Dwoje kandydatów na RPO. Kandydat opozycji zdaje się być na prowadzeniu

27.05.2021 | Dwoje kandydatów na RPO. Kandydat opozycji zdaje się być na prowadzeniu
27.05.2021 | Dwoje kandydatów na RPO. Kandydat opozycji zdaje się być na prowadzeniu
Arleta Zalewska | Fakty TVN
27.05.2021 | Dwoje kandydatów na RPO. Kandydat opozycji zdaje się być na prowadzeniuArleta Zalewska | Fakty TVN

Kluby parlamentarne Koalicji Obywatelskiej, PSL i Lewicy, a także koła poselskie Polska 2050 i Polskie Sprawy poprą kandydaturę profesora Marcina Wiącka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Za tą kandydaturą opowiada się także kilku polityków związanych z obozem Zjednoczonej Prawicy. Jednym z nich jest szef Porozumienia Jarosław Gowin. PiS z kolei popiera kandydaturę senator Lidii Staroń. Czas policzyć szable.

Prawo i Sprawiedliwość poinformowało w czwartek rano, że poprze kandydaturę senator niezależnej Lidii Staroń na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Wtedy ani nowa kandydatka, ani szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki nie mieli pewności, ilu posłów Zjednoczonej Prawicy ostatecznie zagłosuje za senator niezależną.

Lidia Staroń również w czwartek rano została zapytana przez dziennikarzy o to, czy ma pewność, że uzyska poparcie większości sejmowej. Odpowiedziała, że "nie wie". - Jeżeli to będzie gra polityczna, to być może nie – podkreśliła.

Podobne pytanie usłyszał wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS). - Będziemy głosować za panią senator – odpowiedział. Dopytywany, czy jej kandydaturę poprze również Porozumienie Jarosława Gowina, powiedział, że z doniesień medialnych wie, iż "sytuacja jest skomplikowana".

Kilka godzin później okazało się, że zdecydowana część opozycji oraz łącznie pięciu posłów Klubu Parlamentarnego PiS, w tym sam wicepremier Jarosław Gowin, podpisali się pod kandydaturą profesora Marcina Wiącka na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich.

- Wspólnie dziękujemy również tym, którzy podpisali się ze strony Porozumienia – powiedział na konferencji prasowej Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL. - Bardzo się cieszę, że stoimy tu dziś razem, bardzo się cieszę, że również możemy liczyć na poparcie z drugiej strony – dodała Hanna Gill-Piątek z koła Polska 2050. - Potrafimy rozmawiać i w tych chwilach próby potrafimy również ponad wszelkimi podziałami wyłonić takie osoby – oświadczył z kolei Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Kto ma jakie poparcie?Fakty TVN

Jak wygląda podział głosów w Sejmie?

W Sejmie Lidia Staroń - przy założeniu, że poprą ją posłowie PiS i Solidarnej Polski - będzie mogła liczyć na 219 głosów. Profesor Marcin Wiącek, jeśli poprze go Koalicja Obywatelska, Lewica, klub PSL-u, Porozumienie, Polska 2050, Koło Poselskie Polskie Sprawy, czworo posłów niezrzeszonych plus poseł Zbigniew Giżyński z PiS, jak on sam zadeklarował w czwartek, może uzyskać w Sejmie 224 głosy.

Oznacza to, że decydujący głos może być po stronie posłów Konfederacji oraz koła Kukiz'15, gdzie większość posłów decyzji jeszcze nie podjęła. Dodając do tego jednego niepewnego posła niezrzeszonego, jest to w sumie grupa 16 posłów.

Paweł Kukiz w rozmowie z "Faktami" TVN poinformował, że on w sprawie wyłonienia RPO w ogóle nie będzie głosować, bo - jego zdaniem - rzecznika powinni wybierać obywatele.

- Sytuacja rzeczywiście staje się bardzo zagmatwana. Następuje niezamierzone odwrócenie sojuszy, tak że wszystko może się zdarzyć – podkreśla Jan Maria Jackowski, senator Prawa i Sprawiedliwości.

Kluczowe dla decyzji Jarosława Gowina miało być to, co 24 godziny wcześniej wydarzyło się w Zjednoczonej Prawicy w sprawie zgłoszonego przez jego partię kandydata na RPO.

Porozumienie poinformowało, że przedstawiło kierownictwu Prawa i Sprawiedliwości profesora Marka Konopczyńskiego jako kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich. W czwartek rano profesor sam z kandydowania zrezygnował. Nie uzyskał poparcia ze strony PiS.

"W związku z informacjami o braku poparcia największego sejmowego ugrupowania, uważam moje dalsze zaangażowanie w proces wyborów RPO za bezprzedmiotowe" – napisał w mediach społecznościowych profesor Konopczyński.

- Po tym, jak dość ostentacyjnie Prawo i Sprawiedliwość zignorowało kandydaturę Gowina na Rzecznika Praw Obywatelskich, chociaż Jarosław Kaczyński publicznie mówił, że teraz jest kolej dla partii Gowina na tego kandydata, to myślę, że już dzisiaj miejsce Jarosława Gowina w koalicji rządowej jest mocno wątpliwe – powiedział Michał Kamiński, senator opozycji i wicemarszałek Senatu.

Kadencja obecnego Rzecznika Praw Obywatelskich zakończyła się we wrześniu 2020 roku. Od ponad 9 miesięcy parlament nie jest wstanie wskazać następcy Adama Bodnara.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS