Mariusz Błaszczak oprócz K9 zamówił także Kraby. "Na koniec chce pozostawić po sobie dobre wrażenie"

Źródło:
Fakty TVN
Mariusz Błaszczak oprócz K9 zamówił także Kraby. "Na koniec chce pozostawić po sobie dobre wrażenie"
Mariusz Błaszczak oprócz K9 zamówił także Kraby. "Na koniec chce pozostawić po sobie dobre wrażenie"
Paweł Szot/Fakty TVN
Mariusz Błaszczak oprócz K9 zamówił także Kraby. "Na koniec chce pozostawić po sobie dobre wrażenie"Paweł Szot/Fakty TVN

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał w piątek umowę na 152 polskie armatohaubice Krab. Wartość kontraktu to 10 miliardów złotych. Kilka dni temu minister kupił tyle samo haubic koreańskich.

Minister obrony narodowej zatwierdził umowę między Agencją Uzbrojenia a Polską Grupą Zbrojeniową na dostarczenie polskiej armii 152 armatohaubic Krab. - Zawsze wtedy, kiedy polski przemysł zbrojeniowy ma odpowiednie moce produkcyjne, lokujemy nasze zamówienia właśnie w polskim przemyśle zbrojeniowym - mówił Mariusz Błaszczak.

Niemal identyczny sprzęt MON zamawia za granicą - w pierwszej kolejności i w większych ilościach. W sierpniu ubiegłego roku podpisano umowę na 212 haubic K9 z Korei Południowej, a tydzień temu na kolejne 152 sztuki.

- Podpisywanie umów z polskim przemysłem zbrojeniowym powinno być priorytetem. Natomiast obecny rząd, który teraz odchodzi, nie kupował sprzętu w polskim przemyśle w takim zakresie, jak powinien, i na koniec chce pozostawić po sobie dobre wrażenie - uważa komandor porucznik rezerwy Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl

CZYTAJ TAKŻE: Jest kolejne zamówienie na koreańskie armatohaubice. Czemu nie na Kraby?

152 koreańskie haubice po piątkowym niskim kursie dolara mają kosztować ponad 12 miliardów złotych. Taka sama liczba polskich Krabów - niecałe 10 miliardów.

Z Koreańczykami MON zawarło konkretne umowy wykonawcze. Z Polską Grupą Zbrojeniową tak zwaną umowę ramową. - Jest tylko pewną ramą, pewnym założeniem, które dopiero się wypełnia tymi umowami wykonawczymi, czyli tak naprawdę tymi, w których określone jest już dokładnie, co się kupuje, za ile, w jakiej dokładnie konfiguracji, w jakim terminie - wyjaśnia Juliusz Sabak, redaktor prowadzący Portalobronny.se.pl.

Ćwiczenia Dynamic Front 23. Polskie Kraby ćwiczą w terenie zurbanizowanym. Cała relacja reportera TVN24
Ćwiczenia Dynamic Front 23. Polskie Kraby ćwiczą w terenie zurbanizowanym. Cała relacja reportera TVN24TVN24

Nowy rząd zapowiada weryfikację zakupów MON

Rok temu, zamawiając sprzęt w Azji, MON tłumaczył, że polski producent nie byłby w stanie zrealizować tak dużego kontraktu. - Moce huty są tak naprawdę w 100 procentach wykorzystane do 2027 roku - mówił ppłk Krzysztof Płatek, ówczesny rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia.

Przed koreańskimi zakupami nikt jednak w Stalowej Woli oficjalnie o możliwości zwiększenia produkcji nie pytał, a te w ciągu roku podwoiły się i dalej rosną. - Polska Grupa Zbrojeniowa czyni wszelkie starania inwestycyjne, aby rozwijać zdolności produkcyjne, aby rozwijać zdolności na potrzeby Polskich Sił Zbrojnych przede wszystkim. Aby nadążyć za oczekiwaniami ministra obrony narodowej pana Mariusza Błaszczaka - zapewnia Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Wszystko wskazuje na to, że przyszłym tygodniu Mariusz Błaszczak przestanie być ministrem. - Wszystkie działania podejmowane po 15 października - niezależnie, w jakim ministerstwie - oceniam jako działania, które nie miały zgody społecznej - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego, kandydat na wicepremiera i ministra obrony narodowej.

Decyzje o miliardowych zakupach, które zapadły w ostatnich tygodniach, mają zostać zweryfikowane.

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

"Podróże z klasą", czyli nowy program Ministerstwa Edukacji Narodowej, to środki na wycieczki szkolne. Muszą być wizyty w muzeach, centrach nauki czy teatrach, ale nie ma listy dopuszczalnych miejsc - jak za czasów ministra Czarnka. Jest jeden problem: z dodatkowym wynagrodzeniem dla nauczycieli na wycieczce.

MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele jednak pytają: co z nadgodzinami?

MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele jednak pytają: co z nadgodzinami?

Źródło:
Fakty TVN

Według nieoficjalnych informacji Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska ambasadora RP w USA i z dyplomacji - dowiedział się korespondent "Faktów" TVN w USA Marcin Wrona.

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska

Źródło:
tvn24.pl

W Sejmie wybuchł spór o to, kto częściej częściej zakuwał żołnierzy w kajdanki. To po tym, jak premier Donald Tusk w mediach społecznościowych napisał: "W czasie rządów PiS Żandarmeria nakładała zatrzymanym żołnierzom kajdanki ponad 500 razy. Nikt się nie oburzał, nie było sensacyjnych artykułów, nie żądano dymisji Ministra Obrony, prezydent nie zwoływał Rady Bezpieczeństwa". Na wpis postanowił zareagować były szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Zawrzało po wpisie Tuska. Błaszczak odpowiedział

Zawrzało po wpisie Tuska. Błaszczak odpowiedział

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzej kandydaci Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego z odległych miejsc przeskoczyli partyjne "jedynki" i zdobyli mandaty. To posłowie Michał Dworczyk, Piotr Mueller i Waldemar Buda. Łączy ich to, że są ludźmi byłego premiera Mateusza Morawieckiego. - Morawiecki przykrył ludzi Kaczyńskiego ogromnymi pieniędzmi. Milionami. I Kaczyński się połapał, ale to dopiero w ostatnich dniach. To już było za późno - komentuje Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej. Materiał "Faktów po południu" w TVN24.

"Kaczyński się połapał dopiero w ostatnich dniach". Morawiecki i jego ludzie górą

"Kaczyński się połapał dopiero w ostatnich dniach". Morawiecki i jego ludzie górą

Źródło:
TVN24

Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, mówił w "Faktach po po Faktach" w TVN24, że głównymi założeniami prezydenckiego projektu dotyczącego sił zbrojnych są wprowadzenie systemu kierowania obroną państwa, wprowadzenie stałych planów obrony oraz reforma systemu kierowania i dowodzenia. Odniósł się też do tego, że prezentował ten projekt w Sejmie niemal przy pustej sali. - To zdumiewające i porażające - ocenił.

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Źródło:
TVN24, PAP

- To jest bardzo ogólne pojęcie i moim zdaniem ciut niebezpieczne. Niewątpliwie potrzebujemy odbudowy przemysłu zbrojeniowego. Czy to oznacza, że cała gospodarka powinna funkcjonować na nadzwyczajnych warunkach? Nie wydaje mi się być to uzasadnione - mówił w programie "Fakty po Faktach" Jerzy Hausner, ekonomista, przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, były wicepremier i szef resortu pracy, odnosząc się do słów wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza dotyczących przestawienia gospodarki w tryb zagrożenia wojną.

Gospodarka w trybie wojennym? "Ciut niebezpieczne"

Gospodarka w trybie wojennym? "Ciut niebezpieczne"

Źródło:
TVN24

W gigantycznym więzieniu dla kobiet i dzieci w północnej Syrii bez procesu i wyroku przetrzymywane są przez lata żony wojowników tak zwanego Państwa Islamskiego razem z dziećmi. Zamknięte, odizolowane w trudnych warunkach, tylko się radykalizują. Dlatego ich synowie, kiedy skończą 12 lat, są im odbierani i zamykani w innym ośrodku - takim, który ma ich integrować ze społeczeństwem.

W Syrii jest więzienie dla żon i dzieci wojowników ISIS. Chłopcy są przenoszeni, jak skończą 12 lat

W Syrii jest więzienie dla żon i dzieci wojowników ISIS. Chłopcy są przenoszeni, jak skończą 12 lat

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nieco ponad połowa uprawnionych poszła w całej Europie wybrać posłów do europarlamentu. Są oczywiście kraje, które mogą pochwalić się dobrym wynikiem, jak Niemcy - ponad 64 procent czy Dania i Cypr - prawie 60 procent. Nie brak też miejsc jak Chorwacja czy kraje bałtyckie, gdzie głosujących było 20-30 procent. Czemu obywatele tych państw nie byli zainteresowani wyborami, o których od dawna mówiono, że są jednymi z najważniejszych dla przyszłości Wspólnoty?

Niektóre kraje prawie w ogóle nie są zainteresowane wyborami do europarlamentu. Skąd się to bierze?

Niektóre kraje prawie w ogóle nie są zainteresowane wyborami do europarlamentu. Skąd się to bierze?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Alternatywa dla Niemiec (AfD) jest nazywana "partią TikToka". W opinii Deutsche Welle AfD skutecznie i strategicznie kierowała swoje komunikaty do najmłodszych wyborców. Nie tylko ta niemiecka partia z sukcesem wykorzystała media społecznościowe. Tak samo zrobił 28-letni Jordan Bardella z francuskiego Zjednoczenia Narodowego, a także 24-letni Fidias Panayiotou, influencer z Cypru.

AfD z powodzeniem wykorzystała TikToka w kampanii. Z kolei na Cyprze europosłem został 24-letni influencer

AfD z powodzeniem wykorzystała TikToka w kampanii. Z kolei na Cyprze europosłem został 24-letni influencer

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS