Morawiecki naciskał na włoską premier. Miller: zaprezentował się jako prymitywny skarżypyta

Źródło:
Fakty TVN
Morawiecki naciskał na włoską premier. Miller: zaprezentował się jako prymitywny skarżypyta
Morawiecki naciskał na włoską premier. Miller: zaprezentował się jako prymitywny skarżypyta
Michał Tracz/Fakty TVN
Morawiecki naciskał na włoską premier. Miller: zaprezentował się jako prymitywny skarżypytaMichał Tracz/Fakty TVN

To kolejna odsłona sporu o ambasadorów. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski potwierdził, że Mateusz Morawiecki naciskał na włoską premier, by powiedziała "nie" kandydaturze Ryszarda Schnepfa na ambasadora, ale nic nie wskórał. W koalicji słychać głosy o zdradzie stanu.

Minister Sikorski potwierdził to, o czym nieoficjalnie mówiło się od kilku dni. - Sprawdziłem tę pogłoskę i, niestety, potwierdza się - powiedział w "Kropce nad i". Dodał, że to oburzające.

Chodzi o sprawę, którą opisała "Gazeta Wyborcza". Mateusz Morawiecki miał naciskać na premierkę Włoch, by odmówiła przyjęcia nowego polskiego ambasadora.

Były prezydent mówi o zdradzie. - To jest donos na państwo polskie. To jest nielojalność wobec państwa polskiego. Powiem więcej: to nosi znamiona zdrady stanu - skomentował Bronisław Komorowski.

CZYTAJ TAKŻE: Morawiecki naciskał na Meloni? Sikorski: sprawdziłem tę pogłoskę i niestety potwierdza się

Morawiecki naciskał na Meloni? Sikorski: sprawdziłem tę pogłoskę i niestety potwierdza się
Morawiecki naciskał na Meloni? Sikorski: sprawdziłem tę pogłoskę i niestety potwierdza sięTVN24

"Pan Morawiecki się zaprezentował jako prymitywny skarżypyta"

Nowy rząd wysyła na placówkę do Rzymu doświadczonego dyplomatę, Ryszarda Schnepfa. Za poprzedniej władzy Schnepf był głośnym krytykiem dyplomacji prowadzonej przez Prawo i Sprawiedliwość. Teraz PiS robi wiele, by ambasadorem nie został.

- Pan Morawiecki się zaprezentował jako prymitywny skarżypyta, który myśli, że jego słowa na arenie międzynarodowej coś jeszcze znaczą - ocenił były premier Leszek Miller.

Ze strony Prawa i Sprawiedliwości słychać zaprzeczenia. - Nic o tym nie wiem - powiedział Jarosław Kaczyński. - Takie działania nie miały po prostu miejsca - oświadczył Piotr Müller, były rzecznik rządu Mateusza Morawieckiego i polityk Prawa i Sprawiedliwości, który uzyskał mandat do Parlamentu Europejskiego.

Faktem jest, że niedawno Morawiecki rozmawiał z Meloni. Prawo i Sprawiedliwość jest z nią w jednej frakcji w Parlamencie Europejskim, ale partia zarzeka się, że rozmowy o ambasadorze nie było. - Jestem przekonany, że to jest, jak to się dzisiaj mówi w tej nowopolszczyźnie, fejk - powiedział Jarosław Kaczyński.

Podobne zabiegi miały być stosowane w Kijowie i Budapeszcie

"Gazeta Wyborcza" twierdzi jednak, że potwierdziła te rewelacje nie tylko w źródłach w Polsce, ale i we Włoszech. Co więcej, podobne zabiegi miały być stosowane w Kijowie i Budapeszcie.

- To jest takie działanie bardzo niepropaństwowe, bardzo niepatriotyczne - oceniła ministra funduszy i polityki regionalnej, była ambasador RP w Rosji, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz z Polski 2050.

Podobne historie w dyplomacji niemal się nie zdarzają, a odmowa przyjęcia ambasadora to zazwyczaj potężny zgrzyt w dwustronnych relacjach.

- Morawiecki już nie raz udowodnił, że działa ze szkodą dla interesu Polski - zwrócił uwagę Borys Budka z Platformy Obywatelskiej, który uzyskał mandat do Parlamentu Europejskiego.

- To nie jest tylko sabotaż, ale PiS, gdyby to robiła dzisiejsza koalicja, a ówczesna opozycja, nazwałby to zdradą dyplomatyczną - podkreślił Robert Biedroń, eurodeputowany Nowej Lewicy, który uzyskał mandat do Parlamentu Europejskiego. - To jest zdrada dyplomatyczna, to jest działanie na szkodę państwa, na szkodę racji stanu - dodał.

Schnepf o zaproszeniu Dudy i Tuska do Białego Domu: to nie jest codzienna sytuacja
Schnepf o zaproszeniu Dudy i Tuska do Białego Domu: to nie jest codzienna sytuacjaTVN24

Otwarty konflikt między prezydentem a rządem trwa

Konflikt o ambasadorów trwa od tygodni i chociaż zakulisowo rząd miał dogadać się z prezydentem, to Andrzej Duda nagle zmienił zdanie. Zagroził, że nie zaakceptuje kandydatów wysuniętych przez rząd, chociaż zgodnie z konstytucją to Rada Ministrów prowadzi politykę zagraniczną państwa. Radosław Sikorski chce wymienić blisko 50 ambasadorów, ale to prezydent ostatecznie musi ich mianować.

- Apeluję o to, aby po prostu usiąść do rozmów i na spokojnie porozmawiać o tych sprawach - mówi Piotr Müller. - Chciałbym, żeby tutaj była otwartość ze strony Pałacu Prezydenckiego na te nominacje, bo jako rząd mamy do tego prawo - zwraca uwagę wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

ZOBACZ TEŻ: Sikorski: Kreml można powstrzymać, a nawet pokonać. Po prostu o tym zapomnieliśmy

W sprawie włoskiej domniemane zakulisowe starania byłego premiera nic nie dały, Meloni miała powiedzieć mu, że nie będzie się wtrącać. - Dzięki temu pan ambasador Schnepf dostał zgodę Włoch na służbę trzy razy szybciej niż normalnie - podsumowuje Radosław Sikorski.

Nie wiadomo na razie, czy Ryszard Schnepf otrzyma nominację prezydenta. Jeśli nie, on i inni dyplomaci wysłani na placówki pozostaną w niższej randzie charge d'affairs, na czym straci wizerunek naszego państwa.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Aż 40 procent Polaków z własnych pieniędzy zapłaciło w ubiegłym roku za wizytę u lekarza. Okazuje się, że nie dlatego, że mamy poczucie, że prywatnie znaczy lepiej. W zdecydowanej większości wypadków decydujemy się zapłacić, gdy słyszymy, ile czekalibyśmy na wizytę u specjalisty z NFZ. I wydajemy już naprawdę sporo - średnio 80 złotych na osobę miesięcznie.

Polacy coraz częściej wybierają leczenie prywatne. "Dostępność do publicznej ochrony zdrowia minimalna lub po prostu żadna"

Polacy coraz częściej wybierają leczenie prywatne. "Dostępność do publicznej ochrony zdrowia minimalna lub po prostu żadna"

Źródło:
Fakty TVN

Pieniądze na odbudowę terenów zniszczonych przez powódź jeszcze nie dotarły do wszystkich miejsc, w których są niezbędne. Nie wszystkie samorządy zgłosiły wnioski o środki na remont i wyposażenie zalanych szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedłużyło termin składania wniosków o kolejny tydzień, do 6 grudnia. - Środki są zabezpieczone, wystarczy złożyć wniosek - apeluje wiceministra Magdalena Rogulska.

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Być może Wołodymyr Zełenski chce uprzedzić niektóre, bardziej niekorzystne dla Ukrainy, propozycje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Stanisław Koziej, były szef BBN. Odniósł się do słów prezydenta Ukrainy o możliwości przyznania członkostwa w NATO tej części Ukrainy, która jest pod jej kontrolą. Michał Przedlacki z "Superwizjera" stwierdził, że "to jest jedyna realna możliwość, żeby roztoczyć parasol bezpieczeństwa nad tymi terytoriami", jednak dodał, "nie wierzy, aby Zachód był w stanie to zapewnić Ukrainie".

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

Źródło:
PAP

- My nie wybieramy aktora w castingu, to nie jest film. Wybieramy osobę, która będzie podejmować dramatycznie istotne decyzje - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Joanna Mucha, wiceministra edukacji z Polski 2050. Stwierdziła, że Karol Nawrocki "jest obywatelskim kandydatem w takim sensie, że to jest kandydat obywatela Kaczyńskiego". - To nie są wybory na mistera Polski, tylko na prezydenta - dodała Kamila Gasiuk-Pihowicz, europosłanka Koalicji Obywatelskiej.

"To tykająca bomba zegarowa". Nawrocki "jak kameleon, który przywdzieje każde poglądy"

"To tykająca bomba zegarowa". Nawrocki "jak kameleon, który przywdzieje każde poglądy"

Źródło:
TVN24

W czasie kampanii wyborczej Donald Trump zapowiadał największe deportacje w historii Ameryki. Obietnicę powtarzał tak często, że dotarła ona do imigrantów, którzy zmierzają do Stanów Zjednoczonych, choć są jeszcze bardzo daleko od granicy. Przez Meksyk idzie karawana ludzi z Hondurasu, Wenezueli i innych państw Ameryki Południowej. Dla nich to walka z czasem. Muszą dotrzeć do granicy przed 20 stycznia, bo mają nadzieję, że uda im się jeszcze dostać do Stanów Zjednoczonych.

Karawana imigrantów walczy z czasem, by dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi przed 20 stycznia

Karawana imigrantów walczy z czasem, by dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi przed 20 stycznia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Gruzji trwają protesty przeciwko decyzji rządu o zawieszeniu rozmów na temat przystąpienia kraju do Unii Europejskiej. W piątkowy wieczór tysiące osób manifestowało w Tbilisi. O sytuacji w kraju w "Faktach o Świecie" mówił prof. Grigol Julukhidze, gruziński politolog z Uniwersytetu Kaukaskiego. 

Kolejny dzień protestów w Tbilisi. "Dla wielu Gruzinów eurointegracja jest czerwoną linią"

Kolejny dzień protestów w Tbilisi. "Dla wielu Gruzinów eurointegracja jest czerwoną linią"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemal tysiącletnia katedra Notre Dame znów zachwyca, choć 5 lat temu, gdy stanęła w płomieniach, wielu myślało, że to już koniec jej historii. Oficjalne ponowne otwarcie katedry odbędzie się 7 grudnia, a przy jej odbudowie pracowała między innymi polska malarka i konserwatorka - Felicja Lamprecht. W rozmowie z "Faktami o Świecie" opowiedziała o swojej pracy.

"Zabytek na naszych oczach kwitł". Kulisy odbudowy katedry Notre Dame

"Zabytek na naszych oczach kwitł". Kulisy odbudowy katedry Notre Dame

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS