Mateusz Morawiecki wystartuje z Katowic. "Nie widziałem go tutaj przez całą kadencję"

Autor:
Źródło:
Fakty TVN
Mateusz Morawiecki wystartuje z Katowic. "Nie widziałem go tutaj przez całą kadencję"
Mateusz Morawiecki wystartuje z Katowic. "Nie widziałem go tutaj przez całą kadencję"
Paweł Płuska/Fakty TVN
Paweł Płuska/Fakty TVNMateusz Morawiecki wystartuje z Katowic. "Nie widziałem go tutaj przez całą kadencję"

"Skandaliczne i bezmyślne" - tak związkowcy mówią o planach PGE, która do 2030 roku ma odejść od spalania węgla. Przypominają, że obiecano im, że będą go wydobywać jeszcze przez ponad 15 lat, a nie siedem, i piszą w tej sprawie do premiera. Akurat Mateusz Morawiecki kandyduje z Katowic i teraz musi powiedzieć tam ludziom, co właściwie dla nich zrobił. 

Mateusz Morawiecki ponownie jest jedynką w Katowicach i ponownie obiecuje. - Zrobię wszystko, aby już nigdy na Śląsk nie powróciła bieda i bezrobocie, wyprzedaż polskiego majątku, wyprzedaż zakładów pracy - zapowiedział szef polskiego rządu.

Co Mateusz Morawiecki zrobił dla Śląska? - Nie zrobił nic, przywiózł worek paciorków, które rozdawał, i próbował przekupić tubylców - uważa Sebastian Musiał, Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich. Lokalni politycy i działacze wypominają Morawieckiemu, że ani nie czuje Śląska, ani go nie rozumie. Jak twierdzą, nawet się nie starał zdobyć serca Ślązaków, nie zrobił nic, by przyjęto ustawę uznającą ich za mniejszość etniczną. - Którą można było pokazać, że się tych ludzi tutaj szanuje. Jest dalej nierozpatrywana, jest dalej pominięta, jest dalej olana - dodaje Maciej Kopiec z Nowej Lewicy.

Cztery lata temu, gdy premier kandydował ze Śląska, w Katowicach odbyła się defilada wojskowa z okazji Święta Wojska Polskiego. Na tym - jak słyszymy - skończyło się zaangażowanie i wiedza o Śląsku. Gdyby premier miał pomysł na gospodarkę na Śląsku, górnicy stanęliby za nim murem, ale ostanie lata nie wyglądały dla Mateusza Morawieckiego kolorowo. - Oszust ze Śląska i oszust z Wrocławia, bo Ślązacy, Ślązaczki, mieszkańcy województwa, nie mają mu do zawdzięczenia absolutnie nic - podkreśla Monika Rosa z Nowoczesnej.

"Nawet ludzie nie mogli dostać się do jego biura poselskiego"

- Nie widziałem go tutaj przez całą kadencję, nawet ludzie nie mogli dostać się do jego biura poselskiego, żeby się z nim spotkać - mówi Michał Gramatyka z Polski 2050. Górnikom raz się udało, przyszli z węglem. Tym, który zalegał na przykopalnianych składach, gdy do polski jechały rekordowe ilości węgla z Rosji - to też zasługa "posła ze Śląska". - Opowiadał o tym, że będziemy fedrować węgiel do roku 2050. To wszystko tak naprawdę to jest bujda na resorach - dodaje Tomasz Słupik, Komitet Wyborczy Koalicji Obywatelskiej.

Mateusz Morawiecki wciąż podkreśla, że to ważne, aby Śląsk rósł w siłę. Polska Grupa Energetyczna, największy odbiorca śląskiego węgla, w nowo ogłoszonej właśnie strategii zadeklarowała odejście od węgla już za siedem lat. Nieoficjalnie wiadomo, że ważą się losy prezesa PGE, bo taka informacja przed wyborami to cios dla Mateusza Morawieckiego. - Transformacja energetyczna, ogromne wyzwanie, które przed nami stoi, leży, dlatego że pan Mateusz Morawiecki ma głęboko gdzieś Śląsk - uważa Łukasz Kohut, eurodeputowany Nowej Lewicy. W transformacji mogłyby bardzo pomóc pieniądze z Unii. Sześć miliardów euro dla Śląska - jak słyszymy, to między innymi Mateuszowi Morawieckiemu Śląsk zawdzięcza ich brak.

Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Źle przygotowana, a do tego przeprowadzona bez nadzoru i bez kontroli - tak Najwyższa Izba Kontroli ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-2021. Wsparcie to miało pomóc łagodzić ekonomiczne skutki pandemii COVID-19, ale - zdaniem kontrolerów - niekoniecznie trafiało do tych, którzy go rzeczywiście potrzebowali.

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS