Mariusz Błaszczak oprócz K9 zamówił także Kraby. "Na koniec chce pozostawić po sobie dobre wrażenie"

Źródło:
Fakty TVN
Mariusz Błaszczak oprócz K9 zamówił także Kraby. "Na koniec chce pozostawić po sobie dobre wrażenie"
Mariusz Błaszczak oprócz K9 zamówił także Kraby. "Na koniec chce pozostawić po sobie dobre wrażenie"
Paweł Szot/Fakty TVN
Mariusz Błaszczak oprócz K9 zamówił także Kraby. "Na koniec chce pozostawić po sobie dobre wrażenie"Paweł Szot/Fakty TVN

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał w piątek umowę na 152 polskie armatohaubice Krab. Wartość kontraktu to 10 miliardów złotych. Kilka dni temu minister kupił tyle samo haubic koreańskich.

Minister obrony narodowej zatwierdził umowę między Agencją Uzbrojenia a Polską Grupą Zbrojeniową na dostarczenie polskiej armii 152 armatohaubic Krab. - Zawsze wtedy, kiedy polski przemysł zbrojeniowy ma odpowiednie moce produkcyjne, lokujemy nasze zamówienia właśnie w polskim przemyśle zbrojeniowym - mówił Mariusz Błaszczak.

Niemal identyczny sprzęt MON zamawia za granicą - w pierwszej kolejności i w większych ilościach. W sierpniu ubiegłego roku podpisano umowę na 212 haubic K9 z Korei Południowej, a tydzień temu na kolejne 152 sztuki.

- Podpisywanie umów z polskim przemysłem zbrojeniowym powinno być priorytetem. Natomiast obecny rząd, który teraz odchodzi, nie kupował sprzętu w polskim przemyśle w takim zakresie, jak powinien, i na koniec chce pozostawić po sobie dobre wrażenie - uważa komandor porucznik rezerwy Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl

CZYTAJ TAKŻE: Jest kolejne zamówienie na koreańskie armatohaubice. Czemu nie na Kraby?

152 koreańskie haubice po piątkowym niskim kursie dolara mają kosztować ponad 12 miliardów złotych. Taka sama liczba polskich Krabów - niecałe 10 miliardów.

Z Koreańczykami MON zawarło konkretne umowy wykonawcze. Z Polską Grupą Zbrojeniową tak zwaną umowę ramową. - Jest tylko pewną ramą, pewnym założeniem, które dopiero się wypełnia tymi umowami wykonawczymi, czyli tak naprawdę tymi, w których określone jest już dokładnie, co się kupuje, za ile, w jakiej dokładnie konfiguracji, w jakim terminie - wyjaśnia Juliusz Sabak, redaktor prowadzący Portalobronny.se.pl.

Ćwiczenia Dynamic Front 23. Polskie Kraby ćwiczą w terenie zurbanizowanym. Cała relacja reportera TVN24
Ćwiczenia Dynamic Front 23. Polskie Kraby ćwiczą w terenie zurbanizowanym. Cała relacja reportera TVN24TVN24

Nowy rząd zapowiada weryfikację zakupów MON

Rok temu, zamawiając sprzęt w Azji, MON tłumaczył, że polski producent nie byłby w stanie zrealizować tak dużego kontraktu. - Moce huty są tak naprawdę w 100 procentach wykorzystane do 2027 roku - mówił ppłk Krzysztof Płatek, ówczesny rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia.

Przed koreańskimi zakupami nikt jednak w Stalowej Woli oficjalnie o możliwości zwiększenia produkcji nie pytał, a te w ciągu roku podwoiły się i dalej rosną. - Polska Grupa Zbrojeniowa czyni wszelkie starania inwestycyjne, aby rozwijać zdolności produkcyjne, aby rozwijać zdolności na potrzeby Polskich Sił Zbrojnych przede wszystkim. Aby nadążyć za oczekiwaniami ministra obrony narodowej pana Mariusza Błaszczaka - zapewnia Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Wszystko wskazuje na to, że przyszłym tygodniu Mariusz Błaszczak przestanie być ministrem. - Wszystkie działania podejmowane po 15 października - niezależnie, w jakim ministerstwie - oceniam jako działania, które nie miały zgody społecznej - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego, kandydat na wicepremiera i ministra obrony narodowej.

Decyzje o miliardowych zakupach, które zapadły w ostatnich tygodniach, mają zostać zweryfikowane.

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

Każda ze stron musi dbać o swoją opinię publiczną i o swoich obywateli, tak że nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Truszczyński, dyplomata i były wiceszef MSZ, komentując wizytę ukraińskiego premiera na granicy i brak spotkania z przedstawicielami strony polskiej. - Nie myślę, żeby Ukraińcy liczyli tutaj na taką szybką i taką "w biegu" odpowiedź strony polskiej. Strona polska prawidłowo odpowiedziała - stwierdził profesor Artur Nowak-Far, były wiceminister spraw zagranicznych, wykładowca SGH.

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS