Dwoje kandydatów na RPO. Kandydat opozycji zdaje się być na prowadzeniu

27.05.2021 | Dwoje kandydatów na RPO. Kandydat opozycji zdaje się być na prowadzeniu
27.05.2021 | Dwoje kandydatów na RPO. Kandydat opozycji zdaje się być na prowadzeniu
Arleta Zalewska | Fakty TVN
27.05.2021 | Dwoje kandydatów na RPO. Kandydat opozycji zdaje się być na prowadzeniuArleta Zalewska | Fakty TVN

Kluby parlamentarne Koalicji Obywatelskiej, PSL i Lewicy, a także koła poselskie Polska 2050 i Polskie Sprawy poprą kandydaturę profesora Marcina Wiącka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Za tą kandydaturą opowiada się także kilku polityków związanych z obozem Zjednoczonej Prawicy. Jednym z nich jest szef Porozumienia Jarosław Gowin. PiS z kolei popiera kandydaturę senator Lidii Staroń. Czas policzyć szable.

Prawo i Sprawiedliwość poinformowało w czwartek rano, że poprze kandydaturę senator niezależnej Lidii Staroń na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Wtedy ani nowa kandydatka, ani szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki nie mieli pewności, ilu posłów Zjednoczonej Prawicy ostatecznie zagłosuje za senator niezależną.

Lidia Staroń również w czwartek rano została zapytana przez dziennikarzy o to, czy ma pewność, że uzyska poparcie większości sejmowej. Odpowiedziała, że "nie wie". - Jeżeli to będzie gra polityczna, to być może nie – podkreśliła.

Podobne pytanie usłyszał wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS). - Będziemy głosować za panią senator – odpowiedział. Dopytywany, czy jej kandydaturę poprze również Porozumienie Jarosława Gowina, powiedział, że z doniesień medialnych wie, iż "sytuacja jest skomplikowana".

Kilka godzin później okazało się, że zdecydowana część opozycji oraz łącznie pięciu posłów Klubu Parlamentarnego PiS, w tym sam wicepremier Jarosław Gowin, podpisali się pod kandydaturą profesora Marcina Wiącka na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich.

- Wspólnie dziękujemy również tym, którzy podpisali się ze strony Porozumienia – powiedział na konferencji prasowej Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL. - Bardzo się cieszę, że stoimy tu dziś razem, bardzo się cieszę, że również możemy liczyć na poparcie z drugiej strony – dodała Hanna Gill-Piątek z koła Polska 2050. - Potrafimy rozmawiać i w tych chwilach próby potrafimy również ponad wszelkimi podziałami wyłonić takie osoby – oświadczył z kolei Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Kto ma jakie poparcie?Fakty TVN

Jak wygląda podział głosów w Sejmie?

W Sejmie Lidia Staroń - przy założeniu, że poprą ją posłowie PiS i Solidarnej Polski - będzie mogła liczyć na 219 głosów. Profesor Marcin Wiącek, jeśli poprze go Koalicja Obywatelska, Lewica, klub PSL-u, Porozumienie, Polska 2050, Koło Poselskie Polskie Sprawy, czworo posłów niezrzeszonych plus poseł Zbigniew Giżyński z PiS, jak on sam zadeklarował w czwartek, może uzyskać w Sejmie 224 głosy.

Oznacza to, że decydujący głos może być po stronie posłów Konfederacji oraz koła Kukiz'15, gdzie większość posłów decyzji jeszcze nie podjęła. Dodając do tego jednego niepewnego posła niezrzeszonego, jest to w sumie grupa 16 posłów.

Paweł Kukiz w rozmowie z "Faktami" TVN poinformował, że on w sprawie wyłonienia RPO w ogóle nie będzie głosować, bo - jego zdaniem - rzecznika powinni wybierać obywatele.

- Sytuacja rzeczywiście staje się bardzo zagmatwana. Następuje niezamierzone odwrócenie sojuszy, tak że wszystko może się zdarzyć – podkreśla Jan Maria Jackowski, senator Prawa i Sprawiedliwości.

Kluczowe dla decyzji Jarosława Gowina miało być to, co 24 godziny wcześniej wydarzyło się w Zjednoczonej Prawicy w sprawie zgłoszonego przez jego partię kandydata na RPO.

Porozumienie poinformowało, że przedstawiło kierownictwu Prawa i Sprawiedliwości profesora Marka Konopczyńskiego jako kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich. W czwartek rano profesor sam z kandydowania zrezygnował. Nie uzyskał poparcia ze strony PiS.

"W związku z informacjami o braku poparcia największego sejmowego ugrupowania, uważam moje dalsze zaangażowanie w proces wyborów RPO za bezprzedmiotowe" – napisał w mediach społecznościowych profesor Konopczyński.

- Po tym, jak dość ostentacyjnie Prawo i Sprawiedliwość zignorowało kandydaturę Gowina na Rzecznika Praw Obywatelskich, chociaż Jarosław Kaczyński publicznie mówił, że teraz jest kolej dla partii Gowina na tego kandydata, to myślę, że już dzisiaj miejsce Jarosława Gowina w koalicji rządowej jest mocno wątpliwe – powiedział Michał Kamiński, senator opozycji i wicemarszałek Senatu.

Kadencja obecnego Rzecznika Praw Obywatelskich zakończyła się we wrześniu 2020 roku. Od ponad 9 miesięcy parlament nie jest wstanie wskazać następcy Adama Bodnara.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Współpracownik niemieckiego europosła populistycznej Alternatywy dla Niemiec jest oskarżony o szpiegowanie dla Chin. Deputowany do Bundestagu z ramienia AfD Petr Bystron jest oskarżany przez czeski wywiad o branie pieniędzy od portalu Voice of Europe - de facto rosyjskiej agentury. To tylko dwa najnowsze skandale związane z AfD. Jak ostatnio podał tygodnik "Der Spiegel", manifest AfD miała napisać na Kremlu jedna z głównych propagandystek Władimira Putina.

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

Źródło:
Fakty TVN

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS