Małe dzieci z wadami serca dostały drugą szansę dzięki "medycynie spersonalizowanej"

Źródło:
Fakty TVN
Małe dzieci z wadami serca dostały drugą szansę dzięki "medycynie spersonalizowanej"
Małe dzieci z wadami serca dostały drugą szansę dzięki "medycynie spersonalizowanej"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Małe dzieci z wadami serca dostały drugą szansę dzięki "medycynie spersonalizowanej"Marek Nowicki/Fakty TVN

Dzięki postępom medycyny można leczyć coraz więcej coraz trudniejszych przypadków u dzieci. Lekarze z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi bez operacji zamknęli przewód tętniczy wcześniakowi. Wcześniej innemu pacjentowi wszczepili zastawkę zrobioną na wymiar.

Lekarze wszczepili Wojciechowi Augustyniakowi dwa tygodnie temu zastawkę płucną na wymiar. Chłopiec miał wadę wrodzoną. - Miał specjalnie skonstruowaną zastawkę pod wymiar, to, można powiedzieć, była taka medycyna spersonalizowana - wyjaśnia prof. Tomasz Moszura, kardiolog z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Dzięki temu chłopiec już wrócił do domu.

Karol urodził się jako wcześniak i był operowany tuż po urodzeniu. Lekarze nieoperacyjnie, przez skórę, zamknęli mu przewód tętniczy. Bez tego chłopiec mógłby się udusić. Walka zaczęła się już w dniu porodu.

- Dostałam od rana skurczy, krwotoku. Pojechałam do Piotrkowa, gdzie przekierowali mnie do Matki Polki i dzięki temu mój syn żyje - wspomina pani Sylwia Ciołak, matka Karola. - Z tego, co wiem, to był pierwszy zabieg w Polsce u tak małego dziecka, bo to był wcześniak w 32. tygodniu ciąży z masą urodzeniową 1500 gramów - dodaje dr Paweł Dryżek, kierownik Pracowni Hemodynamiki Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

14.07.2022 | Robot zamiast chirurga, okulary 3D i kapsuła endoskopowa. Technologie przyszłości w medycynie
14.07.2022 | Robot zamiast chirurga, okulary 3D i kapsuła endoskopowa. Technologie przyszłości w medycynieNowoczesna technologia jest coraz bardziej popularna w ochronie zdrowa. Przykładów nie trzeba daleko szukać. W Poznaniu robot zastąpił chirurga przy operacji wszczepienia implantu ślimakowego. Z kolei w Krakowie lekarze przy pomocy okularów 3D chcą pacjentowi zmniejszyć żołądek. Postęp widać też w diagnostyce.Marek Nowicki | Fakty TVN

Historia Alana

Dzięki bezoperacyjnym, spersonalizowanym i dostosowanym do konkretnego pacjenta metodom kardiochirurgom udaje się uratować coraz więcej dzieci z wrodzonymi wadami serca. A jak serca nie udaje się naprawić, to można je ostatecznie wymienić. Trzynaście lat temu pokazywaliśmy w "Faktach" TVN 6-miesięcznego wówczas Alana, któremu lekarze z Zabrza przeszczepili serce. To było najmłodsze dziecko po takim zabiegu.

- Rozwija się dobrze, biega, gra w piłkę. Robi to, co inne dzieci, praktycznie nie odstaje - mówi Michał Rybaniec, ojciec Alana.

Medycyna nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Zespół naukowców z Barcelony pracuje nad stworzeniem sztucznej macicy. W niej będzie można operować wady serca u dzieci jeszcze w okresie płodowym, kiedy oddychają i są żywione przy pomocy pępowiny.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy mówimy o transplantacjach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie samą operacje - ten niezwykły moment, kiedy ograny jednej osoby dają szansę na życie komuś innemu. Jednak zanim dojdzie do operacji, to musi się jeszcze wiele wydarzyć. Trzeba wykonać setki telefonów i podjąć dziesiątki trudnych decyzji.

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Źródło:
Fakty TVN

W sporze o ambasadorów mieliśmy już kilka zwrotów akcji. Teraz prezydent podpisał się pod nominacją dla stałej przedstawicielki przy Unii. Jak dowiedziały się "Fakty" TVN - kolejny ma być ambasador przy NATO. Czy to zatem koniec konfliktu na koniec prezydentury?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Źródło:
Fakty TVN

Wspomnienia, modlitwy, łzy. Wierni z Polski też żegnają papieża Franciszka. O jego śmieci Stolica Apostolska poinformowała w poniedziałek. Miał 88 lat. W Niedzielę Wielkanocną papież Franciszek pozdrawiał wiernych w Watykanie podczas błogosławieństwa Urbi et Orbi.

Polscy wierni żegnają papieża Franciszka. "Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci"

Polscy wierni żegnają papieża Franciszka. "Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest na tyle duży, że rozumie, że ta walka toczy się o jego życie. Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć. Ale bez nas - drodzy Państwo - nic się nie uda. Pięcioletni Krzyś Zawada mierzy się z najgorszym i bezwzględnym przeciwnikiem - z chorobą, która powoduje powolny zanik wszystkich mięśni. Jest sposób, by mu pomóc i by wrócił do pełni zdrowia, ale terapia w Stanach Zjednoczonych jest horrendalnie droga. Ale są Święta. A w Święta stać nas na więcej. W tym na wiarę, że się uda.

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mówiono, że on zobowiązał się zaprowadzić porządek w Kościele. On się za to zabrał - powiedział w "Faktach po Faktach" ksiądz Adam Boniecki, wspominając papieża Franciszka. Według księdza nikt przed zmarłym ojcem świętym "nie zamachnął się tak stanowczo" na zło w Kościele.

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Źródło:
TVN24

Spotkanie Magdaleny Biejat z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ustawy dotyczącej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to był krok za daleko, to jest legitymizowanie jego działań - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski.

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS