - to też zasługa "posła ze Śląska". - Opowiadał o tym, że będziemy fedrować węgiel do roku 2050. To wszystko tak naprawdę to jest bujda na resorach - dodaje Tomasz Słupik, Komitet Wyborczy Koalicji Obywatelskiej.

Mateusz Morawiecki wciąż podkreśla, że to ważne, aby Śląsk rósł w siłę. Polska Grupa Energetyczna, największy odbiorca śląskiego węgla, w nowo ogłoszonej właśnie strategii zadeklarowała odejście od węgla już za siedem lat. Nieoficjalnie wiadomo, że ważą się losy prezesa PGE, bo taka informacja przed wyborami to cios dla Mateusza Morawieckiego. - Transformacja energetyczna, ogromne wyzwanie, które przed nami stoi, leży, dlatego że pan Mateusz Morawiecki ma głęboko gdzieś Śląsk - uważa Łukasz Kohut, eurodeputowany Nowej Lewicy. W transformacji mogłyby bardzo pomóc pieniądze z Unii. Sześć miliardów euro dla Śląska - jak słyszymy, to między innymi Mateuszowi Morawieckiemu Śląsk zawdzięcza ich brak.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS